Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

RCS&RDS negociază achiziția unei distribuții de electricitate în România

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
http://www.digi24.ro...tion_ref_map=[]

Parteneriat pentru preţuri mai mici. Primăria de la Oradea și compania RCS & RDS vor colabora pentru construirea unei noi reţele de distribuție a energiei electrice. Oraşul devine astfel primul din România care se implică într-un asemenea proiect ce va aduce economii considerabile la facturi şi pentru localnici, şi pentru firme.

După ce, acum doi ani, RCS & RDS a intrat pe piață ca producător de energie electrică, iar de la începutul anului este furnizor de electricitate, se pregătește acum de realizarea unei rețele proprii de distribuție.

„Înregistrăm o premieră în România. Principalul câștigător va fi cetățeanul”, a spus Ilie Bolojan, primarul Oradei.

„Avem în sistem o procedură ca să putem servi prompt. Iar în calitate de distribuitor, da, vom veni cu un cablu nou la dumneavoastră în proprietate”, spune, la rândul său, Nelu Dumea, director regional la RCS & RDS.

„Vom fi primul oraș din România cu energie ieftină pentru companiile care investesc în Oradea”, a mai spus primarul din Oradea.

Procesul de autorizare ca distribuitor este în plină desfășurare. Primăria Oradea, ca partener RCS & RDS, va oferi companiei terenuri pentru construirea unor stații de transformare și distribuție.

„Energia electrică provine din două surse. Din producție proprie - și vom mai construi surse -, precum și din achiziții de energie pe bursă”, explică directorul regional al RCS & RDS, Nelu Dumea.

Energia electrică va fi furnizată consumatorilor la un preț cu aproape 20 de procente mai mic decât cel actual.

„Vom realiza economii foarte importante la bugetul local, de cel puțin 1,1 milioane de euro anual”, estimează Ilie Bolojan.

Energie electrică mai ieftină primește deja regia de transport local. De la 1 mai, și iluminatul public al orașului se va baza pe electricitatea oferită de RCS & RDS. Autoritățile spun că de tarifele scăzute vor beneficia și firmele din parcul industrial. După ce Consiliul Local va fi de acord cu parteneriatul, Primăria va încasa 10% din profitul rezultat în urma vânzării către terți.

Edited by catalinman, 22 April 2015 - 20:12.


#56
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Se pare ca in Romania se mai intampla si lucruri normale.

#57
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013

Şeful Telekom atacă RCS&RDS: „Nu cred că au autorizaţii pentru construcţia reţelei de energie. Este cu totul uimitor de ce autorităţile nu fac absolut nimic“


Şeful grupului Telekom susţine că RCS&RDS a demarat deja construcţia unei reţele de distribuţie a energiei în mai multe localităţi din ţară, în zone rezidenţiale. Beckers crede că RCS nu are autorizaţii de construcţie şi se întreabă de ce autorităţile nu „fac nimic”.
„Mai există o problemă: RCS intră acum pe un nou segment - pe energie - şi vedem cum în Constanţa şi în alte oraşe compania îşi dezvoltă o reţea de electricitate.
Au oare autorizaţie pentru aceste lucrări?
Mă îndoiesc de acest lucru. Din nou, este cu totul uimitor de ce autorităţile nu fac absolut nimic.“
„Va fi o surpriză brutală pentru companiile de electricitate când RCS va începe activ să vândă. Compania vinde deja electricitate, în pierdere după părerea mea, doar pentru a prinde tracţiune, pentru a câştiga clienţi. Compania nu instalează însă reţeaua în centre de business, ci în complexuri / zone rezidenţiale, deci are în plan să vândă către clienţii persoane fizice.“

Sursa
Oare acuzatiile sunt fondate ? Sa faca RDS infrastructura ilegal ? Sau lui Beckers i-a sarit mustarul si acum ataca verbal, cum e in cazul RO-NET ?

Edited by _Claudiu_, 17 August 2015 - 14:43.


#58
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
S-a trezit justitiarul.

#59
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Ce sa faca si el, rcs atrage din ce in ce mai multi clienti si el in loc sa vina cu o oferta da din gura aiurea. Nu cred ca o companie asa mare merge pe blat fara autorizatii si astea, doar e imaginea lor in joc.

#60
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
El probabil se crede in Germania sau mau stiu eu alta tara. Cand te duci in alta tara e cam urat sa te astepti sa vorbeasca limba ta in loc sa o inveti tu pe a lor. Cam asa parca gandeste Gogu asta.
In plus eu am auzit ca se da energia eletrica pe infrastructuri deja existente, adica Enel, Electrica etc.

#61
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
El e suparat ca zeciile de milioane de euro bagati in rebranding nu au facut retur si acuma trebuie sa dea socoteala si isi simte scaunul amenintat. Ideea e ca in timp ce RDS investeste si cauta alte oportunitati de afaceri Telekom baga bani grei in reclama si vorbarie care nu aduce rezultatele scontate.

Daca RDS pune mana pe o distributie de energie da o mega lovitura tuturor.

Nu m-ar mira ca nesimtitii de corporatisti sa vina pe urma sa spuna ca au dreptul sa foloseasca infrastructura de energie electrica a RDS gratuit ca doar au mai incercat ei.

#62
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005
E de ras cu FTTH-ul la Telekom, acoperire doar pe unele strazi din orasele mentionate. La mine in zona RDS ofera 1 Gbps pe FTTH, UPC 500 Mbps, iar Telekom doar 20-30-40 Mbps. Daca nici macar in zonele unde au competitie nu ofera servicii pe masura ...

#63
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005

Quote

RCS & RDS continua demersul pentru obtinerea licentelor pentru prestarea serviciului de distributie a energiei electrice
Compania RCS & RDS a contestat decizia Autoritatii de Reglementare in Energie, prin care i s-a interzis sa-si construiasca propria retea de distributie a energiei electrice si a anuntat ca va continua proiectul. RCS & RDS a inceput sa dezvolte propria sa retea in Oradea si Timisoara, prin care va aduce consumatorilor din cele doua orase facturi cu cel puțin 25% mai mici decat ale distribuitorilor actuali.
Sursa - http://www.digi24.ro...ergie electrica
Comunicat - http://www.rcs-rds.ro/comunicat?id=461

#64
munteanuf

munteanuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2008
Hai sa vedem care este cu adevarat marea reducere de pret la schimbarea furnizorului vechi de energie si semnarea la RCS RDS

Pretul mediu la ENEL - EON - CEZ - ELECTRICA este 190 lei/MWh.  ....un MWh are 1000KWh
Pretul mediu la RCS RDS este de 165 lei/MWh
Deci , la un consum mediu de 200 KWh pe luna, un apartament economiseste (190-165lei)*0.2MWh*12luni=60 lei/AN

Dar daca citim toata oferta mai observam urmatoarele:
1)Se percepe o taxa de eliberare ATR sau Certificat de racordare de 20 lei si o taxa de eliberare extras carte funciara de 25 lei , deci reducerea devine 60-20-25=15 lei/AN Posted Image
2)Pretul de 165 lei este garantat doar 12 luni, dupa aceea putand creste.

Deci cam aceasta este economia pe care o ofera super oferta RCS RDS. Posted Image

Hai sa vedem care este cu adevarat marea reducere de pret la schimbarea furnizorului vechi de energie si semnarea la RCS RDS

Pretul mediu la ENEL - EON - CEZ - ELECTRICA este 190 lei/MWh.  ....un MWh are 1000KWh
Pretul mediu la RCS RDS este de 165 lei/MWh
Deci , la un consum mediu de 200 KWh pe luna, un apartament economiseste (190-165lei)*0.2MWh*12luni=60 lei/AN

Dar daca citim toata oferta mai observam urmatoarele:
1)Se percepe o taxa de eliberare ATR sau Certificat de racordare de 20 lei si o taxa de eliberare extras carte funciara de 25 lei , deci reducerea devine 60-20-25=15 lei/AN Posted Image
2)Pretul de 165 lei este garantat doar 12 luni, dupa aceea putand creste.

Deci cam aceasta este economia pe care o ofera super oferta RCS RDS. Posted Image

#65
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
kWh*

#66
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Interesant ca dupa 8 ani in care nu ai postat nimic exact acum te-ai gasit

Taxa pentru ATR o percepe actualul furnizor, asa ca plange-te la ei

Nu te obliga nimeni sa treci la Digi Energy. Poti ramane la actualul furnizor sau poti sa treci la altul, lista e disponibila pe site-ul ANRE

Edited by ChrisD, 10 February 2016 - 13:11.


#67
munteanuf

munteanuf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.01.2008

View PostChrisD, on 10 februarie 2016 - 13:08, said:

Interesant ca dupa 8 ani in care nu ai postat nimic exact acum te-ai gasit

Taxa pentru ATR o percepe actualul furnizor, asa ca plange-te la ei

Nu te obliga nimeni sa treci la Digi Energy. Poti ramane la actualul furnizor sau poti sa treci la altul, lista e disponibila pe site-ul ANRE


Nu cred ca are importanta de cand nu am mai postat...important este ca m-am documentat si stiu despre ce este vorba.......
In mod normal ATR-ul sau Certificatul de racordare se emit de catre distribuitorul de energie electrica si duplicatul se obtine gratuit.
Faci confuzie intre Furnizor si Distribuitor....tu schimbi doar furnizorul, distribuitorul ramane acelasi.....energia ajunge la tine acasa prin aceleasi retele.

Iar costul pentru duplicat il percepe RDS-ul. Mie imi place corectitudinea, nu reclamele cu titpluri prea mari pentru ceea ce ofera.....si nu-mi plac nici clauzele scrise cu litere mici......advearul este ca pt un apartament reducerea este de 12-20 LEi/An si ca pretul este garantat doar 12 luni....Numai Bine!

#68
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Mai informeaza-te. Cez/eon/electrica cere bani pe copia certificatului/ATR

In plus nu e nevoie de  extras de carte funciara, se poate si cu actul de proprietate

Edited by ChrisD, 10 February 2016 - 13:25.


#69
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Corect, am depus eu zilele trecute cerere de eliberare ATR de la E.On, costa 9 lei si se elibereaza in 30 zile. Extras de carte funciara nu trebuie. Valabil la Iasi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate