Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

PFA sau II

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
Salut,

din experienta voastra ce imi recomandati sa imi infiintez PFA sau intreprindere individuala

ca servicii inca nu m-am hotarat pot fi consultanta economica sau servicii in domeniul IT, in functie de anumite facilitati daca mai exista se pot exitinde activitatile practicate ?

ca si cheltuieli care sunt deductibile ? de exemplu abonament internet ? benzina ? si altele

ca si contributii care trebuie sa le platesc ?

multumesc,

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Intai hotaraste profilul afacerii si pe urma actele.
II are dreptul de a angaja personal. PFA are si el mai nou dar acest drept e dat pentru o conjunctura economica, nu te baza pe asta.
Taxele si impozitele sunt la fel la ambele (16% impozit, 5.5% sanatate, 31.3% pensii dintr-o suma contractata - le gasesti in codul fiscal clar explicate).
Daca respectivele cheltuieli sunt in scopul realizarii de venituri si justificate atunci sunt deductibile (iarasi codul fiscal te lamureste).
La ambele numele e format din "Nume Prenume PFA/II". Daca vrei sa pui tu un alt nume total diferit de aceasta alipire atunci iti faci SRL.
Tot la ambele iti trebuie o diploma sau un act prin care demonstrezi ca ai o scoala/experienta in domeniul vizat. La SRL nu trebuie asa ceva dar acolo mai ai un impozit pe dividende in plus de 16% la final de an si contabil obligatoriu (oricum si la II/PFA daca nu stii nimic din legislatie si nu vrei sa te ocupi de hartii tot va trebui sa apelezi la asa ceva).

In rest e plin topicul asta de toate informatiile.

Edited by neagu_laurentiu, 05 May 2012 - 12:02.


#3
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005

 neagu_laurentiu, on 5th May 2012, 12:54, said:

Intai hotaraste profilul afacerii si pe urma actele.
II are dreptul de a angaja personal. PFA are si el mai nou dar acest drept e dat pentru o conjunctura economica, nu te baza pe asta.
Taxele si impozitele sunt la fel la ambele (16% impozit, 5.5% sanatate, 31.3% pensii dintr-o suma contractata - le gasesti in codul fiscal clar explicate).
Daca respectivele cheltuieli sunt in scopul realizarii de venituri si justificate atunci sunt deductibile (iarasi codul fiscal te lamureste).
La ambele numele e format din "Nume Prenume PFA/II". Daca vrei sa pui tu un alt nume total diferit de aceasta alipire atunci iti faci SRL.
Tot la ambele iti trebuie o diploma sau un act prin care demonstrezi ca ai o scoala/experienta in domeniul vizat. La SRL nu trebuie asa ceva dar acolo mai ai un impozit pe dividende in plus de 16% la final de an si contabil obligatoriu (oricum si la II/PFA daca nu stii nimic din legislatie si nu vrei sa te ocupi de hartii tot va trebui sa apelezi la asa ceva).

In rest e plin topicul asta de toate informatiile.

multumesc pentru raspuns,

profilul poate fi unul din cele doua, din cate am inteles erau anumite activitati (cea de IT) daca nu ma insel beneficia de o impozitare mai mica, si de aceea am intrebat.

Mai sunt activitati cu impozitare mai mica ? ma intereseaza economic sau IT, unde am studii sau experienta

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 alungu, on 5th May 2012, 13:35, said:

Mai sunt activitati cu impozitare mai mica ?
Alege: http://static.anaf.r...e_venit2012.htm

#5
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
M-am uitat la judetul Alba,majoritatea normelor de venit sant intre 8040 si 10.000 lei.
Daca luam de exemplu norma de 8040 asta inseamna ca voi plati un impozit acumulat de 52,8% intr-un an,reprezentand suma de 4245 lei.
    Citisem undeva,probabil pe internet(eu nelocuind in tara) ca a crescut pragul neplatitorilor de TVA de la 30.000 la 50.000 de euroi.Daca presupunand prin absurd ca as face incasari de 49.000 de euroi impozitul ar ramane tot la suma derizorie de 4245 de lei?

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 Airbag, on 8th May 2012, 20:22, said:

Daca luam de exemplu norma de 8040 asta inseamna ca voi plati un impozit acumulat de 52,8% intr-un an,reprezentand suma de 4245 lei.
De mentionat ca 31.3% CAS se plateste dintr-o suma contractata si nu din cea reala (desigur ca se poate si din ea) si asta daca nu mai platesti undeva aceste contributii (ca angajat altundeva de ex.)
In plus, pentru norma de 8040 nu e obligatoriu CAS (pensii). E o regula in legislatie ce spune ca la un venit mai mic de 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat (pentru anul 2012 este de 2117 lei) nu se datorează contribuție de asigurări sociale.

 Airbag, on 8th May 2012, 20:22, said:

a crescut pragul neplatitorilor de TVA de la 30.000 la 50.000 de euroi
In Codul Fiscal nu a aparut modificarea. Pana nu apare aici degeaba exista acordul UE.

 Airbag, on 8th May 2012, 20:22, said:

Daca presupunand prin absurd ca as face incasari de 49.000 de euroi impozitul ar ramane tot la suma derizorie de 4245 de lei?
Nu au legatura impozitele si taxele discutate mai sus cu TVA-ul. El se evidentiaza si calculeaza separat.
Tocmai asta-i norma, faci mai putin atunci vii cu bani de acasa ori faci mai mult si-ti raman tie (calculele se fac la valoarea normei).
Exista insa un plafon de 100 000 Euro dupa care norma nu se mai aplica anul urmator.

Edited by neagu_laurentiu, 08 May 2012 - 22:07.


#7
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 neagu_laurentiu, on 8th May 2012, 23:02, said:

De mentionat ca 31.3% CAS se plateste dintr-o suma contractata si nu din cea reala.  
Exista insa un plafon de 100 000 Euro dupa care norma nu se mai aplica anul urmator.

Norma de venit nu se aplica la orice activitate si, in plus, norma de venit poate deveni o capcana/bir uneori.
De exemplu daca unul din minister finante/primarie considera ca trebuie sa-ti cresca norma de venit cu 80% apai esti bun de plata chiar daca este criza economica si nu realizezi norma emanata de niste bugetari care stau cu curul pe scaunele lor. Eu sunt patit (norma crescuta cu 79% in 2011 fata de 2010) si de aceea am virat catre impozitare in sistem real.

Pentru taxe...cauta "296" in documentul atasat pana ajungi la ce te intereseaza.

Attached Files


Edited by gabicen, 09 May 2012 - 22:42.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Poti renunta oricand la norma daca se inrautatesc conditiile.
Eu spre exemplu am schimbat sediul profesional acolo unde mi-a convenit.

Edited by neagu_laurentiu, 09 May 2012 - 22:43.


#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 neagu_laurentiu, on 9th May 2012, 23:43, said:

Poti renunta oricand la norma daca se inrautatesc conditiile.

NU poti renunta oricand la impozitarea la norma de venit, ci doar in prima luna din an.
Smecheria statului este ca ei trimit decizia de impozitare dupa prima luna din an. Deci nu sti daca te impoziteaza cu + 80% la norma fata de naul anterior, de exemplu.
De obicei bugetarilor de la primarii sau min finante le trebuie cam 45-60 de zile pana se hotarasc cum se te impoziteze si sa-ti trimita decizia de impunere prin posta.
  
Trecerea de la impozitare la norma la impozitare in sistem real se poate face si in timpul anului.
Cu conditia ca in obiectul de activitate al PFA-ului sa apara un cod CAEN care nu este inclus in "impozitare la norma".

Extrasul din codul fiscal este atasat.

Attached Files


Edited by gabicen, 09 May 2012 - 23:28.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
- poti inchide PFA-ul si la revedere cu norma lor. Si redeschide.
- poti adauga un CAEN ce nu-i in norma si automat treci la real.


 gabicen, on 10th May 2012, 00:25, said:

Smecheria statului este ca ei trimit decizia de impozitare dupa prima luna din an.
Normele trebuiesc a fi gata in trimestrul IV pentru anul urmator si cam stii in Ianuarie ce si cum.

In plus, cine aplica la norma stie bine ca veniturile sale sunt cu mult mai mari decat acel plafon.

Edited by neagu_laurentiu, 09 May 2012 - 23:40.


#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 neagu_laurentiu, on 10th May 2012, 00:36, said:

- poti inchide PFA-ul si la revedere cu norma lor. Si redeschide.
- poti adauga un CAEN ce nu-i in norma si automat treci la real.
Normele trebuiesc a fi gata in trimestrul IV pentru anul urmator si cam stii in Ianuarie ce si cum.
In plus, cine aplica la norma stie bine ca veniturile sale sunt cu mult mai mari decat acel plafon.

La revedere cu "norma" dar nu cu taxele aferente normei/pfa-ului.
Poti sa inchizi un PFA sau o firma la R.C. daca nu dovedesti ca nu ai datorii la stat?
Nu poti redeschide...

"- poti adauga un CAEN ce nu-i in norma si automat treci la real" - de ce repeti Laurentiu ce am zis eu?

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Am inchis un PFA si cei de la Registrul Comertului nu m-au intrebat deloc de impozite si taxe. Sigur ca din punctul de vedere al finantelor trebuie sa treci si pe la ei ca sa termini. Dar nu poti zice ca vei plati pana la finalul anului ! Iar dupa ce termini cu ei poti redeschide a doua zi.

 gabicen, on 10th May 2012, 01:20, said:

"- poti adauga un CAEN ce nu-i in norma si automat treci la real" - de ce repeti Laurentiu ce am zis eu?
Am inceput mesajul, m-am uitat prin codul fiscal si intre timp tu ai postat.

Edited by neagu_laurentiu, 10 May 2012 - 00:27.


#13
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 gabicen, on 9th May 2012, 22:37, said:

.
De exemplu daca unul din minister finante/primarie considera ca trebuie sa-ti cresca norma de venit cu 80% apai esti bun de plata chiar daca este criza economica in sistem real.

.

Stai un pic, norma asta de venit se poate aplica si individual nu e stabilit pe judet prin lege?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Ministerul stabileste lista de activitati ce intra la norma si finantele judetene stabilesc baremurile astfel incat sa nu sara din prevederile generale (sub salariul minim etc.). Iar pe parcursul unui an pot apare schimbari mai ales daca si guvernul se schimba si isi revizuieste politica economica.
Asta-i ultima problema pana la urma...

#15
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 neagu_laurentiu, on 12th May 2012, 12:36, said:

Ministerul stabileste lista de activitati ce intra la norma si finantele judetene stabilesc baremurile astfel incat sa nu sara din prevederile generale (sub salariul minim etc.). Iar pe parcursul unui an pot apare schimbari mai ales daca si guvernul se schimba si isi revizuieste politica economica.


Referitor la "baremuri" ma apuca rasul... si nervii :confuzzled:

"43. La stabilirea coeficienților de corecție a normelor de venit se vor avea în vedere următoarele criterii:
- vadul comercial și clientela;
- vârsta contribuabililor;
- timpul afectat desfășurării activității, cu excepția cazurilor prevăzute la pct. 44 și 45;
- starea de handicap sau de invaliditate a contribuabilului;
- activitatea se desfășoară într-un spațiu proprietate a contribuabilului sau închiriat;
- realizarea de lucrări, prestarea de servicii și obținerea de produse cu material propriu sau al clientului;
- folosirea de mașini, dispozitive și scule, acționate manual sau de forță motrice;
- alte criterii specifice."

Sursa: http://www.contabili...=...&Itemid=156

Pe cati din cei impozitati la norma de venit i-a vizitat unul, conform legislatie, de la min finante sau alte organe, ca sa observe ce vad si clientela au, ce varsta... sau altele asemenea?

Edited by gabicen, 12 May 2012 - 15:17.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 gabicen, on 12th May 2012, 16:16, said:

Pe cati din cei impozitati la norma de venit i-a vizitat unul, conform legislatie, de la min finante sau alte organe, ca sa observe ce vad si clientela au, ce varsta... sau altele asemenea?
De parca nu stii ca tu trebuie sa soliciti asa ceva, nu vin ei din proprie initiativa...

Edited by neagu_laurentiu, 12 May 2012 - 15:37.


#17
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 neagu_laurentiu, on 12th May 2012, 16:36, said:

De parca nu stii ca tu trebuie sa soliciti asa ceva, nu vin ei din proprie initiativa...

Ai dreptate...contribuabilii sunt foarte "neinformati".

#18
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 gabicen, on 12th May 2012, 15:16, said:

Referitor la "baremuri" ma apuca rasul... si nervii :confuzzled:

"43. La stabilirea coeficienților de corecție a normelor de venit se vor avea în vedere următoarele criterii:
- vadul comercial și clientela;
- vârsta contribuabililor;
- timpul afectat desfășurării activității, cu excepția cazurilor prevăzute la pct. 44 și 45;
- starea de handicap sau de invaliditate a contribuabilului;
- activitatea se desfășoară într-un spațiu proprietate a contribuabilului sau închiriat;
- realizarea de lucrări, prestarea de servicii și obținerea de produse cu material propriu sau al clientului;
- folosirea de mașini, dispozitive și scule, acționate manual sau de forță motrice;
- alte criterii specifice."

Sursa: http://www.contabili...=...&Itemid=156

Pe cati din cei impozitati la norma de venit i-a vizitat unul, conform legislatie, de la min finante sau alte organe, ca sa observe ce vad si clientela au, ce varsta... sau altele asemenea?

Asta inseamna ca,cu cat esti mai "dotat" si ai un vad mai bun ar trebui sa-ti corecteze norma de venit in sus.Poti avea mai multe activitati ca si PF si va trebui sa platesti impozit dupa fiecare norma de venit? ca atunci nu mai e interesant sau se va lua dupa norma de venit cea mai mare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate