Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Pensie Privata Pilonul 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
n-au raspuns

si-a verificat vre-unul suma stransa in pilonul 2? si 3?

#20
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
eu...sunt aprox egale...

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu ieri si nu-s egale la mine.
dar s-au strans ceva banuti,...

#22
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
nu sunt insa suficienti pt ca sa ies la pansie...asa ca, pun osul la treaba...cam cat ar trebui oare ca sa fie ca sa te poti retrage?

scuze, plec la cumparaturi, revin...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cat mai multi :D
ce-am strans acolo  mi mi-ar ajunge 6-7 luni :D la chelt actuale

adica 1 luna pt fiecare an depus, cam putin! tre sa injumatatesc chelt si sa maresc suma

#24
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
si la mine cam la fel, in jur de 12 luni cred ca-mi ajung, adunate pilonu 2+3...

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cam putin... nu?

si ce naiba facem?
o sa muncim pana la 70 ani ?

#26
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
clar e bine sa detii si alte active, apartamente de inchiriat, afaceri, pamant dat in arenda...

#27
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
si nu in ultimul rand, actiunile..raman la parerea ca un portofoliu in energie e o investitie de viitor...

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007
Am citit si eu topicul dvs.
Smiley are dreptate, deducerea e in limita a 400 lei cotizatie lunara.
Adica nu renteaza sa te inscri cu o suma mai mare de 400lei pe luna pt ca diferenta ti se va impozita.

Alt aspect, pilonul 3  trebuie privit ca un supliment de pensie si nu ca o pensie din care sa traiesti, suma adunata va fi mica, mai ales daca te-ai inscris dupa 50 de ani.
Deci mai trebuie si alte venituri.

Mai trebuie luat in calcul un alt aspect, randamentul nu poate fi previzionat, dupa cum se vede viitorul dobanzile sunt din ce in ce mai mici la depozite, titluri, obligatiuni.
Apoi, intr-un viitor se va trece la euro si nu stim cursul de schimb, poate se va sterge tot randamentul dintr-un click de mouse.

Daca nu gresesc, aceste fonduri nu se impart in cazul unui divort, deci aviz amatorilor de divorturi.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
adica e spre binele tau... depui pt tine si-s banii tai :)

#30
afanaca

afanaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Incep prin a spune ca nu exista elemente publice de identificare ca gen, varsta sau venit, pentru a avea o parere mai informata cand ne adresam unul altuia asa ca ma voi adresa tuturor.

In alta ordine de idei, am 24 de ani si traiesc in Ungaria, desi sunt din Galati. Am absolvit universitatea CEU (a lui George Soros, cum bine spun unii). Am un salariu de EUR800 si vrea sa-mi fac un cont de pensii aici. Tata are la AIG de la sfarsitul anilor 90 si plateste EUR500 anual.

Acum la ce ma gandesc eu sunt: 1) sunteti naivi si dezinformati total despre business si geopolitica daca credeti ca o sa va luati vreodata banii inapoi, in Romania. Nici macar nu ghiciti ca e ceva dubios cand gigantul AIG, care promitea garantii de la statul American, a fost inlocuit cu un nume anonim Metropolitan? :))) 2) guvernul orban in ungaria a nationalizat in 2011 toate pensile, iar ungaria e singurul stat cu |coaie| din Europa centrala, necalcat in piciaore de toti lupii si hienele americane. asa ca am mai multa incredere in sistemul de pensii din ungaria decat cel din Romania.

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 afanaca, on 11 martie 2015 - 13:06, said:

In alta ordine de idei, am 24 de ani
Deci partea cu experiența de viață e foarte probabil minimă...

 afanaca, on 11 martie 2015 - 13:06, said:

Acum la ce ma gandesc eu sunt: 1) sunteti naivi si dezinformati total despre business si geopolitica daca credeti ca o sa va luati vreodata banii inapoi, in Romania. Nici macar nu ghiciti ca e ceva dubios cand gigantul AIG, care promitea garantii de la statul American, a fost inlocuit cu un nume anonim Metropolitan? Posted Image))
În locul tău aș fi mai prudent cu acuzațiile de naivitate și dezinformare la adresa altora; în plus, atunci cînd faci afirmații corect este să le verifici:
- zici că AIG promitea garanții de la guvernul american - le-o fi promis, dar le-a și primit atunci cînd a fost salvat de la faliment; au primit "doar" 182 de miliarde de dolari!
- după asta au returnat banii vînzînd diverse divizii ale firmei - una din ele a fost ALICO, divizia de asigurări de viață, către Metropolitan Life...
O simplă verificare pe net ți-ar fi spus cine e MetLife.

 afanaca, on 11 martie 2015 - 13:06, said:

guvernul orban in ungaria a nationalizat in 2011 toate pensile, iar ungaria e singurul stat cu |coaie| din Europa centrala, necalcat in piciaore de toti lupii si hienele americane. asa ca am mai multa incredere in sistemul de pensii din ungaria decat cel din Romania.
Guvernul Orban e acel guvern care avea nevoie de bani și i-a găsit cel mai simplu în economiile cetățenilor. Și acum e prieten cu Putin? Știi vorba aia - cine se aseamăna, se adună.
Altfel, orice gigant se poate prăbuși și orice țară poate da faliment. Dar, apropo de încredere, mai degrabă am încredere într-o firmă care a dovedit că poate returna banii primiți drept ajutor de la stat decît într-o țară care bagă mîna pîna la cot în economii private...

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.zf.ro/eve...a-luni-14109886
Deficitul bugetului de pensii publice s-a ridicat la  3,56 miliarde de lei după primele două luni din 2015, fiind cu peste 1 mld. lei mai mare decât în primele două luni ale anului trecut, când acesta se situa la doar 2,3 miliarde de lei.

tot mai crede cineva ca nu trebuie sa iti faci privat o asigurare de pensie? ce-o fi ea?

#33
afanaca

afanaca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.03.2015
Nu stiu eu prea multe la 24 de ani. Dar oameni am cunoscut.
-------
Spre exemplu, la bere cu scandinavii, ei rad de tata si de oameni ca tata cu pofta cand ii zic cati bani da pe an la fostul AIG. Increderea intr-o institutie care a dat faliment.
Banii nu o sa-i mai ia niciodata inapoi, si stie si el asta. Dar speranta moare ultima. Iar asta stiu si americanii mai bine decat toti.
radunic. fii mai modest si poate vei intelege mai multe din viata care ti-a mai ramas. Oricat de mult ai sti, tot nu stii nimic. Si asta au zis-o inteleptii.
Cel mai bun lucru este sa va retrageti banii cat mai aveti timp, sunt mai buni decat deloc, indiferent cat procent v-ar retine.

 MembruAnonim, on 07 aprilie 2015 - 09:16, said:

http://www.zf.ro/eve...a-luni-14109886
Deficitul bugetului de pensii publice s-a ridicat la  3,56 miliarde de lei după primele două luni din 2015, fiind cu peste 1 mld. lei mai mare decât în primele două luni ale anului trecut, când acesta se situa la doar 2,3 miliarde de lei.

tot mai crede cineva ca nu trebuie sa iti faci privat o asigurare de pensie? ce-o fi ea?

In UK este si mai grav. Au datorii cat casa. Plus ca numarul de cotizanti la numarul de lipitori este mare http://www.econdataus.com/workers.html In Romania este si mai grav, dumneavoastra de ce credeti cei de la INS ascund datele constant?
Directorul adjunct al BNR, cand l-am intrebat daca sa ma duc la studii in afara, mi-a zis du-te dar intoarce-te in Romania sa muncesti. Apoi cand vezi ce fel e putin mai la Vest, cum sa te mai intorci tata? Ca sa ce?
http://en.wikipedia....Pensions_crisis

#34
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
La o bere cu "scandinavii" hahaha... prosti si destepti sint in toate tarile si cullmea e ca educatia finaciara nu are nici o legatura cu anii de scoala.
Criza pensiilor e reala si e mai naspa la stat decit la pensiile private. Oricum la cum e implementat sistemul in Romania (prin firme cu comisioane) e o bataie de joc. Eu nu m-as atinge de el nici cu un bat de 3m. Platesti impozit la scoatere sau singurul cistig e 16%? citi bani se duc in comisioane in 30 de ani?

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
4% upfront si cam 1% pe an toate taxele cumulat

Randamentele actuale intre 8-9% la ce ramane

Zine tu in ce sa ne bagam banii

#36
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Pai in ce ti le baga banca (=actiuni si obligatiuni) dar fara sa te inrolezi in P3.
4% upfront si 1% din toata suma e enorm... daca ai randament de 8-9% in citiva ani toti aia 16% sint pierduti.
Pe de alta parte trebuie sa recunosc ca nu m-am uitat la comsioane la fonduri mutuale internationale la BVB, dar cel putin la actiuni romanesti platesti 0.25% la tranzactie. Ceea ce e complet fucked up, dar e mult mai putin de 1% pe an.
Mai degraba m-as uita la niste brokeri pentru bursele straine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate