Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Antibiotice-reactii adeverse

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
Am facut o radiografie pulmonara si doamna care mi-a dat rezultatul, mi-a spus ca am bronsita.Ei...toate bune si frumoase,merg la medicul de familie, astia (el si asistenta) imi spun ca de fapt e mai mult pneumonie decat bronsita si imi administreaza urmatorul tratament:
-Klabax 500 mg
-Eurespal 80 mg
-Ibuprofen 400 mg
Am inceput de ieri sa-mi iau pastilele.Pur si simplu nu ma simt bine de la ele.Am stari de voma, ameteleala, dureri de stomac.
Astazi am fost la medic, asa cum mi-a spus el, sa vin miercuri de dimineata.I-am spus omului cum ma simt, si ca in dimineata asta nu am indraznit sa-mi iau tratamentul.A, am si gura amara.Mi-a zis ca-s alergic la antibiotice.I-am sugerat un pansament pentru stomac, mi-a zis sa vin maine si poate imi da Omez.
Nu am avut probleme cu stomacul niciodata, am avut pneumonie de mai multe ori, tratata cu antibiotice si cu toate astea n-au existat reactii adverse.Sunt cam derutat, mereu au tendinta sa ma sperie.La tensiune 15 mi-a zis ca pot sa fac preinfarct, fiind ingrijorat am ajuns la medicul cardiolog care m-a sfatuit sa nu mai iau in seamna toate asistentele venite de la spatii verzi.Mi-au zis ca am pneumonie, cand am mers la o alta doctora mi-a aruncat pastilele la cos si m-am tratat de acea "pneumonie" cu paracetamol si ceaiuri.
Sa iau incontinuare tratamentul si in tot timpul asta sa zac in pat dar sa rezolv problema cu plamanii si probabil sa-mi nenorocesc stomacul sau sa ii subestimez pe aia doi si sa imi fac drum catre alt medic?

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Klabax (claritromicina) da frecvent aceste reactii, medicul va schimba antibioticul.

#3
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Remicade, on 19 noiembrie 2014 - 12:34, said:

Klabax (claritromicina) da frecvent aceste reactii, medicul va schimba antibioticul.
Nu mi l-a schimbat, mi-a sugerat spitalizare daca nu suport tratamentul...
Inca nu mi-am luat pastilele pe ziua de azi si ma simt relativ binisor.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Le iei în timpul mesei nu?

#5
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Remicade, on 19 noiembrie 2014 - 13:25, said:

Le iei în timpul mesei nu?
Le iau dupa masa.
Acum am luat eurespal si ibuprofen, fara klabax.Ma gandeam sa iau si paracetamol si sa ma duc sa-mi cumpar Omez.

#6
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
LOL ... la tensiune 15 preinfarct? aia chiar ca era de la spatii verzi ... Omule, schimba medicul de familie! Asta o sa te omoare!

#7
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
ce simptome ai avut de ai facut radiografie pulmonara?

#8
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Kevlar111, on 19 noiembrie 2014 - 16:16, said:

ce simptome ai avut de ai facut radiografie pulmonara?
Am o tuse urata de vreo trei saptamani.
Asistenta mi-a zis sa fac radiografie, medicul nu era la cabinet, pe motiv ca e vineri si e zi scurta...eu ducandu-ma la 11.

Edited by FoxKids, 19 November 2014 - 16:34.


#9
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ai gresit aria, mutam la medicina.

#10
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 diorama, on 19 noiembrie 2014 - 19:44, said:

Ai gresit aria, mutam la medicina.
Mersi!
Mi se intampla des sa fac asta.


#11
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Dar de ce ti-a dat tie Claritromicina? Esti alergic la penicilina ???

 Kevlar111, on 19 noiembrie 2014 - 16:16, said:

ce simptome ai avut de ai facut radiografie pulmonara?
Si cine a zis sa faci radiografie ?

#12
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Topcat7, on 19 noiembrie 2014 - 22:04, said:

Dar de ce ti-a dat tie Claritromicina? Esti alergic la penicilina ???


Si cine a zis sa faci radiografie ?
Am zis mai sus ce simptome am si cine mi-a zis sa fac radiografie.
Nu stiu daca-s alergic la penicilina.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
1. Medicul de familie e medic de familie...mergi cu radiografia la un pneumolog, ala e singurul care-ti poate da un diagnstic corect.
2. Sunt multe cazuri in care afli dupa o radiografie ca: ai cancer, iti lipseste jumatate de plaman, esti pe dos, etc. Asta pentru ca radiologii nu au treaba cu interpretarea. Inima poate ecrana, imaginea poate iesi prost si iti zice ceva de-ti vine sa te ingropi, pentru ca are halat si-l crezi.  Se intampla des, aviz-amatorilor.

3. Daca un tratament da reactii adverse puternice, acesta se schimba.
4. Acum, pansamentul gastric se da la majoritatea tratamentelor cu antibiotice..... Dar..se poate sa nu. Am primit si eu pentru o bronsita alergica cuminol ( ciprofloxacin ) cool, nu?! A expirat cutia intreaga in casa, mi-am schimbat medicul de familie si-am fost mai fericit;
5. Poti fi alergic la clase de antibiotice, nu la toate.

#14
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Ai febra ? Ai pofta de mancare ? ai scazut in greutate ? fumezi ? cand tusesti expectorezi ceva ? cum arata ce expectorezi? transpiri mai mult ca de obicei? ai frisoane? esti fumator ? cate tigari? ti-a citit radiografia un radiolog ? sau doar doamna ? cine era doamna? ai mai facut pneumonii ? au dat sputa la laborator sa vada ce microb e (atunci) ? Ce antibiotice ai folosit atunci ? Au fost antibiotice care nu au mers? Ce lucrezi? Ai fost in contact cu persoane bolnave de TBC ? dar cu pneumonii? Ai facut vaccin gripal? Ai facut analize de sange recent ? ce anume/rezultate? poti sa ne arati radiografia ? cati ani ai ? ai alte boli ? te doare ? altceva in afara de tuse ? ai caini/pisici/pasari in casa? ce ce iti trebuie Ibuprofen ? ai astm ? etc

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 Topcat7, on 19 noiembrie 2014 - 22:45, said:

Ai febra ? Ai pofta de mancare ? ai scazut in greutate ? fumezi ? cand tusesti expectorezi ceva ? cum arata ce expectorezi? transpiri mai mult ca de obicei? ai frisoane? esti fumator ? cate tigari? ti-a citit radiografia un radiolog ? sau doar doamna ? cine era doamna? ai mai facut pneumonii ? au dat sputa la laborator sa vada ce microb e (atunci) ? Ce antibiotice ai folosit atunci ? Au fost antibiotice care nu au mers? Ce lucrezi? Ai fost in contact cu persoane bolnave de TBC ? dar cu pneumonii? Ai facut vaccin gripal? Ai facut analize de sange recent ? ce anume/rezultate? poti sa ne arati radiografia ? cati ani ai ? ai alte boli ? te doare ? altceva in afara de tuse ? ai caini/pisici/pasari in casa? ce ce iti trebuie Ibuprofen ? ai astm ? etc
Posted Image  Cel mai pertinent set de intrebari din toamna asta!

Din pacate insa, in Romania treaba merge "du-te, fa, ramai cu ea in mana".

#16
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Topcat7, on 19 noiembrie 2014 - 22:45, said:

Ai febra ? Ai pofta de mancare ? ai scazut in greutate ? fumezi ? cand tusesti expectorezi ceva ? cum arata ce expectorezi? transpiri mai mult ca de obicei? ai frisoane? esti fumator ? cate tigari? ti-a citit radiografia un radiolog ? sau doar doamna ? cine era doamna? ai mai facut pneumonii ? au dat sputa la laborator sa vada ce microb e (atunci) ? Ce antibiotice ai folosit atunci ? Au fost antibiotice care nu au mers? Ce lucrezi? Ai fost in contact cu persoane bolnave de TBC ? dar cu pneumonii? Ai facut vaccin gripal? Ai facut analize de sange recent ? ce anume/rezultate? poti sa ne arati radiografia ? cati ani ai ? ai alte boli ? te doare ? altceva in afara de tuse ? ai caini/pisici/pasari in casa? ce ce iti trebuie Ibuprofen ? ai astm ? etc
- N-am febra, atat ca atunci cand tusesc ma trec traspiratiile.
- Nu, nu mai am pofta de mancare si asta de vreo doua saptamani, n-am dat vina pe plamani, am avut cateva probleme ce mi-au dat batai de cap, stres. Nu proleme de sanatate.
- N-am mancat bine, n-am dormit bine. Da, am scazut in greutate.Bateam undeva la 75, acum am 70.
- Da, fumez.
- Tusea uneori e seaca, alteori e cu expectoratie. De cand iau tratamentul am observat ca  expectorez mai des.
Nu tusesc mereu, dar atunci cand tusesc o fac bine, de simt ca-mi arunc plamanii.Partea buna e ca nu tusesc chiar in fiecare zi, de obicei cand e cald in camera incep sa tusesc.
- Cum arata? Pana n-am vazut intrebare ta, nu m-am uitat cum arata.E incolora.
- Transpir doar cand tusesc.
- N-am frisoane.
- Nu stiu, nu ma pot numi fumator, nu fumez in fiecare zi, nu-s inrait.
- Da, mi-a citit-o radiologul.
- Doamna e radiologul.
- Ehee...destule. De fapt, am ajuns sa fiu sensibil, pentru ca acum 4 ani, toata iarna m-am luptat cu o tuse urata, gafaieli, respiratie greoaie.I-am deschis usa medicului in acea iarna de cateva ori bune.Omul, imi tot spunea ca-s doar racit.De unde dracu, ca aveam pneumonie.Si-am ajuns la spital pentru ca nu mai puteam sa respir.Abia acolo am fost tratat de pneumonie.Si uite asa am ajuns sa am probleme cu plamanii.
- N-au dat nimic nimanui.
- Nu mai stiu ce antibiotice am luat, din pacate.Dar stiu sigur ca nu luam Klabax.
- De obicei cand aveam pneumonie, tratamentul administrat isi facea treaba.Niciodata n-au avut reactii adverse.
- Inca sunt elev.
- Nu, n-am intrat in contact cu astfel de persoane.
- N-am facut vaccin gripal.
- N-am facut nici analize de sange recent.Am vreun an de cand nu am mai facut analize.
- Radiografia a pastrat-o medicul de familie...
- 19 ani
- Nu am alte boli, nu am avut alte boli, singura problema e asta cu plamanii.
- Am pisica in casa.
- Ibuprofenul mi l-a dat medicul.
- N-am astm.
etc... Posted Image))

#17
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 FoxKids, on 19 noiembrie 2014 - 16:29, said:

Am o tuse urata de vreo trei saptamani.
Asistenta mi-a zis sa fac radiografie, medicul nu era la cabinet, pe motiv ca e vineri si e zi scurta...eu ducandu-ma la 11.
daca tusesti chiar si mai rau nu inseamna ca ai pneumonie dar daca asa a zis radioloaga...
faptul ca nu mai ai pofta de mancare e suspect.

Edited by Kevlar111, 20 November 2014 - 15:37.


#18
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Kevlar111, on 20 noiembrie 2014 - 15:35, said:

daca tusesti chiar si mai rau nu inseamna ca ai pneumonie dar daca asa a zis radioloaga...
faptul ca nu mai ai pofta de mancare e suspect.
Nu, nu...ea a spus ca am bronsita.Medicul de familie a zis ca e pneumonie.
Am avut o problema mai nasoala si m-am consumat destul de mult, de-asta nu am avut pofta de mancare si lipsa somn.Oricum am inceput sa mananc, nu vreau sa-mi rablagesc stomacul de la antibiotice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate