Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

RCS&RDS negociază achiziția unei distribuții de electricitate în România

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Grupul RCS&RDS negociază cu firma italiană Enel achiziția uneia dintre societățile zonale de distribuție și furnizare a energiei electrice din România, cea din Banat.


Compania energetice italiană Enel, care a anunțat că vrea să vândă cele trei societăți de distribuție și furnizare a energiei electrice din România, Banat, Dobrogea și Muntenia Sud în acest an, negociază cu operatorul de cablu RCS&RDS vânzarea distribuției de energie electrică din zona Banatului, potrivit unor surse din sectorul energetic.
"Mai mult firme sunt în negocieri cu Enel, pentru activele din România. Pentru Banat, se negociază acum cu RCS&RDS, dar și cu societatea de stat Electrica, care este interesată de toate actvele Enel din România, au spus sursele noastre.

Potrivit unor informații publicate anterior de ECONOMICA.NET, printre firmele interesate de achiziția distribuției din Banat ar fi și Gaz de France, și E On, ambele prezente în sectorul de utilități din România, prima doar pe gaze, iar a doua și în sectorul gazelor naturale și al energiei electrice.  Prima ar intenționa să preia distribuția din Banat și Muntenia Sud, care acoperă Bucureștiul, iar E. On ar negocia doar achiziția distribuției din Banat.
RCS&RDS este cel mai puternic jucător pe piața de cablu TV și servicii de internet fix din România. Compania are deja contracte cu firmele de distribuție de energie electrică pentru utilizarea stâlpilor de tensiune pentru amplasarea cablurilor pentru transmisia de semnal TV sau de date.
În luna iulie a acestui an, Enel a anunțat că boardul său a convenit asupra unui plan de a vinde activele sale de producere a energiei în Slovacia și de distribuție și vânzări din România. Potrivit estimărilor provizorii făcute de analiștii și managerii de investiții, valoarea tranzacției prin care ENEL își va vinde toate cele trei filiale de distribuție și furnizare de electricitate din România ar putea ajunge la două miliarde de euro.
Enel este prima companie străină care a intrat în sectorul energetic din România. În 2004, compania a preluat două dintre cele opt societăți de distribuție și furnizare a energiei electrice, Banat și Dobrogea. Italienii au plătit atunci 112 milioane de euro.

Sursa: economica.net

#2
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,775
  • Înscris: 10.10.2011
Hopa! :)

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 iRunaway, on 25 noiembrie 2014 - 12:53, said:

Hopa! Posted Image

Este de bine sau de rau exclamatia ta?

#4
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Oare...cu preturi ca la serviciile telecom? Posted Image

LE - sigla http://forum.softped...0#entry16095497

Edited by pustiux, 25 November 2014 - 13:16.


#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Maine poimanine ne cumpara ungurii cu totu'  Posted Image

#6
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Doamne da :((

#7
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

 tom_1133, on 25 noiembrie 2014 - 13:27, said:

Maine poimanine ne cumpara ungurii cu totu'  Posted Image

Si? Foarte bine. Atat timp cat imi ofera servicii de calitate si la un pret mult mai bun decat la concurenta "romaneasca".

#8
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 pustiux, on 25 noiembrie 2014 - 13:12, said:

Oare...cu preturi ca la serviciile telecom? Posted Image

LE - sigla http://forum.softped...0#entry16095497
Dar sper ca nu si la aceasi calitate.Oricum eu stau in ardeal unde Electrica are monopol....

#9
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Si la mine, numai electrica exista. Nu stiu cum e calitatea RDS in ardeal, dar aici e peste pretul cerut...parerea mea.

Edited by pustiux, 25 November 2014 - 13:32.


#10
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Eu am totul pe curent acasa si iarna mai mult de 500-550 nu mi-a venit.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Spoiler

Digi asta face de toate. Da' oare energia electrica va fi transmisa digital sau analogic? :D

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Deci o sa avem curent optim nelimitat, cu fup de 3000 de kw in orele de varf ? :D Imi convine. Si sa mai zica cineva ca nu are rds bani.

#13
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Ce conteaza cat timp vinde mai ieftin.Macar cei de acasa o sa treaca in sfarsit totul pe electric ca la gaz iarna trecuta le-a venit 2200RON(23°C)

 LunaCrystal, on 25 noiembrie 2014 - 13:36, said:

Deci o sa avem curent optim nelimitat, cu fup de 3000 de kw in orele de varf ? :D Imi convine. Si sa mai zica cineva ca nu are rds bani.
Sunt banii bancilor+clientii.Dar na macar stie cum sa "invarta banu"

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006

 ZIGZAG20, on 25 noiembrie 2014 - 13:34, said:

Eu am totul pe curent acasa si iarna mai mult de 500-550 nu mi-a venit.

Promit ca imi bag curent optim nelimitat imediat ce va fi disponibil !!! Si la pret mare! Sa vezi cum o sa mearga non-stop aerul conditionat si nu numai.

#15
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 28.08.2007
Avem nevoie de decodor pentru a receptiona EE ?

#16
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 LunaCrystal, on 25 noiembrie 2014 - 13:38, said:


Promit ca imi bag curent optim nelimitat imediat ce va fi disponibil !!! Si la pret mare! Sa vezi cum o sa mearga non-stop aerul conditionat si nu numai.
Taxa de racordare subventionata :P

#17
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010

 tom_1133, on 25 noiembrie 2014 - 13:27, said:

Maine poimanine ne cumpara ungurii cu totu'  Posted Image

Pai daca noi nu suntem in stare de nimic. Ne meritam soarta.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu cat de noua e stirea aia, ieri la Digi ziceau ca nu ar mai vrea sa vanda ca si au strans banii de care aveau nevoie prin alte vanzari de prin Spania si Slovacia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate