Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pensie Privata Pilonul 3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
as vrea sa stiu opinia voastra despre aceasta pensie.

eu de 3 ani mi-am facut, se depun acolo niste bani, contribuie si statul cu niste bani (o scutire de impozit in limita a 400 euro impozabili -> n-am inteles exact cum se calculeaza)...

stie cineva care e formula de calcul daca sa zicem dupa 20 ani de contributie alegi o pensie viagera? as vrea sa imi fac niste calcule dar sa dea naiba daca am gasit ceva despre asta -> legea e incompleta din ce-am citit

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
tot ce poate spune "legea" e ca sumele cu care contribui (in limita a 400 euro) sunt deductibile.
restul tine de contractul semnat de tine cu banca, dar nu pari a sti prea multe despre el. chiar ai platit 3 ani niste bani fara sa stii pentru ce?

#3
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009
Da, legea e inca incompleta in ceea ce priveste calculul pensiei la finalul perioadei de cotizare.

Si nu tine de contractul semnat cu banca/societatea de pensii la care ti-ai facut contractul.
Ce fac ei e sa ia banii de la tine, sa isi retina comisioanele si apoi sa-i investeasca in numele tau.

Statul nu contribuie cu nimic la banii stransi, doar iti ofera o deducere fiscala in limita a 400 EUR de la impozitul pe venit. Adica tu vei plati la stat impozit mai mic cu 16% din suma pe care o depui anual la fondul de pensii ales.

Si eu am P3. E o varianta buna penru cine nu poate sa stranga bani altfel. Eu am o disciplina deficitara :) cand e vorba de bani, adica si daca pun deoparte ii cheltuiesc imediat ce s-a strans o suma mai consistenta.
Macar nu ma trezesc la 60 de ani ca nu am nimic pus deoparte.

Edited by byea, 05 December 2014 - 00:18.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
da nu-ti da 400 euro deducere ci din tot venitul iti scade impozitul pe 400 euro nu? cam asa? cum anume calculez exact? as vrea sa vad lunar ce deducere am... eu calculasem vreo 35 lei

smiley si compania - acest topic nu este pentru cei care merg pe principiul - lasa ca oi vedea eu ce fac la pensie... oi vedea CE?
eu nu pot deloc gandi asa, sunt singurul contributor la venitul familiei si trebuie sa strang niste bani pentru finalul vietii. ma astept sa traiesc >75 ani si eu si sotia, cf calculelor statistice si stiind ca de la 60 ani puterea de munca scade e nevoie de venit mic acolo suplimentar

din ce m-am uitat eu ei obtin 4-5-6% randament anual ceea ce e rezonabil si tu tot ceea ce faci contribui lunar cu o suma. pentru ca mi s-a parut suma mica de anul asta am marit-o.

mi-am propus ca in fiecare an sa pun cate 100 lei in plus la suma lunara. am descoperit ca incepi sa te obisnuiesti cu lipsa acestor bani, nici nu-I mai simti: te limitezi la ce ai.

ceea ce e bine (dar si "naspa") e ca nu ai acces la ei decat dupa 65 ani...

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
pai stimabile, fix asta ai facut tu. ai mers pe principiul "vad eu mai incolo ce primesc inapoi pentru sumele cotizate". nu spun ca-i rau sa cotizezi la o pensie privata, ci doar ca ar fi trebuit sa te interesezi de la inceput ce se va intampla cu banii tai.
ti-as recomanda sa mergi la banca la care ai acest pilon 3 si sa le ceri sa-ti prezinte optiunile. in general sunt vreo 3, dar variaza de la banca la banca:
-primesti toti banii inapoi intr-o singura transa(+ randamet, -comisioane)
-primesti banii inapoi in mai multe transe (alegi tu in cate transe)
-primesti lunar o suma de bani pana la deces

referitor la deducere, impozitul se aplica la salariul brut. inainte de a aplica impozitul (16%) din salariul brut se scad cheltuielile deductibile.
in cazul tau, presupunem ca lunar cotizezi cu 200 lei, la un salariul brut de 2000 lei. impozitul ar fi in mod normal 320 lei (16% din 2000), dar cu bonificatia de la stat este de 288 lei =  16% din (2000 - 200). castigul exact in cazul tau il calculezi tu (stiind salariul brut si contributia lunara)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
nu cred ca e asa

ia fa tu salariu sa zicem 10.000 brut si contributie 400 si spune-mi cat e deducerea ...
unde e suma aia de 400 euro in calculul tau?

Coane -stii legea ca eu am citit-o? nu exista inca norme de aplicare.
Eu pot sa vad exact cat e suma acumulata si care e randamentul. momentan e peste 6% (scazand si comisionul).

Ceea ce ma interesa pe mine este daca cineva STIE (nu banieste) un calculator simplu care sa-mi arate suma depusa si pensia sa zicem la 65 ani DACA ALEG VIAGERA

si inca o chestie - eu nu ma duc la nici o banca, ca fondurile de pensii sunt... alceva, nu sunt banci!

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nimeni nu stie pentru ca e imposibil de alcatuit un astfel de calculator in mod corect.
aparent stii toate legile. pe toate topicurile unde postezi ceva, ne mentionezi ca ai citit legea...ce-ai citit in lege, aia se poate exprima. nu alceva.

prin urmare, daca cineva are amabilitatea sa te lamuresasca dar nu iti poate oferi un raspuns pentru ca nu exista, nu e cazul s-o dai in smechereli...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Înainte sa ma inrolez am citit legea sa vad la ce ma bag
Și în contract scrie ceva de genul asta... dar f vag!

Tre sa fie un calcul actuarial care sa spună cum sa calculam bazat pe speranta de viata!

La un momenta dat vă trebui sa apara o norma de aplicare, eu ma gândeam la pensie viagera când am intrat! De aia vreu sa fac niște calcule sa vad după aia 7 ani jumate de contribuție cam care ar fi opțiunea, ma apropii deja de 4 ani de fapt și vreau sa știu dacă merita sa continui! S-au strâns ceva bani și nici suma nu e minima
Nici la pilonul 2 nu scrie inca!

Dar calcule tre sa existe din alte tari, care aplica modelul de zeci de ani

Edited by MembruAnonim, 05 December 2014 - 13:37.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2014 - 12:06, said:

nu cred ca e asa

ia fa tu salariu sa zicem 10.000 brut si contributie 400 si spune-mi cat e deducerea ...
unde e suma aia de 400 euro in calculul tau?
................

hai ca nu-i chiar atat de complicat. suma ce poate fi dedusa = minimul dintre contributia ta lunara si 400 euro
daca tu contribui la pilonul 3 cu 350 euro, poti deduce 350 euro (impozitul va fi mai mic cu 16% din 350). daca tu contribui 450 euro, poti deduce 400 euro. daca tu contribui 7234 euro, poti deduce 400 euro.

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2014 - 12:06, said:

si inca o chestie - eu nu ma duc la nici o banca, ca fondurile de pensii sunt... alceva, nu sunt banci!
pai spune-ne si la ce fond de pensii ai cotizat. daca ai ales unul no-name, care nu e administrat de catre o banca serioasa, atunci poate ca ar trebui sa-ti refaci calculele.

#10
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009
Pensia Pilon 3 e reglementata de lege, nu de fondul de pensii sau banca care a vandut-o.
Vanzatorul nu are cum sa iti spuna cum iti vei primi tu banii, ca nu stie. Pentru ca legea e incompleta.
In acest moment sunt reglementate de lege doar variantele in care din diverse motive nu ajungi la 60 de ani sau nu devii eligibil pentru acest tip de pensie. Dreptul la aceasta pensie incepe la 60 de ani, nu e nevoie sa astepti pana la 65 decat daca vrei tu sa cotizezi in continuare.
_Smiley_ a explicat f bine deducerea.

@initiator: in acest moment nu exista un model de calcul al acestei pensii pentru situatia in care ajungi la 60 de ani si esti eligibil.
Posibil (posibil, nu sigur!) se va folosi ceva de genul:
1. speranta de viata la barbati e de 82 ani
1. la 60 ani iti intra in vigoare dreptul la pensie
3. se ia suma pe care tu o ai stransa, se imparte la numarul de luni pe care statistica spune ca le mai ai de trait si reiese suma lunara pe care o vei primi

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
1. speranta de viata la barbati in ro nu e 82 ani!!! e sub 75 ani...
in al doilea rand banii aia de la 60 in colo produc si ei alti bani: calculul tau e conceptual gresit, daca ar fi asa mai bine ai lua tu banii i-ai pune intr-un cont cu plata lunara suma si ai acumula si dobanda la ce ti-ar ramane;
SIGUR nu se calulcueaza asa...

2. n-a explicat nimic. eu sincer nu stiu sa calculez EXACT care e deductibilitatea mea; revin: am 10000 BRUT DA (adica 7014 lei net exact)? sa zicem. contrinui 400 lei. care e suma cu care plec acasa? e 7014 lei - 400 lei contributia + 25/45/55 lei (partea aia nedeductibila)??? ca nu am reusit exact sa aflu suma aia lunara deductibila ; peste tot scrie in limita a 400 euro dar modul de calcul nu l-am inteles

3. am contributi la AIG. au fost preluati de metropolitan. dupa primul an cand randametul era mic, acum totul e ok... si-au revenit. am pilonul 2 la ING si am zis sa sparg riscul. e un mod lejer de a strange niste bani
cica sunt nr 3 /.../

oricum in romania cica 390.000 de oameni au plionul 3

ceea ce mi-am propus este sa ajung din urma in urmatorii 3 ani cu ambele fonduri (2 si 3, ca la 2 am suma mai mare) si la 65 ani (nu 60 ca parca atunci e la pilonul 2 daca nu ma insel) sa cer viagera si atunci in fucntie de ce-mi ofera unul si altul sa ma decid

ideea e insa cat naiba ar trebui sa contribui sa merite efortul...

Edited by MembruAnonim, 05 December 2014 - 14:32.


#12
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Asta vreau sa stiu si eu.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
un articol interesant... cineva a calculat aici pensia viagera nu? oare cum?

http://www.capital.ro/cat-pierdem-din-pensie-daca-donam-statului-300-lei-pe-an-183538.html

#14
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
eu as face asa: Fie C = contributia lunara * 12 luni * 30 (perioada de contributie) ; fie r randamentul net anual (4%) => suma totala la pensionare S = C + ( C / 2 ) * r;
Ca sa aflam renta viager P, procedam semenea: consideram acelsi randament r; Suma totala ce poate fi cehltuita pe perioada pensiei este ST = S + (S / 2) * r; ca urmare, P = ST / (12 * 20) considerand ca beneficiem de pensie 20 ani...

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2014 - 14:30, said:

........................
2. n-a explicat nimic. eu sincer nu stiu sa calculez EXACT care e deductibilitatea mea; revin: am 10000 BRUT DA (adica 7014 lei net exact)? sa zicem. contrinui 400 lei. care e suma cu care plec acasa? e 7014 lei - 400 lei contributia + 25/45/55 lei (partea aia nedeductibila)??? ca nu am reusit exact sa aflu suma aia lunara deductibila ; peste tot scrie in limita a 400 euro dar modul de calcul nu l-am inteles
.........................

nu reusesc sa-mi dau seama daca faci misto de noi sau pur si simplu nu te duce capul, asa ca mai incerc o data.
daca nu ai nici o cheltuiala deductibila, calcul salariului arata asa:
-salariul brut = 10000 lei
-CAS = 10.5% = 1050 lei
-somaj = 0.5% = 50 lei
-sanatate = 5.5% = 550 lei
=>salariu impozitabil = 10000 - 1050-50-550 = 8350
-impozit = 16% din salariul impozabil = 1336
-salariul net = salariul impozabil - impozit = 7014

daca lunar contribui cu 400 lei la o pensie din pilonul 3, calculele arata asa:
-salariul brut = 10000 lei
-CAS = 10.5% = 1050 lei
-somaj = 0.5% = 50 lei
-sanatate = 5.5% = 550 lei
-cheltuieli deductibile = 400 lei
=>salariu impozitabil = 10000 - 1050-50-550-400 = 7950
-impozit = 16% din salariul impozabil = 1272
-salariul net = salariul impozabil - impozit = 6678

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
SIGUR NU E ASA !!!

cheltuielile deductibile sunt in limita a 400 euro! daca tu contribui cu 400 lei pe luna X 12 luni = 4800 lei; deci e altfel
probabil daca ar fi cam asa... dar as vrea cineva sa-mi confirme;

                                                                                  suma neta cu pensie suma neta fara pensie
-salariul brut = 10000 lei                                                              10,000.00 10,000.00
-CAS = 10.5% = 1050 lei                                                                1,050.00    1,050.00
-somaj = 0.5% = 50 lei                                                                        50.00 50.00
-sanatate = 5.5% = 550 lei                                                                550.00   550.00
-cheltuieli deductibile = 400 euro X 4.4 /12 luni                                 146.67   pensie 0 aici!!!
=>salariu impozitabil = 10000-1050-50-550-146                           8,203.33    8,350.00
-impozit = 16% din salariul impozabil =                                          1,312.53    1,336.00
-salariul net = salariul impozabil - impozit                                      7,037.47 7,014.00  

din care angajatul paleste 400 lei

rezulta o diferenta de 23.47 lei X 12 luni = adica 281 lei

vreau sa-mi confirme cineva daca se poate
am presupus ca aplic o deductibilitate lunara; pot de ex sa aplic deductibilitatea de 400 euro DIRECT in prima luna? intreb sau pot numai 15% din salariu brut?

de aia zic esti destul de departe de adevar... eu am nevoie de niste raspunsuri concrete nu banuieli... cineva care face ar putea sa ne ajute

Edited by MembruAnonim, 05 December 2014 - 17:07.


#17
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2014 - 14:30, said:

1. speranta de viata la barbati in ro nu e 82 ani!!! e sub 75 ani...
in al doilea rand banii aia de la 60 in colo produc si ei alti bani: calculul tau e conceptual gresit, daca ar fi asa mai bine ai lua tu banii i-ai pune intr-un cont cu plata lunara suma si ai acumula si dobanda la ce ti-ar ramane;
SIGUR nu se calulcueaza asa...

Nu e nevoie sa pui atatea semne de exclamatie, serios. Era un exemplu, am si scris ca e posibil sa se calculeze asa, nu sigur. Si poate pana vei ajunge tu la 60 ani se va mari si speranta de viata.
Si da, chiar e mai profitabil sa pui banii intr-un depozit, la final vei avea o suma mai mare decat la P3. Din cauza ca fondurile de pensii au comisioane pe care la depozite nu le ai, de aceea.
Insa daca nu esti foarte disciplinat cu banii tai risti ca peste 5 ani sa zici: "lasa ca pun io banii astia la loc, ia sa-mi iau acum o bicicleta". Si te rog sa iei in calcul ca bicicleta e doar un exemplu. Asa ca P3 asta iti ofera, siguranta ca nu te vei atinge de banii aceia pana la 60 ani minim, deci nu-ti poti sabota singur viitorul.

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2014 - 14:30, said:

2. n-a explicat nimic. eu sincer nu stiu sa calculez EXACT care e deductibilitatea mea; revin: am 10000 BRUT DA (adica 7014 lei net exact)? sa zicem. contrinui 400 lei. care e suma cu care plec acasa? e 7014 lei - 400 lei contributia + 25/45/55 lei (partea aia nedeductibila)??? ca nu am reusit exact sa aflu suma aia lunara deductibila ; peste tot scrie in limita a 400 euro dar modul de calcul nu l-am inteles

Mai incerc eu o data: daca tu ai 7014 lei net si contribui 400 lei lunar, netul tau va fi
7014 + 16%* 150 = 7038 lei.
Am pus 150 lei deoarece deductibilitatea de 400 EUR e anuala si maximala, ceea ce inseamna ca tu poti contribui 400 lei/luna dar statul iti ofera deductibilitate la 150 lei (care inmultit cu 12 inseamna 400 EUR, aproximativ).

View PostMembruAnonim, on 05 decembrie 2014 - 14:30, said:

ceea ce mi-am propus este sa ajung din urma in urmatorii 3 ani cu ambele fonduri (2 si 3, ca la 2 am suma mai mare) si la 65 ani (nu 60 ca parca atunci e la pilonul 2 daca nu ma insel) sa cer viagera si atunci in fucntie de ce-mi ofera unul si altul sa ma decid

ideea e insa cat naiba ar trebui sa contribui sa merite efortul...

Pilonul 2 incepe la 65 ani si Pilonul 3 la 60.
Spor la economisit si sa ajungi cat mai repede la suma dorita.
In acest moment nimeni nu stie sa-ti spuna cat ar trebui sa contribui ca sa merite efortul.

Dar, daca tot ai vazut articolul din Capital, poti sa dai un mail si la ei, poate stiu sa-ti explice cum au calculat pesnia aceea viagera si atunci poti reface calculul si pentru tine.
Daca afli, revino si spune-ne si noua.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
deci am calculat bine: 7038 lei nou net... deci un avantaj anual (suma totala) de 280 lei.
citeam ca si firma poate contribui cu 400 euro dar eu nu i-am convins pe "ai mei"...

hai ca le scriu... la capital!

inca nu stiu care e suma dorita, de aia am inca indoieli. macar sa am ceva bani acolo ca indoilei o sa am toata viata !

Edited by MembruAnonim, 05 December 2014 - 17:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate