Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pret injectie I.M

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
afrondra

afrondra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 21.03.2012
Chiar asa, cum a ajuns lumea asta! Sa muncesti si sa mai si ceri bani pentru asta...

Nu stiu eu care sunt preturile, dar acum depinde si de vecina si de relatiile dintre voi. Daca e una stresanta care vine mereu sa ceara (sfaturi, servicii etc.), dar nu aduce si ea nimic in schimb (macar o prajitura sau un patrunjel din gradina), ii ceri 7-10 lei, ca doar e munca ta.
Daca vecina e una careia ii vei putea cere vreodata vreun serviciu (stat cu copilu o juma de ora, udat florile etc.), atunci fii si tu de treaba si nu-i lua bani.

Nici eu nu am luat vreodata bani la vecinii foarte apropiati. E un prim pas spre o buna intelegere.

#20
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Uite asa se ajunge sa degenereze o simpla intrebare...Daca omu e bolnav asta ar fi insemnat ca toate serviciile medicale ar trebui sa fie gratis,mai ales interventiile chirurgicale de care depinde viata pacientului.
Nu e vorba de o vecina apropiata cu care m-am ajutat reciproc,altfel as fi tinut cont si de acest lucru.
Doi la mana:daca era vecina de bloc sau de scara mai era cum era,dar eu locuiesc la munte,poate ca pana la ea in cei 100 metri ma mananca ursu sau trebuie sa merg cu un bat in mana sa ma apar de caini...deci deranjul e mai mare,de ce nu țineți cont si de acest lucru inainte "sa va iasa porumbelul din gura"(tastatura)?


#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postmissionnad, on 09 decembrie 2014 - 16:12, said:

Uite asa se ajunge sa degenereze o simpla intrebare...Daca omu e bolnav asta ar fi insemnat ca toate serviciile medicale ar trebui sa fie gratis,mai ales interventiile chirurgicale de care depinde viata pacientului.
Nu e vorba de o vecina apropiata cu care m-am ajutat reciproc,altfel as fi tinut cont si de acest lucru.
Doi la mana:daca era vecina de bloc sau de scara mai era cum era,dar eu locuiesc la munte,poate ca pana la ea in cei 100 metri ma mananca ursu sau trebuie sa merg cu un bat in mana sa ma apar de caini...deci deranjul e mai mare,de ce nu țineți cont si de acest lucru inainte "sa va iasa porumbelul din gura"(tastatura)?
Ok.
Faci cum vrei,dar eu daca ma cheama un vecin fie el si din capul strazii sa il ajut la ceva sau cu ceva nu ii cer bani sau alte favoruri.
Si ca sa iti dau un exemplu.Sunt oameni total straini care ajuta alte persoane fara sa aiba pretentii.
Dar sa zicem,ca daca nu ai bani de mancare se accepta situatia.
Bafta.

Edited by I2O, 09 December 2014 - 16:24.


#22
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007
pai si de unde sa stim noi ca stai la munte si te poate mânca ursul pana la vecina ?
ne-ai întrebat doar cat sa-i ceri pt amărâtele alea de injectii, majoritatea ti-au zis 5 lei, sau gratis. nu-ti convin răspunsurile, cere-i mai mult atunci, umfla nota, gândindu-te la toate pericolele posibile si imposibile de care poți avea parte in drum spre vecina si dinspre vecina.

Edited by gigi_4476, 09 December 2014 - 16:48.


#23
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmissionnad, on 09 decembrie 2014 - 16:12, said:

Uite asa se ajunge sa degenereze o simpla intrebare...Daca omu e bolnav asta ar fi insemnat ca toate serviciile medicale ar trebui sa fie gratis,mai ales interventiile chirurgicale de care depinde viata pacientului.
Nu e vorba de o vecina apropiata cu care m-am ajutat reciproc,altfel as fi tinut cont si de acest lucru.
Doi la mana:daca era vecina de bloc sau de scara mai era cum era,dar eu locuiesc la munte,poate ca pana la ea in cei 100 metri ma mananca ursu sau trebuie sa merg cu un bat in mana sa ma apar de caini...deci deranjul e mai mare,de ce nu țineți cont si de acest lucru inainte "sa va iasa porumbelul din gura"(tastatura)?

A,pai zi asa colegu ! daca se lasa cu ursu si cu cainii ,musai ca nu ajunge numa cinci lei ,fratioare ! io de urs nu stiam ca e in peisaj  ! ia-i 7 lei ,da-o incolo de treaba, cu 5lei nu merge ! or eventual fa-i o internare pe durata tratamentului la tine acasa ,daca e ok cu sotul ei !

#24
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Pai io zic ca ar trebui o lista de preturi pentru vecini in functie de cat de aproape de tine locuiesc: vecin de palier, vecinu de la parter, vecinu din blocul de vis-a-vis, vecinul din blocu de pe colt samd. Tre sa tii cont si de cat de bine te intelegi cu el: cand ia-i cerut o lingura de zahar si doua crumpene ti-a dat fara comentarii - ii dai tu 2 lei cand te roaga sa-i intepi buca, a avut ceva retineri, da pana la urma ti-a dat - moca, a spus ca n-are - 5 lei, s-a enervat ca-l deranjezi - 10 lei. Mai tre sa tii cont si de profesia pe care o are, nu se stie ce foloase tragi de acolo: meteorolog - 10 lei (na-i ce-i cere), instalator - 5 lei, mecanic - moca, secretara - ii dai tu ceva bani.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Voi o cautati cu tastatura...!
Am sters offtopicul de pe pagina asta, daca mai vad un mesaj ce nu are legatura ( ex: SL/ fantezii, gramatica, etc ) luati pauza o zi!

Edited by lex404, 09 December 2014 - 18:10.


#26
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
lex ,gata io sunt cuminte ! esti in domeniu ,spune omului si tu cam cat sa ceara pe injectie . subliniez ,sunt ok si cuminte !

#27
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Pai daca vecina se duce la  dispensarul de cartier, da 5 lei si sta la coada. O deplasare la domiciliu pentru tratament sigur ca o scuteste de banii de taxi sau de autobuz pana acolo. O firma de ingrijiri medicale la domiciliu sigur ii ia cel putin 10-12 lei per injectie. Asa ca la 7 lei iese bine si ea, ca e mai ieftin, iese bine si asistentul, ca nu plateste impozit. Dar o sa-l reclamam la ANAF pentru ca e evazionist! O sa vrea sa le fi facut pe gratis! Posted Image

Iaca si un link cu preturi. Injectia e 6 lei manopera si 8 lei deplasarea la domiciliu: http://www.sanihelp....ii-oferite.html

Edited by ghidioneanu, 09 December 2014 - 18:39.


#28
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
noi avem in unitate si cadre medicale de aia stiu ca mai fac i.m. la diversi  ,si pretul asta ii aud ca il cer ,cu seriga si ce mai trebe  ale pacientului .

#29
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

View Postlex404, on 09 decembrie 2014 - 18:10, said:

Voi o cautati cu tastatura...!
Am sters offtopicul de pe pagina asta, daca mai vad un mesaj ce nu are legatura ( ex: SL/ fantezii, gramatica, etc ) luati pauza o zi!
Multumesc,vezi ca mai sunt cateva mesaje mai la inceputul topicului la care poti da DELETE.

#30
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Schimbare de "situatie",pacienta a fost la control,iar doctorul i-a schimbat calea de administrare si anume intravenos prin branula.Din nou sunt in dilema...tot 5-7 lei?

Edited by missionnad, 09 December 2014 - 21:38.


#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Hehe, ia stai putin Posted Image  Ai dreptul sa faci IV? Un asistent fara specializare nu are dreptul sa faca IV ( bine...stiu ca se fac prin spitale ).

Poti sa ii iei o manopera separata pentru montarea branulei iar apoi cat pentru IM-e.

#32
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Binenteles ca am dreptul Posted Image .Branula a fost pusa in spital,eu doar o scot dupa ce termin administrarea medicatiei.

#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Atunci nu ii mai iei manopera pentru aplicarea branulei.
Pentru administrare, poti sa ii iei cat pentru im.

#34
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
cum e mai bine prin branula, pe sus sau pe jos ?

#35
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Pe sus,introduc cu seringa.

#36
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
daca  are branula nu mai are nevoie de tine , scoate capacelul ala si isi baga singura cum bagi benzina la   peco ! yo  asa facut odata cand  avem amigdalita cat bostanul intr-o aplicatie ,branula or bagat-o baietii de la infirmerie ,m-or invatat dozele cum sa le dizolv ,seringi ,si la 12 ore pompam in capacelul ala cefort parca !  or something ,parca novosef !

Edited by ---robocop, 10 December 2014 - 06:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate