Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce credeti ca are are omul nevoie de Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

#37
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 15:44, said:

Adica Dumnezeu era gata gata sa il trazneasca pe ateul ala
Adică acum nu mai e fiul lui ?
De ce să îl trăznească ?!!?

View PostRuben56, on 28 noiembrie 2014 - 17:12, said:

Dumnezeu si Satan nu sunt personaje imaginare.
Ceva selfie-uri ?

#38
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Lumea are nevoie de un reper, sa se raporteze la ceva

#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Adică lumea de apoi există numai pt. creştini, şi aceia doar dintre cei sănătoşi fizic şi psihic? ce se întâmplă cu cei bolnavi mintal, cei care mor de Alzheimer, incapabili să îşi amintească perioade mari din viaţă, inculţii, ignoranţii, cei care mor în somn, în accidente, etc. ca să nu mai vorbesc de cei de alte religii?
Omul şi-a inventat prin religie un fel de "Big Brother", care să-i folosească ca şi suport moral în faţa unor forţe naturale pe care nu le poate stăpâni. Deşi în numele religiei s-au purtat războaie sângeroase şi lumea a involuat când la putere a fost Biserica.

#40
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Eu nu cred ca exista dumnezeu, dracu, raiu, iadu, ingerasi in puta goala cu aripi, etc.
Toate astea mi se pare o mare fabulatie, de-a lungul timpului fiecare a interpretat cum a vrut legat de acest dumnezeu.
Si daca am nevoie de el? Nu am si  chiar daca ar fi sa existe ceea ce nu cred il rog sa ma ignore. Vreau sa imi traiesc viata asa cum vreau fara nici o regula.
Acum voi credinciosi care pupati poala popi va rog nu incepeti cu tot felu de replici, eu doar mi-am exprimat parerea si atat, nu vreau sa ma bag in gandirea nimanui, fiecare traieste si crede ce vrea.

Edited by ionut3107, 29 November 2014 - 00:47.


#41
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 14:30, said:

Va rog sa lasati deoparte toate prejudecatile inainte de a raspunde la intrebare, deci toate ideile pe care le luati ca atare din cauza ca educatia religioasa v-a obisnuit cu ele, pentru ca nu toata lumea are "educatie religioasa", dar multi dintre cei care nu o au sunt, in schimb, rationali. Deasemenea, va rog sa aveti in vedere si adevarul (il luam ca pe o axioma) ca Dumnezeu este drept, deci corect.

Deci care este motivul principal pentru care ati recomanda cuiva sa "ia in serios" ce spune Dumnezeu, sau ce pierde daca refuza?
Cred că aspectul principal, înainte de "de ce are nevoie omul de Dumnezeu", este înţelegerea dacă există sau nu Dumnezeu. Eu am considerat existenţa lui Dumnezeu ca fiind explicaţia cea mai simplă, raţională, logică pentru tot ce văd în jur. Pentru că tot ce văd în jur are o origine, o cauză şi nu am niciun indiciu că ar putea exista ceva necauzat, existent de la sine, în natură. Deci originea naturii şi a legilor care o guvernează este una supranaturală. Există Creator, Dumnezeu, Atotputernic, aflat deasupra, înafara legilor propriei creaţii. M-am întrebat: cine este acest Dumnezeu? Căci diverse surse (scrieri, tradiţii) indică diferiţi Dumnezei, cu diferite atribute. Eu am găsit că singura armonie desăvârşită între surse (scrieri) şi observaţia naturii corespunde Dumnezeului Atotputernic revelat în Biblie, YHWH.
De ce are nevoie omul de Dumnezeu? Simplu, pentru ca să fie viu, să existe. Pentru că fără Dumnezeu nu există nimic. Iar acest Dumnezeu Atotputernic, sursa Vieţii, nu S-a ocultat de-a lungul istoriei Creaţiei ci S-a făcut cunoscut şi Şi-a făcut cunoscute regulile pentru a beneficia de promisiunea Sa, darul vieţii veşnice în prezenţa Sa. Deci, pentru a fi viu, anume pentru a fi înviat şi a trăi veşnic, omul are nevoie de sursa vieţii, Dumnezeu, şi de respectarea poruncilor Sale în acest sens. Dacă refuză, alternativa este, evident, lipsirea de viaţă, moartea, dispariţia veşnică.

Edited by Robert180374, 29 November 2014 - 10:01.


#42
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 18:55, said:

Pai unul ar putea zice: decat sa fiu sclavul cuiva, mai bine imi traiesc viata la maxim si cand o fi sa mor, adios muchachos.
Un om impacat cu ideea ca il asteapta neantul mai are nevoie de Dumnezeu?
Un astfel de om în realitate, fără să conştientizeze în fapt, tot are nevoie de Dumnezeu, care dispune în mod absolut de viaţa oricui în orice moment, deci ar putea să nu trăiască nimic la maximum, mai ales că nu poate controla toate aspectele propriei vieţi, ceea ce desigur trebuie să fie frustrant. Probabil de aceea cei mai mulţi detractori ai lui Dumnezeu sunt superstiţioşi, aşa mai pe ascuns.

#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 19:45, said:

In plus, a inteles ca il asteapta neantul si e ok cu ideea. Omul ala are nevoie de Dumnezeu?
Daca vrea sa moara, de ce ar mai avea nevoie de un salvator ?

#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 29 noiembrie 2014 - 10:43, said:

Daca vrea sa moara, de ce ar mai avea nevoie de un salvator ?
doar un om bolnav psihic ar alege moartea in locul vietii!

orice putregai de ateu, pe patul de moarte face orice si cheltuieste oricat ca sa-si prelungeasca putregaiul de viata...

nu uita: "omul da tot ce are pentru viata lui" - citat din cel mai mare psiholog din cîti au existat pe Terra!

#45
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDude_2nd, on 29 noiembrie 2014 - 10:54, said:

doar un om bolnav psihic ar alege moartea in locul vietii!
Şi crezi tu că , dintre cei care se chinuie cu un nenorocit de cancer , nu sunt câţiva care îşi doresc moartea ?
Las-o moartă , ca să zic aşa !

View PostDude_2nd, on 29 noiembrie 2014 - 10:54, said:

orice putregai de ateu, pe patul de moarte face orice si cheltuieste oricat ca sa-si prelungeasca putregaiul de viata...
Orice jeg de popă , pe patul de moarte , apelează la doctori .

View PostDude_2nd, on 29 noiembrie 2014 - 10:54, said:

nu uita: "omul da tot ce are pentru viata lui" - citat din cel mai mare psiholog din cîti au existat pe Terra!
Exact ! Orice om !!!

View PostRobert180374, on 29 noiembrie 2014 - 09:57, said:

Deci originea naturii şi a legilor care o guvernează este una supranaturală.
Şi originea supranaturalului unde e ?

#46
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postgenius, on 29 noiembrie 2014 - 11:50, said:

Şi originea supranaturalului unde e ?
Prin "supranatural" poţi exprima mai multe lucruri, dar dacă te referi la Dumnezeu, practic Dumnezeu nu are origine. Este veşnic, necauzat, singurul existent prin Sine şi originea, cauza tuturor.

Edited by Robert180374, 29 November 2014 - 14:25.


#47
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostRobert180374, on 29 noiembrie 2014 - 14:23, said:

Prin "supranatural" poţi exprima mai multe lucruri, dar dacă te referi la Dumnezeu, practic Dumnezeu nu are origine. Este veşnic, necauzat, singurul existent prin Sine şi originea, cauza tuturor.
Cum aşa ?
El nu are cauză ?

#48
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postgenius, on 29 noiembrie 2014 - 14:27, said:

Cum aşa ?
El nu are cauză ?
Nu are origine. Este singurul viu, veşnic, prin Sine. Cauză (= scop) are, fără îndoială. De aceea ne-a creat.

#49
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004


View PostRobert180374, on 29 noiembrie 2014 - 14:39, said:

Nu are origine.
Cum poate să nu aibă origine ?

#50
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postgenius, on 29 noiembrie 2014 - 15:27, said:

Cum poate să nu aibă origine ?
Aşa, pur şi simplu. Este existent dintotdeauna şi pentru totdeauna.

#51
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă o iei aşa, şi pt. o furnică tractorul care o striveşte este stăpânul universului... fără să îi înţeleagă comportamentul.

#52
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postmihaicozac, on 29 noiembrie 2014 - 19:11, said:

Dacă o iei aşa, şi pt. o furnică tractorul care o striveşte este stăpânul universului... fără să îi înţeleagă comportamentul.
Spre deosebire de furnică, oamenii (unii, se pare) sunt înzestraţi cu (adică li s-a dat) raţiune. Iar Dumnezeu S-a revelat, S-a făcut cunoscut raţiunii oamenilor pe care i-a creat să stăpânească lumea. Dumnezeu nu e "o necunoscută", nu e de neînţeles pentru cine-L caută.

#53
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdark, on 29 noiembrie 2014 - 10:43, said:

Daca vrea sa moara, de ce ar mai avea nevoie de un salvator ?
Deci nu are nevoie, asta spui ?

Si n-am zis ca vrea sa moara, ci e impacat cu ideea ca toti murim la un moment dat.

View PostDude_2nd, on 29 noiembrie 2014 - 10:54, said:

doar un om bolnav psihic ar alege moartea in locul vietii!
Prietene, nu stii cati atei spun ca sunt impacati cu ideea ca vine moartea si neantul? Voi le dati dreptate si indirect le dati de inteles ca nu au nevoie de Dumnezeu.


Hai sa ma exprim altfel: ce spuneti voi e ca in cazul unui om care incearca sa il convinga pe altul ca are nevoie sa bage la Loto. Ii spuneti ca sigur o sa castige si insistati ca are nevoie sa bage la Loto. E pana la urma un pariu, vazut poate ca un risc si nu zice nimeni ca nu sunt sanse de castig, da' ce pierde omul care alege sa nu joace, in afara de o sansa de castig? Daca nu isi ia bilet, poate sa isi vada de treaba linistit...
Asa e?

Edited by kruger, 30 November 2014 - 13:17.


#54
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 30 noiembrie 2014 - 13:13, said:

Prietene, nu stii cati atei spun ca sunt impacati cu ideea ca vine moartea si neantul?
bat din gura aiurea pana ajung ca putregaiuri pe vreun pat de spital, unde isi cheltuie toate averile sa cumpere toate organele din lume sa si le transplanteze sa-si scape viata, asa putreda cum e ea.
doar o mica parte - cu probleme psihice in mod sigur - spun cu seninatate: vreau renunt la viata!

nu-mi spune tu ca cel mai mare si versat Psiholog s-a inselat când a spus ca "omul da tot ce are pentru viata lui"! Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 November 2014 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate