Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Gradinarit - idei traznite!

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#73
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Tomate altoite pe cartof
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KvqoJVBgH-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#74
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Cu siguranță voi încerca în mica mea rasadnita si voi posta aici rezultatele.

#75
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cateva sfaturi foarte utile de la nepoata celebrului David Austin
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hnGfApEXRdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#76
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Probleme curente, solutii inedite
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A31bnHxX6bw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#77
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Fara ochelari era sa zic ca e Dragnea ala

#78
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu am vreo doua vrabii angajate la solar 😁 . Din pacate nu-s chiar infailibile...

#79
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Eu vreau sa îmi iau pușcă pt vrăbii.
Defel îmi plac viețuitoarele, poate cotofenele sa îmi displăcea pt ca sunt chiar stricatoare pe lângă gospodărie, dar vrabiile am constatat ca sunt chiar spurcate.

În vreo 8-9 ani sistematic mi-au decimat florile la par, din 8 pomi întrgun singur an am avut un pom. Ok în rest am mâncat la propriu o para.
La cais... Ruo florile și le arunca jos, fix aiurea.. Noroc ca pomul ca e flori în prostie dar chiar și asa, după ce ca stau 5 a i sa mănânc și eu caise, hiar nu am nevoie sa mi le rărească vrabiile.
De stricat fa and cuiburi pe la stresini și tocat polistirenul dacă găsesc juma de cm unde 3 sărit tencuiala.. Nu mai spun... La mine nu au sorti de izbândă însă casa vecinului care e mai neterminata.. Zob au făcut-o, varza...

Bune.... Astea le găsesc numai ingenioși ăștia care fac agricultura pe hârtie sau pe 10 mp pătrați, eu nu am văzut ce aberează ei și am pretenția ca observ ce e în jur...

Sa zicem ca prefer sa ma lipsesc de ajutorul vrabiilor și mai mult, sunt situații în care chiar legas cam rari...

PS. Pe la alții vrabia e chiar pest, omoară puii sau ocupa locul altor specii mult mai voroase, vrabia e chiar o pasare destul de agresiva, e ea mica și ni se pare ca e drăguță dar când vezi ce fac cu altele și mai drăguțe și mult mai utile... Îți cam piere simpatia, rapid...

PS. Căutați pe YouTube defending swallow/shoot ing sparrows


#80
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Cred ca depinde si de cat de multe sunt. La noi nu sunt foarte multe, probabil din cauza uliilor si n-am vazut sa rupa flori, in schimb fac ravagii printre fluturii care intra in solar. In schimb aici avem o infestare grava cu limacsi. Imi venea sa rad cand povestea in film ca protejeaza planta pana mai creste si dupa aia gata. Mi-au mancat pana si ceapa si cartofii. Ziua in amiaza mare, pe soare si caldura am adunat cativa litri si nici nu se vedea de unde i-am luat. Cred ca trebuie sa-mi iau neaparat niste gaini si rate.

#81
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, nu ii mănâncă, găinile sigur nu iar ratele nu cred.
În plus, ambele îți distrug gradina.
Pt iarba prin roșii unii folosesc gâștele, pt insecte prin ograda bjbilicile sunt bune.
Pt limax benzi de var, nu trec peste var.. Scânduri puse pe pământ, se ascund ziua su. Ele și ii aduni... Merge și cu cârpe mai groase...

#82
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Contra limacsi doar ratele indiene alergaretze dar musai sa le faci si o mica baltoaca...

#83
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Din pacate n-am nevoie sa pun scanduri, sunt peste tot. Am adunat vreo 28 de litri intr-o saptamana din jurul solarului si din gradinuta cu ceapa. Din pacate in tot satul e jale. In ultimii doi ani au fost perioade in care a plouat tot timpul cel putin o luna, daca nu mai mult, si asta i-a ajutat. Noi avem un teren foarte mare cu iarba si meri batrani si cu joburi full-time nu reusim inca sa-l ingrijim cum ar trebui. Mai glumesc uneori ca facem permacultura de nevoie sau ca traim in jungla 😁 . Auzisem ca ratele indiene alergatoare ar manca limacsi. Gainile vecinului mananca melci cu cochilie, dar din pacate limacsii nu le plac.

 subway_guru, on 08 aprilie 2021 - 21:05, said:

Contra limacsi doar ratele indiene alergaretze dar musai sa le faci si o mica baltoaca...

Nu-i problema. Le-as face si piscina doar sa ma scape de problema... Acum serios vorbind, singurul motiv pentru care mi-e frica sa le iau sunt ulii care mai fura gaini si vulpile. Si din astea avem exces din pacate.

Edited by dingradina, 08 April 2021 - 21:22.


#84
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Atunci nu-ti ramane decat sa presari un moluscocid dupa fiecare ploaie

Edited by subway_guru, 09 April 2021 - 10:07.


#85
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Malai de porumb nu de bani in gradina?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tUM4H7R73_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Extragerea buturugilor, o operatiune periculoasa, recomandabil e sa irigati abundent in zona radacinilor
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eFfvdPbgPO0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012

View Postdingradina, on 08 aprilie 2021 - 20:55, said:

Cred ca depinde si de cat de multe sunt. La noi nu sunt foarte multe, probabil din cauza uliilor si n-am vazut sa rupa flori, in schimb fac ravagii printre fluturii care intra in solar. In schimb aici avem o infestare grava cu limacsi. Imi venea sa rad cand povestea in film ca protejeaza planta pana mai creste si dupa aia gata. Mi-au mancat pana si ceapa si cartofii. Ziua in amiaza mare, pe soare si caldura am adunat cativa litri si nici nu se vedea de unde i-am luat. Cred ca trebuie sa-mi iau neaparat niste gaini si rate.

Rate alergatoare indiene e solutia de combatere a limacsilor. Vorbesc serios. Se stie asta. Gainile mananca doar puii mici de limacsi si asa, mai stramband din cioc...de aia mai mari nu se ating, le e sila si lor Posted Image))))
Nu stiu in ce masura mananca zarzavaturile, informeaza-te un pic, eu cunosc pe cineva care are gradina decorativa si are si ceva rosii, castraveti, de-astea, in cantitati mai mici si nu am auzit-o sa se planga ca i le-a distrus, eu i-am recomandat si ei alergatoarele indiene si a fost super multumita, la scurt timp dupa ce le-a adus in gradina isi punea intrebarea ce o sa faca ratele ca au epuizat stocul de limacsi.

Edited by claudia313, 14 April 2021 - 15:58.


#88
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Buturugi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ib0FEubgpNM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#89
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Capsuni din samanta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dex1cudwy80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#90
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postjumborom, on 03 noiembrie 2013 - 20:20, said:

Se ia explantul (fragmentul de planta), se dezinfecteaza, se pune in solutie nutritiva, creste cateva saptamani la neon, se scoate, se cioparteste in 5 bucati, se pun si astea la crescut cateva saptamani, se scoate fiecare bucata crescuta, se taie in 5 si obtinem 5 X 5 plante mici, si tot asa. Ultima etapa este aclimatizarea in solar.
Toata treaba e sa nu le contaminam cu vreo ciupercuta, ca se duc toate pe apa sambetei.

View Postjumborom, on 03 noiembrie 2013 - 21:28, said:

Propag din planta pe care o vad eu ca merge cel mai bine, un F1 sau un soi foarte bun.
Prin micropropagarea ulterioara obtin niste clone, adica plante cu acelasi cod genetic cu planta mama.

* Două, sau mai multe, dintr-o lovitură.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9uL_wSMh2z4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate