Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Modem Speedport W 724V

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#19
MTania

MTania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2005

View Postval18, on 30 noiembrie 2014 - 17:31, said:

A aparut pentru acest modem o versiune de FW:033 care rezolva problema binding-ului porturilor din LAN la Internet sau IPTV
-puteti cere in HelpDesk un upgrade pt a beneficia de ea

Vreti sa spui ca dupa acest upgrade pot sa folosesc toate cele 4 porturi pentru LAN?

M.

View Postdtancu, on 23 decembrie 2014 - 08:31, said:

Stie cineva cum naiba faci la routerul asta sa activezi in acelasi timp ambele benzi de frecventa WiFi? Daca activez 5GHz imi dezactiveaza automat 2,4GHz si invers.

nu cred ca merge, desi ce vrei tu este cat se poate de logic... insa Telekom se pare ca are alta logica... Am incercat si eu sa le activez pe ambele frecventze si nu am putut deocamdata...

#20
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005

View PostMTania, on 24 decembrie 2014 - 09:06, said:



Vreti sa spui ca dupa acest upgrade pot sa folosesc toate cele 4 porturi pentru LAN?

M.



nu cred ca merge, desi ce vrei tu este cat se poate de logic... insa Telekom se pare ca are alta logica... Am incercat si eu sa le activez pe ambele frecventze si nu am putut deocamdata...

Da, in noul firmware merge sa setezi toate porturile pe LAN, am încercat eu acum.
In schimb chestia cu benzile de frecventa...am cedat nervos, am pus totul pe 2,4 GHz n si asta e. Cand s-o trezi Telekom sa activeze ambele benzi simultan o sa vedem.

#21
carageav

carageav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.12.2014
Salut, unde gasesc acest nou FW 030? Am nevoie sa folosesc cele doua porturi LAN 3 si 4. Multumesc

#22
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
pe facebook, în secțiunea de upgrade :-)

#23
carageav

carageav

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.12.2014
Nu raspund pe fb pe 25 si 26...

#24
MTania

MTania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2005

View PostKyKyKyKy, on 25 decembrie 2014 - 12:50, said:

pe facebook, în secțiunea de upgrade :-)
Poti sa postezi un link? Tot ce am gasit este o discutie despre updateuri ptr FW aici

#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
@MTania: Acolo.

@carageav: FW-urile sunt mai greu de scos acum. Poate apare vreo scurgere. :-)

#26
MTania

MTania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 27.12.2005

View PostKyKyKyKy, on 26 decembrie 2014 - 00:51, said:

@MTania: Acolo.

Tocmai am sunat la Telekom... cica nu au nici un upgrade de FW, sub nici un chip nu am reusit sa ajung la o concluzie cu persoana de la serviciul cu clienti care se jura ca habar nu are ce se dicscuta pe pagina de facebook. Nu stiu ce sa mai zic, o sa astept sa revina la lucru cei de pe facebook...

#27
kronikom

kronikom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 13.08.2008
Salutare tuturor!

Ce credeti, merita sa trec de la hg 658 la acest nou modem Speedport W 724V?
Este mai stabil?
Wi-FI bate pe distanta mai mare?
Am un apt de  50`-55  mp si nu am semnal wi-fi intr-una din cele 3 camere cu hg 658.

Astept raspuns de la pasionati!

Va multumesc mult!

#28
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postkronikom, on 11 ianuarie 2015 - 15:52, said:

Salutare tuturor!

Ce credeti, merita sa trec de la hg 658 la acest nou modem Speedport W 724V?
Este mai stabil?
Wi-FI bate pe distanta mai mare?
Am un apt de  50`-55  mp si nu am semnal wi-fi intr-una din cele 3 camere cu hg 658.

Astept raspuns de la pasionati!

Va multumesc mult!
aceeasi Marie cu alta denumire.concluziile le tragi singur.

#29
simplul

simplul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 24.01.2007
Salut, zilelel astea mi s-a montat si mie acest modem si jucandu-ma putin cu el am vazut ca are in meniu ceva cu 3g si am gasit pe net cateva modemuri compatibile. Oare ar merge sau a incercat cineva sa ii ataseze unul?

#30
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007

View Postadrianp_ro, on 08 decembrie 2014 - 19:28, said:

Am primit si eu unul in locul unui HG655b care a "murit".
Daca puteti, feriti-va de modelul asta in caz ca aveti o retea locala mai complicata decat un laptop care iese pe net.
Probleme:
1. Adresa locala nu poate fi decat 192.168.x.y cu masca 255.255.255.0 -> trebuie sa reconfigurati tot daca aveti echipamente cu IP fix in alt spatiu
2. Nu are meniu de configurare pentru rute statice -> toate adresele interne trebuie aduse in 192.168.x.? (vezi 1)
3. Serverul DHCP nu poate fi configurat decat cu Min/MaxAddress -> nu puteti seta un DNS local, nume domeniu intern sau un alt gateway (work-around pentru 1 si 2)
4. Fisierul de configurare salvat (text) are o cheie de control -> nu accepta editare manuala ci numai prin Web GUI
Cred ca e de ajuns...

Ultimul update 033 permite modificarea clasei de IP in oricare se doreste si permite Port Binding la alegere pe toate cele 4 porturi.
Updateul de firmware se face doar accesand serviciul clienti, telefonic sau pe Facebook, nu este publica imaginea, probabil sa nu o poata modifica baietii destepti.

Neajunsuri la versiunea curenta:

- Nu mai pot face port forwarding decat la TCP, la UDP nu mai salveaza.
- Nu merge in continuare decat 2.4 sau 5Ghz alternativ desi routerul este dual band;
- Specificatiile tehnice ale acestui router arata ca toate porturile LAN sunt gigabit dar merg doar pe 100Mb. Probabil este limitat artifical din firmware de Telekom Romania.
- Nu exista obtiune pentru dezactivarea sau schimbarea filtrarii routerului (in afara de port binding).

Edited by mNiosu, 15 January 2015 - 19:21.


#31
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
unde ai văzut că știe 1Gbps?

#32
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007
Pe site-ul Telekom Germania: LINK sau vezi LINK !

#33
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Nu-mi trebuie translate, iar pe site-ul Telekom.de am citit și eu și scris aici, chiar la începutul topicului.
Cum zicea @xcit: aceea este versiunea pentru Germania.

Așa scrie că are și ac, iar cineva a zis că nu are.

#34
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007
Aproape sigur au acelasi hardware inauntru (altfel era model diferit), difera decat distributia porturilor (variante diferite), dar este limitat din firmware de catre Telekom. Din cate am citit si HG655 are porturile gigabit dar sunt limitate din firmware (LINK).
Varianta asta a fost facut initatial pentru OTE (Type Ci - cele DE sunt Type A, B si C) si probabil Telekom Romania a adoptat acelasi model cand facut achizitia, model ce corespunde si la specificatii. Vezi manulal OTE specificatii la pagina 9!
Una  peste alta eu sunt multumit de acest router fata de HG655, e ceva mai rapid, wireless-ul este un pic mai puternic si sunt cateva posibilitati in plus. Plus ca mie pe 655 nu imi mergea UPNP port mapping. Daca ar fi mers si dual band simutan iar porturile LAN in Gigabit ar fi fost ideal. Asa trebuie sa iau un switch gibabit ca sa pot folosi noul NAS la rata de tranfer suportata, preferabil unul care suport si JOMBO frames ca D-Link GO-SW-5G.

PS: A incercat cineva, merge DLNA prin Wireless pe TV?

Edited by mNiosu, 16 January 2015 - 09:09.


#35
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Da,  numai ca inclusiv in manualul OTE scrie ca poți activa simultan cele doua frecvente WiFi, ceea ce in realitate nu merge.

#36
mNiosu

mNiosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 24.04.2007
M-au sunat de la suport tehnic astazi sa verifice daca mi s-au rezolvat problemele tehnice pentru care am solicitat update de firmware.
Operatorul sutine ca routerul NU este dual-band si nici gigabit, ca este o limitare de hardware nu de software (eu sustin in continuare ca e vrajeala).
Controlul firewall-ului si posibilitarea de port forwarding pentru UPD vor fi imbunatatite cica in urmatoarele update-uri de firmware (pe care le astepta de la producator).
Deasemenea sustine ca streamingul pe DLNA ar trebuie sa merga fara probleme. O sa fac diseara proba atat de pe media serverul de pe NAS-ul meu cat si de pe al routerului si revin cu opinii daca merge fluent si daca citeste subtitrarile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate