Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Pretul hainelor inainte de Craciun si Revelion?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Doar ce m-am intors din oras si preturile "par" umflate, lucruri care acum o luna costau 100 de lei -> 199 lei

Am facut subiectul asta ca un fel de intrebare si totodata sfat: Daca are rost sa imi cumpar: palton, fular, caciula, pulover? Sau mai bine sa astept luna Ianuarie sa revina preturile la normal?
Mai mult m-au ofticat cu partea de "reducere/oferta" - Produse care inainte de luna Decembrie erau mai ieftine, acuma sunt la "oferta" mai scumpe, unele la pret dublu.

#2
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Exista o solutie.

Educarea romanilor pe partea de Shopping.

In tari din Europa, in luna decembrie se fac reduceri, surpriza, chiar sunt reduceri nu ca la noi unde redusul este surplus.

Ti-ai luat bilet de avion cu cateva luni inainte de a avea nevoie de haine, cu 30 euro dus intors Bucharest - Milano ai rezolvat problema.

Dar intervine lenea, frica de zbor, atitudinea de rahat a romanilor si uite asa, mai deschidem si la anul un topic de jale despre cresterea preturilor inainte de sarbatori.

Shopping placut.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sau cumperi online. :)

#4
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Sau nu.

Offline in H&M-ul din Milano 27 euro o pereche de incaltari
Offline in H&M-ul din Bucuresti, acelas model 260 lei.

Shopping de decembrie ;)

#5
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Milano? No way...

#6
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Cand spui Milano, nu spui neaparat doar Gucci, Prada sau via Montenapoleone...

#7
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Probabil. Mie nu mi-a placut Milano ca oras, mi s-a parut extrem de artificial. Pe unde ma uitam dadeam de Gucci, Armani si tiganie. Am gasit chestii misto de purtat pe strazile inguste din Venetia.
Gasesti si la noi, in perioadele de reduceri la preturi destul de bune. H&M, Pull & Bear nu-mi par alegerile cele mai inspirate (parere personala).

Edited by mihaigerard, 18 December 2014 - 16:51.


#8
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Shopping la milano ca sa iasa mai ieftin? Ce sfat e asta? Acolo fara buget de 1000 euro nici n-ai ce sa te gandesti. Nu drumu mancare si transportu te ajung 300 euro pt 2 zile.

#9
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Sau alternativa: cumperi pentru iarna in timpul verii si pentru vara in timpul iernii, si sigur iei mai ieftin. De exemplu aceleasi tricouri care acum sunt in magazine la 19-29 RON, in vara le gasesti la 70-80 RON.

#10
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014

 G1q, on 18 decembrie 2014 - 17:58, said:

Sau alternativa: cumperi pentru iarna in timpul verii si pentru vara in timpul iernii, si sigur iei mai ieftin. De exemplu aceleasi tricouri care acum sunt in magazine la 19-29 RON, in vara le gasesti la 70-80 RON.
Si cam la ce merge treaba asta? Doar tricourile raman de pe vara pe iarna, invers nu, nu gasesti vreo geaca de iarna, fular, caciula, pulover, sa se vanda vara, poate doar de toamna, ceva hanorace ratacite si gecute de toamna.

 Nazmi, on 18 decembrie 2014 - 16:28, said:

Sau nu.

Offline in H&M-ul din Milano 27 euro o pereche de incaltari
Offline in H&M-ul din Bucuresti, acelas model 260 lei.

Shopping de decembrie Posted Image
Asta este magia care atrage spre Milano, doar ca au ei grija sa te friga cu altele, cazare, mancare, una este o destinatie turistica, alta este o tara oarecum saraca.
Bine de stiut.

 MembruAnonim, on 18 decembrie 2014 - 16:19, said:

Sau cumperi online. Posted Image
Ce adrese? Intreb doar de curiozitate, cred ca iti dai seama ca nu o sa imi comand pulover/palton fara sa nu stiu daca imi vine.
Am cautat "paltoane/pulovere" pe google, asta doar sa fiu pregatit pentru partea de pret, sa vad cat costa.

 Nazmi, on 18 decembrie 2014 - 16:18, said:

Exista o solutie.

Educarea romanilor pe partea de Shopping.

Dar intervine lenea, frica de zbor, atitudinea de rahat a romanilor si uite asa, mai deschidem si la anul un topic de jale despre cresterea preturilor inainte de sarbatori.

Shopping placut.
Inainte de toate trebuie precizat si cat isi permite omul, majoritatea din tara asta cred ca primesc plata minimul pe economie, un palton costa intre 200-800 de lei, nu discut despre cele peste 800, zic doar de astea 200-800, ce pretentie ai de la un tip care isi intretine familia si economiseste sa isi cumpere haine? Pretentie, suna urat, dar ce ai astepta de la el? Isi cumpara haine mai rar.
Crezi ca eu m-am hotarat asa pe loc sa cumpar lucrurile alea? Am pus deoparte si am asteptat sa fac o anumita suma.

Nu este ceva de jale cu subiectul asta, m-am gandit ca exista vreo firma care nu a ridicat preturile, am citit mesajele de pe subiectul asta si recunosc ca am cumparat si eu vara haine de iarna, ma rog, toamna, afara erau 30 de grade si eu mi-am luat o geaca redusa la 50 de lei, am cumparat hanorac cand afara era vreme de tricou, am cumparat tricou cand afara ningea.

Problema este cate magazine aduc haine mixte? Nu prea multe, Musse, Decatlon, Zara sa zic ca mai aduce paltoane pe timp de vara, in rest nu gasesti haine din alt sezon.

Sa zicem ca la incaltaminte poti comanda de pe adresele online, am facut si lucrul asta, doar ca la haine este mai complicat, fiecare firma are stilul ei, ca fapt divers: Nici nu stiu ce marime port la geaca, ma duc la vanzatoare si ea imi da o marime, ma uit in oglinda si cer o marime mai mica/mare.

Edited by ContOficial, 18 December 2014 - 20:16.


#11
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Nu, dar gasesti tricouri si pantaloni subtiri iarna in magazine, iar vara gasesti incaltaminte/bocanci chiar si geci/paltoane. E si normal sa nu gasesti manusi, fulare, caciuli in timpul iernii, poate doar online, dar macar ramai cu cateva articole de luat in sezonul rece.

#12
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
In ultima perioada au mai intrat firme in tara, concurenta a crescut, preturile au scazut, problema este ca nu aduc varietate! Intru pe decatlon.uk si observ incredibil de multe firme, dau cautare "boots" si am de unde alege. Inchid decatlon UK si merg in magazinul Romanesc? Situatia inversa: firme putine, foarte putine produse.

Eu nu imi permit sa imi cumpar haine in fiecare Craciun, am cateva magazine de care am fost multumit si prin care am tot intrat, fara sa vreau am observat "reducerile", cunosteam preturile si strangeam o suma sa ma imbrac si eu, partea "buna" ca nu este urgenta, dar daca gasesc pe undeva vreun magazin care nu da aberant in PRET... cumpar de acolo, caz contrar astept sa treaca Revelionul.

Edited by ContOficial, 19 December 2014 - 10:16.


#13
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu n-am gasit niciodata vara bocanci pentru iarna, geaca sau palton. Sau pantaloni matlasati. Si chiar am umblat de nebuna prin magazine vara asta, in cautarea unei tinute pentru un eveniment special.

ContOficial, incearca si la New Yorker si Reserved, chiar si C&A, daca iti convin "firmele" astea. Aveau reduceri.

#14
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
La Zara/Bershka mai gasesti paltoane in zona costumelor, dar sunt mai mult de toamna, alte haine de "iarna" nu am gasit vara prin magazine.
Multumesc pentru recomandare, maine trec prin New Yorker.

Am incercat sa ma adaptez la ce gasesc, am gasit un pulover si un fular, restul mai asteapta.

Blugi? Vreau sa fie modelul traditional, cel drept jos, nici nu stiu cum se numeste, modelul normal sub care pot baga ghetele/cizmele, am gasit doar modelul strans pe picior.
Cam prin ce magazine gasesc asa ceva?

Am inteles de la GOOGLE ca se numesc "loose fit"
http://www.urbanpeop...ack-coated.html
Prin ce magazine gasesc modelul normal?

Edited by ContOficial, 21 December 2014 - 17:07.


#15
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Bocanci de iarna in timpul verii o sa gasesti pe la Timberland, Office, la C&A am vazut, la Collins ... doar ca nu mai sunt puse la vedere, e si normal. Daca stii pe unde sa te uiti le gasesti

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Nazmi, on 18 decembrie 2014 - 16:28, said:

Offline in H&M-ul din Milano 27 euro o pereche de incaltari
Offline in H&M-ul din Bucuresti, acelas model 260 lei.
Cine ar merge la Milano pt niste rahaturi de haine/ incaltari de la H&M? :habarnam:

#17
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 Karhu, on 22 decembrie 2014 - 09:33, said:

Cine ar merge la Milano pt niste rahaturi de haine/ incaltari de la H&M? Posted Image

Nu numai.
EU eram in Milano cand am vazut preturile. Doar am consemnat.

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Nazmi, on 18 decembrie 2014 - 16:18, said:

In tari din Europa, in luna decembrie se fac reduceri, surpriza, chiar sunt reduceri nu ca la noi unde redusul este surplus.

Ti-ai luat bilet de avion cu cateva luni inainte de a avea nevoie de haine, cu 30 euro dus intors Bucharest - Milano ai rezolvat problema.
Oricine familiarizat cu italia stie prea bine ca reducerile adevarate se fac ianuarie si iulie, nu in decembrie... iar cine e familiarizat cu milano stie ca ofertele bune sunt mai degraba exceptii decat reguli... milano e in special pt. aia cu bani multi de tocat... ca o ironie, exista calatorii zilnice din milano la un outlet din elvetia, fiindca preturile sunt mai mici... si mai e unul la serravale... apoi, biletele trebie comandate din timp daca vrei ieftin, avioanele aterizeaza la bergamo si e ceva frecus in plus... pentru cine vrea doar o chestie, doua, neexagerat de scumpe in mod normal, nu merita... plus ca nu toata lumea locuieste in bucuresti, adica frecus si bani si mai in plus... posibil sa fie folosite cu mai mult succes anumite magazine online...

In decembrie nu se fac in general foarte multe reduceri(poate cu exceptia articolelor specifice de sarbatori), ci din contra, tind sa se tina preturile sus ca atunci are lumea bani si e pusa pe cadouri/innoit. .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate