Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Modem Speedport W 724V

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
tony12

tony12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare tuturor!

  Romtelecom....scuze Telekom... a "lansat" noul modem speedportw724v. Totul frumos pina aici, insa modemul se prezinta deja cu niste neajunsuri. In primul rind problema cea mai grava din punctul meu de vedere este faptul ca din cele patru porturi ethernet doar port 1 si 2 se poate folosi pentru internet. Port 3 si 4 sint pentru iptv si inca nustiuce. In GUI nu exista optiunea de port binding prin care s-ar putea bifa porturile respective pentru a le folosi pentru net. Alta problema constatata de mine este ca citeodata "uita" pur si simplu user si parola de la contul de net si se pune in default(Rtcuser). Am incercat sa incarc alte firmware-uri gasite pe la T...... Germania si OTE dar nu mi le accepta. Nu are leduri pentru porturile ethernet ( destul de grav) insa are WIFI de 300Mbs care la urma urmei e aproape fara sens pentru firmware-ul actual. In final inca o buba: nu se poate configura pentru a-l folosi la alt provider, lucru care d.p.d.v. al Telekom e de inteles...

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Hahahaha, noul Speed Touch sau worse than Speed Touch is Speed Port. Posted Image

Eu folosesc 3 porturi din 4 la Speed Touch aflat in postura de switch, deci Speed Port e bun doar de aruncat la gunoi dupa reziliere.

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Nu are N, ci are AC.

Technische Daten Speedport W 724V
WLAN-Standard IEEE 802.11 ac
2,4 GHz und 5 GHz gleichzeitig
Abwärtskompatibel zu IEEE 802.11 b/g/n
DECT-Basisstation mit CAT-iq 2.0
Integrierte Firewall
Unterstützt Internet-Telefonie (VoIP)
WLAN- und DECT-Verschlüsselung
WEP/WPA/WPA 2 Verschlüsselungsstandards
WLAN (mit bis zu 1.300 Mbit/s)
NAS-Funktionalität
2 USB 2.0. Schnittstellen


Deocamdată mai așteaptă pentru versiunile viitoare de soft.

Mă uitam pe site-urile germane și mă văd ceva ciudat!
[ https://www.dslweb.de/hardwarebilder/galerie/speedport-w-724v-rueckseite-gross.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.dslweb.de/hardwarebilder/galerie/speedport-w-724v-schraeg-gross.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La DSL parcă e RJ-45
Iar cumva telefonia se sertizează?

Edited by KyKyKyKy, 26 November 2014 - 14:06.


#4
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Cum se face rost de acest echipament am avzut ca Telekom ofera in continuare routere HG Cu sigla Romtelecom Dolce.

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

 KyKyKyKy, on 26 noiembrie 2014 - 14:20, said:

La DSL parcă e RJ-45
Iar cumva telefonia se sertizează?

are rj11, doar pare ca e rj45 dar nu e

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 VladutzU2013, on 26 noiembrie 2014 - 18:13, said:

Cum se face rost de acest echipament am avzut ca Telekom ofera in continuare routere HG Cu sigla Romtelecom Dolce.
Doar Romtelecom. Mai sunt modemuri, în unele zone, pe stoc cu sigla Romtelecom. Am văzut în Cernica pe cineva care și-a pus internet de la Telekom și i- dat modem cu „Romtelecom”.
Deocamdată nu se știe. Când era Romtelecom și se dădeau HG658, pe site încă apărea că se dă HG655b. Probabil că în vreo 2 luni se va schimba site-ul.


 xcit, on 26 noiembrie 2014 - 19:49, said:


are rj11, doar pare ca e rj45 dar nu e
Așa mă gândeam și eu.
Dar Telefonia cum se conectează? Are o chestie destul de ciudată acolo.

Și încă ceva:
Pe siteul telekom.de apare așa:
ADSL-/VDSL2-Modem für den schnellen Internetzugang mit bis zu 100.000 kbit/s
ADSL-/VDSL2 - Modem pentru cele mai rapide conexiuni la internet până la 100.000 Kbps, după traducerea mea. De ce 100 Mbps?

Pentru cine știe germană:
http://www.telekom.d...peedport-w-724v

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

 KyKyKyKy, on 27 noiembrie 2014 - 00:48, said:

Dar Telefonia cum se conectează? Are o chestie destul de ciudată acolo.
Poate are modemul in el si spliterul. Si asa scapa instalatorul (userul) de o complicatie in plus.
Bagi firul de la TLK in modem si firul de la telefon tot in modem si gata instalarea.

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
Nu exista, telefonia e voip, ca si la 658, are 2 mufe rj11 pt telefoane

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Hmm!
E destul de diferit cel de la Telekom DE față de cel de la Telekom RO.

#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
pai din cauza mufelor de telefon, aia au standardul ala lunguiet, si francezii au niste mufe ciudate...dar in rest nu sunt diferente, cu exceptia portului usb si a portului de link rj45, care daca te uiti in poza mea exista pe portul lan 1

#11
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
E vreun router nou introdus de Telekom facut de AVM, care pastreaza linia fritzbox?
Care sa te duca cu gandul spre speed2fritz?

#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Fritz sunt modemurile acelea roșii?
Am văzut la cineva unul și mi s-a părut interesant că nu mai avea splitter.

#13
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Da, rosii cu ceva argintiu sunt modelele originale AVM, au ajuns in cele din urma si la emag, cele numite "telekom-derivate" pastreaza linia hardware, dar cu ceva modificari, de obicei in minus si schimbari de design si culoare- mai patratoase in general, pierd mult din aspectul "futuristic" si din capacitatile voip si pbx.
Aici intervine munca celor pasionati de fritzbox-uri, care au reusit sa modifice imaginile custom pt. telekom, sa fie identice aproape cu versiunea originala AVM.
Din ce vad, w724v e fie mai nou si neindexat pe pagina de "wiki" din .de, fie o versiune locala.
Speedport series

#14
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Să înțeleg că speedport va abea suport pentru DECT?
Pe Telekom.de scrie că merge, chiar și Fritz au acest suport.
Dacă cei de la Telekom ar rezolva problema splitter-elor ar rezolva ceva sau să facă ceva să dea un DECT la pachet cu modemul.

Ar mai trebui să facă în așa fel încât să meargă și modemul  de date pe USB.

#15
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
A aparut pentru acest modem o versiune de FW:033 care rezolva problema binding-ului porturilor din LAN la Internet sau IPTV
-puteti cere in HelpDesk un upgrade pt a beneficia de ea
Referitor la portul LAN1 am vazut dar nu am testat ca se poate folosi ca WAN port in loc de VDSL
Portul USB se pote folosi garantat ca FTP(sau FTPS) server cu un usb drive conectat si accesat si din internet (ar fi bun IP static pt asta)
In WAN are max 100Mbs pe vDSL iar WIFI este cu norma: n

#16
adrianp_ro

adrianp_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.05.2014
Am primit si eu unul in locul unui HG655b care a "murit".
Daca puteti, feriti-va de modelul asta in caz ca aveti o retea locala mai complicata decat un laptop care iese pe net.
Probleme:
1. Adresa locala nu poate fi decat 192.168.x.y cu masca 255.255.255.0 -> trebuie sa reconfigurati tot daca aveti echipamente cu IP fix in alt spatiu
2. Nu are meniu de configurare pentru rute statice -> toate adresele interne trebuie aduse in 192.168.x.? (vezi 1)
3. Serverul DHCP nu poate fi configurat decat cu Min/MaxAddress -> nu puteti seta un DNS local, nume domeniu intern sau un alt gateway (work-around pentru 1 si 2)
4. Fisierul de configurare salvat (text) are o cheie de control -> nu accepta editare manuala ci numai prin Web GUI
Cred ca e de ajuns...

#17
soryan

soryan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 18.05.2006
Salutare ,
un firmware mai nou de 09081601.00.027 nu are nimeni sa-l puna pe net ?
Am inteles ca la Telekom se face update dar eu vreau sa ma joc un pic cu el dar fara sa-l conectez in reteaua lor .
Multumesc .

#18
dtancu

dtancu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 06.06.2005
Stie cineva cum naiba faci la routerul asta sa activezi in acelasi timp ambele benzi de frecventa WiFi? Daca activez 5GHz imi dezactiveaza automat 2,4GHz si invers.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate