Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

informatii utile pentru începători

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#235
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Iti trebuie amplificator. Sunt boxe pasive.

#236
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Cred ca este topicul potrivit pt intrebarea mea: de la ce procent de vizionare filme iti iei sistem 5.1 si nu unul stereo?
De ex, eu vreau sa imi iau ceva.. am citit.. am tot intrebat si pe aici... am primit raspunsuri bune.. dar... Imi trebuie sau nu un 5.1?

Daca eu ascult muzica - 50% - , ma uit la TV - documentare - 20% - si filme - 30% - merita un sistem 5.1? Pe care sa il conectez si la TV?
Sau mai bine un sistem stereo bun pt muzica - ca oricum nu cred ca poti asculta muzica sau chiar vedea un concert bun pe 5.1. Sau gresesc?

Thx,
Dan

Edited by manead, 08 March 2017 - 16:22.


#237
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 manead, on 08 martie 2017 - 16:21, said:

Salutare,

Cred ca este topicul potrivit pt intrebarea mea: de la ce procent de vizionare filme iti iei sistem 5.1 si nu unul stereo?
De ex, eu vreau sa imi iau ceva.. am citit.. am tot intrebat si pe aici... am primit raspunsuri bune.. dar... Imi trebuie sau nu un 5.1?

Daca eu ascult muzica - 50% - , ma uit la TV - documentare - 20% - si filme - 30% - merita un sistem 5.1? Pe care sa il conectez si la TV?
Sau mai bine un sistem stereo bun pt muzica - ca oricum nu cred ca poti asculta muzica sau chiar vedea un concert bun pe 5.1. Sau gresesc?

Thx,
Dan
Din punctul meu de vedere, socoteala nu ar trebui făcută în funcție de procente, ci în funcție de ceea ce aștepți de la experiența de vizionare+audiție și de buget.

#238
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 Jean-Luc_Picard, on 08 martie 2017 - 17:03, said:

Din punctul meu de vedere, socoteala nu ar trebui făcută în funcție de procente, ci în funcție de ceea ce aștepți de la experiența de vizionare+audiție și de buget.
Asa este. Ai dreptate.
Normal ca imi doresc o auditie buna. Nu as dori insa sa depasesc 2500 RON.
In banii astia cred ca pot gasi si un sistem cu 5 canale si unul stereo.
Am insa nevoie ca echipamentul sa imi ofere intrari. Probabil ca aceasta conditie ma va indrepta catre un receiver AV. Asta inseamna 5 boxe.
Muzica se aude binein 5 boxe? Sau pot asculta doar pe boxele fata, celelalte dezactivandu-le?

Thx,

#239
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 manead, on 09 martie 2017 - 09:17, said:

Asa este. Ai dreptate.
Normal ca imi doresc o auditie buna. Nu as dori insa sa depasesc 2500 RON.
In banii astia cred ca pot gasi si un sistem cu 5 canale si unul stereo.
Am insa nevoie ca echipamentul sa imi ofere intrari. Probabil ca aceasta conditie ma va indrepta catre un receiver AV. Asta inseamna 5 boxe.
Muzica se aude binein 5 boxe? Sau pot asculta doar pe boxele fata, celelalte dezactivandu-le?

Thx,
Situația se prezintă la modul următor, pentru că am avut de a face cu sisteme din aproape toate clasele de prețuri:
1. Sub un anumit prag al investiției nu găsești nimic care să sune civilizat, decât dacă n-ai auzit în viața ta un sistem civilizat și n-ai termen de comparație. Cu așa ceva n-ai cum să fii mulțumit decât datorită neștiinței, lipsurile sonore sunt majore.
2. Peste pragul respectiv începe să se audă decent, dar orice sumă cheltuită în plus (cu cap) aduce îmbunătățiri semnificative ale calității sunetului.
3. Începând de la un anumit nivel, se cheltuie din ce în ce mai mulți bani pentru câștiguri din ce în ce mai mici de calitate. Ăsta e domeniul persoanelor care nu au nicio problemă cu banii și vor să fie cu un milimetru mai „dotați” decât prietenul sau vecinul.
Din experiența mea, pentru un AV receiver, cinci boxe de raft și un subwoofer civilizat, 2500 lei sunt bani puțini.
Da, poți să setezi receiver-ul în mod stereo și să trimiți semnalul doar la frontalele laterale (și sub, de preferință).

#240
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Jean-Luc_Picard, on 09 martie 2017 - 09:54, said:

Sub un anumit prag al investiției nu găsești nimic care să sune civilizat, decât dacă n-ai auzit în viața ta un sistem civilizat și n-ai termen de comparație.

De asta ignorance is bliss.

 Jean-Luc_Picard, on 09 martie 2017 - 09:54, said:

Din experiența mea, pentru un AV receiver, cinci boxe de raft și un subwoofer civilizat, 2500 lei sunt bani puțini.

Chiar SH ?

#241
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
SH ,la cum se misca progresul mai ales pe parte video ,chiar nu merita la receivere A/V. Ce te faci ca HDMI 2.0 ,4K ,x265/HEVC ,VP9 ,bitstream la sunet multicanal hirez vor deveni in scurt timp standarde ?!

#242
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ai colectia veche de filme.

#243
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Thx tuturor pt raspunsuri si parerile pe care le respect Posted Image

Fiind un forum.. mai intreb... Posted Image

Stiu ca puteti sa nu fiti de acord, dar ce parere aveti despre un mini sistem:

https://www.denon.ro...ductid=df109dab

sau

http://www.yamaha-hi...amaha-mcr-n670d

AMbele au intrari pt audio de la TV (ma gandesc ca pot folosi fie optic fie RCA)

Thx all,
Dan

Edited by manead, 13 March 2017 - 16:20.


#244
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
La stereo merge si cu sh-uri.
Pe partea de multicanal si digital lucrurile evolueaza extrem de rapid si nu găsesti mai nimic pe piata sh care sa rezolve cerințele actuale.
Receiverul multicanal este componenta care se schimba cel mai des.

#245
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Thx.
CA si sunt intre Yamaha si Denon...
Presupun ca ambele ar trebui ascultate inainte

#246
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Hitmaker, on 09 martie 2017 - 16:53, said:

Lasa expertii de pe aici care invoca animalele, respectiv cainii, neintelegand ca informatia ca niste monitoare urca pana la 50.000 de hertzi nu are legatura cu cat poate duce urechea umana ci cu faptul ca la volume mari tweeterele respective isi pastreaza acuratatetea si muzicalitatea fara sa se forteze mai deloc.
Nu ştiu dacă are vreo treabă cu volumele mari, dar cred că tocmai am găsit explicaţia plauzibilă pentru publicarea de specificaţii de răspuns în frecvenţă până la limite mult peste auzul uman: e un mod mai sintetic de a sugera cam care e capabilitatea difuzorului de a reda tranzienţi foarte rapizi (fără a ocupa spaţiu cu un grafic al răspunsului la impuls, din care consumatorul nu neapărat o să şi înţeleagă ceva). Un difuzor incapabil de tranzienţi rapizi nu poate reda nici frecvenţe foarte înalte, dar un difuzor care e în stare de oscilaţii complete de 50000 de ori pe secundă indiscutabil poate reproduce bestial şi tranzienţii mai abrupţi ai oricăror frecvenţe mai joase de atât.

Edited by donjoe, 09 April 2017 - 02:08.


#247
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 donjoe, on 09 aprilie 2017 - 02:07, said:

Nu ştiu dacă are vreo treabă cu volumele mari, dar cred că tocmai am găsit explicaţia plauzibilă pentru publicarea de specificaţii de răspuns în frecvenţă până la limite mult peste auzul uman: e un mod mai sintetic de a sugera cam care e capabilitatea difuzorului de a reda tranzienţi foarte rapizi (fără a ocupa spaţiu cu un grafic al răspunsului la impuls, din care consumatorul nu neapărat o să şi înţeleagă ceva). Un difuzor incapabil de tranzienţi rapizi nu poate reda nici frecvenţe foarte înalte, dar un difuzor care e în stare de oscilaţii complete de 50000 de ori pe secundă indiscutabil poate reproduce bestial şi tranzienţii mai abrupţi ai oricăror frecvenţe mai joase de atât.
Dacă erai atent la școală, ai fi aflat că nu percepi niciun tranzient abrupt, dacă nu ai și sensibilitatea aferentă în frecvență. Se cheamă analiză Fourier. În caz că nu s-a predat așa ceva, poți completa pe Wikipedia și alte surse. Dar nu vă împiedică nimeni să cheltuiți banii pe difuzoare de 200 kHz.

#248
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Jean-Luc_Picard, on 09 aprilie 2017 - 10:48, said:

Dacă erai atent la școală, ai fi aflat că nu percepi niciun tranzient abrupt, dacă nu ai și sensibilitatea aferentă în frecvență. Se cheamă analiză Fourier.
Da? Interesant. Nu ştiam că Joseph Fourier a studiat şi percepţia umană a sunetului. Sau o fi fost vreo rudă a lui? Posted Image
La tranzienţi e vorba de a detecta "cât de abrupt" a fost începutul unei note, nu poţi să presupui din burtă că se aplică aceeaşi limitare ca la percepţia unor oscilaţii de n'şp'e ori pe secundă. E vorba de o singură tranziţie de la linişte la sunet, nu e vorba de oscilaţii. Că difuzorul poa' să producă zeci de mii de oscilaţii pe secundă îţi spune că e capabil şi să facă tranziţii foarte abrupte, dar doar pentru că urechea ta nu deosebeşte mai mult de 20k tranziţii pe secundă nu înseamnă automat că nu poate deosebi panta unei tranziţii solitare extrem de rapide de panta unei alte tranziţii mai molcome.

Şi apropo de auzul uman vs. analiza Fourier: https://phys.org/new...-principle.html

Edited by donjoe, 09 April 2017 - 12:35.


#249
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Intrebare de noob. Boxele mele merg (pe hartie cel putin) pana la 40 KHz (au si difuzor suplimentar pentru asta, au un tweeter si un ultratweeter), iar amplificatorul pana la 300 KHz. De ce asa sus, cand omul nu aude decat pana la 20 KHz (spun 20 KHz cu mare indulgenta, pentru ca adultii nu aud nici atat) ?

#250
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

 donjoe, on 09 aprilie 2017 - 12:30, said:

[...] dar doar pentru că urechea ta nu deosebeşte mai mult de 20k tranziţii pe secundă nu înseamnă automat că nu poate deosebi panta unei tranziţii solitare extrem de rapide de panta unei alte tranziţii mai molcome.
Monșer, interesant articolul, dar nu discutam despre vreun principiu de incertitudine.
Pe de altă parte, faptul că putem distinge precedența sunetelor mai bine decât ar fi de așteptat prin prisma spectrului de frecvență, nu înseamnă automat că două fronturi de semnal acustic, unul corespunzând unei frecvențe maxime de 20 kHz, altul de 40 kHz vor fi genera senzații acustice diferite. Mai trebuiau măsurate niște chestii pe acolo, nu doar care semnal sonor vine primul, ci și lățimea minimă de impuls pe care o putem detecta.
De asemenea, se fac referiri la o specializare a sistemului auditiv (incluzând aici creierul) pentru procesarea superioară a unor sunete ambientale de care depinde supraviețuirea, adică nu suntem atât de performanți pentru orice fel de stimuli sonori, ci pentru o categorie restrânsă (ceea ce indică și o specializare a procesării din creier), care nu include în mod necesar muzica, respectiv sunetele generate de instrumente muzicale; poate la voci situația e mai bună.

 Ion_de_la_Raion, on 09 aprilie 2017 - 13:12, said:

Intrebare de noob. Boxele mele merg (pe hartie cel putin) pana la 40 KHz (au si difuzor suplimentar pentru asta, au un tweeter si un ultratweeter), iar amplificatorul pana la 300 KHz. De ce asa sus, cand omul nu aude decat pana la 20 KHz (spun 20 KHz cu mare indulgenta, pentru ca adultii nu aud nici atat) ?
Până o să văd un studiu dublu-orb că acești parametri conduc la un sunet mai bun (pentru ascultătorul mediu, nu doar pentru muzicieni), îți voi da răspunsul că este vorba despre marketing. Dăm niște cifre să luăm cumva fața concurenței (și cerem un preț pe măsură), dacă tot avem capacitatea tehnică și tehnologică să le atingem. Ce beneficiu are unul care conduce un Maseratti prin București (sau orice altă metropolă)?

Edited by Jean-Luc_Picard, 09 April 2017 - 14:19.


#251
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa ma gandeam si eu. Putem sa facem un aparat care sa duca banda de frecventa mult in extensia auzului uman, dar cu ce ne ajuta ? Playerul de SACD scoate pe analog pana la 100 KHz dar, din nou, ce scoatem acolo ? In plus, discurile SACD au si un zgomot foarte mare pe frecvente foarte inalte.

 Jean-Luc_Picard, on 09 aprilie 2017 - 13:58, said:

Ce beneficiu are unul care conduce un Maseratti prin București (sau orice altă metropolă)?

Acolo beneficiile sint altele. :) Altfel "dai" intr-un Maseratti.

#252
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Am mai dat aici un exemplu la amplificatoarele cu high current (aprox 30A) unde specificatiile sunt cam de 10-100.000Hz. In mod sigur este si marketing dar si ceva util la acele specificatii. Adica poti sti ca acele amplificatoare ce permit asemenea curenti mari au surse sanatoase de tensiune incat sa permita un asemenea raspuns in frecventa. Deci teoretic nu ar trebuia sa prea ai probleme de distorsiuni &stuff ca sa prajesti boxe.

Edited by edigee, 09 April 2017 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate