Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Bucuresti - Cluj cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 14.02.2010
Prin Pitesti cu siguranta, vei face vreo 3 ore de la iesire din Bucuresti pana la intrare pe autostrada la Sibiu. Apoi inca 2 ore pana la Cluj. Cu tot cu pauze, vreo 5,5 ore.
Cand termini cu Valea Oltului, dupa Talmaciu vei intra pe 4 benzi si dupa vreo 6-7 km ai un giratoriu. Apoi, dupa 1 km vei intra pe autostrada care inconjoara Sibiul si te duci pana dupa Sebes cand vei iesi spre Alba. Ai doar o intrerupere de 20 km la Saliste, dupa care vei intra la loc pe autostrada.
Daca trebuie sa ajungi in Cluj in zona de vest o iei pe autostrada inainte de Turda, daca vrei in est poti sa mergi pe centura Clujului.
Drum bun.

#20
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 tibi346, on 12 noiembrie 2014 - 21:40, said:

Prin Pitesti cu siguranta, vei face vreo 3 ore de la iesire din Bucuresti pana la intrare pe autostrada la Sibiu. Apoi inca 2 ore pana la Cluj. Cu tot cu pauze, vreo 5,5 ore.
Cand termini cu Valea Oltului, dupa Talmaciu vei intra pe 4 benzi si dupa vreo 6-7 km ai un giratoriu. Apoi, dupa 1 km vei intra pe autostrada care inconjoara Sibiul si te duci pana dupa Sebes cand vei iesi spre Alba. Ai doar o intrerupere de 20 km la Saliste, dupa care vei intra la loc pe autostrada.
Daca trebuie sa ajungi in Cluj in zona de vest o iei pe autostrada inainte de Turda, daca vrei in est poti sa mergi pe centura Clujului.
Drum bun.

Multumesc mult pentru ghidul detaliat !

#21
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
M-am intors cu bine de la Satu Mare in Bucuresti :)

La ducere am mers pe traseul Bucuresti - Pitesti - Valea Oltului - centura Sibiului - Alba Iulia - Cluj - Satu Mare. Nu a fost deloc aglomerat miercuri pe la ora 22:00, dar m-au stresat niste tiristi care mergeau nebuneste pe Valea Oltului cu 90-100 km/ora pe lapovita, in intuneric total si cu flash-urile pe mine.
Asta m-a obosit foarte tare, chiar daca am masina noua, puternica si bine dotata, carnet de conducere din 1989 si vreo 300.000 km experienta. Simteam cum o scap de sub control la curbele din Valea Oltului.... Durata calatoriei ? Pai 10 ore, din care 3 pauze a cate 10 minute.

La intoarcere (adica sambata dupa-amiaza) am respectat recomandarea gazdelor si am mers prin centrul Clujului - Tg. Mures - Brasov - centura Ploiesti - Bucuresti/Sector 6. Mi s-a parut mult mai rezonabil. Adica mult mai putin obositor decat pe Valea Oltului. La Predeal am prins o ninsoare usoara. Drumul a fost la fel de liber si am facut 9.5 ore cu 2 pauze scurte si vreo 10 minute de asteptare la un accident cu victime (descarcerare, pompieri etc).

Deci pentru deplasari in timpul noptii sau in weekend pe directia Bucuresti - Cluj, pe vreme de toamna-iarna, recomand cu caldura traseul prin Brasov - Tg. Mures. Nu stiu cum o fi in timpul saptamanii acest traseu, dar stiu ca tirurile circula non-stop pe Valea Oltului.

Toate cele bune !

#22
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Seara pe Valea Oltului e cel mai prost moment, e plin de tiruri. In rest e mult mai rezonabil.

#23
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 nelu1086, on 25 noiembrie 2014 - 23:28, said:

M-am intors cu bine de la Satu Mare in Bucuresti :)

La ducere am mers pe traseul Bucuresti - Pitesti - Valea Oltului - centura Sibiului - Alba Iulia - Cluj - Satu Mare. Nu a fost deloc aglomerat miercuri pe la ora 22:00, dar m-au stresat niste tiristi care mergeau nebuneste pe Valea Oltului cu 90-100 km/ora pe lapovita, in intuneric total si cu flash-urile pe mine.
Asta m-a obosit foarte tare, chiar daca am masina noua, puternica si bine dotata, carnet de conducere din 1989 si vreo 300.000 km experienta. Simteam cum o scap de sub control la curbele din Valea Oltului.... Durata calatoriei ? Pai 10 ore, din care 3 pauze a cate 10 minute.
...
Toate cele bune !


Sunt cateva aspecte care ar trebui sa iti dea de gandit.
La un moment dat reflexele incep sa scada plus ca nu mai ai aceeasi rezistenta la efort ca la 20 de ani.
Daca te streaza ceva la drum in mod constant trebuie sa cauti sursa problemei in alta parte, nu doar la ceilalti soferi. Eu cand vad ca sunt prea multi stresanti pe sosea fac o pauza mai mare sau caut un hotel.
Valea Oltului este un traseu destul de simplu. Daca te-a deranjat este posibil ca sa fi fost putin obosit sau stresat.

Incearca sa conduci cu viteza la care poti controla masina, indiferent de presiunea pe care o fac soferii din spate.
Distanta dintre momentul in care simti ca nu mai controlezi 100% masina si un accident este foarte mica.

Masinile noi, puternice si bine dotate pot fi foarte iselatoare.
Multi fac greseala de a conduce mai sportiv decat ar fi indicat, sperand ca un sistem de tractiune integrala si 2-300Cp ii vor salva.




#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 nelu1086, on 25 noiembrie 2014 - 23:28, said:

Nu a fost deloc aglomerat miercuri pe la ora 22:00, dar m-au stresat niste tiristi care mergeau nebuneste pe Valea Oltului cu 90-100 km/ora pe lapovita, in intuneric total si cu flash-urile pe mine.

Zi drept, încercai să mergi legal prin sate? :lol:

#25
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

 AlexIP, on 02 decembrie 2014 - 17:23, said:

Zi drept, încercai să mergi legal prin sate? Posted Image
Merge cineva cu 50...Posted Image, poate doar daca e vreun radarPosted Image

Edited by rocaddy, 02 December 2014 - 20:15.


#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu de alta, dar tot timpul mă amuză (stând în coloană n-ai ce face alteva) traficul de pe contrasens pe VO, coloană continuă, gaură, după care vreun șofer fără stație, roșu de nervi și rușine cu 40 km/h prin ceva sat urmat de 1 km de șoferi furioși care dau blitzuri, claxonează și se manifestă obscen cu gândul la cum n-o să le iasă programul cum sperau.

#27
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 AlexIP, on 02 decembrie 2014 - 17:23, said:


Zi drept, încercai să mergi legal prin sate? Posted Image

mergeam cu 80.... As fi mers si eu cu 100, dar era intuneric si zloata.Posted Image

#28
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007

 AlexIP, on 02 decembrie 2014 - 22:38, said:

Nu de alta, dar tot timpul mă amuză (stând în coloană n-ai ce face alteva) traficul de pe contrasens pe VO, coloană continuă, gaură, după care vreun șofer fără stație, roșu de nervi și rușine cu 40 km/h prin ceva sat urmat de 1 km de șoferi furioși care dau blitzuri, claxonează și se manifestă obscen cu gândul la cum n-o să le iasă programul cum sperau.

Si fara statie daca sunt, ma uit cand intru intr-o localitate daca duba/camionul din spate vine cu ~70-80/vad ca se merge pe celalalt sens mai tare ,  inseamna ca nu-i radar :D . Asta e tactica mea cand sunt fara statie(rar ce-i drept) . Daca am statie ,nu (prea) sar de 90 in localitati iar in afara ...cat da Domnul :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate