Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce credeti ca are are omul nevoie de Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

#19
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdark, on 28 noiembrie 2014 - 15:45, said:

Reflecta invatatura voastra, a celor care credeti in chinul vesnic constient.
Gresit ... dar nu ai raspuns la intrebare, ba chiar te-ai contrazis singura. De la ce il salveaza Dumnezeu pe om?

#20
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostDude_2nd, on 28 noiembrie 2014 - 15:37, said:

singurul lucru pe care omul il pierde daca nu asculta, sau il cîștigă daca asculta, e viata lui.
aceiasi intrebare ca si la darka

daca asculta sau nu asculta CE sau PE CINE?

#21
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 15:28, said:

Pai nu am vrut sa te superi, da' nu ai raspuns decat cu un exemplu de om speriat care a inceput sa-si faca semnu' crucii. Asta e raspunsul tau la intrebarea: "de ce are nevoie omul de Dumnezeu" ? Am sugerat (destul de subtil) ca raspunsurile sa aiba macar o spoiala de ratiune, adica motivele sa fie cat de cat practice.
1.Da,omul e speriat in general,de natura,de ziua de maine,de moarte,etc,deci e foarte comfortabil sa sti ca  undeva sus e un tatic grijuliu.
2.Nu stiu cat de mult il aprobi pe Richard Dawkins dar ofera o explicatie frumoasa pt lupta vietii contra vicisitudinilor naturii,neacceptarea mortii duce la proiectarea unui viitor inexistent.

#22
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postvictor_tree, on 28 noiembrie 2014 - 15:49, said:

1.Da,omul e speriat in general,de natura,de ziua de maine,de moarte,etc,deci e foarte comfortabil sa sti ca  undeva sus e un tatic grijuliu.
2.Nu stiu cat de mult il aprobi pe Richard Dawkins dar ofera o explicatie frumoasa pt lupta vietii contra vicisitudinilor naturii,neacceptarea mortii duce la proiectarea unui viitor inexistent.
Ok, asta e un raspuns... deci confortul oferit de ideea (sau iluzia) ca, cineva acolo sus are grija de tine, asta ajuta pe om la ceva.


Poate e prea proaspat topicul, da' mi se confirma o banuiala veche...ca incredibil de multi "crestini" nu prea stiu ce-i cu ei. Ceva gen:
(ateu) - Cine e Dumnezeu si cu ce crezi ma poate ajuta, de ma tot bati la cap cu el si cheltuiesti bani de la buget pentru religie?
("crestin") - Pai te salveaza, bre... esti nebun?
(ateu) - Ma salveaza de ce?
("crestin") - Posted Image
("crestin") - ...pai uite, pe Vasile nu l-a mai traznit cand si-a facut semnu' crucii
(restul lumii) - Posted Image

Edited by kruger, 28 November 2014 - 16:12.


#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Religia poate folosi și ca scuză în fața alegerilor bune sau greșite în viață: ''mi-a ajutat Dumnezeu", respectiv "m-a pus dracul să fac asta", astfel scapi sufletește de o parte din vină, aruncând-o pe un personaj imaginar.

#24
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Eu nu sint prea credincios iar pe popi cu lacomia lor nu pot sa+i sufar,sint crestin ca asa m+am nascut ,avem nevoie de cel de sus  ca sa putem merge inainte ,ca sa aibe viata asta a noastra un rost ,o speranta ca nu am trait degeaba, ca dupa o viata de chin de privatiuni de munca ,de batrineti cu boala si dureri in care cea mai mare parte din noi am trait anonimi,nu mai este decit neantul.Nu ne vine sa credem ca am facut umbra pamintului degeaba am avut o sansa si n+am stiut s+o folosim si tragem nadejde ca dincolo o sa fie mai bine.Religia a speculat aceasta frica a omului in folosul ei adica a clerului si a celor care conduc,Personal eu cred ca omul nu este altceva decit un mare calculator biologic  care cind moare o totul zero ,nu cred in vata de apoi si altele de acest gen ,nu +mi prea convine  ca si viata mea daca trag linie am cam irosit+o,am ajuns sa traiesc sa cresc copii care nu ma asculta ,sa muncesc ca sa platesc facturi si impozite si mai nou sa umblu pe la doctori  si sa iau un pumn de medicamente,ce rost are o viata de asta,aici intervine religia si+ti spune da+i inainte ca dincolo e mai bine, o fi  n+o fi  fiecare cum crede.

Edited by armandoaxinia, 28 November 2014 - 16:33.


#25
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006
Scuza-ma da' daca ideea unui Dumnezeu e singura care da vietii tale un rost ...

Poti sa imi explici si cum exact te ajuta ideea existentei unui Dumnezeu? Cum da ea rost (scop) vietii tale ?

Edited by kruger, 28 November 2014 - 16:25.


#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 14:30, said:

Va rog sa lasati deoparte toate prejudecatile inainte de a raspunde la intrebare

Si crezi ca putem face asta ?

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca si multe alte chestii este o teapa. De ce are lumea nevoie de tepe? Pai tepuitorii sa profite si tepuitii sa fie tepuiti.

La Caritas nu se batea lumea sa dea banul? Unii se inghesuie sa ia teapa, altii sa o dea.

#28
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 05.12.2013

View Postmihaicozac, on 28 noiembrie 2014 - 16:09, said:

Religia poate folosi și ca scuză în fața alegerilor bune sau greșite în viață: ''mi-a ajutat Dumnezeu", respectiv "m-a pus dracul să fac asta", astfel scapi sufletește de o parte din vină, aruncând-o pe un personaj imaginar.
Dumnezeu si Satan nu sunt personaje imaginare.
Si aceea de care zici tu... da, nu sunt crestini.

#29
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postf300, on 28 noiembrie 2014 - 16:55, said:

Ca si multe alte chestii este o teapa. De ce are lumea nevoie de tepe? Pai tepuitorii sa profite si tepuitii sa fie tepuiti.
La Caritas nu se batea lumea sa dea banul? Unii se inghesuie sa ia teapa, altii sa o dea.
Atunci imi pare ca intrebarea din topic nu e pentru tine, nu crezi? E pentru cineva care crede ca e nevoie de Dumnezeu.

Edited by kruger, 28 November 2014 - 17:16.


#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 15:47, said:

De la ce il salveaza Dumnezeu pe om?
De la moarte (neant)

#31
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006
Pai unul ar putea zice: decat sa fiu sclavul cuiva, mai bine imi traiesc viata la maxim si cand o fi sa mor, adios muchachos.
Un om impacat cu ideea ca il asteapta neantul mai are nevoie de Dumnezeu?

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 18:55, said:

Un om impacat cu ideea ca il asteapta neantul mai are nevoie de Dumnezeu?
Da, daca doreste darul vietii vesnice.

Si fagaduinta pe care ne-a facut-o El este aceasta: viata vesnica. (1Ioan.2:25)

sau tu ce crezi, ca Isus ne scapa de un chin pe care tot El il autorizeaza???

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpierre_de_timp, on 28 noiembrie 2014 - 15:48, said:

aceiasi intrebare ca si la darka

daca asculta sau nu asculta CE sau PE CINE?
ce iti e asa de greu de priceput in ceea ce am spus?
omul pe Dumnezeu, desigur!

#34
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdark, on 28 noiembrie 2014 - 18:59, said:

Da, daca doreste darul vietii vesnice.
Imi pare ca am dat de inteles faptul ca omul respectiv nu e interesat de "darul" ala care pentru el inseamna a fi sclavul cuiva. In plus, a inteles ca il asteapta neantul si e ok cu ideea. Omul ala are nevoie de Dumnezeu?

#35
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostDude_2nd, on 28 noiembrie 2014 - 19:35, said:

ce iti e asa de greu de priceput in ceea ce am spus?
omul pe Dumnezeu, desigur!

Pai viata nu si-o pierde ci eventual (daca exista) o pierde pe cea de care vorbeste darka, cea vesnica DE DUPA cea de acum. Nu exista nici o certitudine decat speranta omului ca facand intr-un anumit fel, va primi darul vietii vesnice. Practic isi pune speranta in divinitate. nu?

View Postdark, on 28 noiembrie 2014 - 18:59, said:

Da, daca doreste darul vietii vesnice.

Si fagaduinta pe care ne-a facut-o El este aceasta: viata vesnica. (1Ioan.2:25)

sau tu ce crezi, ca Isus ne scapa de un chin pe care tot El il autorizeaza???

Pai cam asa incepe sa mi se para mie. Tie nu? Daca totul a fost creat de el, implicit si iadul si satana, iar omul nu e decat un utilizator temporar al sufletului pe care dumnezeu i-l da, nu crezi ca tot chinul de care incearca credinta sa il salveze e tot creat de dumnezeu? Autorizat de el?
Daca tot el da viata si sufletul, nu crezi ca pare coerent ca la sfarsit sa si le ia inapoi? Acum, in functie de ce ai facut intre astea doua momente, te duci in liga 1 sau in liga a 2-a. Credinta se zice ca iti ofera sansa ligii 1 (ceea ce e inselaciune, fals in declaratii, uzurpare de calitate) dar practic credinta in dumnezeu se refera la posibilitatea vietii vesnice. Adica tot la speranta! :D

#36
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postkruger, on 28 noiembrie 2014 - 14:30, said:

Deci care este motivul principal pentru care ati recomanda cuiva sa "ia in serios" ce spune Dumnezeu, sau ce pierde daca refuza?
Avem nevoie de Dumnezeu ca de aer.
Omul se loveste de multe lucruri rele in viata, si nu stie ca acest lucru se datoreaza departarii omului de Divinitate, inca cu mult timp in urma.
Cine se apropie de Dumnezeu, va gasi o comoara si se va numi un om bogat. Nu vorbesc de bogatia lumeasca, si totusi acelui om nu o sa-i lipseasca nimic, nici pe lumea asta.

Edited by Elihu_66, 28 November 2014 - 22:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate