Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Apeluri telefonice catre Romania - telefonie clasica si servicii online

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
-bogdan-

-bogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.03.2010
Deschid acest topic pentru ca nu am gasit ceva asemanator.

Propun sa venim aici cu sfaturi si exemple de operatori de telefonie mobila clasica sau telefonie prin internet care ofera posibilitatea de a telefona catre numere de fix sau mobil din Romania, avand ca punct forte pretul sau calitatea audio. Putem, de asemenea, discuta despre oferte si planuri tarifare de date, utile in cazul folosirii de servicii de telefonie prin internet.

Eu locuiesc in Germania de aproximativ 7 luni si am folosit pana acum urmatoarele:

  • Lyca Mobile
http://www.lycamobile.de/

Acest operator de telefonie mobila s-a facut remarcat in multe state europene prin preturile destul de mici pentru apelurile in strainatate. In cazul apelurilor catre Romania, Lyca Mobile ofera apeluri la 1 cent/minut catre fix si mobil, cu o taxare de 15 centi la inceputul convorbirii. Acestia ofera, de asemenea, si numeroase oferte de date sau apeluri internationale cumulate cu date. In cazul apelurilor nationale, costul este de 0 centi/minut catre alte numerele Lyca Mobile, 3 centi/minut catre retelele fixe si 9 centi pe minut catre retelele mobile, toate cu aceeasi taxare de 15 centi la inceputul convorbirii.

Desi la inceput mi-a suras oferta, am renuntat la Lyca datorita vitezei de conectare la internet, aceasta dovedindu-se foarte mica. La acoperire, de asemenea, nu mi s-a parut ca sta prea bine.

  • Click Phone
https://www.clickphone.ro/

Acesta este un operator de telefonie prin internet, pe care l-am folosit cateva luni.

Citez aici de pe site-ul Click Phone:

Puteti suna de pe calculator instaland orice aplicatie compatibila SIP. Puteti folosi ClickPhone instalat ca o aplicatie pe telefonul tau mobil si conectat la internet prin 3G sau WiFi. Puteti folosi un telefon obisnuit conectat la un adaptor SIP, iar acesta conectat la routerul tau de internet.

Beneficiezi de propriul tau numar de telefon fix de Romania.
ClickPhone iti ofera GRATUIT un numar de telefon fix de forma 031XXXXXXX sau 0371XXXXXX pe care il poti folosi unde ai o conexiune la internet.
Cum functioneaza acest serviciu ?
•daca folosesti ClickPhone pe calculator cu casti si microfon conecteaza-te la internet si poti primi si efectua apeluri pe numarul tau.
•daca folosesti ClickPhone pe un echipament de voce (telefon conectat la internet) acesta are aceleasi caracteristici ca un telefon fix de romtelecom. In plus ai numaruil tau de telefon fix indiferent de locatia sau orasul unde te conectezi la internet.


Avantajul aici este pretul de 1 cent/minut catre retelele fixe din Romania si 2,5 centi/minut catre mobil. Veti primi si un numar de Romania, pe care puteti primi gratuit apeluri. Cel care va va contacta din Romania pe acest numar va fi taxat ca pentru un apel national intr-o retea mobila.

Am renuntat la acest serviciu deoarece rar reuseam sa am conversatie clara prin 3G si, cu toate ca destul de rar, am avut totusi probleme si prin WiFi.

  • Call Romania
https://www.callromania.ro/

La fel ca si Click Phone, acesta este un operator de telefonie prin internet.

Citez de pe site-ul Call Romania:

callRomania este serviciul de telefonie care se adaptează perfect ultimelor tehnologii și cerințe de comunicare. Poți folosi telefonia pe net de pe computer, smartphone, tableta, adaptor VoIP, telefon SIP.
Tot ce ai nevoie este un cont gratuit callRomania. La crearea contului vei alege un număr românesc de telefon, după modelul 004.03xx.xxx.xxx.

•fără abonament
•taxare la secundă după primul minut
•testare gratuită
•credit valabil 12 luni de la ultima reîncărcare
•convorbiri gratuite nelimitate în rețea
•număr de România gratuit (prietenii te sună ca și cum ai fi in România)


Ca si in cazul Click Phone, pretul este de 1 cent/minut catre retelele fixe din Romania si 2,5 centi/minut catre mobil.

Tin sa precizez ca am observat aici o usoara imbunatatire a calitatii convorbirilor prin 3G comparativ cu Click Phone si convorbiri aproape fara probleme prin WiFi. Nu ma pot decalara insa multumit 100% nici de acest servicu pentru ca am avut si inca am experiente neplacute cand incerc sa sun prin 3G, de multe ori acest lucru fiind problematic. in 50% din cazuri, desi aud perfect interlocutorul, acesta nu ma aude.

Datorita pretului mic, pot recomanda atat Click Phone, cat si Call Romania, mai ales daca palnuiti sa le folositi printr-o conexiune WiFi.

  • Skype
https://www.skype.com

Am ajuns la baietii mari. Nu cred ca Skype mai are nevoie de vreo prezentare, insa nu stiu daca toata lumea e la curent cu posibiltatea de a apela numere de fix si de mobil prin intermediul Skype, fie de pe computer sau dispozitive mobile. Desi pretul este mai mare, ma declar 100% multumit de calitatea oferita. Am avut convorbiri clare si fara intreruperi chiar si in zone in care semnalul 3G (minimul recomndat) lasa de dorit.

Skype ofera un tarif de 4,1 centi/minut catre fix si 11,5 centi/minut catre mobil, cu o taxa de conectare de 6,6 eurocenti. Mai au, de asemenea, si diferite abonamente.

******************************

Mai exista si alte posibilitati, sunt sigur, asa ca nu ezitati sa share-uiti. Propun sa ne limitam exclusiv la serviciile care ofera posibilitatea de a efectua apeluri catre numere de telefon fix si mobil, deci fara cele care au nevoie ca ambii interlocutori sa fie conectati la internet.

Precizez si ca nu garantez preturile de mai sus si acuratetea infomatiilor. Poate mi-au scapat unele chestii asa ca aruncati un ochi pe acolo mai bine.

Edited by -bogdan-, 04 December 2014 - 12:43.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
ITI IEI UN ABONAMENT DIGI, SI CU 4-5 EURO CAT DAI ABONAMENTUL, VORBESTI NELIMITAT IN TARA SI FIX SI MOBIL, DACA TOT ESTI IN ZONA CU ACOPERIRE WI-FI.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am de 5 ani Alonia, www.alonia.ro, practic în Austria am o linie fixă de România cu acest serviciu, oricine mă poate apela pe nr. fix, plătind tarif de convorbire locală cu Ro. Tariful este de 1 cent pe fix și 1,7 pe mobil, calitate OK atât prin LAN cât și WLAN. 3G nu am testat.

#4
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007
Cu un abonament de la Digi, poți vorbi nelimitat prin wi-fi, sau, de la 1 ianuarie 2016, nelimitat din roaming, pentru că se elimină costurile. De fapt, se elimină ideea de roaming în UE.

#5
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Cand zici ca ai folosit clickphone/callromania prin 3G, cu ce aplicatii voip le-ai testat si, mai ales, cu ce codecuri low-band?

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postpetrutnet, on 04 decembrie 2014 - 13:11, said:

Cu un abonament de la Digi, poți vorbi nelimitat prin wi-fi, sau, de la 1 ianuarie 2016, nelimitat din roaming, pentru că se elimină costurile. De fapt, se elimină ideea de roaming în UE.
Doar ca nu scrie niciunde ca minutele nationale vor fi si minute in roaming...
Foarte probabil nu vei plati pentru apelurile primite in roaming dar vei platit costul unui apel catre o retea mobila din romania, adica un cent, cat e acum la digi.

#7
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

View Posteasy90rider, on 04 decembrie 2014 - 13:16, said:

Doar ca nu scrie niciunde ca minutele nationale vor fi si minute in roaming...
Foarte probabil nu vei plati pentru apelurile primite in roaming dar vei platit costul unui apel catre o retea mobila din romania, adica un cent, cat e acum la digi.
Bre, se elimină ideea de costuri în roaming, nu pricepi? :)

http://europa.eu/rap...O-13-779_en.htm - aici scrie de iulie 2016, în alte părți de ianuarie 2016.

#8
Pol

Pol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.06.2005
Ar mai fi mobile voip. https://www.mobilevoip.com/mobile/  . Cuu inregistrare pe "VOIP YO"...   http://www.voipyo.co....dashboard  C http://www.voipyo.com/dashboard.  Costapel 1,5 centi pe mobil in romania. 0,5 centi mobil italia si tot atat mobil u.s.a.. ...
Calitate buna prin 3G.Incarcare minim 10 € plus tva.

Edited by Pol, 04 December 2014 - 13:28.


#9
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postpetrutnet, on 04 decembrie 2014 - 13:22, said:

Bre, se elimină ideea de costuri în roaming, nu pricepi? Posted Image

http://europa.eu/rap...O-13-779_en.htm - aici scrie de iulie 2016, în alte părți de ianuarie 2016.

Spoiler

Arata-mi unde scrie acolo ca vei folosi minutele din planul tarifar de care beneficiezi.

Punctul 9 scrie asa:

Quote

ROAMING:
Operators will lose the right to charge for incoming calls while a user is travelling abroad in EU, and additionally face a choice between a carrot and a stick.

The carrot is that they can be largely free of European regulation, if they extend their domestic plans/bundles so that by July 2016, customers throughout the Union are able to use their phones and smartphones while travelling throughout the Union at domestic rates. There will be a glidepath from July 2014, allowing operators to adapt either the number of plans they offer or the number of countries they cover at domestic rates.

The stick is being subject the 2012 roaming regulation which forces companies to offer their customers the possibility to roam with new competitors (alternative roaming providers). A customer will have the right to leave their domestic operator when travelling and take cheaper roaming services from a local company or a rival company in the home country, without changing their SIM card.


On topic: http://forum.softped...voda-si-orange/

Edited by easy90rider, 04 December 2014 - 13:41.


#10
-bogdan-

-bogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.03.2010

View PostIP-XCENTRIC, on 04 decembrie 2014 - 13:13, said:

Cand zici ca ai folosit clickphone/callromania prin 3G, cu ce aplicatii voip le-ai testat si, mai ales, cu ce codecuri low-band?

Am incercat cu aplicatia recomandata de ei, Cloud Softphone, impreuna cu G.729 Annex A Codec. Am incercat apoi cu Acrobits Softphone impreuna cu codecurile cu care venea. Am mai incercat cu alta aplicatie al carei nume nu-l mai tin minte. Am incercat si cu suportul nativ al telefonului, m-am jucat prin setari, dar nu am observat vreo imbunatatire. Toate astea le-am facut pe un Samsung galaxy Note 3 cu ROM oficial, dar si cu alte ROM-uri neoficiale + different kernels. Am incercat pe diferite retele in Romania, UK, Elvetia si Germania.

In alta ordine de idei, am sa ma uit mai atent la oferta Digi. Nu i-am dat atentie pentru ca stiam ca au oferte doar pentru Italia si Spania. Ideea e ca eu nu vreu sa folosesc doua SIM-uri. Prefer sa folosesc unul singur, cu care sa pot face si apeluri locale in tara in care ma aflu, Germania in cazul de fata.

Edited by -bogdan-, 04 December 2014 - 14:11.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpetrutnet, on 04 decembrie 2014 - 13:22, said:

Bre, se elimină ideea de costuri în roaming, nu pricepi? Posted Image

http://europa.eu/rap...O-13-779_en.htm - aici scrie de iulie 2016, în alte părți de ianuarie 2016.

e vorba de tariful de la digi catre operatorul destinatie, nu pricepi?
tine de politica comerciala a digi cum te va taxa pe tine.
ca iti iau 10, 5, sau 1 cent, sau nimic, e dupa dorinta lor.

#12
-bogdan-

-bogdan-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 31.03.2010

View Postmihaicozac, on 04 decembrie 2014 - 13:08, said:

Eu am de 5 ani Alonia, www.alonia.ro, practic în Austria am o linie fixă de România cu acest serviciu, oricine mă poate apela pe nr. fix, plătind tarif de convorbire locală cu Ro. Tariful este de 1 cent pe fix și 1,7 pe mobil, calitate OK atât prin LAN cât și WLAN. 3G nu am testat.

Prin LAN, atat Click Phone, cat si Call Romania ofera o calitate foarte OK. Diferenta se vede cand operatorul in cauza reuseste o calitate decenta la o conexiune mai putin rapida la internet, vezi Skype. Daca nici prin LAN nu faci fata, atunci esti un NO-GO clar ca optiune.

Good to know about Alonia, insa. Vad ca au un pret chiar mai mic pentru apeluri catre fix si mobil. BTW, Click Phone si Call Romania ofera, de asemenea, serviciul prin care poti fi apelat pe numar fix cu pret de convorbire locala in Romania.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Majoritatea operatorilor recomandă G729, care necesită bandă mai redusă, dar și calitate de tablă. Pe lângă asta nici toate rețelele nu au prioritizare corectă la VoIP, cel puțin la mine la serviciu, prin WLAN, de pe un Nokia E71, dacă se apucă unul să descarce un driver și eu tocmai vorbesc, nu mai înțeleg nimic. Acasă FritzBox-ul știe mai bine ce să facă, de fapt contul de Alonia rulează de pe el.

Edited by mihaicozac, 04 December 2014 - 16:11.


#14
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Cu iLBC se comporta la fel?

#15
petrutnet

petrutnet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.12.2007

View Postslai, on 04 decembrie 2014 - 14:18, said:



e vorba de tariful de la digi catre operatorul destinatie, nu pricepi?
tine de politica comerciala a digi cum te va taxa pe tine.
ca iti iau 10, 5, sau 1 cent, sau nimic, e dupa dorinta lor.

E vorba că te bagi ca musca-n lapte, mă adresam celui pe care l-am citat.
Altfel, studiază un pic sintagma "fără costuri".

#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@petrutnet se elimina costurile de roaming, dar

Quote

customers throughout the Union are able to use their phones and smartphones while travelling throughout the Union at domestic rates.
adica, in UE costul unui apel local nu poate fi mai mare decat costul unui apel local in tara de origine, dar asta nu inseamna ca minutele nationale = minute in roaming! ci, ca tu platesti acelas cost pe care l-ai plati daca ai suna din romania in romania. Care in cazul orange prepay e

Quote

apel către orice reţea naţională  0,18 euro credit/minut
http://www.orange.ro...im-card-ro.html

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Am folosit 2 ani serviciul ex-Romtelecom de VoIP. Eram chiar multumit...
Apoi am trecut pe clickphone:
Apeluri ieftine in Romania ( landline & mobile )
Apeluri ieftine in asia ( landline & mobile ).
Posibilitatea configurarii SIP, astfel mi-am transformatun iPhone in telefon fix...
Nr. de fix RO

Eu am nevoie sa sun in Romania cand sunt plecat, si sa sun in JP cand sunt in Romania.
Am incercat si Alonia, dar a fost ceva de nu mi-a placut la ei...de nu am continuat.
Skype nu imi place din mai multe motive, e scump, nu stau la povesti ( cca. 2 minute... ), nu imi da posibilitatea SIP si nici numar nu stiu daca mai dau acum ( inainte iti dadeau ).

RDS da minute pentru convorbiri in China..i-am rugat frumos sa dea si pentru JP si nu mi-au raspuns la e-mail

#18
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
cand se va elimina roamingul, o sa vina vesticii sa-si faca abonament Digi nelimitat :)
nu ca fac reclama, dar minutele incluse de did pe unele abonamente, sau abonamentul ala care e nelimitat, includ si destinatiile din EU fixe si mobile.

practic, acum digi nu are minute nationale, are minute in reteaua proprie + minute in EU.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate