Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ce multifunctionale SH A4 laser mono, duplex, retea se mai gasesc care sa merite?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
Caut o multifunctionala SH laser A4 monocrom cu urmatoarele cerinte:
- duplex
- retea (de oricare fel)
- copiator/scanner flatbed
- simplu de reumplut (preferabil fara cipuri etc), sa mearga bine si cu consumabile compatibile
- > 20 ppm
- preferabil HP
- buget 700 lei cu bataie (mica).

Nu ma interseaza partile de fax, ADF, alte briz-brizuri - cum sunt/nu sunt e la fel de ok. Doar imprimare, copiere, scanare - in ordinea asta a importantei. Am de scos sub 1000 pag pe luna dar nu vreau ceva low level home use.
Sa fie ceva zdravan pe partea de imprimanta cum e (a fost) HP 1320. Un HP 3390/3392 ar merge? Alte variante?
Multumesc.

#2
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Mai  erau in stoc la diabloscomputer.ro HP M2727 - cartus nou comp de 7000 de pagini la 95Lei, reumplere usoara si aparate foarte foarte bune.

#3
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
M2727 au probleme cu placa formatter, se incinge, lipiturile cedeaza si incep sa faca figuri. Ajungi de bagi placa in cuptor/aragaz s-o coci ca pe friptura:  www.youtube.com/watch?v=ek8XG9-FbV4

Alte variante pls?

#4
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
HP LaserJet M3035 MFP, cred ca mai gasesti, un pic peste bugetul tau, dar cred ca merita...

#5
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
De ce nu incerci HP 1320, combinat cu un scanner de la HP (in gen scanjet 5590) ? Cu greu o sa gasesti ce vrei tu, si sa o incarci la fel de simplu ca pe 1320 Posted Image
Eu folosesc fix combinatia de mai sus, m-a interesat ceva care sa aiba costuri de imprimare/xerox foarte foarte mici. 1 KG de toner HP e 45 de lei, un cilindru e 13 lei (tine cam 2 incarcari). O lamela parca era 6 lei.
Scot in jur de 10000 de pagini pe luna, cu cele de mai sus.

Edited by The Kid, 12 November 2014 - 00:12.


#6
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
aandrei_24, M3035 e sora cu P3005 care e cea mai "tare" la probleme de formatter (plus 'grinding noise'). In plus, e pe lista de nerecomandate pt linux (n-am scris asta, filtrez eu sugestiile ca sa fie bune si pt altii).

Nu pot imprimanta+scanner pt ca uneori trebuie facute cateva copii ultra-urgent iar alteori de catre persoane mai putin prietene cu pc-ul.
3390/3392 are acelasi cartus cu 1320, de aceea am intrebat de modelul acesta pe care nu-l cunosc si nici nu gasesc mare lucru.

#7
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Toate au cat-o problema, dar din cate stiu eu problemele de formatter sunt mult mai des intalnite pe serile M3035/3390/3392. Oricum in acest buget nu prea ai ce sa alegi si ca SH mergi oricum la risc. Eu am de ex. SCX-4828FN SH si imi merge foarte bine de vre-o 2 ani, cam 2000 de pagini lunar.

#8
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Eu iti recomand Xerox M20i, o am acasa, are duplex, adf, n-am ce sa-i reprosez, plus ca pretul de achizitie a fost mult sub 700 lei.

Ps: pe aceasta cale ii multumesc din nou lui daniel ca m-a ajutat cu schimbatu drum-ului de pe multifunctional la o suma mai mult decat decenta ! Merge si acum ca noua ! Recomand :)

Edited by CoBr4, 12 November 2014 - 09:40.


#9
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007

View Postcipx2, on 12 noiembrie 2014 - 00:46, said:

aandrei_24, M3035 e sora cu P3005 care e cea mai "tare" la probleme de formatter (plus 'grinding noise'). In plus, e pe lista de nerecomandate pt linux (n-am scris asta, filtrez eu sugestiile ca sa fie bune si pt altii).

Nu pot imprimanta+scanner pt ca uneori trebuie facute cateva copii ultra-urgent iar alteori de catre persoane mai putin prietene cu pc-ul.
3390/3392 are acelasi cartus cu 1320, de aceea am intrebat de modelul acesta pe care nu-l cunosc si nici nu gasesc mare lucru.
nu contest ce spui tu, dar cu oricare second poti avea probleme diverse. daca o iei de la o firma de profil, chiar second are 1 an garantie, daca pica placa formatter, pica intr-un an, si se poate repara. De linux nu ai mentionat la cerinte, aces HP are driver si pt linux, nu stiu de ce zici ca e nerecomandat. Repet, la 800 de lei cat costa, eu consider ca merita sa o pui pe "lista scurta"
Samsung SCX-4828FN ce ti-a recomandat Daniel cred ca iarasi e ok, din cate stiu eu se poate rescrie firmware si merge incarcat fara cip, dar nu sunt sigur pt ca nu mi-a trecut prin mana...

#10
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
aandrei_24 - se poate resofta SCX-4828FN dar nu mai un "must" resoftara, daca inainte un chip costa 80 - 90Lei Lei acum pretul la chipurile de 5.000 de pagini au ajuns undeva intre 12 - 18Lei/buc, un cartus compatibil de 5.000 de pagini 139Lei, iar o reumplere facut in "regie propie" nu depaseste 40Lei.

#11
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
aandrei_24, am motivat de ce n-am scris linux la cerinte iar pt. "nerecomandat" vezi in primul tabel de la http://hplipopensour..._m3035_mfp.html

Bun, deocamdata am retinut in lista pe cele non HP (cam rare la vanzare) dar si pe HP 3390 pt care nu gasesc pe net absolut nimic despre vreo problema de formatter.
Multumesc.

Alte sugestii va rog?

#12
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
De Brother 8380DN ce ziceti? In afara de "la imprimante exista HP si restul" sau "Brother sunt proaste" by default...
Refill ultra-simplu, reset mecanic pe cartus si reset la buton pt cilindru, cilindru separat se gaseste (vreo 50 lei). Are o facilitate buna pt mine (pe care orice multifunctionala sau scanner de retea ar trebui s-o aiba - zic eu) - 'scan to network folder'. Nu stiu cum se comporta cu consumabile neoriginale, daca adera ca lumea la hartie etc.
Nu prea multe date pe net. Am citit 'user reviews' pe un site japonez (ma gandesc ca acolo sunt cel mai des intalnite): http://review.kakaku...ew/K0000056287/ si nu scrie ceva cu adevarat de rau.

Oricum, indiferent de alegere, incerc sa iau cu garantie de 2 ani daca s-o putea.

#13
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

aandrei_24, M3035 e sora cu P3005 care e cea mai "tare" la probleme de formatter (plus 'grinding noise'). In plus, e pe lista de nerecomandate pt linux (n-am scris asta, filtrez eu sugestiile ca sa fie bune si pt altii).
Nu pot imprimanta+scanner pt ca uneori trebuie facute cateva copii ultra-urgent iar alteori de catre persoane mai putin prietene cu pc-ul.
3390/3392 are acelasi cartus cu 1320, de aceea am intrebat de modelul acesta pe care nu-l cunosc si nici nu gasesc mare lucru.

softul de la scanner e foarte usor de configurat, poti sa setezi astfel incat sa apesi pe un buton, sa scaneze, si sa-ti trimita automat fisierul catre imprimanta. singura operatie suplimentara e apasarea unui ok pe pc.

Am si un Brother 7820, il incarc cu toner cumparat la kg. Lampa e foarte puternica, tonerul aftermarket adera extrem de bine. In meniu ai si optiunea de a seta contrastul, daca-l setezi la maxim e mult prea intunecat, merge foarte bine cu setarile originale.
Eu ti-o recomand Posted Image Daca mai ai nevoie de detalii, imi poti scrie pe pm. Ce ma enerveaza la a ema e ca nu are duplex.

Edited by The Kid, 14 November 2014 - 01:20.


#14
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005

View PostThe Kid, on 14 noiembrie 2014 - 01:20, said:

softul de la scanner e foarte usor de configurat, poti sa setezi astfel incat sa apesi pe un buton, sa scaneze, si sa-ti trimita automat fisierul catre imprimanta. singura operatie suplimentara e apasarea unui ok pe pc.
.....
... cu conditia ca PC-ul sa functioneze in acel moment si scanner-ul sa fie legat la acel PC. Daca prima conditie e rezolvabila, a doua e mai dificila pt ca nu-s decat laptopuri/tablete wireless in ograda :) Un scanner de retea te rupe la bani.

#15
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Atunci ia Brotherul, e 100 de lei KG de toner.

#16
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Continui acest topic mentionand ca am achizitionat si eu un HP3390. Este o imprimanta deosebita, care se gasesti pana in 500 de lei pe net. Este foarte, foarte fiabila, am achizitionat una cu 200.00 de pagini, si merge perfect. O recomand oricui, suunt convins ca e mult peste samsung, si e si peste Brotherul meu de acasa, deoarece HP-ul are si duplex, si pare mai solida. Pentru intrebari, va astept :)

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004

View PostThe Kid, on 06 aprilie 2015 - 22:09, said:

Continui acest topic mentionand ca am achizitionat si eu un HP3390. Este o imprimanta deosebita, care se gasesti pana in 500 de lei pe net. Este foarte, foarte fiabila, am achizitionat una cu 200.00 de pagini, si merge perfect. O recomand oricui, suunt convins ca e mult peste samsung, si e si peste Brotherul meu de acasa, deoarece HP-ul are si duplex, si pare mai solida. Pentru intrebari, va astept Posted Image

O mai ai? Ai avut probleme cu preluarea hartiei? Eu am cu doua sertare, deci doua role separate de preluare, si imi face figuri cu amandoua, dintr-o data. Am incercat scotand sertarul de jos
(din ala ia hartie pana se goleste, abia atunci ia din sertarul de sus). O fi vreo cauza comuna? Ai patit?

#18
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
Curata rolele din cauciuc de preluare cu solutie de regenerare cauciucului. Probabil s-aincarcat cu murdarie. Nu puteau sa cada amandoua deodata. Daca nu ai solutie macar spalale cu detergent si apoi vezi ce se intampla sau s-ar putea sa fie separation pad-ul. Vino cu detalii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate