Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

GRUB nu detecteaza Arch

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Am boot-at un ISO cu Arch direct de pe HDD si l-am instalat pe partitia /dev/sda1 (ISO-ul era pe /dev/sda7).
Dupa instalare, am primit de la GRUB eroarea: "out of range". Asta mi se intampla frecvent cand reinstalez  OS-ul si GRUB-ul. Am folosit un USB cu Ubuntu ca sa repar GRUB, pentru ca nu aveam cu Arch. Totul a fost OK, numai ca nu mi-a detectat Archul.

Am verificat din Ubuntu partitia unde am instalat si fisierele sunt acolo. De ce nu e Arch detectat de GRUB? Cum pot sa repar asta? Trebuie sa scriu manual menu entry pentru Arch?

Multumesc.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Daca inteleg bine ai si Ubuntu instalat, nu? Instaleaza in Ubuntu os-prober si actualizeaza Grub cu sudo update-grub.
Si adaugarea manuala e ok, daca stii cum, dar os-prober va cauta toate sistemele.

LE: dar in Arch ai instalat Grub? Si-n Arch e valabila chestia cu os-prober, doar actualizarea intrarilor din meniu se face cu grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg.
Ar trebui sa faci ceva cu eroarea aia Grub, cauta pe net dupa eroare. http://www.google.ro...b2 out of range

Edited by shogun1, 07 November 2014 - 20:37.
Completari


#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Care a fost instalat ultimul?

Edited by xxvirusxx, 07 November 2014 - 20:23.


#4
LittleWho

LittleWho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.11.2013
Arch a fost ultimul instalat. Si da am instalat GRUB din Arch si dupa mi-a dat out of range. In Ubuntu rezolvam de obicei asta prin modificarea /etc/default/grub:
scoteam commul din linia asta: "#GRUB_GFXMODE=640x480".

Meris, Shogun, a mers cu os-prober.
Totusi am si win instalat iar pe asta nici cu os-prober nu e detectat. Deschid alt topic pe aria Windows?

Edited by LittleWho, 07 November 2014 - 20:44.


#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ia vezi

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu, Grub este specific Linux, aici e locul unde sa intrebi. Ciudat ca nu vede windows, ar trebui sa-l detecteze. Daca os-prober nu te ajuta ai putea adauga manual intrare pentru windows in /etc/grub.d/40_custom, iata exemple (tu te orientezi dupa situatia ta concreta): https://wiki.archlin...ub#Dual-booting

LE: dupa fiecare modificare, instalare os-prober, editare manuala, diverse setari trebuie sa generezi iar lista de intrari cu grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg (in Arch) sau update-grub (in Ubuntu).

Edited by shogun1, 07 November 2014 - 21:52.
Completari


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate