Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce credeti ca are are omul nevoie de Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

#55
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006
Pai tu dai numai exemple care iti convin ... n-a zis nimeni ca e usor sa mori si nu toti s-au dus cu zambetul pe buze, dar nu poti pretinde ca toti au murit cersind mai mult timp.
Adica argumentul tau prinde mai mult la cineva slab de inger si nu raspunde la intrebarea din titlu.

In postul precedent, eu am dat niste ipoteze dupa care am pus o intrebare si in loc sa imi raspunzi, incerci sa imi invalidezi ipotezele....not cool, dude.


P.S. Crezi ca neantul ii sperie asa mult pe cei in pragul mortii? Nah...

Edited by kruger, 30 November 2014 - 23:13.


#56
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006
La certuri de cuvinte sunt multi harnici aici pe forum ... da' la o intrebare cat se poate de simpla si pertinenta, n-aveti ce spune?
Ce crestinism reprezentati voi care credeti ca omul nu are nevoie de Dumnezeu dar e pacat sa-I refuze oferta ?

#57
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Omul are nevoie de Dumnezeu, ca sa poata sa iasa din corsetele religioase in care intra fara sa vrea atunci cand cauta ceva si nu stie ce.

#58
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpierre_de_timp, on 28 noiembrie 2014 - 15:34, said:

mantuit si salvat de ce anume?
Mântuit şi salvat . . .   sună ca un pleonasm   . . .   să spunem că sunt lucruri diferite . Atunci mântuirea să fie transferarea în veşnicie  , iar salvarea să fie  o  "odihnă"  a spiritului  .

#59
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Buna ziua. Cu acceptul vostru vreau sa ma alatur si eu discutiei si sa prezint raspunsul meu bazat pe Biblie. Un raspuns logic este acela, ca omul este o creatura, pe cand D-zeu este Creatorul. O creatura nu poate trai fara ajutorul celui care la creat si exemplific acest argument. Omul, prin intelepciunea lui, a creat de-a lungul instoriei o multime de tehnologii care lucreaza in folosul si ajutorul lui. Aceste tehnologii daca nu sunt intretinute, la un moment dat vor inceta sa mai functioneze si se vor oprii - ele nu pot functiona fara asistenta omului. Intorcandu-ma la om si Creator, omul pentru ca sa traiasca/vietuiasca are nevoie de aer, apa si mancare. Cine se ingrijeste de procurarea acestor 3 elemente ale vietii? D-zeu care a creat cerul si pamantul. El a proiectat circuitul apei in natura, el a facut ca pamantul sa dea vegetatie, el a creat aerul pe care il respiram. Daca unul din aceste trei elemente inceteaza sa mai existe ... omul va inceta sa mai traiasca. Genesa 1:11,12 / Matei 6:26 / Psalmul 147:8,9 / Iov 38:41
Mai mult decat atat. Viata este un dar nemeritat oferit de D-zeu omului. Biblia aseamana pe D-zeu cu un olar si pe creaturile sale cu lutul pe care il framanta. Asa cum olarul este stapan pe lutul sau si face ce doreste cu el, tot asa si D-zeu are drept de viata asupra creaturilor Sale. Ma intorc din nou la exemplul de mai sus. Omul are drept asupra creatiei sale, o face sa functioneze sau daca doreste o strica. Deci iata un alt punct care sprijina faptul ca omul are nevoie de D-zeu. Genesa 2:7 / Iov 10:8,9 / Isaia 64:8 / Romani 9:20,21 Am incercat sa raspund la aceasta intrebare d.p.d.v. logic dar si Biblic.

#60
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006
Foarte corect pana aici, dar ramane inca un aspect: ce se intampla omului care  ignora pe Dumnezeu? Cum spuneam mai sus, pentru un agnostic, conteaza dovezile existentei lui Dumnezeu si nu prea le vede.
Uite un exemplu de gandire:
"Deci Dumnezeu imi promite un paradis, o viata fara probleme , dar momentan ne lasa pe toti sa suferim in lumea asta, unde e foamete, saracie si boala? Suna ca o promisiune de tiran, una de campanie electorala dar fara nicio dovada ca Dumnezeu ar fi capabil de asa ceva. Ba mai mult, as putea vedea niste rea vointa pentru ca ar putea sa ajute lumea de pe acum, da' nu vrea. Inseamna ca Dumnezeul ala atat de bun nu exista... sau daca e cineva acolo sus, e un tiran indiferent la durerea si suferinta de pe pamant; tine mai mult la planul Lui decat la ajutarea celor in suferinta. Si cu un astfel de Dumnezeu prefer sa nu am a face. "

Ce pierde un astfel de om care alege sa ignore pe Dumnezeu? Spui ca inceteaza sa traiasca ... pai asta nu suna deloc rau. Ateii asta cred: ca dupa moartea fizica trec in neant; adica ateul care traieste o viata morala si ateul criminal in serie au acelasi destin - neantul ?
Iar nevoia de Dumnezeu e doar in cazul in care vor sa "parieze" pe promisiunea Lui ca Ii va duce in Rai? (asa cum -cica- le promite Allah virgine celor care se sacrifica pentru jihad?)

#61
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Ok, desi sunt multe intrebari voi incerca sa raspund la textul citat de tine: "Deci Dumnezeu imi promite un paradis, o viata fara probleme , dar momentan ne lasa pe toti sa suferim in lumea asta, unde e foamete, saracie si boala?" Aparent asa se crede de catre o persoana cu un ochi critic si care nu cunoaste scopul lui D-zeu. Pentru a afla raspunsul acestei nedumeriri este necesar sa facem o incursiune la inceputurile istoriei omenirii. Daca citim cap 2 din Genesa intelegem ca D-zeu a creat pe prima pereche umana cu libertate de inchinare, libertate de teama si libertate de lipsa. Aceasta inseamna ca ei au fost asezati in mijlocul gradinii Edenului, unde nu trebuia sa munceasca pentru obtinerea mancarii, imbracamintei si/sau a unei locuinte. Mai mult decat atat, erau perfect sanatosi si puteau* sa traiasca vesnic fara nici o teama sau grija. Toate aceste binecuvantari au fost oferite gratuit omului cu conditia ascultarii de D-zeu (Si noi avem pretentie ca, copilul nostru sa ne asculte si daca este neascultator il pedepsim). Conditia a fost comunicata in Gen 2:16,17 - ei trebuiau sa NU manance din fructul oprit. Totul a fost roz pana aici, aici intervine alegerea lui Adam si Eva care a schimbat cursul omenirii pana astazi. Ei nu au ascultat de porunca dumnezeiasca si au mancat din fructul oprit ... facand asta s-au autocondamnat la moarte. Atunci a intervenit judecata lui D-zeu si blestemul pamantului relatat in Gen 3:16-19. Prima pereche umana a pacatuit fata de D-zeu prin neascultare si au atras asupra lor si a urmasilor lor (Romani 5:12) blestemul si moartea. Femeile nasc insotite de dureri, omul isi castiga painea robind si trudind toata viata, pamantul in loc de hrana da spini si maracini ... mai exact, atat pamantul cat si creaturile de pe el au inceput sa se degenereze. De-a lungul istoriei fenomenul de degenerare s-a tot agravat pana astazi cand oamenii sunt ingroziti de conditiile actuale de trai. Acum sa observam de ce D-zeu a permis si permite ca omul sa sufere atata timp. Ne intoarcem la momentul in care Satana Diavolul a determinat pe Eva sa pacatuiasca Gen 3:4 "hotarat ca nu vei muri" . D-zeu spune ca vei muri, Satana spune ca nu vei muri - omul avand libertate de inchinare era liber sa aleaga pe cine doreste sa creada, pe D-zeu sau pe Satana. A ales pe Satana, astfel punand la indoiala credibilitatea cuvantului lui D-zeu. Facand acest lucru, in univers, s-a creat imediat o controversa si anume "cine este cel suprem in univers si cine are dreptate, D-zeu sau Satana?". D-zeu ar fi putut prin atotputernicia Lui sa omoare pe Satana atunci si sa dea un inceput nou pamantului, insa daca ar fi actionat asa, numele, suprematia si credibilitatea Sa ar fi fost puse la indoiala de catre celelalte creaturi din univers. Ingerii, omul si chiar fiul Sau ar fi aratat cu degetul si ar fi acuzat pe D-zeu astfel "deoarece nu ai putut dovedii credibilitatea cuvintelor Tale si calitatea lucrurilor pe care le-ai creat, de aceea te-ai razbunat pe Satana" . In atotintelepciunea Sa, D-zeu nu a lasat portita creaturilor Sale sa il acuze de nedreptate, ci a lasat pe cel rau in viata acordandu-i o perioada de timp (Exod 9:16) in care sa isi demonstreze afirmatiile mincinoase. Satana a afirmat ca D-zeu nu va putea sa aiba creaturi credincioase, care in cele mai grele incercari sa isi pastreze ascultarea si devotamentul fata de D-zeu (Iov 1:11 si 2:4,5). Din aceasta cauza D-zeu a permis ca oamenii sa fie incercati de cel rau cu diferite forme de suferinta (foamete, boala, lipsuri si chiar moarte). Situatia a cerut ca D-zeu sa demonstreze creatiei atat credibilitatea cuvantului Sau, cat si faptul ca poate avea creaturi credincioase in mijlocul vitregiilor sortii. DAR, aceasta nu pentru vesnicie si nu fara raspuns. El a promis ca la timpul hotarat (adica in viitor) va distruge definitiv pe Satana si pe cei care se vor alatura in facerea raului, atat in cer cat si pe pamant (Gen 3:15). Mai mult decat atat, a promis o zi (in viitor) in care va rasplati tuturor acelora care raman devotati Lui, greutatile si necazurile suferite datorita celui rau Apoc 21:3-5). Practic ce s-a intamplat, paradisul Edenic impreuna cu mandatul divin (Gen 1:28) a fost suspendat pentru o perioada de timp, deoarece creaturile perfecte care trebuiau sa "umple pamantul" au devenit imperfecte si pamantul degradat. Readucerea paradisului pe pamant si reluarea mandatului divin va avea loc in viitor (doar D-zeu stie cand) si va restabilii gradina Edenului si pe oamenii ascultatori asa cum a fost la inceputul lumii. Ceea ce ne priveste pe noi ca oameni astazi, este aceeasi alegere care ia privit pe Adam si Eva cu mult timp in urma si anume alegerea pe care trebuie sa o facem in timpul vietii nostre (Deut 30:19,20). Daca alegem sa facem ce este bine vom avea dreptul sa traim vesnic intr-o lume paradisiaca viitoare, daca alegem sa facem raul vom mosteni moartea precum Adam. Toti dorim viata si bunastare, dar putini sunt cei ce asculta pe D-zeu. D-zeu ne lasa sa suferim astazi pentru a ne proba, asa cum la probat pe Adam si Eva in trecut. Testul lor a constat in "mancarea unui fruct" , testul nostru consta in facerea binelui Matei 6:33, 7:21. Ar fi multe de detaliat privitor la acest subiect, dar in linii mari sper sa fi fost destul de explicit. Mentionez faptul ca tot ce am relatat mai sus, nu sunt cuvintele mele ci sunt cuvintele Bibliei.

#62
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,912
  • Înscris: 16.03.2004
Gradina Edenului nu va fi restabilita si nu constituie o promisiune pentru Mireasa.

#63
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012

View Postdark, on 07 decembrie 2014 - 16:45, said:

Gradina Edenului nu va fi restabilita si nu constituie o promisiune pentru Mireasa.

"Eden" sau "edenic" este un termen scriptural care face referire la "paradis", "loc foarte placut" , "incantator" (vezi DEX-ul roman). Gradina Edenului mai este numita in alte traduceri ale Bibliei ca "gradina placerii" sau "paradis". Din acest motiv putem afirma ca, atunci cand paradisul va fi restabilit pe pamant, va fi din nou o gradina Edenului sau cu alte cuvinte, pamantul va fi o gradina a perfectiunii (Ezechiel 36:35 , Ioel 2:3).
In ceea ce priveste "Mireasa" intradevar, nu este destinatia ei aceasta gradina Edenica. In postul de mai sus nu am facut nici o mentiune despre mireasa, dar intradevar ea are destinatie cereasca.

#64
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,912
  • Înscris: 16.03.2004

View Postcatavencuadelin, on 08 decembrie 2014 - 14:37, said:


"Eden" sau "edenic" este un termen scriptural care face referire la "paradis", "loc foarte placut" , "incantator" (vezi DEX-ul roman). Gradina Edenului mai este numita in alte traduceri ale Bibliei ca "gradina placerii" sau "paradis". Din acest motiv putem afirma ca, atunci cand paradisul va fi restabilit pe pamant, va fi din nou o gradina Edenului sau cu alte cuvinte, pamantul va fi o gradina a perfectiunii (Ezechiel 36:35 , Ioel 2:3).
In ceea ce priveste "Mireasa" intradevar, nu este destinatia ei aceasta gradina Edenica. In postul de mai sus nu am facut nici o mentiune despre mireasa, dar intradevar ea are destinatie cereasca.

Problema e ca tu te-ai referit la noi, la crestini, ca si cum nu am face parte din Mireasa, a carei destinatie e Cerul si nu "gradina" Edenului.

#65
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,926
  • Înscris: 04.02.2006
Merci pentru postul amanuntit, catavencuadelin. Intr-adevar el explica felul cum vezi tu ca au decurs lucrurile, dar oare cat ajuta asta pe un om care, din afara, vede doar ca un Dumnezeu care a facut greseala de a lasa pe Satan in Eden promite ca a doua oara nu va mai face aceeasi greseala? E usor sa te gandesti cat de gresit poate fi sa lasi un obiect foarte de dorit langa niste oameni si sa le interzici sa il atinga, plus un ispititor in aceeasi gradina care sa vina si sa-i convinga pe oamenii respectivi sa ia obiectul. Iar ideea asta e sprijinita de faptul ca a doua oara Dumnezeu promite ca nu va mai face la fel, ci il va distruge pe ispititorul respectiv.

Ce incerc sa fac pe topicul asta e sa expun un punct de vedere rational al ateului care vede doua lucruri:
1. ca toata treaba asta cu credinta si Dumnezeu e, de fapt, un pariu, o investitie bazata pe promisiuni.
2. ca daca alege sa nu aiba a face cu credinta, nu are de pierdut nimic altceva decat obiectul promisiunilor.

...si dupa ce am expus asta, vreau sa intreb pe credinciosi: de ce credeti voi ca un astfel de om are nevoie de Dumnezeu? Un om impacat cu ideea trecerii in nefiinta mai are nevoie de Dumnezeu?


P.S. Ideea ca Dumnezeu lasa sa se intample toate relele si nu il distruge pe Satan pentru a-Si pastra credibilitatea ... scuze, da' mi se pare complet aiurea.

Edited by kruger, 08 December 2014 - 15:03.


#66
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012

View Postdark, on 08 decembrie 2014 - 14:45, said:

Problema e ca tu te-ai referit la noi, la crestini, ca si cum nu am face parte din Mireasa, a carei destinatie e Cerul si nu "gradina" Edenului.

Biserica este limitata la numarul 144 000 asa cum arata cartea Apocalipsei. Acest numar a inceput sa se completeze cu primii apostoli ai mantuitorului si este in continua scadere pana la sfarsitul lumii. Astazi pe pamant traiesc foarte putini oameni credinciosi care au aceasta chemare speciala ... de a trai ca spirit sus in cer alaturi de Christos capul lor. Si cu acest post ma opresc asupra subiectului "Biserica" fiindca risc sa postez off-topic si nu e bine.

#67
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012

View Postkruger, on 08 decembrie 2014 - 14:54, said:

Merci pentru postul amanuntit, catavencuadelin. Intr-adevar el explica felul cum vezi tu ca au decurs lucrurile, dar oare cat ajuta asta pe un om care, din afara, vede doar ca un Dumnezeu care a facut greseala de a lasa pe Satan in Eden promite ca a doua oara nu va mai face aceeasi greseala? E usor sa te gandesti cat de gresit poate fi sa lasi un obiect foarte de dorit langa niste oameni si sa le interzici sa il atinga, plus un ispititor in aceeasi gradina care sa vina si sa-i convinga pe oamenii respectivi sa ia obiectul. Iar ideea asta e sprijinita de faptul ca a doua oara Dumnezeu promite ca nu va mai face la fel, ci il va distruge pe ispititorul respectiv.

Ce incerc sa fac pe topicul asta e sa expun un punct de vedere rational al ateului care vede doua lucruri:
1. ca toata treaba asta cu credinta si Dumnezeu e, de fapt, un pariu, o investitie bazata pe promisiuni.
2. ca daca alege sa nu aiba a face cu credinta, nu are de pierdut nimic altceva decat obiectul promisiunilor.

...si dupa ce am expus asta, vreau sa intreb pe credinciosi: de ce credeti voi ca un astfel de om are nevoie de Dumnezeu? Un om impacat cu ideea trecerii in nefiinta mai are nevoie de Dumnezeu?


P.S. Ideea ca Dumnezeu lasa sa se intample toate relele si nu il distruge pe Satan pentru a-Si pastra credibilitatea ... scuze, da' mi se pare complet aiurea.

Eu am explicat asa cum arata Biblia, nu cum vad eu (parerea mea personala nu conteaza - biblia care este cuvantul lui D-zeu conteaza). In ceea ce priveste pe un ateu sau pe un om care nu intelege modul de procedura al Creatorului, sa observam urmatorul exemplu: Daca oricare din noi avem un prieten, cum putem sti ca ne va fi prieten si la nevoie, nu numai atunci cand ne merge bine? Punandu-l la proba. Daca in proba cade, atunci nu ne iubeste cu adevarat. Inseamna ca ne este alaturi doar pentru ca are ceva de castigat de la noi ... asta este fatarnicie. Tot asa si D-zeu, daca ar fi pus pe om in paradis fara ca sa testeze iubirea omului fata de El, nu ar sti daca intradevar il iubeste cu adevarat sau doar pentru faptul ca ii merge bine fara sa ridice un deget. Din acest motiv la probat si rezultatul a fost ... fatarnicia si necredinta. Fiecare om este probat intr-un fel sau altul de D-zeu. Fiecare angajat este probat de angajatorul sau. Fiecare copil este probat de parintele sau. Nu ati auzit de copii care si-au ucis parintii pentru avere? Fiecare sot pune la incercare fidelitatea sotiei lui. Cate cazuri sunt in care femeia sta cu barbatul pentru interes si cand trebuie sa dovedeasca iubirea il lasa cu ochii in soare? Daca noua nu ne convine sa investim timp, bani si sentimente intr-o persoana fara sa stim intentia ei ... D-zeu de ce sa dea omului viata, locuinta, bunastare si binecuvantari fara ca el sa primeasca lauda, inchinare si respect? va da doar acelora care merita si care se vor dovedi vrednici sa primeasca.
Cat despre Satan, el nu a fost creat rau. A fost creat bun si se numea Lucifer. Ulterior a devenit nelegiuit Ezechiel 28:13-18

#68
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postcatavencuadelin, on 08 decembrie 2014 - 19:18, said:

Eu am explicat asa cum arata Biblia, nu cum vad eu
Aşa spui tu, ca toţi dealtfel; adevărul este că ai explicat exact cum vezi tu (sau partidul tău religios). Rupi din context pentru a avansa nişte interpretări tendenţioase. De exemplu când spui că in univers, s-a creat imediat o controversa si anume "cine este cel suprem in univers si cine are dreptate, D-zeu sau Satana?" ceea ce au găsesc nefundamentat biblic. Mie mi-a fost evident din cuprinsul Bibliei că până şi dracii cunosc imposibilitatea punerii la îndoială a supremaţiei lui Dumnezeu (Satana însuşi ştie că fără acceptul lui Dumnezeu nu poate face nimic, vezi Iov 1:6-12; 2:1-7); faptul că ei sunt adversari se explică prin aceea că pentru ei nu există iertare şi sunt destinaţi irevocabil pierzării. Ai făcut trimitere la Exod 9:16 în sprijinul ideii controversei, neţinând cont de context, în care nici vorbă de vreo dovedire a vreunei afirmaţii mincinoase a celui rău.

View Postcatavencuadelin, on 08 decembrie 2014 - 19:18, said:

Cat despre Satan, el nu a fost creat rau. A fost creat bun si se numea Lucifer. Ulterior a devenit nelegiuit Ezechiel 28:13-18
Ideea asta, cu numele Satanei de Lucifer şi legătura cu Ezechiel 28 mi se pare absurdă. Ok, ştiu că este un şablon puternic imprimat pe creieraşe, datorită propagandei; pur şi simplu este o tradiţie omenească interpretarea versetelor din Ezechiel 28:13-18 ca vorbind despre Satana, ca fiind înger blabla care aşa şi pe dincolo. O rupere din context foarte evidentă, pentru mine cel puţin, pentru că este perfect clar că pasajul vorbeşte despre împăratul Tirului (v.12) căruia i se arată într-un superb limbaj figurat, poetic, măreţia, în contextul rolului său de prieten şi ocrotitor al naţiunii lui Israel, şi decăderea din această postură binecuvântată. Nici vorbă de vreun Satan=Lucifer în aceste versete. O spun convins, chiar ştiind că mai toată lumea mă va contrazice, în virtutea înţepenirii în stereotipurile teologice de 2 bani.

View Postcatavencuadelin, on 08 decembrie 2014 - 18:59, said:

Biserica este limitata la numarul 144 000 asa cum arata cartea Apocalipsei. Acest numar a inceput sa se completeze cu primii apostoli ai mantuitorului si este in continua scadere pana la sfarsitul lumii. Astazi pe pamant traiesc foarte putini oameni credinciosi care au aceasta chemare speciala ... de a trai ca spirit sus in cer alaturi de Christos capul lor. Si cu acest post ma opresc asupra subiectului "Biserica" fiindca risc sa postez off-topic si nu e bine.
Nu e bine nu doar că e off-topic, dar, la fel, rupt din context şi interpretat tendenţios. Apocalipsa nu arată nicio limitare a Bisericii la 144.000 de suflete. Cei 144.000 sunt pur şi simplu nişte oameni sfinţi deosebiţi (toţi exclusiv evrei, este scris) dar niciunde nu există vreo limitare a Bisericii la aceştia. Ceea ce spui este un extras de gândire şablonardă specifică "martorilor lui Iehova", care adesea nu ţin cont de contextul din care rup texte ca să-şi creeze şi justifice anumite doctrine (avantajoase pentru unii, ca în cazul majorităţii denominaţiunilor).

Să-mi fie iertat off-topicul, dar mi s-a părut nimerit să fac aceste comentarii pe marginea postărilor colegului care insistă că vorbeşte din Biblie vorbind din imaginaţie (şi/sau broşurica partidului).

Edited by Robert180374, 08 December 2014 - 21:40.


#69
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 07 decembrie 2014 - 16:45, said:

Gradina Edenului nu va fi restabilita si nu constituie o promisiune pentru Mireasa.
ba tocmai ca da!
"Isus le-a raspuns: "Adevarat va spun ca atunci cand va sta Fiul omului pe scaunul de domnie al maririi Sale, la innoirea tuturor lucrurilor, voi, care M-ati urmat, veti sedea si voi pe douasprezece scaune de domnie si veti judeca pe cele douasprezece semintii ale lui Israel. (Mat.19:28)"

termenul de innoire, mai este folosit in Tit 3.5 cu intelesul de regenerare.
Pamantul acesta va fi innoit, regenerat, si transformat in Edenul de odinioara, de pe vremea lui Adam.
pentru ca, inclusiv Pamantul, "de la inceput nu a fost asa". Posted Image

Edited by Dude_2nd, 08 December 2014 - 22:39.


#70
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostRobert180374, on 08 decembrie 2014 - 21:37, said:

Cei 144.000 sunt pur şi simplu nişte oameni sfinţi deosebiţi (toţi exclusiv evrei, este scris)
Asta e alta perla de-a ta, ca toti vor fi evrei, dar decat sa ma apuc sa ma contrazic cu tine mai bine o las ca tine :P

#71
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postbogdan_popescu, on 08 decembrie 2014 - 22:56, said:

Asta e alta perla de-a ta, ca toti vor fi evrei, dar decat sa ma apuc sa ma contrazic cu tine mai bine o las ca tine Posted Image
"Si am auzit numarul celor ce fusesera pecetluiti: o suta patruzeci si patru de mii, din toate semintiile fiilor lui Israel.
Din semintia lui Iuda, douasprezece mii erau pecetluiti; din semintia lui Ruben, douasprezece mii; din semintia lui Gad, douasprezece mii;
din semintia lui Aser, douasprezece mii; din semintia lui Neftali, douasprezece mii; din semintia lui Manase, douasprezece mii;
din semintia lui Simeon, douasprezece mii; din semintia lui Levi, douasprezece mii; din semintia lui Isahar, douasprezece mii;
din semintia lui Zabulon, douasprezece mii; din semintia lui Iosif, douasprezece mii; din semintia lui Beniamin, douasprezece mii au fost pecetluiti."

Dupa cum vezi, cei 144000 sunt doar dintre evrei.
nu poti nega faptul ca Crestinismul a fost creat de si fondat pe evrei credinciosi.Posted Image

#72
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postbogdan_popescu, on 08 decembrie 2014 - 22:56, said:

Asta e alta perla de-a ta, ca toti vor fi evrei, dar decat sa ma apuc sa ma contrazic cu tine mai bine o las ca tine Posted Image
Înainte de a contrazice, e mai bine să verifici. Apoi, dacă în urma verificărilor constaţi că ai dreptate, poţi să mi-o dovedeşti şi mă voi înclina în faţa evidenţei. Până atunci, citeşte Apoc. 7:4-8, anume versetele citate de Dude.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate