Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

sicilia vs tenerife vs mallorca

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Am nevoie de un sfat pentru concediu in August : sicilia vs tenerife (eventual si gran canaria) vs mallorca (eventual si menorca).
Ma intereseaza 50% plaja si 50% alte activitati (locuri de vizitat frumoase si deosebite pe insula).
Orice sugestie este binevenita cat si recomandari despre locatia cea mai buna de pe insula (zona nu neaparat hotelul).
Multumesc.

#2
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
Atentie la mafie prin Sicilia :)

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Tarara09, on 02 decembrie 2014 - 21:41, said:

Atentie la mafie prin Sicilia Posted Image

Cati ani ai ?

#4
Tarara09

Tarara09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 23.04.2014
http://forum.softped...60727-tarara09/

#5
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 mufasa, on 02 decembrie 2014 - 21:33, said:

Am nevoie de un sfat pentru concediu in August : sicilia vs tenerife (eventual si gran canaria) vs mallorca (eventual si menorca).
Ma intereseaza 50% plaja si 50% alte activitati (locuri de vizitat frumoase si deosebite pe insula).
Orice sugestie este binevenita cat si recomandari despre locatia cea mai buna de pe insula (zona nu neaparat hotelul).
Multumesc.


Am fost in toate 3, fiecare e frumoasa in felul ei.
Daca vrei vizitat locuri speciale, parca Tenerife as zice ca e cea spectaculoasa. Bonus sunt vulcanul (si drumul care duce la el - pe mine m-a impresionat de-a dreptul, parca eram in LOTR la un moment dat :) ) si Loro Parc.

#6
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Dintre cele 3 alege Fuerteventura, vei gasi cele mai frumoase plaje, vei gasi distractie (englezi in nord si germani in sud), ai aceleasi distractii ca-n Tenerife, ai parcuri naturale, plaje unde daca vrei poti face plaja singur. Si ca bonus faci 15-20 minute cu ferry pina-n Lanzarote, o alta insula superba. Timp sa ai, ca ai ce vedea.

#7
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Multumesc pentru raspunsuri.
Ca sa fiu sincer din ceea ce am auzit si eu inclinam tot spre I-le Canare. Din pacate au un minus : ocean = apa 22-23 grade, cam rece. Cred ca am sa trec peste asta.
As sta 2 saptamani, cate una in 2 insule. Opinii ? (am vazut parerea lui blue74lion deocamdata).

#8
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Dacă chiar iți era de plecat,era-i de mult documentat care e mai ok PENTRU TINE. Aici eventual sa ceri informații bonus ce nu le găsești pe net.
Tu așteaptă pe Vasile sa Îți zică unde sa te duci ( de parcă gusturile se discuta)

#9
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Noi am fost in octombrie si apa era foarte buna de baie, ma gindesc ca-n august  nu poate fi mai rece. Chiar nu am simtit apa rece, nici macar o zi din cele 2 saptamini petrecute acolo. Apa Mediteranei la sfirsitul lui iunie, anul asta a fost mai rece decit apa oceanului in octombrie.

Edited by blue74lion, 04 December 2014 - 11:09.


#10
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 Decebal007, on 03 decembrie 2014 - 21:12, said:

Dacă chiar iți era de plecat,era-i de mult documentat care e mai ok PENTRU TINE. Aici eventual sa ceri informații bonus ce nu le găsești pe net.
Tu așteaptă pe Vasile sa Îți zică unde sa te duci ( de parcă gusturile se discuta)

Ideea de functionare a forumului este ca oricine poate intreba orice "on-topic" (personal cred ca ar trebui sa se inscrie in limitele bunului simt, a legalitatii, a regulilor de functionare a forumului, etc.) si membrii pot sa raspunda sau NU, mai curand sau mai tarziu, dupa cum au chef, timp, etc.
Pentru binele tau viitor, daca vrei sa raspunzi, fa-o, daca nu, nu, dar nu sari la gatul oamenilor inutil ca vei avea de pierdut. Si BTW, incearca sa nu mai pocesti limba romana (vezi "era-i").
In ceea ce ma priveste stiu ce si unde pot gasi pe net dar nu am gasit nicaieri o comparatie intre cele 3 destinatii, daramite romani care sa fi fost in toate 3 (vezi Enigel) care pot veni cu opinii pertinente (chiar daca gusturile nu se discuta).

#11
Decebal007

Decebal007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.09.2014
Îmi cer scuze,fata de limba romana. (nu ca as cauta scuze, nj cum de am putut scrie așa. ... greseala, greșeală rămâne).
Dar uite ce te învață un analfabet și un muritor de foame:
-caută pe net despre fiecare în parte
-faci 3 tabele și bifezi în dreptul fiecăruia ce te interesează din ce exista pe acolo
-la final acorzi o nota (numeri stelutele, ceva....) pt fiecare și gata problema.(se poate și mintal, dar pixul e mai la îndemână)
Nu e neapărat sa mearga cineva în toate 3 ca sa ii explice lui Ion o treaba. (Și treaba aia din punctul propriu de vedere)
Succes.

Edited by Decebal007, 05 December 2014 - 23:25.


#12
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006

 mufasa, on 02 decembrie 2014 - 21:33, said:

Am nevoie de un sfat pentru concediu in August : sicilia vs tenerife (eventual si gran canaria) vs mallorca (eventual si menorca).
Ma intereseaza 50% plaja si 50% alte activitati (locuri de vizitat frumoase si deosebite pe insula).
Orice sugestie este binevenita cat si recomandari despre locatia cea mai buna de pe insula (zona nu neaparat hotelul).

Greu de spus. Nu am fost in august, cand este foarte aglomerat peste tot.

Toate trei sunt frumoase. Nu ai spus cat timp vrei sa stai. Daca este o saptamana, e greu sa legi Tenerife de GC sau Mallorca de Menorca, pentru ca nu ai suficient timp. Daca stai 2 saptamani este prea mult pentru Sicilia, desi aceasta are cateva mici insule pe langa si te poti duce si acolo.
Toate sunt frumoase, sfatul meu este sa mergi in toate trei (cinci ). Alege una dintre ele pentru 2015 si ulterior mergi in restul. Nu vei regreta.

Nu as lega Tenerife de GC. Tenerife merge legat cu La Gomera.
GC merge legat cu Lanzarote si Fuerteventura, timp de 2 saptamani, sunt ferry intre ele, zbori pe una, treci cu ferry pe urmatoarele doua si pleci cu avionul de pe a treia, sensul il alegi tu, cu Fuerteventura pusa la mijloc in orice varianta. Eu asa vreau sa fac, nu am fost in acestea trei.

Pentru Mallorca + Menorca este bine sa ai macar 10 zile full. Mie nu mi-a ajuns o saptamana sa vad toata Mallorca. Menorca este mai vantoasa, nu stiu cum sta la capitolul plaja, insa 2-3 zile sigur merita bantuita. Gen 9 zile Mallorca + 3 Menorca, ideal 14n impreuna.

Sicilia cred ca este foarte aglomerata in august si are plaje mici, o sa stai cam inghesuit, insa apa este intr-un fel. Istorie la greu, temple perfect conservate, Vulcan ( Etna ) ca si pe Tenerife ( Teide ), ambele vizitabile. Multe de facut pe toate...as revenii oricand....prea multe de spus.

Bafta !

#13
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 metalactual, on 06 decembrie 2014 - 20:46, said:

Greu de spus. Nu am fost in august, cand este foarte aglomerat peste tot.

Toate trei sunt frumoase. Nu ai spus cat timp vrei sa stai. Daca este o saptamana, e greu sa legi Tenerife de GC sau Mallorca de Menorca, pentru ca nu ai suficient timp. Daca stai 2 saptamani este prea mult pentru Sicilia, desi aceasta are cateva mici insule pe langa si te poti duce si acolo.
Toate sunt frumoase, sfatul meu este sa mergi in toate trei (cinci ). Alege una dintre ele pentru 2015 si ulterior mergi in restul. Nu vei regreta.

Nu as lega Tenerife de GC. Tenerife merge legat cu La Gomera.
GC merge legat cu Lanzarote si Fuerteventura, timp de 2 saptamani, sunt ferry intre ele, zbori pe una, treci cu ferry pe urmatoarele doua si pleci cu avionul de pe a treia, sensul il alegi tu, cu Fuerteventura pusa la mijloc in orice varianta. Eu asa vreau sa fac, nu am fost in acestea trei.

Pentru Mallorca + Menorca este bine sa ai macar 10 zile full. Mie nu mi-a ajuns o saptamana sa vad toata Mallorca. Menorca este mai vantoasa, nu stiu cum sta la capitolul plaja, insa 2-3 zile sigur merita bantuita. Gen 9 zile Mallorca + 3 Menorca, ideal 14n impreuna.

Sicilia cred ca este foarte aglomerata in august si are plaje mici, o sa stai cam inghesuit, insa apa este intr-un fel. Istorie la greu, temple perfect conservate, Vulcan ( Etna ) ca si pe Tenerife ( Teide ), ambele vizitabile. Multe de facut pe toate...as revenii oricand....prea multe de spus.

Bafta !
Multumesc.
Am sa merg pe Canare in vara 2015. Par mai tentante, par a fi mai multe locuri de plimbat/vizitat fata de Baleare sau Sicilia.
Am sa stau 14 zile si vreau sa le impart pe 2 insule : Tenerife (insula fanion) si ....trebuie sa decid.
Numai bine !

#14
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Nu sunt mai multe locuri de plimbat/vizitat...doar pare.
Sicilia are multe de oferit, este o insula mare, cu multa istorie. Am stat 5n si abia am reusit sa vad ~75% din partea estica.

Tenerife este mai de "vacanta de vara" in opinia mea. Nu as merge in Sicilia in august, alegere personala, din cauza aglomeratiei, italienii nu sunt chiar cei mai de dorit turisti pe langa tine.

Daca vrei insulele canare 14n, atunci combina Tenerife + Grand canaria, gen 8n + 6n. Neaparat o zi excursie pe La Gomera, daca nu vrei sa stai acolo 2-3n.
Pentru Tenerife ar fi trebuit sa am 12n, am stat doar 9n, cu program diferit in fiecare zi. Ca sa te incadrezi in timpul alocat, sa iti faci bine temele, fct de preferinte.
Vezi ca ai topic dedicate pentru Tenerife sau Crand Canaria, etc., la "Vacanta in Spania".

Edited by metalactual, 10 December 2014 - 19:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate