Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Analize - sa ma ingrijorez?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Tocmai ce am facut niste analize, iar cateva rezultate m-au cam pus pe ganduri.
O sa merg sambata la un doctor sa mi le interpreteze, dar pana atunci stau putin stresat pentru ca:

1. Glucoza serica 106 mg/dL (interval de referinta 60 - 105).
E foarte putin marita, dar mi-e teama de diabet.
Oare daca reduc consumul de dulciuri, o sa mai pot remedia ceva? In ultimii ani am mancat dulciuri aproape zilnic. Acum 2 ani glucoza a fost de 93.

Mentionez ca-s tanar (25 de ani), 73kg la ~ 1.77m, sunt destul de bine construit dupa 2-3 ani de sala + exercitii fizice aproape zilnice.
Deja mi-am propus sa elimin definitiv dulciurile (cred ca o sa-mi fie greu fiindca sunt dependent :( ) + sa reduc consumul de paine alba.


2. Chem 31.7g/dL (interval de referinta 32 - 36g/dL)
Nr leucocite 11.21ul (interval de referinta 4.0 - 11.0)

Aici sunt la limita cu ambele. Habar n-am cat de rau e.
In copilarie am avut un "inceput de anemie". Eram si foarte slab.


3. VSH 17mm/h (interval de referinta <15mm/h)
Aici inca nu-mi dau seama daca e mult prea mare incat sa-mi fac griji.


4. TSH - asta ma ingrijoreaza.
4.0234qUI/ml (interval de referinta 0.35 - 4.94)
A iesit ok, in limite normale, dar sunt chiar aproape de limita superioara ceea ce ma face sa cred ca-s sanse sa dezvolt o boala cu tiroida.




Daca are cineva niste sfaturi/sugestii...

Multumesc anticipat!

PS: oare stresul poate influenta analizele de mai sus? mentionez ca eu sunt foarte stresat si ma ingrijorez din orice

#2
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
In loc sa te duci la sala mai bine petrece-ti timpul facand miscare in aer liber nu intr-o sala unde nu-ti oxigenezi organismul si creierul. In felul aceste ai sa fii mai relaxat si mai sanatos. Nu lua anabolizante ca s-ar putea sa nu apuci 40 de ani. Mananca dulce o singura bomboana pe zi si traieste fara abuzuri de niciun fel. Sa ne revedem in 2114.

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Ce poate sa zica doctorul? Si el se uita la aceleasi valori ale analizelor pe care le-a postat initiatorul. Are clarviziune?

#4
Leibowitz

Leibowitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.12.2014

 rickysyv, on 02 decembrie 2014 - 18:28, said:

Ce poate sa zica doctorul? Si el se uita la aceleasi valori ale analizelor pe care le-a postat initiatorul. Are clarviziune?

Nu, dar cunoaste cazul, il vede pe om, etc..


Mr.Derpson, rezultatele sunt foarte bune.  Glucoza e ok. Valorile glicemiei variaza mult si pe parcursul unei zile.
Analizele astea arata ca esti sanatos tun.
Chill, bea si f.te ca boala o sa vina oricum.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Gata cu offtopicul.
1. Nu-ti fie frica, inca, de diabet. Glucoza serica variaza destul de mult in functie de aparatura, momentul zilei, activitate fizica, greutate, etc. Cand sunt cu adevarat probleme, ori e hipo ( si iti iese sub 50 ) ori e hiper si iti iese peste 130. Nu cu ~1% peste valoare normala.
2. Leucocitele sunt putin intr-un numar mai mare, nu foarte mult. Iar, daca era o infectie/ inflamatie cresteau de nu aveau loc pe foaie. Insa fiind ( putin peste ) limita maxima normala, recomand refacerea analizei peste scurt timp. Leucocitele dau interferente la foarte multe chestii banale, inclusiv o raceala foarte mica, frigul de dimineata inspre laborator, etc. Trebuie vazut insa care tip sunt crescute si sa gasesti cauza> formula leucocitara.
3. Pentru VSH valabila ( relativ ) aceasi treaba la la pct. 2. Creste putin in momentul aparitiei unei infectii dar, de obicei creste ( mai mult ) in bolile cronice/ acute.
4. TSH-ul e ok, deocamdata.


de curiozitate, la ce ora ai facut recoltarea? ce-ai mancat c-o seara inainte, orele de somn au fost normale? hidratare corecta in ziua anterioara?
Oricum, mergi cu buletinul de analize la medicul de familie, sa-l puna la dosar :)

#6
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
lex404, recoltarea am facut-o dimineata, pe la 10 fara un sfert. Am stat aproximativ o ora la coada.
In noaptea anterioara am dormit aproximativ 5 ore (in total). M-a luat somnul pe la 00:30, m-am trezit pe la 2, 3, 5 dimineata (probabil pentru ca m-am agitat cam tare din cauza analizelor, nu-mi place sa mi se ia sange, mi se face rau :D ).
In ziua anterioara am mancat mai putin (fructe, legume, piept de pui, supa, fara dulciuri/prajeli/chestii grase), apa am baut destul de mult - cred ca 1.5l.


Multumesc pentru sugestii.:)

#7
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Sunt ok analizele. Cum a spus si lex, rezultate pot varia in functie de laborator. Glucoza serica e normal sa fie la limita superioara daca mananci dulcuri in fiecare zi, probabil ai mancat si cu o seara inainte. VSH mult prea mare inseamna mult mai mult decat ai tu acolo, peste 30-40.
De ce ai vrut sa faci TSH-ul? Ti-a recomandat medicul sau de ce ai facut tocmai analizele astea? Cred ca esti prea stresat cu sanatatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate