Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Bucuresti - Cluj cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Salut,

Joi la 7:30 dimineata trebuie sa ajung la Cluj cu plecare din Bucuresti. Sper sa nu prind vreme proasta pe drum....

Va rog sa ma sfatuiti ce ruta sa aleg (prin Pitesti sau prin Brasov?). Merita ocolirea pe autostrada la Turda ?

Cele bune !

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Ocolirea merita facuta daca te scoate aproape de locul unde vrei sa ajungi.Altfel cam tot acolo esti cu timpul daca vrei sa ajungi in cealalta parte a Clujului.
    Ai nevoie cam de 6,5-7,5 ore de drum,calculat la ~ 60 de km media orara.Stiu,stiu nu sariti,majoritatea celor de forum fac aceasta distanta in 3-4 ore (aia cu masini obligatoriu de 180 cp).
    Traseul prin Brasov si apoi Tg.Mures este chiar liber pe timp de noapte.Trebuie sa ai vedere insa ceata care este foarte frecventa acum la orele diminetii,si te poate incetini considerabil.
Bucuresti - Cluj via Pitesti   452 km
Bucuresti - Cluj via Brasov    478 km

#3
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Eu as merge prin Pitesti.  Se circula mai bine, as zice.  Plus ca e mai scurt si mai rapid, daca tot ai ora de ajuns.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Nu cunosc prin Pitesti, eu merg prin Brasov. Sfatul meu este sa folosesti fiecare bucatica de autostrada care-ti iese in cale... Bucuresti-Ploiesti, ocolirea de la Turda...
Poti ocoli si Targu-Mures: dupa Balauseri, la Acatari, faci stanga si iesi la Ungheni.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Clar Pitesti. Ai autostrada pana la Pitesti (de fapt pana dupa Pitesti, nici macar nu treci prin Pitesti), apoi se circula ok pana la Sibiu.

Edited by Friskey, 12 November 2014 - 14:48.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
Mergi prin Pitesti.
Din ce tin minte, depinde unde ai nevoie. Drumul vechi iese intr-o parte a orasului, autostrada in alta. Si autostrada nu-i suficient de lunga incat sa compenseze traversarea orasului.

PS: e musai cu masina? avand in vedere ora la care vrei sa ajungi, eu tind sa-ti recomand mai degraba trenul de noapte (cu cuseta).

#7
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006
@Razvan_N: Acatari - Ungheni nu e drumul ala cu o gramada de sate, cu limitari de 40 la ora, drumuri inguste si pline de tir-uri?

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Mai aveti un pic si-i recomandati omului sa stea acasa.  Sau sa ocoleasca juma' de tara, ca sa mearga mai mult pe autostrada.

#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

View PostLuvRaluK, on 12 noiembrie 2014 - 15:02, said:

@Razvan_N: Acatari - Ungheni nu e drumul ala cu o gramada de sate, cu limitari de 40 la ora, drumuri inguste si pline de tir-uri?

Acatari - Ungheni e mai scurt, satele sunt destul de rare. Nu e ca prin centrul orasului Targu-Mures.
Am mers prin ambele variante, o prefer pe asta si de aceea am recomandat-o.

#10
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Daca vrei sa ajungi in Floresti sau Manastur, e ok pe autostrada. Altfel, e mai lung cu ~20 km decat daca ai veni pe Feleac (e foarte bun drumul si pe aici).

#11
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006
@Razvan_N:
Da, intr-adevar, satele sunt destul de rare ... 8 sate in 16 km. Posted Image
Pt. initiator: eu n-am facut traseul Acatari - Ungheni decat de 3 sau 4 ori, dar mi-a ajuns pana peste cap. Mai bine 7-8 km in plus daca ii pot face cu 60-70 la ora in loc de 40 (cateodata 20, daca ai ghinionul sa prinzi carute si trafic din sens opus).

Edited by LuvRaluK, 12 November 2014 - 15:33.


#12
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
Recomand prin Pitesti.Ultima oara drumul a fost ok si am facut maxim 5 ore.

Edited by andreitdi, 12 November 2014 - 15:41.


#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Prin Pitesti e mai rapid tinind cont si de ora .
Acatari-Ungheni este o porcarie de scurtatura , pentru vreo 20km in plus risti enorm , daca mai si prinzi ceata de "Acatari" om esti , nu vezi la 2 metrii . Drum ingust, birtul in drum, betivul pe capota, dupa curba dai de un tir care depaseste alt tir ...o placere .
Nu intri in Tg. Mures sa te iei de cap, deabia apare tabla ca imediat e drumul, e la periferia orasului, intri semaforizat in intersectie si bice tata pe 4 benzi . La intrare si iesire dinspe Acatari sau Ungheni numai dupa miros te ghidezi si brachezi directia pina face tronc , cam asa sunt intrarile pe mirobolanta scurtatura , iar daca prinzi o duba TV te-ai scos , cu ea incepi si termini traseul .

Edited by xilo, 12 November 2014 - 15:48.


#14
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Trebuie sa merg cu masina, deoarece din Manastur o sa iau inca o persoana si apoi ne continuam drumul spre Satu Mare.

In ultimii ani am tot batut drumul Bucuresti -> Sibiu prin Pitesti, dar nu pe timp de noapte.

Sibiul are sosea de centura ? Cum as putea sa optimizez drumul spre Cluj prin Pitesti ?

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da, Sibiul are o centura cu regim de autostrada. nu-i lunga, dar ajuta destul de mult.
http://ro.wikipedia....da_A1_(România)#Centura_Sibiului

#16
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Prin Pitesti, drumul este mai rapid si mai putin virajat. Faci 5 ore daca mergi semi-legal si 6 - 6,30 daca mergi legal. Sa nu te puna mamica lu' dracu s-o iei prin Sibiu, ia-o pe centura,

#17
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
In functie din ce parte a Bucurestiului iesi. Ori o ii pe Buc Ploiesti, ori pe Buc-Pitesti. Ieri am venit de la Snagov pe autostrada pana la ploiesti fara probleme. Scurtatura Acatarii-Ungheni e asfaltata proaspat si nu inteleg de ce nu o preferati. Daca pe brasov e aglomeratie, pe valea oltului cum e noaptea? Plina de tirui turcesti care merg cu 80... Autostrada de la campia turzii merita sa o folosesti daca te cobori de pe ea spre gilau. Daca vrei sa cobori la turda sa treci feleacul nu se merita. Castigi timp pe autostrada de 10 km, dar il pierzi la iesirile alea intortocheate si apoi pe oras. Ca o concluzie, recomand traseul noaptea, pe oricare din variante, sunt doar tiruri, nu sunt atatea radare si blocaje ca ziua. Cel mai bine ar fi sa iti faci traseul pe google harti sa vezi pe unde iti da mai aproape. Bafta
LE: centurile de la cj si sibiu reduc tranzitul cu 2 ore, daca de ex facem ruta dej-valcea. Asta la camioane

Edited by catasebi, 12 November 2014 - 17:42.


#18
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Nu stiu ce tiruri turcesti ai prins pe V.Oltului,ca ultimile dati am prins unii de mergeau in limitare +3 -5 km/h (95) chit ca era curba deal sau vale,ii dadeau aia niste jaruri :)
Si eu tot pe Pitesti m-as duce,la SB ai autostrada pana aproape de Sebes din ce stiu,dupa mai mergi ~100 km si ai ajuns .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate