Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Facultate informatica vs. Cursuri Java

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Dany112

Dany112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.11.2010
Salut. Sunt un tanar student, anul 1 la Facultatea de Finante Banci ASE. Cand am intrat la ASE primele optiuni au fost cele de informatica/cibernetica. Nu am reusit sa intru acolo si am fost repartizat la FABBV, dupa cum am specificat. Nu imi doresc sa fac aceasta facultate, nu am tragere de inima sa invat la aceasta facultate si mai ales pt ca sunt la taxa, consider ca ar fi bine sa renunt la ea decat sa dau si niste bani degeaba si sa pierd 3 ani din viata in loc sa fac ceva util. Dupa cum probabil v-ati dat seama, sunt pasionat de informatica si vreau sa lucrez in domeniu, dar toata lumea imi sare in cap ca nu o sa pot sa ajung prea departe in acest domeniu daca  nu am diploma de facultate, deoarece firmele mari nu te angajeaza. Asa ca intrebarea mea (pentru cunoscatori) este urmatoarea:

Sa ma inscriu de la anul la o facultate de informatica sau sa fac niste cursui java foarte bune, sa ma dedic total lor, dupa care sa caut un loc de munca pe acest domeniu ? Cat de bine dau in ochii angajatorilor aceste cursuri ?

As dori sa intre in discutie cei care sunt cunoscatori ai domeniului IT. Multumesc !

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Ca sa ajungi bun in IT, oricum pe langa facultate iti trebuie si lucru suplimentar individual.

Tu poti foarte bine sa ajungi bun int IT si cu facultatea ta, dar trebuie sa lucrezi mult individual. Problemele care pot aparea sunt urmatoarele:
1. la inceput de cariera (primul/al doilea job) oamenii de HR o sa fie mai reticenti (dar nu e imposibil) sa cheme pe cineva de la o facultate care nu are legatura cu informatica pentru un interviu. Dar daca ajungi la interviu, acolo nu mai conteaza de la ce facultate esti. In proportie de 90% conteaza interviul tehnic. Poti avea 4000 de cursuri si certificari. Daca nu te descurci la interviul tehnic, degeaba sunt.
2. Nu ti se aplica scutirea de impozitul pe venit daca nu ai terminata o facultate care sa aiba legatura directa cu IT-ul. Pentru anumite firme nu conteaza, pentru altele da.

Daca nu iti place facultatea, parerea mea e ca te chinui degeaba si nici nu inveti ceva care iti este util. Poti incerca anul viitor si la universitate si la poli admitere.

Edited by Soulstream, 10 November 2014 - 15:25.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDany112, on 10 noiembrie 2014 - 13:23, said:

Sa ma inscriu de la anul la o facultate de informatica
Da.

View PostDany112, on 10 noiembrie 2014 - 13:23, said:

sau sa fac niste cursui java foarte bune
Nu exista asa ceva. Apoi Java e doar un instrument, programarea e mult mai mult si se foloseste de instrumente precum cel enumerat de tine.

View PostDany112, on 10 noiembrie 2014 - 13:23, said:

sa ma dedic total lor
Oricum trebuie sa studiezi extrascolar indiferent de calea aleasa dar daca tot tragi intr-o directie de ce sa nu iei si o diploma in domeniu ? Merg mana-n mana. Apoi scapi si de un complex ori posibile viitoare probleme de dosar.

S-a mai discutat aici si pe aria de programare de 1001 ori subiectul. Pe scurt, nu fi calaretul singuratic fiindca sunt sanse mari sa ramai asa. Diploma aia demonstreaza pentru cineva de la resurse umane (care n-are treaba cu tehnicul) si faptul ca rezisti la stres, ca nu esti contra tuturor ci impreuna cu majoritatea, ca te poti integra intr-un colectiv si tot asemenea. Cunostintele profesionale primeaza dar la egalitate diploma face diferenta.

Edited by neagu_laurentiu, 10 November 2014 - 16:44.


#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
te poţi angaja şi fără facultate în domeniul IT, în unele cazuri poţi avea salariu mai bun decît unul cu facultate, întrebarea este, vrei să rămîi toată viaţa cu eticheta "om fără facultate, doar cu liceul" ? locul de muncă pe care îl găsesti ACUM nu e totul.

deci probabil că vei ajunge la concluzia că totuşi vrei facultate; caută-ţi una pe un profil care să-ţi placă. Dacă finante-bănci nu-ţi place, retrage-te şi caută altceva. Oricum să-ţi fie clar că la ASE chiar şi cibernetica este tot în domeniul economiei (aşa se şi cheamă), dacă nu vrei economie nu da la ASE - simplu !

#5
Dany112

Dany112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.11.2010
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Ma gandesc sa fac Automatica si Calculatoare la Politehnica, sa o fac la fara frecventa incat sa pot lucra cat mai mult individual, acasa, fiindca dupa cum se stie la facultate nu inveti programare la un nivel avansat. Asa impusc doi iepuri dintr-o data.

#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View PostDany112, on 11 noiembrie 2014 - 11:18, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Ma gandesc sa fac Automatica si Calculatoare la Politehnica, sa o fac la fara frecventa incat sa pot lucra cat mai mult individual, acasa, fiindca dupa cum se stie la facultate nu inveti programare la un nivel avansat. Asa impusc doi iepuri dintr-o data.

Din cate stiu eu nu exista la poli program "fara frecventa" pentru ciclul de licenta.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDany112, on 11 noiembrie 2014 - 11:18, said:

Ma gandesc sa fac Automatica si Calculatoare la Politehnica, sa o fac la fara frecventa incat sa pot lucra cat mai mult individual, acasa, fiindca dupa cum se stie la facultate nu inveti programare la un nivel avansat.
Acolo ai inginerie + informatica ori nu exista asa ceva la fara frecventa. Doar la Informatica (3 ani) mai gasesti pe ici pe colo. Programare avansata nu inveti nicaieri in lumea asta strict din cursurile unei facultati, aici se pun doar bazele pe o plaja cat mai mare de aspecte pentru ca tu ulterior sa te specializezi (extrascolar) pe ceva mult mai concret in raport cu cerinta angajatorului.

Legat de studii, uite un caiet de sarcini actual de la firma oarecare si citeste conditiile impuse. Astfel, firma la care te angajezi cu siguranta doreste oameni care sa indeplineasca cerintele privitoare la CV pentru a participa la licitatie:

http://www.licitatie...D87DC85C762.htm

Edited by neagu_laurentiu, 11 November 2014 - 12:06.


#8
Dany112

Dany112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2014 - 11:42, said:

Legat de studii, uite un caiet de sarcini actual de la firma oarecare si citeste conditiile impuse. Astfel, firma la care te angajezi cu siguranta doreste oameni care sa indeplineasca cerintele privitoare la CV pentru a participa la licitatie:

http://www.licitatie...D87DC85C762.htm

Mersi, imi va fi de ajutor. Referitor la facultate, daca nu se poate la fara frecventa dupa cum ati spus, o sa o fac la zi.

Multumesc inca o data tuturor !

#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

View PostDany112, on 11 noiembrie 2014 - 12:35, said:


Mersi, imi va fi de ajutor. Referitor la facultate, daca nu se poate la fara frecventa dupa cum ati spus, o sa o fac la zi.

Multumesc inca o data tuturor !

Si oricum chiar daca faci facultatea (A&C de la poli) la zi o sa ai timp sa inveti si singur in plus. Depinde doar de tine cum iti organizezi timpul.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDany112, on 11 noiembrie 2014 - 12:35, said:

Referitor la facultate, daca nu se poate la fara frecventa dupa cum ati spus, o sa o fac la zi.
Esti sigur ca vrei la Politehnica ? Ce vrei tu sa ajungi cand vei fi mare ? In functie de asta fiecare specializare (Informatica, Calculatoare, Automatizari, Electronica) se poate indruma/forma mai bine ori nu.

Edited by neagu_laurentiu, 11 November 2014 - 12:51.


#11
Dany112

Dany112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 09.11.2010

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2014 - 12:51, said:

Esti sigur ca vrei la Politehnica ?

Sincer nu. Inca nu sunt hotarat si nici nu sunt prea informat "cu ce se mananca". Am spus si eu o varianta.. mai am un an de zile sa ma gandesc, poate aleg una particulara, cine stie. Vreau sa invat de unul singur (internetul sa traiasca) iar ca si studii superioare sa aleg cea mai usoara facultate. Singurul lucru pt care o fac este sa am diploma pt ca reprezinta un avantaj.

Despre Facultatea de Informatica de la Universitate ce parere aveti ?

Edited by Dany112, 11 November 2014 - 13:56.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Studiaza materiile de invatamant de la fiecare (sunt pe site), vezi care prinde la tine mai bine (atat cat intelegi tu din ele, eventual mai intrebi) si compari cu ce doresti tu sa practici (pentru ca sunt particularitati la programarea peste un sistem de operare ori a unui microcontroler de exemplu).
Daca vrei doar programare cum i-am zis eu (peste un OS) si tinand cont de ce mai vrei tu atunci ai doua optiuni Informatica (de la Univesitatea Bucuresti sau alta ori Informatica Economica de la facultatile economice). Gasesti si la privat cat timp scopul e doar diploma.

Edited by neagu_laurentiu, 11 November 2014 - 14:06.


#13
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 neagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2014 - 14:03, said:


Daca vrei doar programare cum i-am zis eu (peste un OS) si tinand cont de ce mai vrei tu atunci ai doua optiuni Informatica (de la Univesitatea Bucuresti sau alta ori Informatica Economica de la facultatile economice). Gasesti si la privat cat timp scopul e doar diploma.

Cum, domnule Neagu, dacă tot recomandați o struțo-camila puneți-o și pe cealaltă (matematica-informatica) 🤪, ce-i drept, la informatica economica de la ASE programa arata cel mai bine, dar doar la ASE.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Si mate-info. Insa, de regula, mai toti de intreaba pe aici, vor sa fuga de matematica, a-i indruma acolo inseamna condamnare la "moarte" pt. ei (sa-mi spui si tu peste un an, doi, trei) Posted Image La info economic e mai usor.

Edited by neagu_laurentiu, 07 September 2020 - 14:22.


#15
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 neagu_laurentiu, on 07 septembrie 2020 - 14:18, said:

Si mate-info. Insa, de regula, mai toti de intreaba pe aici, vor sa fuga de matematica, a-i indruma acolo inseamna condamnare la "moarte" pt. ei (sa-mi spui si tu peste un an, doi, trei) Posted Image La info economic e mai usor.

Sunt sigur ca o sa mai vorbim si peste ani despre asta , dar niciodata n-am fugit de matematica (ba chiar am venit de la filologie la mate-info in clasa a 9 a , a fost cam greu la inceput dar mi-am revenit cu succesc pe urma) , eu am fost tipul care lucra si 7 ore pe zi la mate in vacanta (acu daca o sa o diger si pe cea de la facultate , ramane de vazut Posted Image)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate