Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Recomandare monitor 32"

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
4K de 32 inch nu cred ca era o alegere bună.

#38
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Prima impresie despre monitor  : superb

#39
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Off topic : credeți ca e buna o placa video GTX 970,  pt jocuri la rezoluție 2560 x 1440?
La rezoluție mai mare contrează ramii placii video?
As putea alege si Radeon,  nu tin neapărat sa fie Nvidia
Mulțumesc anticipat

#40
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
4GB iti ajunge.
Per total, la 1440p, R9 290X si GTX 970 sunt pe picioar de egalitate, in functie de joc castiga una sau alta, doar ca GTX-ul consuma mult mai putin.

#41
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am sa merg pe GTX 970, mersi de sfaturi
Poate cineva sa-mi explice mai exact ce anume inseamna functia AMA, din meniul monitorului ?
Are 3 optiuni :
Off
High
Premium
Multumesc anticipat

#42
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
"What is AMA?
AMA is short for Advanced Motion Accelerator. It' new technology to give greater voltage to liquid crystal, BenQ improve the gray to gray response time and image became clearer and more vivid."

Nivelul ti-l setezi dupa ochi, care-ti place.

#43
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
High cu siguranta, functia reduce blur-u care apare la miscare, daca o dai la maxim vei avea "mizerii" la contururile obictelor in miscare.
Pe off se vede cu blur/ghost la miscare.

#44
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am incercat in jocuri, web surfing / poze / filme / si pe Off / High / Premium, dar sincer sa fiu, n-am observat nicio diferenta.
Sunt putin surprins ( in bine ) de placa video actuala, este vorba de un GTX 660 Gigabyte OC
Ma gandeam ca daca trec la 1440p, jocurile vor merge mult mai prost, ma refer la nr. de fps-uri, dar spre surprinderea mea, nu e chiar asa.
In toate jocurile care le joc ( ex : The Crew, F1 2014, War Thunder, FarCry 4, GRID : Autosport ) fps-ul a scazut dar ff putin.
In War Thunder se observa cel mai tare. De la o medie de 52-57 fps, a scazut la o medie de 42 -50 fps, setarile le-am lasat toate pe highest, asa cum erau inainte de a trece la 1440p

Edited by eduard_w, 19 January 2015 - 12:10.


#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
In reviewsuri si teste pe net au pus in evidenta diferentele si toti recomanda setarea medie(high) la accelerare.
Te poti juca si cu GTX 660 dar nu cu setari de calitate maxime cu 970 poti avea totul la maxim cu un framerate smooth, chiar si pentru jocuri ce vor apare in curand.

#46
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
@ FC72, nu inteleg la ce setare medie ( high ) accelerare te referi

#47
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Advanced Motion Accelerator are 3 setari: OFF(MINIM), HIGH(MEDIUM), PREMIUM(MAXIM).
Este vorba de accelerarea panoului sau timp de raspuns.Treaba se traduce prin cat de clara este imaginea in miscare.Pe OFF nu exista nici un fel de accelerare iar pe PREMIUM este la maxim.Este posibil sa nu vezi efectul asa la ochi in aplicatii uzuale dar in bechmarkuri conteaza si chiar are efect.
Eu folosesc un GTX 660 la 2560/1080 ruland  FarCry4 sau ultimul COD dar nu la maxim, se pot juca decent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate