Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Medici dedicati. Fara "atentii"

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
rog a se deschide topicul acesta pentru a se arata cain rindul medicilor exista si profesionisti care nu se uita mai intii in buzunar si apoi la pacient....
acest topic se vrea un panou de onoare pentru medici dedicati meseriei pe care au imbratisa to/
va rog sa nu stergeti si cind se intimpla sa dati peste un asemenea medic va rog sa ii dati si numele sa vada lumea ca mai exista speranta....
PS- din pacate pina acu eu nu cunosc asemenea medic....

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
11 ani m-am invartit printre ei.
Am vazut zeci, sute.
Nu pot din pacate, sa scriu niciun nume aici. Chiar imi e jena cu chestia asta.

Lex o sa modifice titlul si subiectul poate ramane.
E bun.

Edited by lex404, 06 December 2014 - 21:20.


#3
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
am scris eu pe topicul de hernie disc... m-am operat recent la Bagdasar Arseni si in niciun moment nu am avut impresia ca cei de acolo conditioneaza actul medical in functie de cat de "atent" esti cu ei.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 slai, on 06 decembrie 2014 - 21:10, said:

Stiu si eu unul. E medic autopsier.

Nu cred. Chiar daca e bun profesionist si pacientul, cand ajunge la el nu are buzunare la costumul lui Adam/Evei, vin ele rudele, sa-si ridice "cadavrul",(sorry, exprimarea nu-mi apartine) si sa vezi atunci cotrobaiala prin buzunare.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Am editat titlul, topicul chiar e bun de o dezbatere Posted Image Postul nu l-am mai editat, momentan ma ocup de o lucrare si stau prost cu timpul. Asadar, NU vreau sa vad posturi la adresa faptului ca initiatorul a scris gresit gramatical, esenta se intelege. Aveti arie dedicata limbii si literaturii romane.

Insa  va rog sa nu dati nume, nu facem reclama nici-unui medic. Sunt cazuri particulare cand se dau nume insa nu pe subiecte "dedicate" lor ( se dau, de ex in: HD, cancer ).

cat despre atentiile primite...drept ii, cam de prost augur. Sunt lucruri pentru care iubesc sistemul sanitar romanesc, sunt lucruri pentru care il detest. Daca nu ai relatii, pile, risti sa nu te bage "repede" in seama. Repede insemnand, la timp.

Edited by lex404, 06 December 2014 - 21:19.


#6
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Ianuarie 2014, Prietena mea nu avea asigurare medicala deoarece nu a lucrat nicaieri. Partea nasoala a fost ca avut o alergie si avea nevoie de un tratament, eram gata sa platesc consultatia ca domnita aceea (asistenta) mi-a zis sa nu dau nici un ban, iar doctorul a crezut ca este asigurata. Nu costa o avere acel tratament, insa m-a surprins gestul ei. De apreciat.

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Pai si ce panou e ala, fara nume? :)
Oamenii astia dau exemple si atat?
Eu zic ca nu facem reclama daca le dam numele.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Ok, însă nu vreau să degenereze discuția

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Gata sefu, s-a inteles directiva.
Acu du-te la invatat, suntem copii cuminti si nu ne certam. :D

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Hai că dau eu un nume. XXX de la Grigore Alexandrescu. Nu știu dacă mai trăiește dar în anii '80 m-a cam nenorocit, după operație când aveam 5 ani nu a zis ca mi-a scurtat piciorul cu 5cm și le-a zis parinților mei să nu mă mai lase să merg niciodată. Plus că se purta foarte urât, când îl vedea pe tatăl meu că intră la el în cabinet cu mine în brațe (eu având piciorul rupt maladie Lobstein) își punea mâinile în cap și zicea răstit și nervos: Iar ți-ai rupt mă piciorul? M-ați înebunit cu copilul ăsta!
Când mi-a făcut operație s-a dus tatăl meu să îi dea ceva (un cartuș de Kent care pe vremea aia se procura foarte greu) și doctorul a zis: Nu prea îți iubești copilul domne.
Un doctor mai scârbos ca ăsta n-am văzut. O să-l țin minte cât oi trăi. Sper să nu mai existe așa specimene în ziua de azi.

Edited by lex404, 07 December 2014 - 12:25.


#11
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007

 gerbil, on 06 decembrie 2014 - 21:47, said:

Când mi-a făcut operație s-a dus tatăl meu să îi dea ceva (un cartuș de Kent care pe vremea aia se procura foarte greu) și doctorul a zis: Nu prea îți iubești copilul domne.

Foarte tare, ce subtil a fost...

#12
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 gerbil, on 06 decembrie 2014 - 21:47, said:

Hai că dau eu un nume. Dr Parotă de la Grigore Alexandrescu. Nu știu dacă mai trăiește dar în anii '80 m-a cam nenorocit, după operație când aveam 5 ani nu a zis ca mi-a scurtat piciorul cu 5cm și le-a zis parinților mei să nu mă mai lase să merg niciodată. Plus că se purta foarte urât, când îl vedea pe tatăl meu că intră la el în cabinet cu mine în brațe (eu având piciorul rupt maladie Lobstein) își punea mâinile în cap și zicea răstit și nervos: Iar ți-ai rupt mă piciorul? M-ați înebunit cu copilul ăsta!
Când mi-a făcut operație s-a dus tatăl meu să îi dea ceva (un cartuș de Kent care pe vremea aia se procura foarte greu) și doctorul a zis: Nu prea îți iubești copilul domne.
Un doctor mai scârbos ca ăsta n-am văzut. O să-l țin minte cât oi trăi. Sper să nu mai existe așa specimene în ziua de azi.
Taica-tu' la faza aia trebuia sa spuna: "Il iubesc, dar de cate ori va trebui sa vin cu el pentru cate o fractura cred ca e mult si un cartus intreg de Kent, mai bine va dau cate o tigara."

Scuze, sa nu intelegi gresit, dar stiu cat e de nasoala boala asta. (Nu o am nici eu si nici nimeni altcineva si nici nu o doresc cuiva.)

Edited by KHISHCHNIK, 06 December 2014 - 22:48.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 gerbil, on 06 decembrie 2014 - 21:47, said:

Hai că dau eu un nume. Dr Parotă de la Grigore Alexandrescu. Nu știu dacă mai trăiește dar în anii '80 m-a cam nenorocit, după operație când aveam 5 ani nu a zis ca mi-a scurtat piciorul cu 5cm și le-a zis parinților mei să nu mă mai lase să merg niciodată. Plus că se purta foarte urât, când îl vedea pe tatăl meu că intră la el în cabinet cu mine în brațe (eu având piciorul rupt maladie Lobstein) își punea mâinile în cap și zicea răstit și nervos: Iar ți-ai rupt mă piciorul? M-ați înebunit cu copilul ăsta!
Când mi-a făcut operație s-a dus tatăl meu să îi dea ceva (un cartuș de Kent care pe vremea aia se procura foarte greu) și doctorul a zis: Nu prea îți iubești copilul domne.
Un doctor mai scârbos ca ăsta n-am văzut. O să-l țin minte cât oi trăi. Sper să nu mai existe așa specimene în ziua de azi.

Fii optimist, ba exista..
Si sa nu credeti ca daca nu "cere" spaga, n-o asteapta. Sau o refuza.Desi, in ultima vreme, i-a cam speriat DNA-ul si pe astia, dar nu prea mult. Poate noua incadrare a medicilor in categoria "functionarilor publici" sa faca un pic de ordine in sistem, dar dupa cat de crancen au atacat-o, nu cred ca are zile multe.
Si caz concret: dupa 28 de ani de lucrat la urgenta Spitalului Judetean, s-a imbolnavit de cancer. La fiecare prezentare la cabinetul de specialitate pentru analize, i s-au cerut bani, sub forma de "donatie", macar 50 de lei. Si asta in conditiile in care fiind pensionata de boala pentru scleroza in placi, avea o pensie de 640 de lei, fapt stiut si de cei de la cabinetul spitalului de oncologie.
Si-atunci, vreti sa-i punem la panoul de onoare, doar pentru ca isi permit sa nu ia bani de la toti bolnavii? Iar voi v-ati nimerit sa fiti unul din cei la care tocmai facea pauza de spaga?

#14
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
E o discutie mai complexa, cum e si firea umana.
Da, doctorii (mai ales cei mai tineri) in marea majoritate a cazurilor, fac tot ce îi lasa "sistemul", fara bani inainte. Totusi cei cu situatie materiala dupa interventie. De la studenti nu cred ca se aspteapta la recompense banoase.
Pe de alta parte, cand 8/10 sunt tigani paraziti sau betivi paraziti nerecunoscatori... pai si eu mi-as ... in ea treaba!

Edited by OmulLLORT, 06 December 2014 - 23:08.


#15
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
Hmm.. foarte bun subiectul!
Lucrez in bransa, de multicei ani, si norocul meu a fost sa invat meserie pe langa cativa doctori care nu primeau bani, decat spre finalul internarii, cand se vedeau rezultate! niciodata inainte de operatii si nici nu se uitau sa vada cat/ce este..cel putin nu in fata pacientului/familiei!
Asta e o chestie de bun simt, pentru ca orice medic bun ,,face" lejer 2000 de euro/luna ,,suplimentar"
DAR.. in conditiile actualei legi, sa ne imaginam scenariul- care de fapt ar trebui/ar putea sa fie regula:
un doctor in spital o sa vada 10 pacienti, o sa faca vizita la saloane, apoi 2 operatii si la ora 15 iese pe poarta! COMFORM LEGII! Restul bolnavilor- D-zeu cu mila!
Sau cand doctorii vor cere zile libere, pentru garzile prestate! Pentru ca un angajat (FUNCTIONAR PUBLIC) nu are voie sa depaseasca orele legale ale lunii!
Totul incepe si se termina la BANI! ..daca cineva isi imagineaza cum e sa traiasca din 1000 ron/luna un doctor debutant...

Edited by richi_e, 06 December 2014 - 23:37.


#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
... in plus medicul, ca functionar public, nu isi va mai plati din banii proprii asigurarea de malpraxis si participarile la congrese, conferinte, etc (adica ce se poarta ca "educatie medicala continua")

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
chiar asa natie rea sa fim ...oare sa nu existe si doctori care isi fac treaba ...dar sa speram  ,deja avem un nume.
aha si eu nu o cred pasta ca un doctor are 1000 ron pe luna.

Edited by silesax, 07 December 2014 - 08:04.


#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu este ok sa se dea nume. Sunt convins ca nici respectivii doctori nu-si doresc asta.
Ganditi-va la urmatorul scenariu: un oarecare cauta pe google numele respectivului doctor. Vede rezultatul de aici si intra si citeste in diagonala, fiind mai prostanac din fire, nu pricepe el ce se discuta aici, dar citeste mita, bani, spaga, etc. Tocmai d-asta va rog sa nu dati numele respectivilor doctori, e de ajuns ca sunt oameni onesti. Ii puteti pomeni si fara nume, dand specialitatea si spitalul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate