Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema tehnica cu senzor CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Am lasat accidental aproximativ 15 minute obiectivul camerei digitale orientat spre un tv color la aproximativ 10 cm de ecranul acestuia. Cele 2 aparate erau in functiune, evident. E posibil sa se fi desensibilizat senzorul de imagine in urma expunerii la radiatiile  puternice ale monitorului? Personal am facut o analiza comparativa cu filmari inainte si dupa eveniment si mi se pare ca asa e. Astept pareri. Multumesc.

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Pai pune o imagine sa vedem si noi cum arata o poza iradiata.

#3
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Ma refer la faptul ca zgomotul de culoare si luminozitate a crescut si are tendinta de subexpunere pe auto la histograma calibrata corect.

#4
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Ma conformez.

#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
eu personal nu vad nimic in neregula cu imaginea de mai sus.

#6
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
poti sa o lasi cu shutteru deschis in fata unui tub cinescopic si 3ani, ca tot nu are nimic; ideea e sa nu o lasi indreptata spre surse puternice de lumina (ex. soare, sau lasere, sau chiar si proiectoare - ex. pentru iluminat stadioane), pentru ca arunci cand razele de lumina sunt concentrate intr-un fascicul, se transforma in energie termica, si cu cat sursa de lumina e mai puternica, cu atat... te-ai prins; mai mult : defectele provocate de asa ceva se manifesta prin puncte/pete intunecate pe imagine, sau chiar prin imagine complet neagra (probabil daca il lasi sa se patrunda bine :) - eu nu am intalnit pana acum, dar... cine stie), iar un tub cinescopic nu are in nici un caz suficienta energie ca sa provoace astfel de defecte; cat despre radiatiile monitorului... ma bufneste rasu', dar ma abtin... de exemplu : tu dupa ce te uiti 3ore in sir la televizor, vezi mai intunecat ? ...oricum, nici bine nu e sa te uiti prea mult, prea atent si prea de aproape la un televizor sau monitor cu tub cinescopic (asta poate provoca pagube irecuperabile, dar e vorba de ani de zile)... hmmm...

#7
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006

View PostHeyLupu, on Jan 7 2006, 16:02, said:

poti sa o lasi cu shutteru deschis in fata unui tub cinescopic si 3ani, ca tot nu are nimic; ideea e sa nu o lasi indreptata spre surse puternice de lumina (ex. soare, sau lasere, sau chiar si proiectoare - ex. pentru iluminat stadioane), pentru ca arunci cand razele de lumina sunt concentrate intr-un fascicul, se transforma in energie termica, si cu cat sursa de lumina e mai puternica, cu atat... te-ai prins; mai mult : defectele provocate de asa ceva se manifesta prin puncte/pete intunecate pe imagine, sau chiar prin imagine complet neagra (probabil daca il lasi sa se patrunda bine :) - eu nu am intalnit pana acum, dar... cine stie), iar un tub cinescopic nu are in nici un caz suficienta energie ca sa provoace astfel de defecte; cat despre radiatiile monitorului... ma bufneste rasu', dar ma abtin... de exemplu : tu dupa ce te uiti 3ore in sir la televizor, vezi mai intunecat ? ...oricum, nici bine nu e sa te uiti prea mult, prea atent si prea de aproape la un televizor sau monitor cu tub cinescopic (asta poate provoca pagube irecuperabile, dar e vorba de ani de zile)... hmmm...
nu stiu daca e de ras dar eu am doua filme facute inainte si dupa eveniment facute in aceleasi conditii la care se observa clar diferenta de luminanta. Astept si alte opinii.

#8
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
Scuze, nu am vrut sa spun ca aparatul tau nu are o problema, eu am spus doar ca problema nu are cum sa fi aparut din aceasta cauza; am lucrat intr-un service unde am reparat asa ceva... acuma' daca vrei sa ma crezi... bine... si... oricum, ce vezi in neregula la poza pe care ai pus-o mai de vreme ? pune si tu una inainte, si una dupa, sa vedem si noi diferentele

#9
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Aici sunt capturi de ecran din 2 filmulete facute cand am fost la bunici, aproximativ in aceeasi pozitie, cam pe la aceeasi ora (15:00), pe aceeasi vreme, inainte si dupa. Se observa flagrant diferenta:(.

#10
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
pai ce ai tu acolo este in primul rand o diferenta de white balance, si putin subexpusa a doua imagine (adica cea din dreapta); setarea de white balance este pe auto ? daca da, atunci intradevar a intervenit o problema (zic eu la partea de soft - firmware) la camera; daca aparatul (ca sa nu zic camera :)) este Sony, atunci te pot pune in legatura cu un service din Bucuresti, unde exista toate aparatele necesare pentru a reface aceste ajustari de white balance; daca nu, atunci contacteaza service-ul producatorului, poate te rezolva...

#11
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006

View PostHeyLupu, on Jan 7 2006, 18:06, said:

pai ce ai tu acolo este in primul rand o diferenta de white balance, si putin subexpusa a doua imagine (adica cea din dreapta); setarea de white balance este pe auto ? daca da, atunci intradevar a intervenit o problema (zic eu la partea de soft - firmware) la camera; daca aparatul (ca sa nu zic camera :)) este Sony, atunci te pot pune in legatura cu un service din Bucuresti, unde exista toate aparatele necesare pentru a reface aceste ajustari de white balance; daca nu, atunci contacteaza service-ul producatorului, poate te rezolva...
Cum se poate corecta wb si ce soi de scule ai nevoie? Se poate  rezolva altfel decat cu sdv-uri?

#12
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
nu stiu ce sunt allea sdv-uri, dar la aparatele Sony, ai nevoie de : Mini Lanc Link (pentru conectarea la PC), S.P.A.R.C. Software, S.P.A.R.C. Adjustment Package pentru modelul respectiv de camera, Light Box + color bars, si filtre cu anumite temperaturi de culoare, Filtru C14 (este un filltru cu temperatura de FIX 7300K, si e foaaarte scump) si trepied; daca le ai pe toate, adjustment-ul se face in mod automat, mai greu e pana faci setup-u'... a, si era sa uit, iti mai trebuie si o camera complet izolata de orice sursa de lumina (adica sa fie intuneric bezna)

Edited by HeyLupu, 07 January 2006 - 18:09.


#13
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
SDV e prescurtarea de la stravechiul Scule Dispozitive Verificatoare. La cat se negociaza un service micut? Se mai poate indrepta ceva:)?

#14
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
pai nu mi-ai zis ce marca e, ca eu nu pot sa te ajut decat daca e Sony, altfel nu pot sa te incurc; pretul cred ca pe undeva in jur de 250RON, sau gratis daca mai e in garantie (asa tin minte de cand eram si io pe acolo...)

#15
2xg

2xg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 07.01.2006
Ce sa mai... Pana la urma e plauzibila panarama asta cu iradierea senzorului pe care am facut-o initial? E posibil sau e cauza unui soc sau alta dracovenie? Aparatul e Sony, relativ nou, made in Japan de la mama lui si anomalia a aparut brusc, fara alte antecedente.  Ar trebui altii sa tina cont de asta? Nasol momentul...

#16
HeyLupu

HeyLupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 26.09.2005
nope, aia cu iradierea senzorului nu e plauzibila deloc; incearca sa dai un reset la camera (trebuie sa aiba un buton de reset, daca imi zici ce model este iti spun si unde il gasesti - daca are), si daca nici asta nu rezolva problema, iti spun unde trebuie sa mergi pentru o reajustare de WB, dar ATENTIE ! verifica bine inainte de a o duce in service (verifica setari, citeste bine manualul), ca e sau nu defecta, pentru readjustment tot iti ia banii (adica indiferent ca o sa fie la fel si dupa ce o vei lua inapoi). iti spun toate astea pentru ca am lucrat in acel service Sony o buna bucata de vreme, si nu am intalnit nici o data acest defect (reajustari de WB am facut numai in cazuri in care am schimbat CCD, sau alta componenta legata de partea de semnal de la CCD). deci inca o data : verifica expunerea (trebuie sa fie pe auto), si white balance (de asemenea pe auto), pentru ca daca o duci in service, chiar si daca nu o repari si numai o duci acolo sa isi dea si ei cu parerea, trebuie sa platesti taxa de diagnosticare; si inca o chestie : daca o duci si ei iti spun ca nu are nimic, inseamna ca chiar nu are nimic (acest lucru il determina softu de adjustment, care nu prea minte nici o data...)

Edited by HeyLupu, 07 January 2006 - 19:16.


#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

View Post2xg, on Jan 7 2006, 06:53, said:

Aici sunt capturi de ecran din 2 filmulete facute cand am fost la bunici, aproximativ in aceeasi pozitie, cam pe la aceeasi ora (15:00), pe aceeasi vreme, inainte si dupa. Se observa flagrant diferenta:(.
geee, odata e cu roshu, apoi e cu verde...

#18
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
la prima vedere in thumbs asi zice ca in prima era zi... se vede cum bate lumina acolo peste aragaz... iar in a doua e noapte...
sau iar am baut cam mult ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate