Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Anestezie totala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostI2O, on 12 noiembrie 2014 - 15:34, said:

Cea mai naspa anestezie,ramai cu dureri de cap si de coloana.
La toate te doare capul dupa anestezie, e reactia normala a creierului, la aia spinala e mai nasol daca te misti, trebuie sa astepti ca substanta sa fie absorbita total si asta poate dura 6 ore. Eu le-am facut pe ambele.

View PostThair, on 12 noiembrie 2014 - 15:37, said:

Din cate am citit pe net e mai complicat. Trebuie tinut cont si de buric si pe laterale trebuie. Ma rog, vad deseara.
Se va face totala atunci.

Edited by andreic, 12 November 2014 - 15:40.


#20
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostEnigel, on 12 noiembrie 2014 - 15:38, said:

Thair, de ce te repezi la operatie? Asteapta intai vreun an si vezi cum se comporta pielea ta, poate ca nu va mai fi nevoie de vreo interventie. Normal ca daca te duci la aia, or sa-ti spuna ca daaaa, cum sa nu, opereaza-te, nu mai e nimic de facut....
Nu sunt tocmai rabdator de felul meu.

Sunt sigur de raspunsul lor. :) Nu pe ei ii voi intreba.

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postandreic, on 12 noiembrie 2014 - 15:40, said:

La toate te doare capul dupa anestezie, e reactia normala a creierului, la aia spinala e mai nasol daca te misti, trebuie sa astepti ca substanta sa fie absorbita total si asta poate dura 6 ore. Eu le-am facut pe ambele.


Se va face totala atunci.
Maica-mea a avut totala si nu a avut dureri de cap si nici greata.
Dar de la anestezie in coloana am auzit multe cazuri care au ramas cu dureri de cap.

#22
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostI2O, on 12 noiembrie 2014 - 15:44, said:

Maica-mea a avut totala si nu a avut dureri de cap si nici greata.
Dar de la anestezie in coloana am auzit multe cazuri care au ramas cu dureri de cap.
Trebuie sa stai culcat o vreme. Stiam ca doar daca te ridici poti avea dureri mari de cap.

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostThair, on 12 noiembrie 2014 - 15:46, said:

Trebuie sa stai culcat o vreme. Stiam ca doar daca te ridici poti avea dureri mari de cap.
Iti dai seama ca la cat de talbacit de cap esti cand te trezesti prima reactie e sa te ridici...deci iti dai seama cam cate sanse ai sa ramai cu dureri de cap dupa.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Anestezia rahidiana a fost un cosmar pentru mine. Si acum dupa zeci de ani imi aduc aminte de acul ala cat o zi de post cum intra fortat in coloana, cum serul ala curge in coloana ca in sticla (sau cel putin asa e senzatia). Dupa mine face parte din filmele horor si eu unul as interzice acesta procedura. Mai ales pentru tinerii care raman cu sechele toata viata din cauza senzatiilor "tari", tineri  care au 99,99% sanse sa supravietuiasca dupa o anestezie totala.
PS: nu am dureri de cap, doar groaza de aceasta  procedura "delicata".

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Ha ha... anestezia epidurala este cel mai cerut tip de anestezie de catre gravide Posted Image Ma gandeam ca stiti asta... e foarte folosita. Probleme sunt doar daca nu respecti regulile si oricum, nu sunt de durata, eu am trecut prin asa ceva. Medicii care fac epidurala/spinala au o calificare aparte pentru a executa corect. Totul se face pe pipait coloana si intuit exact locul si adancimea de penetrare, acul intra instant, intre vertebre, nu doare penetrarea intrucat esti tinut de asistent arcuit sa fie vertebrele deschise deci nu mai un tampit ar intra in os sau altele, problema e ca varful sa intre exact in cavitatea unde trebuie depusa solutia, nu mai departe nu lateral samd.
Durerea de cap puternica cica se instaleaza doar daca se pierde prea mult fluid spinal. Daca acest lucru totusi se intampla se poate injecta propriul sange pentru a compensa.
Spinala asta e de doua feluri, cea conventionala cu o singura doza care da cam 4 ore de lucru si se depunde aproape de maduva (la milimetru), serul contine opiaceu, insa la gravide se foloseste spinala cu cateter in care se adminstreaza periodic anestezic si opiaceu (alternativ sau duap caz)... cateterul trebuie sa raman nemiscat, nu sta asa aproape de maduva, insa se poate pierde fluid spinal ce poate da dureri de cap mari.

Edited by andreic, 12 November 2014 - 16:20.


#26
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Off topic

View PostI2O, on 12 noiembrie 2014 - 15:53, said:

Chiar, ca tu esti in masura sa imi dai un raspuns pertinent: ce presupune un abdomen cu 2-3cm mai mare in circumferinta ? Ma refer la muschi, nu la grasime. Cam cat timp zici ca imi va lua ? :)

Ma rog, stiu cum suna.Posted Image

Oblici, fese, spate. Un an. 3 cicluri de "apa cu lamaie". Am primit raspuns pe FB. :)))))

#27
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014
Femeile după anumită vârstă au risc de a face cheag de sânge prin vene pe la picioare după anestezia generală.
La bărbați nu știu.

#28
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostThair, on 12 noiembrie 2014 - 14:48, said:

Cat de periculoasa este anestezia totala ? Cat este de daunatoare sanatatii ?
De exemplu, mama mea, dupa o operatie pe cord, nu s-a mai trezit niciodata din anestezie.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTinaMavro, on 12 noiembrie 2014 - 16:19, said:

Femeile după anumită vârstă au risc de a face cheag de sânge prin vene pe la picioare după anestezia generală.
La bărbați nu știu.
Toate riscurile cresc cu varsta.

#30
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostThair, on 12 noiembrie 2014 - 16:17, said:

Off topic


Chiar, ca tu esti in masura sa imi dai un raspuns pertinent: ce presupune un abdomen cu 2-3cm mai mare in circumferinta ? Ma refer la muschi, nu la grasime. Cam cat timp zici ca imi va lua ? Posted Image

Ma rog, stiu cum suna.Posted Image

Oblici, fese, spate. Un an. 3 cicluri de "apa cu lamaie". Am primit raspuns pe FB. Posted Image))))
Sa vedem daca am inteles intrebarea...
Deci dupa operatie vrei sa iei 2-3 cm in plus pe abdomen muschi?
Daca da...e posibil in 5-6 luni cu antrenament si alimentatie corespunzatoare.
Dar sa stii ca sunt unele persoane la care muschii abdominali se dezvolta foarte usor fara prea mult antrenament si altii se chinuie cu antrenamente grele sa-i aduca la dimensiunile celor din prima categorie si tot nu reusesc.

#31
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View PostV_i_c_t_o_r, on 12 noiembrie 2014 - 16:20, said:

De exemplu, mama mea, dupa o operatie pe cord, nu s-a mai trezit niciodata din anestezie.

Cum adica, si acum mai este anesteziata? Cum se simte, cum isi desfasoara activitatile de zi cu zi atunci?

#32
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostClipboard01, on 12 noiembrie 2014 - 16:30, said:



Cum adica, si acum mai este anesteziata? Cum se simte, cum isi desfasoara activitatile de zi cu zi atunci?
GFC!!!

#33
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostClipboard01, on 12 noiembrie 2014 - 16:30, said:

Cum adica, si acum mai este anesteziata? Cum se simte, cum isi desfasoara activitatile de zi cu zi atunci?
Nu. Din pacate nu a fost Schumacker. A tinut-o o zi pe aparate si apoi au deconectat-o. A murit.

#34
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View PostV_i_c_t_o_r, on 12 noiembrie 2014 - 16:49, said:

Nu. Din pacate nu a fost Schumacker. A tinut-o o zi pe aparate si apoi au deconectat-o. A murit.

Cum adica au deconectat-o dupa o zi??? In alte tari pacientii sunt tinuti ani de zile pe aparate, nu i-ai dat in judecata? In America primeai despagubiri de milioane de dolari pentru o asemenea neglijenta grava.

#35
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014

View PostClipboard01, on 12 noiembrie 2014 - 17:02, said:

Cum adica au deconectat-o dupa o zi??? In alte tari pacientii sunt tinuti ani de zile pe aparate, nu i-ai dat in judecata? In America primeai despagubiri de milioane de dolari pentru o asemenea neglijenta grava.

Nu vă e puțin rușine să țineți lecții unui om care a suferit totuși o pierdere personală gravă?
Hai mai plimbați ursul și dați-vă cu părerea în alte părți.

#36
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1. clipboard/Gonthar& Co. 3 zile de pauza ca tot curat forumul de sus pana jos de trolling tampit pe orice topic deschis.
2. Thair - dupa cum am anticipat, cam astea sunt raspunsurile posibile. Ceilalti moderatori ai ariei sunt medici.
Inchid topicul pentru a preveni discutia sa degenereze si mai rau si vor posta ei, pentru ca ca pot, cu informatii suplimentare din sursa sigura.
Daca ai ulterior completari adaugiri le/imi dai PM si vedem.
Multumesc

Edited by spare-me, 12 November 2014 - 17:55.
adaugat "raspunsurile"


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate