Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Despre calciu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Cica al mic (1 an si 3 luni)nu are voie sa bea lapte sau lactate vreo 3 saptamani.
- Si cum ramane cu calciu dom' doctor?
- Pai e o inventie a firmelor de lapte pentru a creste vanzarile. De exemplu asiaticii nu beu mult lapte si nu au probleme cu calciu.
Posted Image

Dom' doctor e doctor de copii si cam batranel. Are o cariera in spate cu un cabinet medical de copii de succes.

Voi ce stiti de spre aceasta tema?

#2
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
De ce i-a zis sa nu bea lapte 3 saptamani ?

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Stai tu linistit ca nu se absoarbe atat de mult Ca din lapte, mai ales in lipsa vitaminei D3.
Laptele de mama si laptele praf pentru copchii are multe alte elemente pe langa calciu. Vorba lui Topcat7,de ce nu are voie sa bea lapte?

#4
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Eu cred ca e vreun motiv serios pentru care nu are voie, spre exemplu un tratament ce nu ar mai avea efect in prezenta laptelui. Apropo, sti ca laptele nu e sanatos a fi consumat de copii peste 3 ani sau adulti ?

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt ceva virusi de stomac la copii. Odata ce beau lapte da in diaree. Pierd toate mineralele si vitaminele.

Prima data kinderul s-a imbolnavit in Romania. Acolo nenea medicul ne-a zis sa nu-i dam lapte vreo cateva zile pana isi revine. Cand l-a apucat iar cacareala, medicii din Germania ne-au zis ca poate sa mance orice. Cand i-am zis de lapte: "da, da, sa nu-i dati lapte o perioada". Posted Image

 LunaCrystal, on 27 noiembrie 2014 - 15:50, said:

Apropo, sti ca laptele nu e sanatos a fi consumat de copii peste 3 ani sau adulti ?
Da, da... eu i-am zis la maica-mea de la 6 ani sa-mi dea bere, dar nu a vrut. :lol:


Sa revenim la subiectul cu calciu. Stie careva sigur ca asiaticii nu beau mai deloc lapte?

#6
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Intoleranta la lactoza

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Mersi de link, dar tema nu-i boala lu' fiu-miu :D

Revin cu tema zilei: un doctor a zis oarecum ca putem asimila destul calciu in corp si fara lapte.

#8
tomastanciu

tomastanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2014
Daca ai da o simpla cautare pe net ai vedea ca sunt foarte multe alimente bogate in calciu,care pot inlocui laptele

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu stiu ca omul e singurul animal care bea lapte si dupa intarcare, si mai bea si laptele altor animale. In natura nu exista nici un animal care mai consuma lapte dupa intarcare(exceptie animalele domestice carora li se da lapte de catre om)

#10
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

 gelublabla, on 27 noiembrie 2014 - 16:21, said:


Corect! Mergi pe Wiki si citeste la "management" de ce asiaticii nu beau lapte Posted Image

#11
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Bursul, on 27 noiembrie 2014 - 17:06, said:

Mersi de link, dar tema nu-i boala lu' fiu-miu Posted Image

Revin cu tema zilei: un doctor a zis oarecum ca putem asimila destul calciu in corp si fara lapte.

A zis ca puteti asimila si nu a zis cum? Nu a dat chiar nici un sfat? Puteti sa intrebati din nou, de ce are nevoie copilul, pentru diagnosticul dat. Se poate lua hormonul vitamina D si se regleaza metabolismul de calciu si fosfat. Se incorporeaza normal in dintii si oasele copilului. Si poate fi luat si de mama, cind alapteaza un copil, ii creste nivelul de calciu din laptele matern.
Ca alta forma de vitamina D ...Se stie ca iarna nu este adecvat sa scoateti prea mult copii la soare  (asta daca il aveti , vorbim si de tarile sudice insa) si nici in luna martie (vorbim de cum este soarele, in aceste perioade).  Oricum plimbarile in aer liber sint necesare si puteti lasa fata copilului sa fie lovita de lumina, insa nu este de ajuns asta, va trebuie supliment iarna. Acuma vara, pe timp de 3 ore expusi la soare, pe un cm2 de piele, se formeaza 17-18 UI de vitamina D, pentru fata unui copil sugar, in 3 ore pe 20 cm2 piele, puteti avea pina in 400 UI de vitamina. Dar asta vara.

In ce priveste insa dieta copilului, pentru asimilarea de calciu trebuie intrebat medicul neaparat. Numai el cunoaste, de ce, cum si cit are nevoie de ceva.

#12
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 Bursul, on 27 noiembrie 2014 - 16:15, said:

Sunt ceva virusi de stomac la copii. Odata ce beau lapte da in diaree. Pierd toate mineralele si vitaminele.

Prima data kinderul s-a imbolnavit in Romania. Acolo nenea medicul ne-a zis sa nu-i dam lapte vreo cateva zile pana isi revine. Cand l-a apucat iar cacareala, medicii din Germania ne-au zis ca poate sa mance orice. Cand i-am zis de lapte: "da, da, sa nu-i dati lapte o perioada". Posted Image


Da, da... eu i-am zis la maica-mea de la 6 ani sa-mi dea bere, dar nu a vrut. Posted Image


Sa revenim la subiectul cu calciu. Stie careva sigur ca asiaticii nu beau mai deloc lapte?
Care asiatici?Aici se bea lapte la greu.Dar asiaticii consuma orez/peste mult/produse lactate etc.

Quote

Cica al mic (1 an si 3 luni)
La varsta asta laptele se da ca un fel completare dupa ce maninca.In fine,vezi ca se gaseste si lapte praf pentru copiii cu astfel de probleme si e facut din soia.
Da-i mucilagiu de orez pentru ca e nutritiv si contine calciu.Stomacelului lui acum este sensibil si tolereaza mult mai bine orezul decit painea.

Quote

Revin cu tema zilei: un doctor a zis oarecum ca putem asimila destul calciu in corp si fara lapte
Bineinteles.Si e vorba de o perioada nu toata viata.

Edited by Ulpiatraiana, 30 November 2014 - 16:10.


#13
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

si e facut din soia.
Da, soia este f. buna, insa atentie in primul rind daca copilul nu este sigur, alergic la ea....sint implicati si colicii. Iar daca copilul este mai mic si doriti sa continuati alaptarea de la san, mama nu are voie soia si nici daca este insarcinata. Atentie mare la ce produs de soia folositi si la ce va recomanda medicul.

#14
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

 Astro-Liv, on 06 decembrie 2014 - 19:03, said:

Da, soia este f. buna, insa atentie in primul rind daca copilul nu este sigur, alergic la ea....sint implicati si colicii
E vorba de lapte praf(formula) si e facut tocmai pentru bebelusii care sint sensibili la laptele praf normal(formula normala) si se cumpara in general din farmacii.Nu e lapte de alimentara.
Astro,repet,nu e lapte praf de alimentara ci farmaceutic si nu face colici.

Quote

. Iar daca copilul este mai mic si doriti sa continuati alaptarea de la san, mama nu are voie soia si nici daca este insarcinata. Atentie mare la ce produs de soia folositi si la ce va recomanda medicul.
Cui spui asta?Te-am intrebat eu?

#15
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Ulpiatraiana, on 07 decembrie 2014 - 11:00, said:

E vorba de lapte praf(formula) si e facut tocmai pentru bebelusii care sint sensibili la laptele praf normal(formula normala) si se cumpara in general din farmacii.Nu e lapte de alimentara.
Astro,repet,nu e lapte praf de alimentara ci farmaceutic si nu face colici.

Cui spui asta?Te-am intrebat eu?

Dvs. vorbiti de copii sensibili la laptele praf normal, iar eu vorbesc de cei sensibili la laptele praf soia, ptr. ce ati pus aici despre soia. Ptr. ca daca un parinte CUNOASTE daca copilul lui este ALERGIC, la acest lapte praf soia, NU IL MAI INTERESEAZA unde si cum il gaseste, adica in farmacii sau la periptere.

E posibil parintele sa fuga la farmacie, sa-i cumpere praful pentru o problema copilului, fara insa sa fi facut mai intii testul alergic pentru alte produse lactate si sa dea in alta...problema.

Acum in ce priveste rautatea dvs. la intrebarea: "Cui spui asta? Te-am intrebat eu?" Nu v-am raspuns dvs. Spun acest lucru persoanelor gravide, sau care alapteaza, deci au copii mici, ptr. intrebarea de pe ACEST TOP. Nu cred ca am gresit cu ceva, daca am pus aceasta informatie aici ptr. toata lumea si nu special ptr. dvs... Daca nu sinteti nici gravida si nu alaptati, nu luati in seama ce am scris, va rugam. Puteti sa va rezumati, sa ne explicati cit lapte se bea in Japonia si cit de mult este iubit, ciinele (inu) Shiba sau Akita. Cel putin eu ii iubesc enorm, chiar daca nu reusesc usor sa-l educ. Revin sa spun....O sa ma intrebati, ptr. cine am scris asta. Ptr. mine. Cu respect.

Edited by Astro-Liv, 07 December 2014 - 13:31.


#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003

 Ulpiatraiana, on 30 noiembrie 2014 - 15:56, said:

Care asiatici?Aici se bea lapte la greu.Dar asiaticii consuma orez/peste mult/produse lactate etc.
Nu stiu, asa a zis doctorul. Nu l-am intrebat amanunte. :D

#17
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Dvs. vorbiti de copii sensibili la laptele praf normal, iar eu vorbesc de cei sensibili la laptele praf soia, ptr. ce ati pus aici despre soia. Ptr. ca daca un parinte CUNOASTE daca copilul lui este ALERGIC, la acest lapte praf soia, NU IL MAI INTERESEAZA unde si cum il gaseste, adica in farmacii sau la periptere.
De fapt ai spus asa:

Quote

Da, soia este f. buna, insa atentie in primul rind daca copilul nu este sigur, alergic la ea....sint implicati si colicii
Laptele praf de soia din farmacii sau spitale nu faci colici ci de la cel de alimentara.Cel de farmacii au primit copiii mei cind au fost internati cu rotavirus.
Copilul este deja diversificat si alergic nu are cum sa fie pentru ca in unele produse este introdusa si soia.In cazul in care era alergic la soia organismul ar fi reactionat.Chiar si in unele mancaruri pentru bebelusi este introdusa soia.

Quote

. Spun acest lucru persoanelor gravide, sau care alapteaza, deci au copii mici
Gravidele vegetariene si femeile vegetariene care alapteaza consuma foarte multa soia pentru ca din asta isi iau proteinele.
Cu alte cuvinte,soia nu este interzisa ci nu este indicata persoanele cu dereglari hormonale/ovare polichistice si alte problmeme ale ariei de reproducere pentru continutul mare de fitoestrogeni.Dar daca stai sa gindesti asa ar trebui sa renuntam si la uleiul de masline/usturoi etc.

Quote


Nu stiu, asa a zis doctorul. Nu l-am intrebat amanunte.
Cred ca s-a referit la japonezi.In perioada bushido nu au consumat produsese lactate pentru era interzisa carnea de orice vaca/oaie/porc etc.Nu avea animale,nu aveau nici lapte.Dar orezul/peste si toate minunile care le consuma ei din ocean contin calciu.Acum se bea la greu,cel putin copiii mei la scoala primesc lapte/iaurt/lapte batut.Laptele batut e un pic diferit fata de al nostru,ei prefera varianta bulgareasca.
Pina la urma si-a revenit bebe?

#18
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Nu stiu cum e la asiatici,dar la noi (si la francezi) se recomanda 500 ml de lapte/zi in primii 3 ani de viata.
Intreruperea alimentatiei lactate pentru o anumita perioada se datoareaza faptului ca,dupa un episod de enterocolita (diaree), unii copii dezvolta intoleranta (tranzitorie) la lactoza.
In perioada in care se sisteaza lactatele se pot introduce alimente bogate in calciu care,impreuna cu administrarea de vitamina D (Vigantol) asigura ratia zilnica necesara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate