Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pret injectie I.M

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,912
  • Înscris: 31.03.2003
Ca tot vorbim de offtopic, ce are stabilirea pretului administrarii unei injectii cu medicamentele si posologia?
Posted Image

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 oaspetele, on 10 decembrie 2014 - 07:13, said:

Ca tot vorbim de offtopic, ce are stabilirea pretului administrarii unei injectii cu medicamentele si posologia?
Posted Image
Nu prea are, il mut pe dezbateri medicale.

#39
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 ---robocop, on 10 decembrie 2014 - 06:51, said:

daca  are branula nu mai are nevoie de tine , scoate capacelul ala si isi baga singura cum bagi benzina la   peco ! yo  asa facut odata cand  avem amigdalita cat bostanul intr-o aplicatie ,branula or bagat-o baietii de la infirmerie ,m-or invatat dozele cum sa le dizolv ,seringi ,si la 12 ore pompam in capacelul ala cefort parca !  or something ,parca novosef !
Am atasat seringa la branula si am pus-o sa apese si ea putin....a zis ca ai e frica.Deci e clara treaba..
Nu o pot lasa,Doamne fereste,trebuiesc respectate normele de asepsie,trebuie sa scoate  bulele de aer din seringa...de unde stiu eu ca se pricepe?Daca era asa se puneau branule tuturor pacientilor,se dadea o foaie cu instructiuni si ai trimitea acasa..nu mai necesita spitalizare degeaba.
Aplicatie?inseamna ca esti cadru militar,deci dispui de minime cunostinte medicale,e altceva :-)

#40
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
ii arati cu seringa vertical  tinuta cum scoate aerul,da mai bine nu,vorba ta ,mai face vo belea ! succes ,oi vede tu cum faci ! la multi ani de sarbatori !

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da ce se intimpla daca intra si bule de aer??

#42
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
doar o embolie gazoasa! crede-ma nu vrei sa stiii ,or doamne fere ......sa ....nimenui nu=i doresc ! pentru sile sax e raspunsul .

Edited by ---robocop, 10 December 2014 - 12:49.


#43
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Nici nu ma gandesc sa o las.

#44
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
In concluzie ,kidss don-t try this at home ! Administrarea oricarui tip de tratament se face doar si numai de personal  medical calificat ! si sub supravegherea acestuia !

#45
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu mi am facut si soba singur ..e periculoasa embolia aia?

#46
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
e !

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 06.10.2012
Ca sa crapi din cauza emboliei gazoase venoase de natura iatrogena, e nevoie ca 300 ml aer sa intre in circuitul venos.
Circuitul e: aerul intra in sistemul vascular, apoi e transportat la atriul drept si ventricolul drept de unde sa intre in artera pulmonara si sistemul arterial pulmonar, aici abia complica schimburile gazoase si abia apoi determina aritmiile cardiace si hipertensiunea pulmonara, complicate cu insuficienta cardiaca si stop cardiac.
Din 50 ml aer, abia se produce hipotensiune urmata de aritmie.

Incercati sa nu mai aberati. Dintr-o injectare pe branula nu se moare atat de usor. Cum seringa folosita, in particular de 10 sau 20 ml mai are si vreo 5-7 ml solutie dizolvata in interiorul ei, restul abia fiind aer, e greu sa crapi dintr-o injectare.

E la mintea cocosului ca trebuie sa scoti aerul din seringa, orice baba stie asta.

Si repet: nu se crapa atat de usor din introducerea a 2-3 bule de aer pe vena.

Edited by -Diana-, 10 December 2014 - 16:48.


#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
asa ma gindeam si io ...la o adica nu e mare inginerie sa imi fac injectii ....am facut si la ciine vaccinurile ...deci nu sint chiar novice.

#49
delta_hd

delta_hd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.02.2007

 -Diana-, on 10 decembrie 2014 - 16:43, said:

Ca sa crapi din cauza emboliei gazoase venoase de natura iatrogena, e nevoie ca 300 ml aer sa intre in circuitul venos.
Circuitul e: aerul intra in sistemul vascular, apoi e transportat la atriul drept si ventricolul drept de unde sa intre in artera pulmonara si sistemul arterial pulmonar, aici abia complica schimburile gazoase si abia apoi determina aritmiile cardiace si hipertensiunea pulmonara, complicate cu insuficienta cardiaca si stop cardiac.
Din 50 ml aer, abia se produce hipotensiune urmata de aritmie.

Yepp, asa zice si aici: http://www.ncbi.nlm....g01330-0067.pdf
Numai  ca un nacaz nu vine niciodata singur...

#50
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.02.2022
Cât m-ar costa un tratament cu 30 injecții:
-distanta 50 metri(suntem practic vecini)
-seringi preumplute care se fac in umăr.(2 minute de când intră pe ușă până iese)
-program când vrea, o singură înțepătură pe zi, nu face drum special ci vine pur și simplu când îi este convenabil.
- zero consumabile.
- oras mic de provincie
N-aș vrea să-mi ceară mai puțin decât face. Am posibilitatea să-i plătesc prețul real și doresc să-i fac și un cadou pe deasupra.
Mulțumesc.

Edited by echoshoworacle, 18 November 2023 - 20:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate