Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu mașina prin Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
658 replies to this topic

#559
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Tot atat costa si cea ungureasca cumparata online. Nu prea aveam incredere in siteurile alea. In fine, citisem despre magariile acestea, stiam .. Dar tot m-am tepuit...

#560
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postbiscatrix, on 22nd April 2012, 22:28, said:

Te-au tepuit ambii vanzatori de vignete. Cel mai simplu e sa o iei din tara de unde ai nevoie de ea, Ungaria (sau online) respectiv Austria. Ieseai cu cativa euro mai ieftin.

pe cea de Ungaria a dat cu vreo 3 lei mai mult...acuma mai au si ei comisionul lor..

#561
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Salut, vom pleca sambata din Bucuresti catre Viena si as dori sa va intreb ce ruta recomandati.

1) Bucuresti, Pitesti, Craiova, Drobeta, Caransebes, Timisoara (popas), Cenad - spre Szeged
2) Bucuresti, Pitesti, Rm. Valcea, Sibiu, Deva, Arad (popas), Nadlac - spre Szeged

In ambele cazuri, dorim sa facem un popas fie la Timisoara fie la Arad si sa continuam spre Viena a doua zi.
Stiu ca prima ruta e mai lunga cu aproximativ 30 km, dar ma gandesc ca drumul ar putea fi mai liber.
Ceva experiente recente ar fi de foarte mare ajutor.

Multumesc

#562
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postsorin_g, on 1st May 2012, 21:15, said:

1) Bucuresti, Pitesti, Craiova, Drobeta, Caransebes, Timisoara (popas), Cenad - spre Szeged


sal,
eu am facut acest traseu in ianuarie la dus spre Viena,este cel mai bun asfalt si nu este la fel de aglomerat fata de optiunea 2 :peacefingers: ,la intoarcere am intrat prin Nadlac si apoi autostrada Arad-Timisoara si traseul de mai sus

numai bine si drum bun

#563
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Eu am fost acum 2 saptamani pe ruta nr. 2. Nu o recomand. Toata valea oltului am stat in spatele unor tiruri si nu le puteam depasi decat in conditii riscante. In rest, cand treci de Arad sau Timisoara chiar nu mai ai nici o problema.
PS. Ai grija de unde cumperi vignetele, ungurii de pe autostrazi au talentul de a te insela la bani. Iti cer mai mult decat face si nici bon fiscal nu elibereaza.

#564
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008
Salutare!

Stie cineva daca exista statie de alimentare cu carburant in Cenad (in localitate sau zona vamii), ca sa alimentez inainte de a intra in HU?

Multumesc.

#565
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Patru statii in Sannicolau Mare (2 Petrom, un no-name si parca un Lukoil) si mai e un Lukoil dupa ce treci de Cenad.

#566
ZeTT_

ZeTT_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.09.2010

View Postbiscatrix, on 4th May 2012, 10:19, said:

Patru statii in Sannicolau Mare (2 Petrom, un no-name si parca un Lukoil) si mai e un Lukoil dupa ce treci de Cenad.

Da stiu sigur ca e un Petrom jegos in zona..eu am trecut pe langa sincer eram plin de "bulgari" si se uitau de parca vroiau niste suveniruri:D

#567
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

View PostZeTT_, on 7th May 2012, 21:28, said:

Da stiu sigur ca e un Petrom jegos in zona..eu am trecut pe langa sincer eram plin de "bulgari" si se uitau de parca vroiau niste suveniruri:D

Multumesc biscatrix, multumesc ZeTT.

@ZeTT: nu prea am inteles cine "eram plin de "bulgari"?  tu sau Petrom-ul? :) :)
Drive safe!

Edited by saxonul, 08 May 2012 - 09:30.


#568
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

View Postromeo_id, on 2nd May 2012, 09:25, said:

Ai grija de unde cumperi vignetele, ungurii de pe autostrazi au talentul de a te insela la bani.
Vinieta de Ungaria se vinde, de o luna de zile, la orice statie de carburant MOL din Romania !

#569
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
pentru sens invers (Austria - Ungaria - Romania) de unde se poate lua vignetele cat mai fara stres? adica platit cu cardul (sau euro) dar fara sa fiu suprataxat

Pot lua din Austria si pentru Ungaria?

#570
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007

View PostTarzy, on 8th May 2012, 09:43, said:

pentru sens invers (Austria - Ungaria - Romania) de unde se poate lua vignetele cat mai fara stres? adica platit cu cardul (sau euro) dar fara sa fiu suprataxat

Pot lua din Austria si pentru Ungaria?

Da, poti cumpara din Austria. Am impresia ca la statiile Shell. Pe autostrada ai sa vezi semnele de Vigneta. Poti plati cu cardul.

Vladut_V: Tot de la Mol (in Arad) am cumparat si eu vigneta pt. Ungaria. Insa pe cea de Austria nu am putut s-o cumpar decat de la unguri, undeva pe autostrada, un shell parca era (foarte aglomerat). M-a fraierit ungurasul de acolo...

#571
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

View PostTarzy, on 8th May 2012, 10:43, said:

pentru sens invers (Austria - Ungaria - Romania) de unde se poate lua vignetele cat mai fara stres? adica platit cu cardul (sau euro) dar fara sa fiu suprataxat

Pot lua din Austria si pentru Ungaria?
Probabil ca poti sa o iei din Austria dar mai mult ca sigur vei pierde la schimbul valutar, ei vor face conversia din Forinti in Euro la un curs dezavantajos pentru tine. Cel mai simplu e sa o iei din Ungaria, treci de vama si mergi pana la primul Mol, la vreo cativa kilometri. Pe portiunea aia nu esti controlat de vigneta. Acolo platesti cu cardul.

#572
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare!
Pentru Ungaria vignieta vad ca se poate lua si de pe roplati.ro/calculator-roviniete/ro/2 de unde eu mi-am achizitionat pentru RO si sunt multumit.
Cica ar fi ~55lei pentru 10 zile... pacat ca nu au mai putin de atat... la benzinarii exista pentru perioade mai mici?
Multumesc!

#573
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
chiar nu se intelege ca nu mai e vigneta de 4 zile pt Ungaria?...

#574
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Salutare, revin cu informatii proaspete despre drumul Bucuresti - Viena, de unde tocmai m-am intors.

Dus: Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta - Caransebes - Timisoara - Cenad - Budapesta - Viena
Intors: Viena - Budapesta - Nadlac - Arad - Sibiu - Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti

Ruta de dus a fost cu aproximativ 30 km mai lunga, dar incomparabil mai buna: soseaua este excelenta, sunt mult mai putine localitati, nu este aglomeratie si sunt muuult mai putine TIR-uri, iar prin vama Cenad se trece mult mai lejer ca prin Nadlac. Recomand tututor celor care pleaca din Bucuresti spre Budapesta sa foloseasca aceasta ruta, se economiseste minim o ora de traseu pana la iesirea din tara fata de varianta a doua, pe Valea Oltului, pe care am ales-o la intoarcere doar pentru ca nu ne grabeam si voiam sa vedem cum e. Nu mai revenim pe acolo prea curand :)

Vignetele le-am cumparat: pt Ungaria - din Cenad, 58 lei; pt Austira - de la benzinaria Shell de la intrarea in Austria - 8 euro.

Informatie utila: Bazandu-ne pe un pont al unui localnic, in Viena am parcat masina oriunde am poftit, inclusiv in centru, etc. Atata timp cat respectati indicatorul de oprirea interzisa (sunt marcate cu inceput/sfarsit de oprire interzisa) si nu parcati pe un loc rezervat (marcat explicit), politia nu are nici o problema si masina NU iti va fi ridicata. Exista totusi o firma care imparte amenzi daca nu cumperi tichete de parcare, in doua cazuri am gasit doua amenzi de cate 36 euro fiecare, scria doar in germana textul amenzii, NU imi vor fi trimise acasa, NU au legatura cu politia asa ca le-am ignorat pur si simplu.

Edited by sorin_g, 10 May 2012 - 23:30.


#575
Marcko

Marcko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 21.10.2006
Multumesc de info, deci varianta ta de dus ramane in picioare ca fiind cea mai buna.
Cu siguranta o voi urma  :OK:

Cat despre faptul ca e prima data cand ies din tara cu masinuta (are doar 8 luni, si cam atat am si eu de condus  :notangel: ) va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce e bine (util) sa am la mine pe langa actele uzuale (carnet, talon, asigurare, triunghi, trusa medicala si bineinteles vignieta).
Ma gandesc la un eventual control peste granita sa fiu in regula.
Multumesc in avans!


View PostBuhani73, on 10th May 2012, 21:54, said:

chiar nu se intelege ca nu mai e vigneta de 4 zile pt Ungaria?...
nu se intelege... sau cel putin eu nu am fost sigur daca la benzinarii se gaseste pentru perioada mai mica decat 10 zile.
De aceea am intrebat...

Edited by Marcko, 11 May 2012 - 06:36.


#576
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

View PostMarcko, on 11th May 2012, 06:19, said:

Cat despre faptul ca e prima data cand ies din tara cu masinuta (are doar 8 luni, si cam atat am si eu de condus  :notangel: ) va rog sa ma sfatuiti si pe mine ce e bine (util) sa am la mine pe langa actele uzuale (carnet, talon, asigurare, triunghi, trusa medicala si bineinteles vignieta).
Ma gandesc la un eventual control peste granita sa fiu in regula.
Multumesc in avans!

Salut,
Iti mai trebuie:
- veste reflectorizante in numar egal cu cel al pasagerilor din masina, tinute in masina si NU in portbagaj (eu le tin in buzunarele scaunelor din fata);
- un set de becuri auto de rezerva + un set de sigurante (desi daca masina e noua e putin probabil sa ai nevoie de ele)
- e bine sa ai si o asigurare medicala de calatorie pentru fiecare pasager, e ieftina si nu se stie cand ai nevoie de ea
- un kit de reparatie pneuri (spray pt pana + minicompresor la 12V), prin vest nu prea gasesti vulcanizari

Edited by saxonul, 11 May 2012 - 09:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate