Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

"La Steaua" de Mihai Eminescu

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Ponta nu a fost primul copylot...

Uite ce traducea Eminescu din literatura germana, din lirica lui Gottfried Keller.

Siehst du den Stern ( 1851 / 54)

Siehst du den Stern im fernsten Blau,
Der zitternd fast erbleicht?
Sein Licht braucht eine Ewigkeit,
Bis es dein Aug erreicht!

Vielleicht vor tausend Jahren schon
Zu Asche stob der Stern,
Und doch sehn seinen lieblichen Schein
Wir dort noch still und fern.

Dem Wesen solchen Scheines gleicht,
Der ist und doch nicht ist,
O Lieb, dein anmutvolles Sein,
Wenn du gestorben bist!

Se poate spune ca,  d.p.d.v. pur estetic, traducerea este evident mai buna decat originalul, insa valoarea unei opere este data in primul rand de originalitate, caracteristica strans legata de momentul istoric al aparitiei, si care lipseste din versiunea lui Eminescu.
Din expresia ultimul mare romantic, retineti ca ultimul inseamna exact asta: retardat...

Edited by loock, 19 December 2014 - 22:38.


#20
soare0

soare0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.07.2006
Simplul fapt ca mai nimeni nu stie limba germana pe aici, nu inseamna ca asta te face mai breaz. Este ca si cum ai spune ca daca cineva a scris o poezie despre ochii iubitei lui, toate poeziile care se refera la ochii iubitelor altor poeti sunt plagiate!

Dincolo de faptul ca in poezia lui Eminescu ultima strofa este cea care da semnificatia adevarata a poeziei, ar fi frumos sa o traduci in romaneste, aproape cuvant cu cuvant, pe cea care ai postat-o, pentru a se vedea diferentele, inclusiv de idei, chiar daca se refera la lumina unei stele indepartate.

Altminteri, asa este, desi Eminescu era un metafizician, pe langa faptul ca era poet, treaba asta cu viteza luminii era o problema destul de cercetata in cercurile vremii.

Insa vezi tu loock, simplul fapt ca tu stii despre orizontul de evenimente al unei gauri negre, nu te face si capabil sa compui o poezie despre asta, sau sa intelegi in mod profund conceptul respectiv. De aceea, modul in care improsti cu noroi un poet al carui talent in mod evident iti depaseste orizonturile, nu face altceva decat sa te arate asa cum esti.

Mda, imi racesc gura degeaba probabil.

Asadar o poezie (stangace) dedicata marelui Eminescu si (din pacate), micului loock:

In univers, aflaram noi, exista gauri negre,
Si-n care totul ce-i creat, in adancimi se pierde,
Iara in goana ei in stea, materia ce moare,
In glorie-si arunca ea, o ultima strigare.

Vedem asemeni imprejur, vagi constiinte-absconse,
Cum cauta de-aprecieri, sa fie-ntrun patrunse,
Sperand ca astfel adunand materie sordida,
Precum un soare intr-o zi, si ele sa se-aprinda.

Insa un soare ce-l vedem, e numa-n trup tarana,
Ca-n duh e foc de spirit, si nu cleioasa tina,
Si de aceea epigonii veci nu vor fi stele,
Doar improscand in jurul lor miasmele lor rele!

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
N-am improscat pe nimeni cu nimic, doar am subliniat un fapt cat se poate de real, ba chiar am afirmat ca varianta lui Eminescu are o valoare mult mai mare d.p.d.v. pur estetic.

Din pacate, in arta, unul din criteriile obiective de evaluare este originalitatea, cu referire la data istorica a aparitiei, si la intaietatea ei.

Nici nu mai conteaza ca Eminescu a si pitrocit-o si bibilit-o ani de zile pana a ajuns la forma finala...
Este un fapt ca a publicat la ~35 de ani dupa elvetian.

In pictura de ex., originalitatea poate face diferenta intre o lucrare de 400 euro, si una de 100 milioane de euro..., insa toate genurile artei, inclusiv lirica, se supun si acestui criteriu obiectiv de evaluare, dincolo de celelalte criterii estetice - si ele obiective pt. cunoscatori.

Cat despre ultima strofa din La steaua, chiar si ea este puternic inspirata de ultima strofa din varianta originala Siehst du den Stern.

Eminescu repeta si reformuleaza ideea din strofa a doua, inca odata in cea de a 3-a, de aici nr. diferit de strofe.

Edited by loock, 26 January 2015 - 23:19.


#22
soare0

soare0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.07.2006

View Postloock, on 19 decembrie 2014 - 22:10, said:

Ponta nu a fost primul copylot...
[...]
Din expresia ultimul mare romantic, retineti ca ultimul inseamna exact asta: retardat...

Tu incerci sa te pacalesti pe tine, sau pe altii, ca nu ma prind???

View Postloock, on 26 ianuarie 2015 - 23:07, said:

N-am improscat pe nimeni cu nimic[...]



Daca zici tu cam am inteles gresit...

Edited by soare0, 26 January 2015 - 23:20.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt fapte

View Postsoare0, on 26 ianuarie 2015 - 23:17, said:

Tu incerci sa te pacalesti pe tine, sau pe altii, ca nu ma prind???

Sunt fapte.
Nu eu incerc sa ma pacalesc singur.

Eu am apreciat inca de mic lirica lui Eminescu, si nu numai lirica.
Dar aprecierea nu poate fi asa de orbeasca, incat sa nege realitati evidente.

Nichita Stanescu, cel putin atunci cand era mai "treaz", era un om modest, si afirma ca un poet nu poate fi mai mare decat altul.

Dar este evidet o licenta literara, o exprimare modesta, care contrasteaza cu alte afirmatii ale lui, (de ex. ca este poliglot de limba romana), pe care le facea atunci cand avea mai multe la bord...

Din afara privit, obiectiv, detasat, punand in balanta atat estetica cat si originalitatea necuvintelor (si nu numai), scutiti de valul modestiei, putem sa observam destul de bine care poet a fost mai original...

Edited by loock, 26 January 2015 - 23:35.


#24
soare0

soare0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.07.2006
Nichita Stanescu cred ca era beat tocmai cand spunea chestia aia cu poietii mari si la fel de mari. Poate o sa vina si momentul cand o sa intelegi cum se scrie o poezie, atunci cand chiar "ai ceva a spune", iar atunci vei intelege ca ce spunea Nichita Stanescu erau prostii. Asta nu il face pe Eminescu "cel mai mare poet al tuturor timpurilor", dar nici pe tine vrednic sa il scuipi.

Pentru ca daca ai fi spus si tu, ei, mai plagia nitel si Eminescu cand era beat (ca nu era sfant), s-ar mai fi inteles, dar chestia cu retardatul, chiar e trista. Pentru tine, ca Eminescu o fi intr-o lume mai buna.

Pana atunci, te provoc sa scrii si tu o poezie despre ... ceva. Poate dupa aia mai stam de vorba despre judecat poetii.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Lumea e o poezie figurativa.
Prefer abstactia necuvintelor,
Chiar si obsesiva..

#26
soare0

soare0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.07.2006
Ei, sa speram atunci ca s-a mai nascut o stea totusi...

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu n-am inteles care-i faza cu retardatul? A fost o scapare sau ce?

#28
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View Postgabicen, on 19 decembrie 2014 - 18:11, said:

LA STEAUA

La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.

Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e.

Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adânca,
Lumina stinsului amor
Ne urmareste înca.
(1886, 1 decembrie)

Intrebari:
- de unde stia Eminescu in 1886 ca mii de ani ii trebuie luminii unei stele sa ajunga pe pamant?;
- de unde stia Eminescu in 1886 ca stelele mor si ca "era pe cand nu s-a zarit, azi o vedem si nu e"?
- de unde stia Eminescu in 1886 ca lumina unei stele se stinge si raza ei abia acum lucii privirii
dansului?

In 1886 nu cred ca se discuta de viteza luminii si  nici de felul in care stelele "mor".

Cred ca Eminescu se uita prea mult la televizor (il inventase el intre timp, ca sa se uita la romanii au talent Posted Image )

Cred ca in felul asta au reusit extra-terestrialii sa se strecoare si sa-i toarne mercur in ceai...

https://www.facebook...153502918591243

    Posted Image   Posted Image

#29
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Savantii de la sfarsitul secolului al XIX-lea nu erau chiar atat de nestiutori pe cat am vrea noi sa credem. Primele valori ale paralaxelor stelelor mai apropiate au fost calculate incepand cu anul 1836. Pana la sfarsitul anului 1840 au fost determinate trei paralaxe stelare (Struve pentru Vega, Bessel pentru 61 Cygni si Henderson pentru alfa-Centauri).
https://books.google...ax 1836&f=false

Prima masuratoare aproximativ corecta a unei distante pana la o anumita stea a fost realizata de Bessel in 1838.

Quote

In 1838, Friedrich Wilhelm Bessel measured its distance (61 Cygni) from Earth at about 10.3 light years, very close to the actual value of about 11.4 light years; this was the first distance estimate for any star other than the Sun, and first star to have its stellar parallax measured.
https://en.wikipedia.org/wiki/61_Cygni

Apoi, de la experientele lui Fizeau din 1849, viteza luminii era cunoscuta cu o precizie destul de buna.

Quote

1849  Armand Fizeau  Metoda roţilor dinţate  Franţa  315 000 km/s
1851  Léon Foucault  Metoda oglinzii rotitoare  Franţa  298 000 ± 500 km/s
1875  Alfred Cornu  Metoda oglinzii rotitoare  Franţa  299 990 km/s
1879  Albert Michelson  Metoda roţilor dinţate  SUA  299 910 ± 60 km/s
1883  Newcomb  Metoda oglinzii rotitoare  Anglia  299 860 ± 30 km/s
1883  Albert Michelson  Metoda oglinzii rotitoare  SUA  299 853 ± 60 km/s
1888  Heinrich Hertz  Măsurători asupra frecvenţei şi amplitudinii undelor radio  Germania  aprox. 300 000 km/s.  Dovedirea pe cale experimentală a naturii electromagnetice a luminii
1897 Dragomir Hurmuzescu  Măsurarea raportului între unitatea electrostatică şi unitatea electromagnetică  România  300 190 km/s.  Teză de doctorat, Sorbona, laboratorul Prof. Gabriel Lippmann
https://ro.wikipedia...din.C8.9Bate.29

Asa ca nu ar trebui sa ne mire faptul ca Eminescu, dupa ce a studiat la Viena si Berlin, avea cunostinte destul de aprofundate in domeniile stiintifice ale vremurilor sale. In plus mai era si geniu, macar pentru faptul ca a studiat sanscrita de unde se pare ca s-a inspirat, imbinand anumite mituri cosmogonice cu teorii si ipoteze stiintifice (Rugaciunea unui dac, Scrisoarea I).

Quote

Pe când nu era moarte, nimic nemuritor,
Nici sâmburul luminii de viaţă dătător,
Nu era azi, nici mâine, nici ieri, nici totdeuna,
Căci unul erau toate şi totul era una;
Pe când pământul, cerul, văzduhul, lumea toată
Erau din rândul celor ce n-au fost niciodată,
Pe-atunci erai Tu singur, încât mă-ntreb în sine-mi:
Au cine-i zeul cărui plecăm a noastre inemi?

El singur zeu stătut-au nainte de-a fi zeii
Şi din noian de ape puteri au dat scânteii,
El zeilor dă suflet şi lumii fericire,
El este-al omenimei izvor de mântuire:
Sus inimile voastre! Cântare aduceţi-i,
El este moartea morţii şi învierea vieţii!

Şi el îmi dete ochii să văd lumina zilei,
Şi inima-mi umplut-au cu farmecele milei,
În vuietul de vânturi auzit-am al lui mers
Şi-n glas purtat de cântec simţii duiosu-i viers,
Şi tot pe lângă-acestea cerşesc înc-un adaos:
Să-ngăduie intrarea-mi în vecinicul repaos!
http://www.romanianv...zii/unuidac.php

Edited by real32, 11 March 2016 - 23:53.


#30
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Arhimede spunea:
''Dati-mi un punct de sprijin si voi muta Pamantul din loc"
Lui Eminescu ii erau de ajuns un toc, o calimara si o coala de hartie ca sa creeze Universuri. Avea cunostinte stiintifice pentru ca era pasionat de toate stiintele vremii dar Cosmosul lui era Poezia, acolo era si este un savant genial de neegalat. Arta cu care plamadea ideile, conceptele,cuvintele, trairile interioare, stilul si ordinea in care le asternea pe hartie, toate astea au creat un alt univers, Universul Eminescian. Vad ca unii dau cu pietre dar fara Eminescu tara asta era foarte saraca, din punct de vedere cultural. Noi, copiii nostri si copiii copiilor nostri vom fi demult tarana, doar  Luceafarul poeziei romanesti va straluci peste veacuri ori milenii, atata timp cat va mai exista lumea si pamantul.
Ca sa inchei intr-un mod putin mai hazliu, Eminescu daca ar fi trait in zilele noastre cred ca ar fi pus deoparte tocul in calimara si l-ar fi inlocuit cu o bata ca sa dea cate o tura zilnic prin Parlament, Senat si Guvern.


Attached File  Capture2.JPG   11.29K   4 downloads

Edited by androholic, 01 June 2017 - 16:51.


#31
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
cealalta explicatie posibila : eroare de calcul pentru viteza luminii !
pe de alta parte, nu vad cum poate fi verificabila (practic) o ipoteza referitoare la viteza luminii, apoi, doar teoretic poate fi aproximativ corecta !
apoi, incerc sa-mi imaginez cum ar fi sunat o poezie scrisa de Eminescu in egiptul antic...

..spre steaua ce-o vad rasarind
E-o cale-atât de scurta
Ca mii de vieti de vezi cersind
te doare drept la burta !

sau chiar cand maimutele aveau sa devina oameni

la fiara care ne-a zarit
prin iarba de prin jungla
cutit de os am presadit
chiar intre ochi...sa planga !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate