Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Emigrare Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
rebel68

rebel68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2010
Salut,

Deoarece am hotarit sa emigrez in Spania / Barcelona, pentru a-mi deschide acolo o mica afacere (autonom), am nevoie de cateva informatii .

- am inteles ca de ceva timp pentru obtinerea NIE este necesar o asigurare medicala valabila si in Spania ( banuiesc ca e vorba de asigurarea internationala). Si-a facut cineva de curand acest NIE ? Ce documente sunt necesare, mai exact ?
- se poate inchiria locuinta fara NIE ?
- daca inchiriezi o locuinta direct de la proprietar, contractul este valabil la politie pentru obtinerea NIE. Am inteles ca trebuie inregistrat la primarie ?!
- ce institutie in Spania este similara DSV-ului romanesc (Directia Sanitar Veterinara)? Banuiesc ca si acolo trebuie obtinuta o autorizatie de functionare pentru a vinde produse alimentare !
- stie cineva cum e cu comertul ambulant in Barcelona? ( autorizatii loc de desfasurarea activitatii). Cat e de dificil sa obtii un loc bun ?
- cei care mai umblati prin piete sau targuri, ati vazut vanzatori care au propriile generatoare de curent ?

Deoarece nu cunosc pe nimeni in Barcelona, mi-ar face placere sa fac cunostinta cu cineva de pe acolo, care sa ma mai poata ajuta cu oarecare informatii. Daca e cineva interesat , va rog lasati un nr de telefon, Viber sau Skype. E cam greu ca nu vorbesc Spaniola. Doar engleza, franceza si germana :( .

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Sarbatori fericite tuturor !

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 rebel68, on 22 decembrie 2014 - 09:46, said:



Deoarece nu cunosc pe nimeni in Barcelona, mi-ar face placere sa fac cunostinta cu cineva de pe acolo, care sa ma mai poata ajuta cu oarecare informatii. Daca e cineva interesat , va rog lasati un nr de telefon, Viber sau Skype. E cam greu ca nu vorbesc Spaniola. Doar engleza, franceza si germana Posted Image .



Intrebare logica: atunci de ce ai ales sa mergi in spania ?
Poate nu stii dar in spania inca e criza economica de cativa ani. Prin semne cu siguranta nu o sa te intelegi cu spaniolii.

#3
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Daca stie 3 limbi straine inseamna ca e un om cu reale calitati.
Nu vad vreun impediment sa invete destul de repede spaniola.

Il apreciez pentru ca pleaca din imputita asta de tara, dpdv moral vorbind.

#4
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 20.08.2012
Cel mai bine si sigur, mergi la consulatul, ambasadei Spaniei, la bucuresti si acolo iti vor spune toate detaliile.

http://www.ambasada....234/spania.html

#5
rebel68

rebel68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.05.2010
Am ales Spania deoarece e cald si e mai "dulce" la legi decat Italia sau Franta si preturile locuintelor sunt mult mai accesibile ! Cat despre criza nu prea imi fac grija. La ce vand eu are acces tot omul.
Probleme cu limba spaniola cred ca o sa am la inceput cu autoritatile, dupa ,cu oamenii de rand nu-mi fac probleme. M-am descurcat in Coreea, deci cred ca o sa ma descurc si acolo. :)

#6
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Vezi aici:

http://extranjeros.e...a102/index.html

#7
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Mare curaj.... Sint multi care vin inapoi.Succes !

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Barcelona imi place si mie, de stat, nu de muncit.

#9
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 rebel68, on 22 decembrie 2014 - 09:46, said:

Salut,

Deoarece am hotarit sa emigrez in Spania / Barcelona, pentru a-mi deschide acolo o mica afacere (autonom), am nevoie de cateva informatii .

- am inteles ca de ceva timp pentru obtinerea NIE este necesar o asigurare medicala valabila si in Spania ( banuiesc ca e vorba de asigurarea internationala). Si-a facut cineva de curand acest NIE ? Ce documente sunt necesare, mai exact ?

Pentru a obtine NIE nu ai nevoie de o asigurare medicala. Ai nevoie de contract de munca, sau sa demonsrezi ca ai venituri de minim 600 € pe luna.
Astea sunt valabile in Madrid, nu este obligatoriu sa fie la fel si pentru Barcelona.
Insa in cazul tau, ca vrei sa te faci "autonom" primesti un numar de NIE cu o valabilitate de 15 zile. Numarul este cel pe care-l vei avea toata viata insa daca in termen de 15 zile nu te duci inapoi la ei cu actele doveditoare precum ca esti autonom pierzi acel NIE.
Autonom poti deveni pe cont propriu dar trebuie sa cam pierzi timpul pe la "Hacienda" si pe la "Seguridad Social" sau daca nu te descurci poti apela la un "Gestor", contabil, si cu 50-100 € iti face el toate actele.
Apoi poti sa-ti tii evidenta singur sau sa o faca acelasi gestor pentru 50-100 € pe luna.

- se poate inchiria locuinta fara NIE ?

Nu pot sa-ti spun sigur dar la praful care este in Spania in acest moment cred ca se poate.

- daca inchiriezi o locuinta direct de la proprietar, contractul este valabil la politie pentru obtinerea NIE. Am inteles ca trebuie inregistrat la primarie ?!

La primarie nu inregistrezi contractul pentru a fi valabil la politie.
La primarie te duci cu contractul sa-ti faci "Empadronamiento"(http://www.madrid.or...me=PMEX_wrapper) act ce-ti este cerut la politie impreuna cu contractul si actele de autonom.

- ce institutie in Spania este similara DSV-ului romanesc (Directia Sanitar Veterinara)? Banuiesc ca si acolo trebuie obtinuta o autorizatie de functionare pentru a vinde produse alimentare !

Cam aici ar trebui sa incerci sa obtii informatii: http://www.msssi.gob...Salud.do?ccaa=9
In afara de respectiva autorizatie mai trebuia sa ai si un carnet de manipulador de alimente pe care-l poti obtine si online de aici de exemplu: http://www.manipulad...kNSAaAhp28P8HAQ

- stie cineva cum e cu comertul ambulant in Barcelona? ( autorizatii loc de desfasurarea activitatii). Cat e de dificil sa obtii un loc bun ?

Pentru a obtine asemenea autorizatii trebuie sa te adresezi primariei zonei in care doresti sa-ti desfasori activitatea.
Sa obtii un loc bun usor nu trebuie sa fie, locurile care functioneaza bine sunt probabil ocupate.
Depinde si de tipul de comert pe care doresti sa-l desfasori.
Vrei sa vinzi produse alimentare la taraba?
Daca este asa poti sa o faci in "rastro", corespondentul unei piete in Romania, cu specificatia ca rastro este ceva ambulant care se muta in diferite locatii zilnic.
Spre exemplu unde eu locuiesc se face sambata, dureaza pana la 14:30-15:00 si nu ai loc de oameni.
Acolo se vinde multa marfa.
Uite o lista cu asemenea "mercadillos", piete ambulante, din Barcelona: http://www.mercadill...om/en.barcelona
Si cateva imagini "rastro" de Madrid:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c8/Rastro_de_Madrid_%28Espa%C3%B1a%29_7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.eturismoviajes.com/wp-content/uploads/2010/01/El-Rastro-de-Madrid.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://www.fuenterrebollo.com/Heraldica-Piedra/Madrid/Baraja-Madrid/rastro-madrid.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://blog.housetrip.com/wp-content/uploads/2012/07/Mercado-El-Rastro1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


- cei care mai umblati prin piete sau targuri, ati vazut vanzatori care au propriile generatoare de curent ?

In piete nu am vazut vanzatori cu generatoare.
1-2 baterii nu ti-ar fi de ajuns?
Exista targuri speciale de diferite obiecte artizanale si nu numai, si printre acei vanzatori sunt si vanzatori de produse alimentare.
Dureaza de obicei 4-5 zile se organizeaza in zone special amenajate de catre primarii si se asigura un punct de alimentare cu energie electrica, contra cost, pentru fiecare tarab. Nu stiu care sunt conditiile dar te poti interesa.


Deoarece nu cunosc pe nimeni in Barcelona, mi-ar face placere sa fac cunostinta cu cineva de pe acolo, care sa ma mai poata ajuta cu oarecare informatii. Daca e cineva interesat , va rog lasati un nr de telefon, Viber sau Skype. E cam greu ca nu vorbesc Spaniola. Doar engleza, franceza si germana Posted Image .

Asata este problema cea mai mare pe care o vad eu.
In Spania este cam dificil sa te faci inteles in Engleza. In ultimii ani s-au mai pus sa invete engleza si spaniolii dar nu se vorbeste precum in alte tari. Aici este greu sa te faci inteles daca nu stii limba, iar pe la ghisee nu-ti mai zic.
Daca tot esti hotarat sa ajungi in Spania inainte sa pleci incearca sa inveti limba, fa un curs intensiv ceva.
Si problema este ca mergand in Catalunia vei trebui sa inveti doua limbi, Catalana si Castellana, destul de greu.
Mai tine cont si de faptul ca daca, Catalunia o sa obtina independenta nu o sa faca parte din UE si in cazul in care produsele tale trebuiesc aduse de afara s-ar putea sa intervina si ceva taxe vamale.
Daca vrei o zona calda poti incerca in Andalucia, aia nu vor autonomie, cel putin deocamdata. :)

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !

Sarbatori fericite tuturor !

Bafta in incercarea ta!

 d-rive, on 22 decembrie 2014 - 10:56, said:

Daca stie 3 limbi straine inseamna ca e un om cu reale calitati.
Nu vad vreun impediment sa invete destul de repede spaniola.

Il apreciez pentru ca pleaca din imputita asta de tara, dpdv moral vorbind.

Impedimentul este tocmai limba.
Doar daca locuiesti aici iti dai sema cat de neajutorat esti daca nu cunosti limba si vrei sa desfasori un negot.

Edited by teknotronik, 07 January 2015 - 12:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate