Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Becuri LED H4

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bazucker2009

bazucker2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 09.06.2013
Am primit azi acdou de la un coleg un set de Becuri LED H4 ca acestea http://bec-led-auto....spot.ro/2013/08 ... umeni.html si intentionez sa merg la un electrician sa le montez pe Fordul meu Focus din 2001  intrucat eu nu ma pricep.Voi ce imi recomandati,merita montate sunt mai bune decat becurile normale,imi pot afecta cu ceva instalatia electrica,cat sunt de legale.Astept sa aud parerile voastre.Va multumesc!!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- 100% ilegale
- sper sa nu-ti ajunga masina la vreo expertiza dupa vreun accident
- posibil sa-ti topeasca ceva pe acolo
- cit de bine si pe unde trebuie lumineaza ... nu se stie

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ce sa topeasca?
au jumatate putere fata de becurile normale si sigur lucreaza la temperatura mai scazuta
ca nu lumineaza cum trebuie... alta poveste, trebuie probat

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 aeon, on 18 decembrie 2014 - 14:31, said:

ce sa topeasca?
au jumatate putere fata de becurile normale si sigur lucreaza la temperatura mai scazuta
Si de ce au ventilator?
Si eu am un motor de 2 kW si un fier de calcat de 1.000W. Ghici care se incalzeste mai tare?

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 f300, on 18 decembrie 2014 - 14:27, said:

- 100% ilegale
- sper sa nu-ti ajunga masina la vreo expertiza dupa vreun accident
- posibil sa-ti topeasca ceva pe acolo
- cit de bine si pe unde trebuie lumineaza ... nu se stie
De ce sa fie ilegale? :habarnam:

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 aeon, on 18 decembrie 2014 - 14:31, said:

au jumatate putere fata de becurile normale si sigur lucreaza la temperatura mai scazuta

Puterea absorbita din instalatia electrica da, e jumate. Puterea care trebuie disipata de LED prin far sub forma de caldura e cu totul alta problema insa.

#7
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Fiindca la 1800 de lumeni poti arde retina celorlalti soferi!

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ccf_cristi, on 18 decembrie 2014 - 14:42, said:

De ce sa fie ilegale? Posted Image

Pentru ca nu poti sa-ti pui leduri de pom de craciun pe masina si sa mai si circuli cu ea pe strada (presupun ca de asta vorbim, nu sa o tii in curte si sa te lauzi ce frumos lumineaza).

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 dorin_2k, on 18 decembrie 2014 - 14:34, said:

Si de ce au ventilator?
Si eu am un motor de 2 kW si un fier de calcat de 1.000W. Ghici care se incalzeste mai tare?

au ventilator ca sa nu se supraincalzeasca pastila aceea si sa crape (si crapa mult inainte sa topeasca ceva)

la punctul doi, motorul acela produce lucru mecanic+ceva caldura (majoritatea disipata lejer de carcasa mare, cu mare ajutor de la ventilatorul atasat, plus ca fara sarcina consuma muuult mai putin); fierul de calcat produce doar caldura

repet, cat de bine lumineaza si cat de bine focalizeaza e alta poveste
acolo zice ca pastilele st pozitionate si au dimensiuni exact ca filametul de bec halogen

de vazut..

Edited by aeon, 18 December 2014 - 15:11.


#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

 vladdy99, on 18 decembrie 2014 - 14:45, said:

Fiindca la 1800 de lumeni poti arde retina celorlalti soferi!
Posted Image Esti serios? Vezi ca cei de la Philips au cel putin un model de bec auto care are peste 1.900 lumeni.

 f300, on 18 decembrie 2014 - 14:46, said:

Pentru ca nu poti sa-ti pui leduri de pom de craciun pe masina si sa mai si circuli cu ea pe strada (presupun ca de asta vorbim, nu sa o tii in curte si sa te lauzi ce frumos lumineaza).
Te intrebat de ce sa fie ilegale. Nu ma intereseaza ca ledurile se folosesc la instalatia de la brad, mai nou la iluminatul public si de ceva timp, au inceput sa inlocuiasca becurile traditionale de pe stop, pozitie, lampa ceata, semnalizare. Sau si p-alea le admiri numai in curte?!
Eu stiam, vag ce-i drept, ca legal nu au voie sa depaseasca 55 sau 65W.

Edited by ccf_cristi, 18 December 2014 - 15:13.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ccf_cristi, on 18 decembrie 2014 - 15:13, said:

Eu stiam, vag ce-i drept, ca legal nu au voie sa depaseasca 55 sau 65W.

Da, nu stiai bine si nu e de stiut, e de logica. Crezi ca poti sa pui neoane (sau becuri economice) de 55W? Tranzistoare (da, LED-urile sint niste diode)? Rezistente? Luminari?

Uita-te in comentarii, nici macar ala care le vinde (si are tot interesul) nu are tupeu sa minta cind e intrebat daca-s omologate.

#12
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ideea e interesanta. Si datorita faptului ca respecta geometria lampii originale este posibil sa nu deranjeze pe sosea asa cum o fac xenoanele chinezesti de care-i plina tara. Omologari pentru asa ceva nici nu vom vedea pina nu incep si granzii sa scoata pe piata (osram, philips).

#13
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 f300, on 18 decembrie 2014 - 14:45, said:


Puterea absorbita din instalatia electrica da, e jumate. Puterea care trebuie disipata de LED prin far sub forma de caldura e cu totul alta problema insa.

Puterea absorbita din instalatia electrica e totul. E imposibil sa absoarba jumate fata de un bec normal si sa disipe mai mult.
Un bec normal absoarbe o putere electrica de 55W, transforma cam 7-8W in lumina, restul disipa sub forma de caldura. Suma lor va fi exact 55W.
Asta cu LED absoarbe 25W, probabil transforma 12W in lumina, restul caldura. Suma va fi tot 25W.

Problema e cu omologarea. E posibil ca RAR-ul sa te opreasca tocmai fiindca vede ceva deosebit la lumina farurilor.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Razvan_N, on 18 decembrie 2014 - 15:34, said:

Un bec normal absoarbe o putere electrica de 55W, transforma cam 7-8W in lumina, restul disipa sub forma de caldura. Suma lor va fi exact 55W.

7-8W este radiat ca lumina vizibila dar de fapt o mai mare cantitate de energie e radiata de bec decit de LED (si implicit LED-ul trebuie sa scape de ea). Un bec de 55W nu e nimic special, alimenteaza un bec de masina si tine-l de dulie sau contacte - in afara de faptul ca e luminos (oricum e bine sa-ti feresti ochii, nu explodeaza becurile de genul asta dar nu se stie niciodata) nu e nici o problema, n-o sa te friga. Un LED de 25W nu e ca sa-l tii in mina, e o masinarie similara cu o dioda de 25W sau cu un tranzistor de 25W sau cu un procesor de 25W. Daca nu ai un radiator potrivit trebuie sa faci smecherii ca aici cu un radiator mai mic, ventilator, termostat. Problema e insa: unde se duce energia aia ca farul nu-i o chestie foarte ventilata.

#15
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Sunt ilegale pentru ca nu au niciun aviz oficial. Aka, nu sunt omologate.
Daca ar fi conforme cu regulile UE, ar fi ok.
Restul, sunt discutii...

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am becuri cu led în toată casa de vreo lună. Becurile de 60-100 W cu filament, se încingeau de nu puteai pune labele pe ele.
Acum, cu cele LED de 10 W am la fel, sau chiar mai multă lumină și nu se încing.
Dacă vrei, le poți deșuruba oricând fără să mai aștepți să se răcească, cum trebuia procedat la cele vechi.

#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Diferența e dată de temperatura de funcționare. un bec, mai ales halogenul, se simte bine fierbinte, la 300C temperatura sticlei, pe când ledul moare în timp la peste 100C.
Totuși nu înțeleg, fiind H4 ar trebui să aibă 2 filamente, pt. cele 2 faze, cum se face comutarea luminii sau spotului.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pai zice ca h4 are doua pastile, una folosita la faza scurta tot timpul iar pentru faza lunga se aprinde si a doua pastila

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate