Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

instalare ArchLinux in VirtualBox

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AlexxTM

AlexxTM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 26.08.2014
Am downloadat si eu Arch linux si vreau sa-l rulez in VirtualBox,se incaarca pana la un moment dat cand apare :'' archiso login:root(automatic login)apoi urmatorul rand: root@archiso~#_   ,si asa ramane,ce trebuie sa tastez sau ce trebuie sa fac?

Edited by AlexxTM, 03 November 2014 - 22:53.


#2
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Gasesti pe youtube o gramada de tutoriale video privitoare la instalarea arch
https://www.youtube....ry=arch install

Spor la invatat!!!

LE: e demna de apreciere curiozitatea ta si dorinta de a invata!

Edited by shogun1, 04 November 2014 - 05:55.
Moderare


#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ti s-a parut ca e frumos sau ce? Posted Image

Incepi cu cfdisk ca sa faci partitiile

http://archive.today/SXNV9

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
https://wiki.archlin...eginners'_guide

Nu stiu de ce recomandati toate balariile, dar uitati fix de wiki oficial, care e printre cele mai bune.

#5
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Eu n-am uitat. Chiar am vrut sa fac acesta recomandare dar mi-am dat seama (un lucru constatat stiintific si larg acceptat) ca un material audio-video este mult mai usor de urmarit si asimilat decat un set de instructiuni scrise. Cel putin pentru inceput.

LE: altfel cum ar trai unii din tara asta, din punctul meu de vedere niste nulitati absolute, dar care au avut ideea sa faca niste site-uri de video tutoriale, unde nu fac altceva decat sa transpuna in material video (de multe ori plin de bâlbe si greseli) niste instructiuni culese din alte surse.
Ca sa nu mai spun ca am avut ocazia sa vad un astfel de "material didactic" de vreo 30 min. in care n-am constatat altceva decat multa vorbarie inutila strecurata intre niste " click"->"next"->"click"->"next"....chestie care de fapt dura doar vreo doua minute maxim (si cu toate ca era atat de simplu, respectivul a si reusit sa greseasca de vreo doua ori)

Edited by stefanesc, 04 November 2014 - 07:47.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Wiki e mereu actual, bine informat, si mai poti folosi si copy/paste.

Doar pentru ca ceva a functionat pentru tine, nu inseamna ca functioneaza eficient pentru toti.

Sfaturile pe care le scrieti aici nu le scrieti doar pentru @OP, ci si pentru eventualii cititori din viitor.

#7
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View PostAlexxTM, on 03 noiembrie 2014 - 22:53, said:

si asa ramane,ce trebuie sa tastez sau ce trebuie sa fac?
Totul e normal pana aici. Arch nu are installer asa cum ai vazut prin alte distributii, tu esti cel care face mai departe restul, vine cu o alta filosofie, te pune pe tine sa gandesti/cunosti ce faci acolo. Dar daca vrei automatizarea pasilor din documentatia oficiala (trebuie sa o citesti) uite un astfel de script: https://github.com/helmuthdu/aui

In cazul in care esti din "generatia Ubuntu", nu te intereseaza detalii despre OS din varii motive, atunci Arch Linux nu-i de tine.

Edited by nlg, 04 November 2014 - 08:48.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@OriginalCopy

El ca incepator sigur o sa se descurce greu cu Wiki


@AlexxTM
Daca nu ai observat, poti selecta romana pe Wiki sa intelegi mai bine....

http://wiki.archlinu...ßncepătorilor

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postxxvirusxx, on 04 noiembrie 2014 - 10:48, said:

@OriginalCopy

El ca incepator sigur o sa se descurce greu cu Wiki
Sigur?

Eu cred ca nu e prost pana la proba contrarie, tu crezi ca este prost pana la proba contrarie?

Eu nu cred ca ii face bine pe termen lung sa o taraganeze asa - la un moment dat va avea nevoie sa citeasca si sa urmeze niste instructiuni scrise (iar pagina de pe wiki e foarte bine scrisa, nu vorbim despre o oarecare postare pe blog a lui gica de acum enspe ani - din perspectiva utilizatorului care va citi acest topic peste enspe ani - 1).

Daca o tot lalaie asa, si peste 1 an tot incepator va fi.

Stiu stiu, la romanica nu conteaza "termenul lung", gandirea in perspectiva e o jignire.

Eu sustin un dus rece cateva luni, si sa vezi apoi cum va manca linux pe paine. Orice distributie, nu doar ArchLinux.

Edited by OriginalCopy, 05 November 2014 - 09:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate