Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pensie Privata Pilonul 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#55
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

View Postwizardofoz, on 20 aprilie 2015 - 23:29, said:

Daca ati sti cum trebuie sa mearga un sistem de pensii private ati realiza ce tzeapa gigantica e ce exista in Romania.

Între cum ar trebui să meargă și cum merge de obicei există diferențe. Uneori semnificative, alteori nu.
Spune-ne ce fond de pensii existent, indiferent unde pe glob, merge așa cum spui tu că trebuie să meargă și de ce.
Mulțumesc.

#56
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
In USA ai 401k in care poti sa-ti investesti banii in cam orice, comisioanele sint 0, costurile sint 0, si poti sa alegi diferite fonduri care a comosioane foarte mici (fractiuni de procent). In rest functioneaza cam ca pilonul 3, pina la un prag suma e scutita de impozit (aceasta scutire e mai susbatntiala pentru impozitul e progresiv si cel marginal ajunge mult mai mare ca in Romania).
Mai exista o varinta pe care poti sa o alegi unde sumele investite nu-s scutite de impozit dar cresterea, profitul, este.
Da aia n-au bani de platit comsioane si costuri, niste saraci.

#57
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Aberatii ca deobicei.

"401(k) plans charge fees for administrative services, investment management services, and sometime outside consulting services. They can be charged to the employer, the plan participants or to the plan itself and the fees can be allocated on a per participant basis, per plan, or as a percentage of the plan's assets. For 2011, the average total administrative and management fees on a 401(k) plan was 0.78 percent or approximately $250 per participant. sursa

Daca tu ai impresia ca in SUA e gratuita contributia la un fond de investitii.... faci ca deobicei erori prin faptul ca nu esti documentat.

Ma minuneaza faptul ca exista persoane care considera ca administratea fondurilor de investitii (indiferent cum s-ar numi acestea) este gratuita.....WTF. ???!!!!???

#58
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu am platit atit ca anagajat cit am studiat si ca angajator 401k.
Taxele de 401k sint platite de angajator in toate companiile pe care le-am vazut eu, si in general la angajatorii mici ele tind sa fie prohibitive. Pentru aia exista alte variante (IRA) care functioneaza pe acelasi princpiu dar pe sume mai mici.
Sa nu mai spun ca exista si matching, adica compania iti da in cont o suma egala cu ce pui tu pina la la o limita.

Adiministrarea fondurilor de investitii ESTE aproape gratuita, doar fraierii pica la platit taxe si procente. Index fundurile nu au oameni in adminsitrare, se face de catre software, iar taxele sint mici pentru ca volumul e mare si costul e mic. Nu ma face sa-ti dau exemple de fonduri mutuale sa vezi cit sint comisioanele.
De fapt stii ce, iaca:

http://www.fool.com/...401k/401k05.htm

Any fund that has management fees above 1% per year can be expected to underperform the total returns offered by an index fund.

http://www.fool.com/...osts/ratios.htm


However, just because a fund labels itself an index fund does not mean that it has the extremely low expense ratio of the best index funds. Some mutual fund companies, knowing that their clients have heard about the superiority of index funds, have started index funds with expense ratios of more than 1%. Avoid these like the plague. If you've read this far, you can do better than that, Fool. In fact, where index funds are concerned, you should probably simply be getting the one with the lowest expense ratio -- probably around 0.18%.


De fapt 0.18% e destul de sus. Uite aici:

https://investor.van...tual-funds-list

#59
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Romania a ales pentru inceput un sistem care sa se potriveasca cu necesitatile oamenilor si ale statului. Nu neapart in aceasta ordine...
Am mai scris despre asta dar se vede ca furia pe banci si finatisti e inca prea mare ca sa lase loc si gandirii de perspectiva. Pardon, asa ceva nu prea  mai exitsa la romani; ce este azi si maine, eventual luna viitoare e tot ce conteaza pentru multi.
Statul  a inventat treaba cu piloanele, mai ales alea obligatorii, cu gandul de a mai face rost de un ban pentru care sa nu dea socoteala ce face cu el decat la Sf. Asteapta, adica niciodata. A copiat din occident sisteme care functioneaza  bine de un numar mare de ani, le-a adaptat si a nascut un pilon 3 cu care incearca sa "educe" cetateanul in spiritul investitilor pentru vremea pensiei (era sa zic vremurile de apoi...).

Scutirea de impozit pentru banii pusi ptr pensia privata este o masura fara mare efect, atata vreme cat procentul de impozit este fix. Mai rau, daca acesta va creste peste un timp.
Ea are eficienta in tarle/sistemele unde valoarea deductiei este ridicata (cam de 30-40 de ori cat in Ro sa zicem) , unde impozitarea este pronuntat progresiva si e mai buna pentru cei cu venituri mai mari in timpul vietii (cu aplicarea primelor conditii).
Cu timpul se poate ca neincrederea populatiei in banci si fonduri sa se mai reduca, odata cu cresterea educatiei financiare. Asta vine cu timpul dar probabil ca foarte foarte incet. Sistemul financiar insusi parca vrea sa-si taie creanga de sub picioare.

#60
Relache

Relache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.04.2015
Pilonul 3 este pensia care se poate retrage oricand?
Adica te poti retrage si pleca cu fondul?

#61
afanaca

afanaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Alex, sau cum te-o chema sau cine oi fi, repet, formul este o masura netransparenta de comunicare, atat timp cat nu se cunoaste sex, varsta, nume, ocupatie, venit, ca sa nu mai spunem de atitudini sociale.

Dar eu daca sunt un pic bun cu calculatoarele, v-am ruga pe toti sa nu-i mai raspundeti lui Alex, este manager de pensii pilon trei la una dintre cele trei mari banci romanesti. Deci are un interes real sa bata apa-n piua aici cu noi.

In alta ordine de idei, daca ai Pilon trei, nu o sa mai iei bani inapoi nicioadata.

Ce puteti face in Romania, tara falimentului, care s-a imprumutat in Octombrie 2014 cu 20 de miliarde de euro fara sa se sesineze nimeni din presa, care este cum este stim cu totii, este sa va RETRAGETI banii. Cu cat observa statul ca se retrag mai multi oameni, cu atat va vor pacali mai putin, poate chiar vor incerca sa va dea banii inapoi.

Am zis ca nu mai postez, dar mi-ati inundat mailul.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
pai NU mai posta, visezi cai verzi pe pereti.

MOKA comision nu exista, e adevarat comisioanele sunt mai mici in sua dar si randamentele sunt mai mici
in ro inflatia e mare, randamentele sunt mari si comisioanele sunt consistente

eu m-am mutat de la BCR de ex unde comisionul upfront e 4% + niste taxe anuale dar care nu depasesc 0,6-0,7% din sold (de fapt tu nu le vezi taxele alea ca se scad din valoarea obtinuta)
dar citeam de curand ca randamentele anualizate au fost de peste 11% din 2008 pana acum!
mai citeam ca fondul de pensii din ... Elvetia... va intra in faliment daca se mentine minimul de 6% randamente "obligatorii"...

Alta aberatie citita aici: P2 si P3 NU sunt administrate de stat - e adevarat ai niste % pe care tre sa le respecti dar daca ai randamente bune poti investi oriunde in europa. Momentan randamentele pietei romanesti sunt cele mai mari (fara grecia evident) si de ex la P3 poti investi pana la 50% pe bursa!... asa scrie la mine in prospect

prostia e ca majoritatea romanilor se gandesc la pensie pe modul: "lasa ca vad eu ce-oi facea"... adica ce crezi c-o sa faci? foamea cu siguranta!

#63
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Pilonul asta e doar una din posibilitatile sau variantele de a economisi ceva pentru pensie. Trebuie sa i se acorde atentia cuvenita, cu precautie insa, dar nu se pun toate ouale intr-un singur cos.

Randamentele pe care le vad la fondurile romanesti sunt cam greu de crezut, dat fiind situatia economica generala, din Ro si EU. Nu e vorba ca mint ci ca s-ar putea sa fie vorba de niste speculatii, inginerii, plasamente riscante. Daca va creste valoarea actiunilor fondului atunci creste si valoarea fizica a procentului de comision, fara sa creasca neaparat volumul fondului din depuneri.  Dat fiind numerele mari in joc, fiecare procent de crestere inseamna castiguri mari pentru cele 12-15 persoane care administreaza un fond, de unde interesul pentru crestere cu orice pret.

Exista insa comisia de supraveghere, mai direct spus exista "pretul" cerut de ea pentru acoperirea smecheriei, pretul cerut de cei care supraveheaza supravegherea si tot asa. Trebuie cotizat la greu, bietii manageri ai fondului trebuie ca sunt tare ocupati cu evidenta. Stress mare, viata grea...

Simpla infiintare a unui sistem de acest fel nu-i garanteaza succesul daca celelelelte cu care este in legatura nu sunt la randul lor reformate sau "civilizate". Asta nu se face niciodata de buna voie ci cu ciomagul.
Cine sa vina cu ciomagul?

#64
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

este manager de pensii pilon trei la una dintre cele trei mari banci romanesti.

Aha. Se explica niste chestii. Indvidul e asa sensibil cind vorbim de comisioane jecmanitoare ca zici ca m-am legat d emama lui. Matematicva e matematica, nu poti sa o schimbi din cauza ca esti manager.

Quote

MOKA comision nu exista, e adevarat comisioanele sunt mai mici in sua dar si randamentele sunt mai mici

Vezi ca iar faci o confuzie.
In primul rind nu te opreste nimeni sa investeti in aceleasi vehicule in USA. De fapt sint gata sa bag mina in foc ca banii tai sint toti investiti in fonduri europene si americane plus obligatiuni de stat. Lumea finanitelor nu e asa mare, nu-s asa multe locuri de investit banii (ma refer din punctul de vedere al unui fond de pensii care are niste standarde).

In al doilea rind randamentul nu are relevanta ci raportul risc/randament trebuie optimizat. Degeaba te duci la un fond care anul asta creste cu 15% si anul viitir cu 12% daca dupa inca un an se duce 30% in jos. Daca ai 30 de ani pina la pensie riscul e mai putin important (oricum trebuie sa fie mic pentru ca e fond de pensii) dar daca mai ai 10 ani riscul devine mult mai important. De aia in timp se rebalaseaza fondurile, se muta din investitii de risc mare si randament mai mare spre risc mai mic dar si randament mai mic (obligatiuni de exemplu).
In cocluzie nu conteaza (numai) ca ai facut 20% anul asta ci (si) cu ce risc i-ai facut. S-ar putea sa fie o facare mai proasta daca la vecinul se face numai 15% dar e mult mai sigur.

In al treilea rind randamentele se claculeaza numai dupa inflatie. Altfel ciferele sint false.

Quote

dar citeam de curand ca randamentele anualizate au fost de peste 11% din 2008 pana acum!

Asta nu e greu ca am plecat din criza. Da ce te faci daca iti cade la prrima criza cu 70%? si trebuia sa iesi la pensie in anul ala?

Quote

si de ex la P3 poti investi pana la 50% pe bursa!.

Piata romaneasca e foarte volatila, nu are lichiditati, e manipulabila, si e plina de escroci care au puteri enorme din cauza lichiditatii scazute. In mod normal un fond de pensii nici nu ar trebui sa se atinga de asa ceva.
Dar faptul ca traiesti in Romania - si vrei sa iesi la pensie acolo - face investitia in propria piata obligatorie (ca sa elimini riscuri de genul nebunia pre 2008). Eu personal insa n-as pune 50% in bursa romaneasca. Poate vreo 25%.

#65
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Eu am de ex posibilitatea sa aleg, pentru fiecare institutie financiara care se ocupa de fonduri de pensii, intre mai multe variante de fonduri.Se face o evaluare, din care rezulta "profilul" tau ca investitor, in functie de ce bani si venituri ai, ce preferinte, cum suporti riscul, cat de curajos esti.
E simplu, poti sa-ti faci singur profilul, nu gresesti tare chiar daca raspunzi fals la cate o intrebare.
Rezulta recomandarea pentru fond foarte conservativ, consevativ, echilibrat, agresiv, foarte agresiv, etc.   Fiecare din aceste fonduri cuprind 4-5 fonduri repartizate pe alte domenii, fiecare cu diferite ponderi, ex: 10 la suta pe "Money Market", 40 % Bonduri guvernamentale, 30 la suta actiuni ale firmelor private, 20 la suta actiuni europene/asiatice/americane. Fiecare are un anume grad de risc.   De ex daca cea mai mare pondere in total o au bondurile, fondul este mai sigur ("conservativ"), cu risc mai mic dar si randament mic.Alegi ce vrei, schimbi cand vrei fara sa platesti nimic.
Sunt convins ca si in Ro se va ajunge la o mai mare libertate de alegere, odata ce lumea incepe sa priceapa treaba.
Ramane partea cu coruptia. Daca zicem ca peste tot si oriunde este numai coruptie, nimic nu va mai functiona. E foarte posibil ca imediat dupa ce valul atual de politicieni care intra la duba se va potoli (ca asa e moda acum), printr primii pe lista ar putea fi cei din finante, adminstratorii de fonduri mutuale si cei din comisii.

#66
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View PostRelache, on 22 aprilie 2015 - 08:36, said:

Pilonul 3 este pensia care se poate retrage oricand?
Adica te poti retrage si pleca cu fondul?

Nu te poti retrage din fond, nu ti l poti muta.

Conditiile de iesire: deces si atunci se transfera catre mostenitori sau la pensie dupa 60 de ani implini. (mai este si pensia de invaliditate, inainte de 60, dar se platestea toata suma odata).


@afanaca

Serios oameni buni. Ma faceti manager de fond. Ma rusinez acum ca imi dati atata importanta. E tare amuzant sa vad ce scrieti.
Fara niciun fel dovada, il faceti pe om manager aiurea. Posted Image) Serios ca si acum rad.
Curios tare de unde ai scos ca sunt manager la una din cele trei banci romanesti. (CULMEA e ca niciuna nu administreaza fonduri de pensii) Posted Image)

Si pana la urma chiar daca eram, prin absurd, unde ai vazut tu ca am facut reclama la vreun nume de administrator in mod specific??

In alta ordine de idei, ai inceput si tu sa vorbesti aiurea..... Pe langa faptul ca statul nu administreaza P2 si P3 urile.

@wizardofoz

Ai parerea ta. Felicitari. Macar sa te abtii de la a vorbi ineptii. Pana acum tot nu ai reusit.
CHiar nu inteleg de ce ii tragi asa de mult pe logica ta fara sens. (sau poate are numai pt tine si partenerul tau. Felicitari din nou in cazul asta. V-ati gasit sufletul pereche Posted Image)


Pana la urma, NICIO dovada nu aveti ca lucrurile sunt asa cum spuneti voi, cele mai rele, tzepe si etc, domnii wizardof si afanaca. Se fac acus 10 ani si fondurile tot traiesc.
Dati un singur nume de tzeapa financiara care a stat sa rodeasca pana la 10 ani in Romania !!!!!!!


Nota pentru mine: Sa imi aduc aminte cine e mai odihnit la minte.

Edited by alexxxxyy, 22 April 2015 - 21:10.


#67
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Ai parerea ta. Felicitari. Macar sa te abtii de la a vorbi ineptii. Pana acum tot nu ai reusit.

Argumentele iti lipsesc. Tot repeti ca spun ineptii, ca logica mea nu are sens dar nu vii cu nici un argument.

Quote

Pana la urma, NICIO dovada nu aveti ca lucrurile sunt asa cum spuneti voi, cele mai rele, tzepe si etc,

Cum adica nu am nici o dovada? nu ti-am aratat mai sus cum arata comsioanele normale? Si ca 1% sint considerati jaf? A, voi n-aveti 1% ci peste 2%! Nu mai zic de cei 5% initiali.

Quote

Se fac acus 10 ani si fondurile tot traiesc.

Tzeapa e patronata de stat si legiferata. Si majoritatea oamenilor nu stiu care e treaba. Oamenii nestiutori sint cel mai usor de tzepuit.
Cum sa nu fie tzeapa daca esti obligat sa-ti pui banii intr-un oligopol de companii, fara concurenta reala, cu comisioane enorme care in alte tari sint incredibile? si daca singurul avantaj din asta sint MAXIM 50E pe an (400E * 17% - 5%) pe care ii primesti ca scutire de impozit?

#68
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Management fees pentru fondurile administrate sunt obisnuit aici peste 2%, cam 2,3-2,5 % la TOATE la toate marile banci si alte institutii financiare (care iau grosul banilor). Nu sunt incredibile deci.
Comisioane mai mici sunt acolo unde iti administrezi singur portofoliul (sa zicem 0,33%), dar sunt comisioane pe tranzactie destul de mari (30$). Cine crezi d-ta ca risca banii de pensie pentru ca se crede destept?

Poti sa te ocupi singur cu investitul si jucatul la bursa dar poti sa nu intri in sitemul de pensii private cu deducerea aceea importanta. In Ro scutirea aceea nu are insa aprope nici o valoare.

Vrei sa fie libertate si in Ro? Cati ar fi in stare sa inteleaga si sa aiba un castig din chestiile astea? Poporul in nici un caz, cel putin deocamdata. Deci, un nr mic va profita lejer de nestiinta celorlalti. Si acum se mai intampla asa, dar daca dai la liber multi naivi vor lua plasa.

#69
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Management fees pentru fondurile administrate sunt obisnuit aici peste 2%, cam 2,3-2,5 % la TOATE la toate marile banci si alte institutii financiare (care iau grosul banilor). Nu sunt incredibile deci.

Exact, dar alea sint tzepe si nu trebuie sa te atingi de ele.
Adica e scadalos sa ai de ales numai intre tzepari. Trebuie totdeauna sa ai varianta low cost.

Quote

Comisioane mai mici sunt acolo unde iti administrezi singur portofoliul (sa zicem 0,33%), dar sunt comisioane pe tranzactie destul de mari (30$).

Incep sa cred ca si in Canada sint tzepe. Da macar acolo cistigi ca scazi de la impozit mult mai mult.


Quote

In Ro scutirea aceea nu are insa aprope nici o valoare.

Pentru ca impozitul e mic. Impozitul mic e un lucru bun dar are ca efect secundar faptul ca nu renteaza sa-ti faci pensie privata.

Quote

Comisioane mai mici sunt acolo unde iti administrezi singur portofoliul (sa zicem 0,33%), dar sunt comisioane pe tranzactie destul de mari (30$). Cine crezi d-ta ca risca banii de pensie pentru ca se crede destept?

Uite un exemplu simplu:
https://investor.van...i/overview/1487

Vanguard Target Retirement 2055 Fund (VFFVX)

Vanguard Target Retirement Funds average expense ratio: 0.17%. Industry average expense ratio for comparable target-date funds: 0.66%.

Uita-te chiar la industry average si compara cu 2%.

Nu trebuie sa faci NIMIC. Fondul face investitiile, le divide in obligatiuni si actiuni, in USA sau internationale etc.
La fondul asta ai de exemplu acces printr-un IRA deschi la Vanguard care e excat un fel de pensie de pilon 3. Si nu costa bani si comisioane, e 100% gratis:

https://investor.van...om/ira/vanguard

Low costs
On average, Vanguard mutual fund expense ratios are 82% less than the industry average.**
Our funds also come with:
    No sales loads.
    No 12b-1 fees.
    No sales commissions.
    No account service fees when you register for secure access to our website and let us send account documents to you electronically.



Iar vine 'spertu sa ne spuna ca nu se poate gratis, dupa argumentele de rigoare "nu stii ce vorbesti".

#70
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Pana la urma, fiecare vede ce vrea sa vada si fiecare crede ce vrea sa creada.

Felicitari celor care au inceput sa isi construisca viitorul, indiferent de modalitate. Bine ca au inceput si le urez mult succes in planurile lor.

#71
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

View Postwizardofoz, on 22 aprilie 2015 - 23:59, said:

Exact, dar


Iar vine 'spertu sa ne spuna ca nu se poate gratis, dupa argumentele de rigoare "nu stii ce vorbesti".

Nu exista gratis decat in mintea naivilor. Undeva este o sursa de castig pentru administratori.
Taxele mici, promisiunile mari ascund riscuri, cel mai adesea ascunse.

Taxe mai mici pot insemna efort mai mic in administrare, tratarea cu usurinta a unor situatii, oameni mai putin pregatiti. Pot ascunde dorinta de a acapara rapid mai multi investitori.
Ex din familie Posted Image : la un fond e castig pe anul trecut de 10.25 % si commission 2.46. La altul, de acelasi tip ("Balanced", deci cu risc scazut) castigul e de 4,5% si commission 0.75. Retine, nu compar fonduri de tip diferit sau clasa de risc diferit.

Am aici un prieten mai in varsta care se ocupa cu investitul la bursa, de unul singur.  De fapt nu e singur ci intr-o organizatie mai mare, pe internet, a facut cursuri, are soft specializat cu care obtine informatii incomparabil mai multe decat un oarecare investitor dupa"inspiratie" sau asa zisa studiere a pietei. E munca de 24 din 24, oricand se poate schimba ceva, apare o posibilitate de castig sau pierdere. E pensionar si are timp. De fapt deja nu mai are, ca s-a angajat de curand manager de sectie la o companie (face 70 ani anul acesta) Posted Image .  Nu poate sta locului, banii sunt ultimul lucru care-i lipseste...

Edited by Rosebud09, 23 April 2015 - 00:55.


#72
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

la un fond e castig pe anul trecut de 10.25 % si commission 2.46. La altul, de acelasi tip ("Balanced", deci cu risc scazut) castigul e de 4,5% si commission 0.75. Retine, nu compar fonduri de tip diferit sau clasa de risc diferit.

E imposibil sa faci comparatia asta, pentru ca intradevar nu stii structura fondurilor si nici riscul (risc scazut poate s ainsemn foarte multe lucururi, nu e o masura absoluta). As zice ca unul din ei are mai multe bonduri decit celalalt, de vreo 2 ori mai multe. Amindoua sint balanced si intra cam in aceeasi categorie de risc grosiera, si daca are 80% bonduri si daca are 20%. O idee emmiprica o sa ai daca te uiti care din cele doua fonduri s-a dus mai rau jos in 2007-2008.

Quote

Taxe mai mici pot insemna efort mai mic in administrare, tratarea cu usurinta a unor situatii, oameni mai putin pregatiti.

Vrei sa spui ca oamenii care adminsitreaza pilonul 3 in Romania sint mai putin pregatiti ca cei de la Vanguard? de vreo 20 de ori, asa? Posted Image

Nu, costurile mici insemna ca nu te duci la fonduri cu management activ ci la cele care urmaresc niste algoritmi. 80% din fondurile cu management uman au preformante inferioare celor care urmaresc un index, cind consideri costurile. 80%!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate