Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

De ce credeti ca are are omul nevoie de Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

#325
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 14:42, said:

Dar din ce pretinde "evoluţionismul" că a apărut universul?
Evoluţionismul nu are treabă cu apariţia universului .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 14:42, said:

Dacă spui "nu ştiu" deşi în sinea ta eşti convins că ştii dar n-ai chef de polemică, probabil de frica unei combateri raţionale, dovedeşti făţărnicie. Dacă chiar nu ştii, cu adevărat, conform propriei afirmaţii, ar trebui să dai dovadă de consecvenţă recunoscând că în fapt chiar nu ştii nimic, fiindcă necunoscând cauza lucrurilor, originea lor, originea ta însăţi, nu ai motiv real pentru vreo luare de poziţie
Dacă nu ştiu , nu înseamnă că nu îmi pot da cu părerea .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 14:42, said:

astfel că nu ai justificare pentru a caracteriza ca "bazaconii" o poziţie care oferă explicaţii raţionale pentru existenţa lucrurilor.
Dacă era o explicaţie raţională ( la nivelul meu de inteligenţă) nu o mai categoriseam ca bazaconie .
Tu nu faci altceva decât să ne bagi pe gât o axiomă . Nu e nicio explicaţie . Că tu "crezi că" e fix zero .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 14:42, said:

existenţa unui creator inteligent, autosuficient, nedependent de nimic, veşnic face logică existenţa lucrurilor aşa cum sunt
După cum spuneam : tu ne bagi pe gât o axiomă nu o explicaţie . Nu explici de ce e aşa .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 14:42, said:

căci este ilogic ca o manifestare să se autocauzeze aşa spontan din nimic.
Din punctul tău de vedere .

#326
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 16:08, said:

Evoluţionismul nu are treabă cu apariţia universului .
Într-adevăr. Şi, practic, nici cu originea vieţii, nici cu originea a nimic cunoscut. Iar necunoscând cauza unui lucru, adică elementul fundamental care-l caracterizează, orice opinie despre lucrul respectiv are doar valoare relativă, de speculaţie.

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 16:08, said:

Dacă nu ştiu , nu înseamnă că nu îmi pot da cu părerea .
Desigur. Atât că părerea despre necunoscut rămâne doar o părere (un enunţ subiectiv), atâta timp cât necunoscutul rămâne ...ne-cunoscut.

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 16:08, said:

Dacă era o explicaţie raţională ( la nivelul meu de inteligenţă) nu o mai categoriseam ca bazaconie .
Tu nu faci altceva decât să ne bagi pe gât o axiomă . Nu e nicio explicaţie . Că tu "crezi că" e fix zero .

După cum spuneam : tu ne bagi pe gât o axiomă nu o explicaţie . Nu explici de ce e aşa .
Dacă tu crezi că este sub inteligenţa ta să înţelegi că observaţia ştiinţifică (vorbesc desigur despre ştiinţa autentică, ce presupune observabil, testabil, demonstrabil şi nu despre teorii fanteziste fără suport real) arată o programare, adică o inteligenţă creatoare aflată la originea lucrurilor, este desigur opţiunea ta, n-am ce-ţi face. Nu am cum contesta nivelul tău de inteligenţă fără a se înţelege ca o insultă, şi departe de mine aşa ceva. După cum am mai spus, poţi să alegi să crezi "ce vrea muşchii tăi" şi să califici oricum consideri de cuviinţă orice.

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 16:08, said:

Din punctul tău de vedere .
Ok. Poate-mi expui şi un punct de vedere care arată calea logică prin care nimic devine ceva, fără o intervenţie exterioară, respectiv supranaturală.

#327
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 19:44, said:

Într-adevăr. Şi, practic, nici cu originea vieţii, nici cu originea a nimic cunoscut. Iar necunoscând cauza unui lucru, adică elementul fundamental care-l caracterizează, orice opinie despre lucrul respectiv are doar valoare relativă, de speculaţie.
Perfect de acord cu tine .
Este şi cazul lui dumnezeu .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 19:44, said:

Desigur. Atât că părerea despre necunoscut rămâne doar o părere (un enunţ subiectiv), atâta timp cât necunoscutul rămâne ...ne-cunoscut.
La fel de adevărat .
Se aplică şi lui dumnezeu .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 19:44, said:

Dacă tu crezi că este sub inteligenţa ta să înţelegi că observaţia ştiinţifică (vorbesc desigur despre ştiinţa autentică, ce presupune observabil, testabil, demonstrabil şi nu despre teorii fanteziste fără suport real) arată o programare, adică o inteligenţă creatoare aflată la originea lucrurilor, este desigur opţiunea ta, n-am ce-ţi face. Nu am cum contesta nivelul tău de inteligenţă fără a se înţelege ca o insultă, şi departe de mine aşa ceva.
La nivelul meu de inteligenţă nu pot percepe ceva/cineva care să pună ordine în Universul ăsta . Pur şi simplu natura lucrează .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 19:44, said:

Ok. Poate-mi expui şi un punct de vedere care arată calea logică prin care nimic devine ceva, fără o intervenţie exterioară, respectiv supranaturală.
Ţi-am spus ! Nu am cunoştinţele necesare pentru a-mi da cu părerea la nivelul ăla .

#328
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 21:03, said:

Perfect de acord cu tine .
Este şi cazul lui dumnezeu .

La fel de adevărat .
Se aplică şi lui dumnezeu .
Dar nu am spus că Dumnezeu ar reprezenta o necunoscută, pentru mine. Cunosc elementul fundamental despre El, anume cel legat de origine: nu are origine, există prin Sine în mod absolut, dintotdeauna şi pentru totdeauna. Şi categoric nu este înafara raţiunii capacitatea asimilării înţelegerii acestui fapt. Poate doar înafara voinţei de a accepta o forţă supremă aflată la controlul tuturor manifestărilor.

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 21:03, said:

La nivelul meu de inteligenţă nu pot percepe ceva/cineva care să pună ordine în Universul ăsta . Pur şi simplu natura lucrează .
Natura lucrează pe baza unor legi, reguli, programări. Este dependentă, determinată de acestea. Fapt observat şi observabil. Orice lege, regulă, programare care ordonează un sistem provine de la un nivel superior sistemului respectiv.

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 21:03, said:

Ţi-am spus ! Nu am cunoştinţele necesare pentru a-mi da cu părerea la nivelul ăla .
Ok. Poate cunoşti pe cineva care le are?

#329
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 21:39, said:

Dar nu am spus că Dumnezeu ar reprezenta o necunoscută, pentru mine.
Aşa ai tu impresia .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 21:39, said:

Cunosc elementul fundamental despre El, anume cel legat de origine: nu are origine, există prin Sine în mod absolut, dintotdeauna şi pentru totdeauna.
Nu cunoşti nimic . Îţi dai cu presupusul !

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 21:39, said:

Şi categoric nu este înafara raţiunii capacitatea asimilării înţelegerii acestui fapt.
Fără demonstraţie este zero .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 21:39, said:

Natura lucrează pe baza unor legi, reguli, programări.
S-a ajuns la stabilitate în urma unor erori .
Orice sistem evoluează spre starea lui cea mai dezordonată . Acolo este stabil .
De ce nu a făcut un sistem (univers) care să fie stabil ?
Încă se mai plimbă comete , încă mai explodează stele , încă , încă , încă ...

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 21:39, said:

Ok. Poate cunoşti pe cineva care le are?
Hai să fim serioşi ! Cel care poate explica este mult , mult peste puterea ta de înţelegere (şi a mea) .

Edited by genius, 10 January 2015 - 21:52.


#330
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Fără demonstraţie este zero .
Ce demonstraţie vrei, alta decât faptul că toate lucrurile, fenomenele indică o programare, o cauză, o origine supra-naturală?

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 21:51, said:

S-a ajuns la stabilitate în urma unor erori .
Orice sistem evoluează spre starea lui cea mai dezordonată . Acolo este stabil .
Şi... cum poate să apară un sistem ordonat, când starea stabilă este "cea mai dezordonată"? Prin erori ... ale ce anume, ale cui? Erori faţă de ce anume? Faţă de stabilitate? Păi dacă stabilitatea este dezordinea absolută, de unde să apară vreo tendinţă contrară? De unde să apară ordine din dezordine, vreo regulă din inexistenţa oricărei reguli, vreo tendinţă din inexistenţa oricărei tendinţe, pe scurt: ceva din nimic?
Ah, desigur, mi-ai mai răspuns: nu ştii. Atunci de unde ştii că este aşa? Păi evident nu ştii ci doar crezi. Ceea ce nu te face cu nimic superior unuia care crede în Dumnezeu, care pe deasupra are avantajul acoperirii în fapte a credinţei sale - mă refer la observaţia ştiinţifică a faptului că toate lucrurile şi fenomenele au o sursă, un generator, un programator. Tu crezi într-un programator -dezordine, auto-anulant, nimic, teistul crede într-un programator viu, ordonat, inteligent, veşnic. Care crezi că dovedeşte mai multă coerenţă intelectuală (fără legătură cu educaţia, cultura, sofisticarea)?

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 21:51, said:

De ce nu a făcut un sistem (univers) care să fie stabil ?
Încă se mai plimbă comete , încă mai explodează stele , încă , încă , încă ...
Păi iniţial sistemul a fost făcut ordonat-stabil, El ne-a făcut cunoscut acest lucru: " Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune."
Problema degradării sistemului este cunoscută şi înţeleasă din descrierea biblică de cei ce cred în Dumnezeu.

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Hai să fim serioşi ! Cel care poate explica este mult , mult peste puterea ta de înţelegere (şi a mea) .
Bun, ştiu că eşti convins de asta. Dar ai putea, totuşi, să-mi indici o astfel de persoană? Căci dai impresia că eşti la curent cu existenţa unei astfel de persoane, bănuiesc că nu-i un secret identitatea sa, nu?

Edited by Robert180374, 10 January 2015 - 23:10.


#331
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 23:09, said:

Ce demonstraţie vrei, alta decât faptul că toate lucrurile, fenomenele indică o programare, o cauză, o origine supra-naturală?
Să înţeleg că atunci când moare un copil , totul este programat ? Cam sadică forţa asta supranaturală ...

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 23:09, said:

Ceea ce nu te face cu nimic superior unuia care crede în Dumnezeu
Nu am afirmat niciodată că sunt superior unuia care crede în dumnezeu .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 23:09, said:

care pe deasupra are avantajul acoperirii în fapte a credinţei sale - mă refer la observaţia ştiinţifică a faptului că toate lucrurile şi fenomenele au o sursă, un generator, un programator.
Nu ! El doar încearcă să acopere credinţa sa cu ceea ce observă . Inventează minuni , învieri şi alte bazaconii care , ştii şi tu , nu sunt posibile .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 23:09, said:

Tu crezi într-un programator -dezordine, auto-anulant, nimic, teistul crede într-un programator viu, ordonat, inteligent, veşnic. Care crezi că dovedeşte mai multă coerenţă intelectuală (fără legătură cu educaţia, cultura, sofisticarea)?
Niciunul !

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 23:09, said:

Păi iniţial sistemul a fost făcut ordonat-stabil, El ne-a făcut cunoscut acest lucru: " Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune."
Adică orice firişor de praf era la locul lui ? Nici chiar el nu e capabil de aşa ceva .

View PostRobert180374, on 10 ianuarie 2015 - 23:09, said:

Bun, ştiu că eşti convins de asta. Dar ai putea, totuşi, să-mi indici o astfel de persoană? Căci dai impresia că eşti la curent cu existenţa unei astfel de persoane, bănuiesc că nu-i un secret identitatea sa, nu?
Contează persoana ? Crezi că poţi combate nişte legi apelând la biblie ?

Edited by genius, 10 January 2015 - 23:33.


#332
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 23:33, said:

Nu ! El doar încearcă să acopere credinţa sa cu ceea ce observă . Inventează minuni , învieri şi alte bazaconii care , ştii şi tu , nu sunt posibile .
Nici poveste. Nu inventează nimic ci doar afirmă ceea ce i-a fost dezvăluit din sursa lui de informare, cuvântul lui Dumnezeu, căruia îi acordă mai multă încredere decât cuvintelor omeneşti. Şi nu este vorba de nicio încercare de acoperire a credinţei cu observaţiile, ci pur şi simplu este un fapt real că observaţia ştiinţifică (repet: pur ştiinţifică, fără implicare ideologică, religioasă) indică fără echivoc o programare inteligentă, coerentă, conştientă, deliberată a manifestărilor universului.

View Postgenius, on 10 ianuarie 2015 - 23:33, said:

Contează persoana ? Crezi că poţi combate nişte legi apelând la biblie ?
Care sunt legile alea? Care este legea conform căreia nimic se transformă în ceva, spontan, fără o intervenţie exterioară, supranaturală? Am înţeles că tu nu poţi să explici acest lucru dar ai afirmat că există cineva care ştie. Păi e chiar atât de greu să-mi spui cine anume? Sau... nici nu cunoşti, de fapt, o asemenea persoană?

#333
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Iar off-topic...

#334
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Aşa e kruger, off-topic. E vina mea, căci m-am pus să răspund la afirmaţia că "Smecheria e ca nu poti sa convingi pe cineva de existenta lui Dumnezeu" şi am încercat să arăt că în fapt necredinţa în Dumnezeu necesită practic o doză mai mare de credinţă decât credinţa în existenţa lui Dumnezeu, prin aceea că această credinţă în existenţa lui Dumnezeu beneficiază de o susţinere raţională coerentă (argumente ontologice, cosmologice, morale) şi de suportul observaţiei ştiinţifice care evidenţiază existenţa unui programator inteligent la baza proceselor manifestărilor universului. Desigur, cumva ai dreptate, în sensul că probabil este peste măsură de greu să convingi pe cineva de opusul a ce crede, când credinţa lui oarbă este efectiv mai puternică decât credinţa ta care are o susţinere raţională şi faptică.
Dacă trebuie să mă sancţionezi pentru off-topic, fă-o, nu mă supăr. Doar voiam musai să clarific această diferenţă dintre ateism şi teism.

#335
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Poate sa spuna cineva ca e sigur ca Dumnezeu nu exista?
Teoretic, nici eu nu pot sa spun cu siguranta ca nu exista un extraterestru pe nume Gigi, undeva prin univers, pentru ca exista o sansa, cat de mica, sa ma insel.

Dar spre deosebire de extraterestrul Gigi, Dumnezeu a lasat mai multe semne ale existentei Lui, ba chiar si o carte ce cuprinde Cuvantul Lui. A lasat universul alcatuit asa cum il stim (tre sa fi fost creat de cineva, dupa regulile pe care le vedem) ... si in Cartea respectiva a transmis un mesaj oamenilor - ca va veni sa-si revendice pamantul si sa dea afara pe cei ce nu sunt compatibili cu sfintenia Lui.

Asa ca eu pot spune unui om ca are nevoie de Dumnezeu, pentru ca semnele existentei Lui sunt evidente, iar consecintele neascultarii de Cuvantul Lui sunt si vor fi grave.

Edited by kruger, 13 January 2015 - 17:11.


#336
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Da eu sunt sigur ca nu exista dumnezeu, astea sunt basme de epoca medievala. La fel sunt sigur ca nu exista vrăjitoria, pt ca ce e in biblie e vrăjitorie, lampa lui Aladin. Ca sa existe dumnezeu si toate acele vrajitorii, ar trebui rescrise toate legile fizicii, in consecință filmele sf cu captain america, superman, thor ar putea fi reale. Eu zic sa rămânem pe calea rațiunii.

#337
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostRUN_SLOWLY, on 13 ianuarie 2015 - 17:51, said:

Da eu sunt sigur ca nu exista dumnezeu,

Eu zic sa rămânem pe calea rațiunii.
Te faultezi singur, man.

#338
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRUN_SLOWLY, on 13 ianuarie 2015 - 17:51, said:

Eu zic sa rămânem pe calea rațiunii.
Ratiunea asta, de la cine crezi tu ca o ai?

#339
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

View Postdark, on 14 ianuarie 2015 - 10:43, said:


Ratiunea asta, de la cine crezi tu ca o ai?
In nici un caz de la vreun zeu atotputernic.

#340
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRUN_SLOWLY, on 14 ianuarie 2015 - 11:41, said:

In nici un caz de la vreun zeu atotputernic.

Dar de la cine? De la tine insuti ?

#341
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

View Postdark, on 14 ianuarie 2015 - 14:43, said:



Dar de la cine? De la tine insuti ?
așa e organismul numit om.

#342
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004

View PostRUN_SLOWLY, on 14 ianuarie 2015 - 18:20, said:

așa e organismul numit om.

Cam simplista explicatia ta, daca poate fi numita explicatie !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate