Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

inapoi in romania la Liceu-cum se procedeaza [urgent]

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

mariuspopescu911

mariuspopescu911

Junior Member

• Grup: Members
salut! am o cunostinta care vrea sa-si trimita odrasla de clasa a10a din spania inapoi in romania ca sa continue scoala, ca nu s-a putut adapta acolo nu a reusit sa invete limba si nu vrea sa piarda un an aiurea.... e plecat din vara si a pierdut doar primul semestru din clasa a10a, in spania a fost inscris la un liceu dar nu a putut sa invete ca nu intelegea aproape nimic si nu are note.

intrebarea este daca poate continua studiile din semestrul 2 in romania, tot in clasa a10a fara sa repete anul si cum se procedeaza, poate da teste si teze la inceputul sem 2 ca sa i se incheie mediile pe sem 1 si apoi sa continue normal?

cum se procedeaza? ce formalitati sunt pt toata treaba asta? acte/transferuri/adeverinte/etc?

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Daca cei din spania ii dau foaia matricola cu mediile incheiate acolo, da, se poate.

Daca nu, nu se poate. Un semestru se face in 3-4 luni, nu intr-o saptamana. Exista raportari la inspectorate cu situatia fiecarui elev, nu poate sa fie absent tot semestru si la sfarsit sa apara cu note.
In plus, el nu este inscris pe primul semestru. Inscrierile s-au facut pana la finalul verii. Dupa se fac doar cu aprobarea inspectoratului/ fise speciale.

ps. daca si español e greu sa inveti, apai sa vezi cum e cu fino ugrice.
Daca colegele mele din Mures ( care nu stiau in limba romana decat Eu e Eszter ) au reusit sa invete limba romana ( total diferita, genuri, chestii complicate ) pana in sesiune, mi-e greu sa cred ca nu a reusit sa prinda spaniola.

Da, daca a existat interes zero e normal.

Edited by lex404, 17 December 2014 - 00:05.

mariuspopescu911

mariuspopescu911

Junior Member

mda... probabil interesul a fost zero, desi eu il stiam copil bun... in romania invata destul de bine, in fine problema trebuie rezolvata cumva....

eu am intees ca se poate face ceva, probabil printr-o cerere la incpectoratul judetean sau ceva, ca sa-si ia notele pe sem. 1 la inceputul sem 2, sa dea in termen de 2-3 saptamani teste si tezele pe care trebuia sa le dea in sem 1, si sa i se incheie astfel mediile pe sem 1. stiu asta de la o cunostinta care a procedat la fel cu copilul, insa l-a transferat de la un liceu la alul in romania, la profile diferite, si avea nevoie de note/medii doar la vreo 3-4 materii pe care nu le facea la vechiul liceu... nu vad de ce nu s-ar putea proceda la fel si in cazul asta.

ar fi si posibilitatea sa se transfere din sem. 1 ca am vazut mai au o luna de scoala in sem. 1 dupa sarbatori, si daca vine cu foaia matricola de acolo fara absente, dar si fara note sa-si ia toate notele in sem1 in romania, acum depinde si de intelegerea profesorilor, conducerii, cred ca e putin cam la limita legii.

as vrea un raspuns de la cineva din domeniu sau care cunaste bine aceste proceduri.
multumesc.

Super Chief

Super Chief

Senior Member

• Grup: Senior Members
Zii lu ma-sa sa puna bata pe el sa invete acolo. Sunt destui in romania, nu mai avem nevoie.

alionte

alionte

Member

View Postmariuspopescu911, on 17 decembrie 2014 - 00:59, said:

eu am intees ca se poate face ceva, probabil printr-o cerere la incpectoratul judetean
Eu zic ca asa trebuie sa faceti , eventual mers si vorbit cu directorul liceului unde se vrea reintoarcerea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate