Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Medici dedicati. Fara "atentii"

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
NoFaceNoName

NoFaceNoName

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.06.2014

View Postripper, on 07 decembrie 2014 - 08:43, said:

  Ii puteti pomeni si fara nume, dand specialitatea si spitalul.
Atunci topicul nu are sens. Sau nu sub forma gandita de initiator.  Cred ca nominalizarea intr-un topic al caru titlu este Medici dedicati. Fara "atentii" nu poate crea confuzii decat cuiva care este intr-adevar prostanac si nu stiu daca ar trebui sa-si faca cineva griji pentru asta.

Quote

Sunt convins ca nici respectivii doctori nu-si doresc asta.  
Presupunand ca ar fi asa, exista posibilitatea sa ceara stergerea numelui. Mie imi pare absolut ok aducerea in fata a oamenilor care mai spala imaginea sistemului sanitar. Adica de rau poate vorbi oricine, orice si oricat dar de bine e problematic?

#20
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postripper, on 07 decembrie 2014 - 08:43, said:

Nu este ok sa se dea nume. Sunt convins ca nici respectivii doctori nu-si doresc asta.
Ganditi-va la urmatorul scenariu: un oarecare cauta pe google numele respectivului doctor. Vede rezultatul de aici si intra si citeste in diagonala, fiind mai prostanac din fire, nu pricepe el ce se discuta aici, dar citeste mita, bani, spaga, etc. Tocmai d-asta va rog sa nu dati numele respectivilor doctori, e de ajuns ca sunt oameni onesti. Ii puteti pomeni si fara nume, dand specialitatea si spitalul.

Da, da cum sa nu...

Dar ia gandesti-va la următorul scenariu, medicul spagar nenorocit intra aici, citeste i se face frica si nu mai cere spaga :)

Corb la corb nu scoate ochii.

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cred, fix asta se va intampla daca citeste aici.

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Sigur, de parca am inventat noi alfabetul aseara.
Liste albe si liste negre, exista deja pe Google, asta nu inseamna ca medicii aia de pe listele negre s-au facut mai buni, mai piosi, mai sfiosi si practica medicina dupa juramantul lui Hipocrate ala real, nu cu mainile la spate si degetele in X.

Ne ascundem dupa deget, cumva?
Da, asta facem, e clar.

#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostNoFaceNoName, on 07 decembrie 2014 - 10:15, said:



Presupunand ca ar fi asa, exista posibilitatea sa ceara stergerea numelui. Mie imi pare absolut ok aducerea in fata a oamenilor care mai spala imaginea sistemului sanitar. Adica de rau poate vorbi oricine, orice si oricat dar de bine e problematic?
In fata unor oameni/pacienti, precum userul de mai sus pentru care toti doctorii sunt spagari nenorociti, nu se va spala in veci imaginea sistemului nostru sanitar. Bineinteles, niciunul nu a avut niciodata nevoia unui astfel de doctor nenorocit spagar, sa-i salveze viata lui sau a apropiatilor.

#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Respectivii doctori sa-si vada de meserie si sa incerce sa-si dezvolte latura umana, nu numai aia „biznismena”.
Apoi, nu or sa mai apara pe nicio lista neagra, insa atata tmp cat si-o cer, sa-si asume si consecintele.

#25
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postripper, on 07 decembrie 2014 - 10:29, said:

Cred, fix asta se va intampla daca citeste aici.

Adevărul e ca lista ar fi cam scurta daca i-am nominaliza pe astia curati, asa ca inteleg.

Nici politistii nu iau atata spaga... Dar măcar aia nu se joaca cu sănătatea si viata ta.

#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Discutiile astea au fost de nenumarate ori pe forum. Pentru unii e imposibil de priceput cat de prost sunt platiti doctorii in Romania. E imposibil de priceput halul de degradare al intregului sistem, lipsa tuturor lucrurilor necesare desfasurarii unei activitati demne de secolul 21, etc. Sistemul nenorocit i-a facut asa pe doctori, nu faptul ca se cred ei "biznismeni" si vor sa ia spaga ca sa te trateze. Habar n-ai ce vorbesti, pe scurt, draga Diana, doar arunci cu noroi.

Edited by ripper, 07 December 2014 - 10:37.


#27
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postripper, on 07 decembrie 2014 - 10:31, said:

In fata unor oameni/pacienti, precum userul de mai sus pentru care toti doctorii sunt spagari nenorociti, nu se va spala in veci imaginea sistemului nostru sanitar. Bineinteles, niciunul nu a avut niciodata nevoia unui astfel de doctor nenorocit spagar, sa-i salveze viata lui sau a apropiatilor.

Eu m-am operat de amigdale cand eram student (se pare ca operatia nu era necesară...am aflat ulterior...la naiba). Mi-a cerut bani pentru operatie, tariful era fix (pentru el, asistente, anestezist), am platit. Dar era unu saracu in salon care nu daduse nimic... sa vezi ce urat se  purta cu ala si il intreba meteu cand vin parintii (cu spaga) pe la el.  

Dr Serban il chema, de la ORL Spitalul militar Bucuresti.

Edited by badsica, 07 December 2014 - 10:42.


#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Topic fara niciun fel de sens.
Ori dam nume ori nu dam nume.
Topic de povestit facem intr-o arie fara post count si scriem: "Intamplari din spital" - fara legatura cu seria de la Fun.

Si da, draga Diana, mizerie si lipsa celor mai elementare ingrediente ale unei decente desfasurari a actului medical face pe multi medici sa-si dea propriul salariu pe diverse din cele necesare.

p.s - Decizia apartine moderatorilor ariei.

Edited by spare-me, 07 December 2014 - 10:41.


#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postbadsica, on 07 decembrie 2014 - 10:38, said:

Dar era unu saracu in salon care nu daduse nimic... sa vezi ce urat se  purta cu ala si il intreba meteu can vin parintii (cu spaga) pe la el.  

eu am fost internat intr-un salon la ORL si n-am dat nimic. si n-am patit nimic.
toata povestea e scrisa aici pe Medicina.

#30
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postspare-me, on 07 decembrie 2014 - 10:40, said:

eu am fost internat intr-un salon la ORL si n-am dat nimic. si n-am patit nimic.
toata povestea e scrisa aici pe Medicina.

La acelasi medic?

Edited by badsica, 07 December 2014 - 10:43.


#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Nu sunt nicio draga si nu arunc cu niciun noroi, insa nu-s genul care ingroapa gunoiul sub pres, daca am ceva de zis, zic.
Daca eram venita cu pluta, da, as fi luat de bun tot ce zici tu, insa sa nu uitam ca nu-s venita cu pluta si nici nu am lucrat la aprozar ca sa nu stiu ce si cum.

Ca nu vrei tu sa se publice vreo lista, ok, am inteles, insa nu ma lua cu povesti de salarii si alte alea, pt ca daca vrei sa fii om bun si medic bun, o faci indiferent de salariu.
Ca se conditioneaza actul medical, este un lucru arhistiut, nu m-am apucat eu sa lansez zvonul acum.

#32
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Ok, discutia asta e de pe vremea lui Hippocrate si va continua panca cand vor exista medici si pacienti.
Marea problema e incapatanarea si incapacitatea ambelor parti de a incerca sa inteleaga pe cealalta parte.
Pacientii nu inteleg de multe ori ce au si ce trebuie sa faca pentru boala repsectiva, asta fiind in parte si din cauza educatiei sanitare inexistente in Romania. Si nu ma refer la locuitorii zonelor rurale doar, ma refer la persoane care locuiesc in centre urbane mari si chiar au pretentia de persoane educate. De aceea nu inteleg necensitatea unor proceduri si investigatii, de ce trebui sa faca CT, RMN, sa se recolteze anticorpii X, sa se efectueze PCR-ul la virusul y etc. Si raman uneori cu falsa impresie ca au fost furati de bani si smecheriti, cand de fapt asta era doar procedura medicala normala.
Sa nu uitam pacientii Dumnezeu, care au impresia ca ei comanda pe medic si ce trebuie el sa faca. Ei vor CT-uri, RMn-uri, analiza X, medicamentul Y , vor mereu tratament preferential, sa nu astepte nici un pic, sa nu-i doara de loc, sa aiba cel mai bun pat, sa fie mereu medicul langa ei. Si aici mai ales persoanele in functii de conducere o viata intreaga au impresia ca pot sa comande pe toti in orice vor ei, asezonata bineinteles cu o aroganta nemasurata, pe principiul Mie mi se cuvine totul.. Si  ipohondrii si cei cu probleme psihice, dar cel putin ei au o scuza.
Sa nu uitam pacientii care vin la consultatie murdari si nespalati, unii chiar dupa ce au la disozitie dus in salon stau zile intregi nespalati. asta se adauga la educatia igienei, de care de asemnea ducem lipsa. Sau cei care nu inteleg ca nu au voie sa-si intinsa sosetele pe calorifer, sa stea cum vor ei in pat, sa primeasca vizite la orice ora, sa respecte in general regulamentul de ordine interioara al spitalului.
Bun, de partea cealalta medicii la randul lor se fac vinovati de o gramada de chestii.
Una ar fi lipsa de pricepere si de rabdare in a explica bolnavului de ce exact anume sufera in temrmeni cat mai potriviti pentru el, sa-i explice de ce trebuie sa faca investigatia aia , de ce trebuie sa urmeze tratamentul ala. Nu trebuie sa faca o dizertatie, dar este datoria lui sa informeze pacientul pentru ca acesta sa poata lua o decizie adecvata in deplina cunostiinta de cauza.
alta ar fi secretomania asta la noi sa nu dezvaluim pacientulor ce boial au, ce analize au etc. Pacientul are dreptul sa ceara foaia lui de observatie si sa se uite peste ea, oricine impiedica asta are mentalitati de comunist.
Alta ar fi legaturile pe care le au unii medici , mai ales sefi de sectie, cu anumite companii farmaceutice si nu numai, si prescriu acelasi medicament pe toata sectia, indiferneti la faptul ca poate nu e cel mai bun din punct de vedere al costurillor sau beneficiilor.
Si, desi e adevarat ca salariile medicilor sunt de multe ori de mizerie, asta nu scuza si nu va scuza niciodata conditionarea actullui medical de cerearea unei anume sume de bani, Acela este un criminal sadi care trebuie inchis, Punct. Sigur, a se face difernete intre a cere si a primi, pentru ca este imensa.
Si  varianta cealalata, ca sa fii medic bun indiferent de salariu, frizeaza absurdul si e o ipocrizie, pentru ca nimeni nu munceste pe gratis.
De asemenea, oarba impotrivire a medicilor pentru orice fel de tratament de medicina alternativa , chiar pentru cele careexisnta studii, e o mare problema in sistemul nostru de sanatate. Au impresia ca e datoria lor sfanta sa-si apere dogmele si de aici iese doar limitare si obtuzitate.
Ma opresc aici.

#33
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postrichi_e, on 06 decembrie 2014 - 23:36, said:

Totul incepe si se termina la BANI! ..daca cineva isi imagineaza cum e sa traiasca din 1000 ron/luna un doctor debutant...
le-a dat Ponta bursa, cred ca acum au vreo 1500 Posted Image
liftierele si femeile de serviciu nu au 900, si asta cu vechime
vorbim de net

p.s se numesc rezidenti..

Edited by OmulLLORT, 07 December 2014 - 11:25.


#34
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Am editat post cu post si am scos numele, asa cum doaream initial.
Nu facem insectar de medici. De ce?
Pentru ca oricine o poate da in bara indiferent de banii ceruti/ neceruti, deci profesionalismul este egal in ambele situatii. Difera doar modul de executie..
Se dau nume pe alte subiecte dedicate anumitor afectiuni, unde userii se ajuta/ sfatuiesc intre ei ( HD, cancer, chirurgie, etc ) insa este inutil sa-i punem la insectar...ar iesi, un amalgan cu toate specializarile.

Edited by lex404, 07 December 2014 - 13:14.
in sfarsit, am reusit sa postez..


#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Nu este o rusine sa dai numele, ok. Dar nu toti la un loc, nu facem insectar.

Daca gasesti subiect in care sa-ti exprimi opinia despre medicul X/ Y e ok, dar daca ii punem pe toti la un loc nu ajuta cu nimic..


apropo, totul pleaca din facultate Posted Image  Si poate nu musai din lipsa, dar treaba asta ajunge sa fie un fel de doctrina.

Edited by lex404, 07 December 2014 - 13:41.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doctor Niculina Bratu de la Marie Curie. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 07 December 2014 - 13:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate