Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dependenta de analgezice

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
Sunt dependenta de analgezice.
As putea zice ca iau unul sau doua pastile/zi (sunt zile cand nu iau dar sa spunem ca 25 din cele 30 zile ale lunii iau cate un analgezic).
De ce iau analgezice? Am migrene puternice.
Acestea sunt maxime in perioada ciclului menstrual - simt ca imi bubuie capul ca mai am putin si mor.
Iau nurofen 400 mg , aulin si mai nou ketonal forte. La ultimul ma mai lasa dorerea.
Luam si algocalmin dar acum mai rar fiindca nu se mai da fara reteta si abia fac rost de 1 cutie pe care incerc sa o pastrez; dar in rest nurofen iau ca pe bomboane.

stiu ca nu-i ok, dar ce sa fac?
Am fost la endocrinolog - sunt ok (analize perfecte), la ORL - ok, la neurolog - ok
Am facut encefalograma, radiografii la coloana, tomografie  -- totul ok
tensiune nu am ...

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Cand ai fost la consultatie i-ai spus medicului ca iei analgezice zilnic?

Edited by LensFlare, 11 November 2014 - 11:10.


#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Cum stai cu colesterolul si circulatia?

#4
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
vezi ca-ti distrugi stomacul de la aulin si ketonal.

#5
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Trebuie sa renunti la ele, o sa fie greu la inceput, o sa intri in sevraj, si o sa te tina migrena o saptaman dar pe urma o sa iti treaca.

#6
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011

 Clipboard01, on 11 noiembrie 2014 - 11:22, said:

Trebuie sa renunti la ele, o sa fie greu la inceput, o sa intri in sevraj, si o sa te tina migrena o saptaman dar pe urma o sa iti treaca.


mi-e frica :((   nu pot! iti inchipui ca as mai putea veni la servici  + ca am incercat la un moment dat sa rabd si s-a lasat cu rau rau - am vomitat, am zacut 3 zile

 Danubian, on 11 noiembrie 2014 - 11:19, said:

vezi ca-ti distrugi stomacul de la aulin si ketonal.


stiu - incerc sa le iau dupa masa

 Quantum, on 11 noiembrie 2014 - 11:13, said:

Cum stai cu colesterolul si circulatia?


nu am probleme, acum jumatate de am mi-am facut analezele de sange -- sunt ok

 LensFlare, on 11 noiembrie 2014 - 11:09, said:

Cand ai fost la consultatie i-ai spus medicului ca iei analgezice zilnic?



nimic
doctora de familie a zis ironic ca ea ia zilnic algocalmin
neuroloaga nu a zis nimic ci mi-a dat reteta de epileptici...sa iau nu stiu ce medicamet toata viata (nu-i mai retin numele)

#7
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

 alinutza79, on 11 noiembrie 2014 - 11:46, said:

mi-e frica Posted Image(   nu pot! iti inchipui ca as mai putea veni la servici  + ca am incercat la un moment dat sa rabd si s-a lasat cu rau rau - am vomitat, am zacut 3 zile
Iti iei concediu eventual, pui deoparte cateva zile si renunti la pastile, incearca niste remedii naturale sa atenuezi migrenele: cafea, ghimbir(asta e bun si ptr. senzatia de voma), ardei iute, etc. De asemenea taie din alimentatie produsele zaharoase si fainoasele. Pana la urma o sa dispara migrenele si dependenta de analgezice.
Un jurnal al durerilor de cap este de asemenea util - scrii in el de fiecare data cand te doare capul ce ai facut in ziua aceea, ce ai mancat, ce ai baut, unde ai fost, etc. Pe urma dupa ce il studiezi o sa iti dai seama ca anumiti factori iti pot declansa migrenele si e bine sa ii eviti: anumite mancaruri, stat prea mult la TV sau computer, etc.

#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
De cand poti sa devii dependent de ketoprofen si ibuprofen ?

#9
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Si eu consum analgezice, dar atunci cand ma doare capu, prin urmare nu cred ca e vorba de dependenta. Daca nu iau pastile pot sa zac in pat mult si bine si se poate termina chiar cu stari de voma. De obicei iau cate doua pastile de ibuprofen de 400.

#10
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011

 DjMx, on 11 noiembrie 2014 - 12:47, said:

De cand poti sa devii dependent de ketoprofen si ibuprofen ?


deci m-am exprimat gresit Posted Image
am migrene repetate, uneori foarte puternice si iau analgezice - ibuprofen (oare pot muri de la el?)
uneori iau analgezice si preventiv cand simt eu ca incepe sa apara durerea, sa nu ajunga la durere prea mare.

 master_oz, on 11 noiembrie 2014 - 13:40, said:

Si eu consum analgezice, dar atunci cand ma doare capu, prin urmare nu cred ca e vorba de dependenta. Daca nu iau pastile pot sa zac in pat mult si bine si se poate termina chiar cu stari de voma. De obicei iau cate doua pastile de ibuprofen de 400.


eu n-am avut curajul asta 2 de 400 mi-e frica sa nu crap, in schimb le combin iau 1 nurofen de 400 si un aulin cam dupa 1-2 ore.  Sau nurofen + ketonal forte
uneori -- mai rar ---de cand e pe reteta luam si algocalmin fiola.

 Clipboard01, on 11 noiembrie 2014 - 12:01, said:

Iti iei concediu eventual, pui deoparte cateva zile si renunti la pastile, incearca niste remedii naturale sa atenuezi migrenele: cafea, ghimbir(asta e bun si ptr. senzatia de voma), ardei iute, etc. De asemenea taie din alimentatie produsele zaharoase si fainoasele. Pana la urma o sa dispara migrenele si dependenta de analgezice.
Un jurnal al durerilor de cap este de asemenea util - scrii in el de fiecare data cand te doare capul ce ai facut in ziua aceea, ce ai mancat, ce ai baut, unde ai fost, etc. Pe urma dupa ce il studiezi o sa iti dai seama ca anumiti factori iti pot declansa migrenele si e bine sa ii eviti: anumite mancaruri, stat prea mult la TV sau computer, etc.


am tinut un oarecare jurnal - si migrenele apar fix in perioada ciclului menstrual - uneori tin mai mult alteori mai putin :(
am tot incercat si cu remedii naturiste sa nu mai zic de leacuri babesti --- frectie la picior de lemn.

Edited by alinutza79, 11 November 2014 - 13:47.


#11
mf_iones

mf_iones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.01.2007
http://www.nhs.uk/Co.../Treatment.aspx
http://www.patient.c...igraine-leaflet
http://www.migrainetrust.org/treatment
Cauta putin pe internet, dar pe site-uri din tari mai dezvoltate in ceea ce priveste sistemul medical.
Fii atenta la "Taking any form of painkiller frequently can make migraines worse. This is sometimes called "medication overuse headache" or "painkiller headache"."
Cel mai bine ar trebui sa cauti un neurolog cu interes in tratamentul migrenelor - la noi in tara nu se da multa importanta durerii de cap sau migrenelor pe cand altii au societati si oameni care se ocupa doar cu managementul si tratamentul acestor probleme medicale.

Edited by mfMembruAnonimes, 11 November 2014 - 14:33.


#12
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 alinutza79, on 11 noiembrie 2014 - 13:49, said:

eu n-am avut curajul asta 2 de 400 mi-e frica sa nu crap, in schimb le combin iau 1 nurofen de 400 si un aulin cam dupa 1-2 ore.  Sau nurofen + ketonal forte
uneori -- mai rar ---de cand e pe reteta luam si algocalmin fiola.

Nu crapi. Am luat si 2x800. E posibil sa fi depasit si doza asta.

Cauza principala la mine este stresul.

Problemele au inceput prin anul 2 de facultate, migrena manifestata grav de doua ori. Dupa cativa ani a revenit si s-a manifestat in mod constant din cauza stresului de la locul de munca. Ajunsesem sa am dureri de cap de doua-trei ori pe saptamana. Am gasit un nou loc de munca si frecventa durerilor de cap a scazut, cam o data la 3, 6 luni.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cum sa nu se dea algocalmin fara reteta?
De cand a intrat "legea" in vigoare cumpar tot fara reteta.
Problema e alta..parca pe zi ce trece fac astia pastilele tot mai mici...

Edited by I2O, 11 November 2014 - 19:28.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 I2O, on 11 noiembrie 2014 - 19:27, said:

Cum sa nu se dea algocalmin fara reteta?
De cand a intrat "legea" in vigoare cumpar tot fara reteta.
Problema e alta..parca pe zi ce trece fac astia pastilele tot mai mici...

Nu se da, teoretic. Cel putin unde am lucrat eu, nu se dadea.

Ca fapt divers, lasa aulinul si ketonalul.
Limiteaza-te la ibuprofen slab ( 200mg ) la nevoie si o cafea imediat dupa: stimuleaza absorbtia substantei foarte bine.
Eu nu mai iau analgezice de mult timp, cand doare teasta bag o cafea tare si mare ( ~300ml ), no sugar. Dar vara asta, ca tot zicea cineva de m. sodic mi-am facut stoc acasa. Drept e, asa cum sta in farmacie pe raft asa sta si la mine. Cred ca doar de 2 ori am luat...

Nu iti fa un obicei in a bea pastile degeaba, analgezicele se opresc la un timp ( scurt ) pentru ca afecteaza organe vitale ( rinichi, ficat, inima ) si in timp te poti trezi ( doamne feri, dar nu-i exclus ) cu insuficiente renale/ hepatice.

daca iei ibu ca pe bomboane, normal ca nu isi mai face efectul.

Edited by lex404, 11 November 2014 - 19:47.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lex404, on 11 noiembrie 2014 - 19:45, said:

Nu se da, teoretic. Cel putin unde am lucrat eu, nu se dadea.

Ca fapt divers, lasa aulinul si ketonalul.
Limiteaza-te la ibuprofen slab ( 200mg ) la nevoie si o cafea imediat dupa: stimuleaza absorbtia substantei foarte bine.
Eu nu mai iau analgezice de mult timp, cand doare teasta bag o cafea tare si mare ( ~300ml ), no sugar. Dar vara asta, ca tot zicea cineva de m. sodic mi-am facut stoc acasa. Drept e, asa cum sta in farmacie pe raft asa sta si la mine. Cred ca doar de 2 ori am luat...

Nu iti fa un obicei in a bea pastile degeaba, analgezicele se opresc la un timp ( scurt ) pentru ca afecteaza organe vitale ( rinichi, ficat, inima ) si in timp te poti trezi ( doamne feri, dar nu-i exclus ) cu insuficiente renale/ hepatice.

daca iei ibu ca pe bomboane, normal ca nu isi mai face efectul.
Mie ibuprofenu mi se pare mai slab decat algocalminul.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ca efect, este mai slab; nu neg. Insa iti da posibilitatea sa jonglezi cu cantitatea de substanta + altele ( un stimulator ) fara sa te deranjeze foarte tare riscul post-medicatie.

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ibuprofenul este antiinflamator si antialgic iar algocalminul antialgic, ca efect antialgic metamizolul este unul dintre cele mai puternice non opioide. E ciudat ca atatea tari l-au retras avand in vedere procentul redus de ractii adverse in Romania si stiti cum consuma romanul Algocalminul, cu pumnul. Femeia noastra de serviciu a luat timp de 10 ani aproape zilnic ibuprofen si e apta de vot, acuma in nici un caz n-o sa recomand cuiva sa ia buline de astea toata viata.

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 Remicade, on 11 noiembrie 2014 - 21:09, said:

in Romania si stiti cum consuma romanul Algocalminul


De aia :D
Si pentru ca era prescris in prostie pentru orice. Acum il iei cand chiar ai nevoie daca ti-l da medicul. Imi pare foarte normal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate