Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Muntii Dolomiti

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#37
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007

View Postdariuscha, on 03 octombrie 2015 - 09:34, said:

si un lucru pe care nu il uit niciodata: in reusita unei vacante cea mai importanta e starea de spirit pozitiva.

Si sa nu te uzi la picioare.Posted Image

#38
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

View Postsil200, on 03 octombrie 2015 - 23:48, said:



Si sa nu te uzi la picioare.Posted Image

acu', depinde si de destinatie. daca-i la mare?
serios vorbind, cu echipament adecvat, trebuie chiar sa vrei sa te uzi, altfel nu prea ai cum.
privind in urma, imi dau seama ca totusi n-am fost ghinionisti pana la capat, caci n-am simtit ploaia pe pielea noastra (la propriu) : la 5 torri a inceput cand aproape ajunsesem la masina, in pasul cibiana ploaia, usoara, n-a fost o problema in cei cativa metri de la parcare pana la cabana, ba chiar a fost placut sa privim cum ploua (eu la un pahar cu vin), la sottoguda o iau ca pe un semn: picaturile care au inceput sa cada cand tocmai stateam in cumpana daca sa intram sau nu se oprisera cand am ajuns in parcare (ziua urmatoare vremea avea sa fie mult mai buna), iar cea din canazei ne-a facut sa nu mai oprim si sa mergem mai departe, prin val di fassa si san pellegrino.




#39
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Hai cu continuarea!
Mai sunt 3 zile. Si cand ploua e frumos.

#40
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
asa-i, unde e frumos, e frumos chiar si cand ploua....
de fapt, mai sunt doar 2 zile, caci in a 3-a am plecat spre casa. as fi vrut sa unesc ultimele 2 zile intr-o singura postare, insa cred ca nici pe prima n-a voi epuiza. deci, ziua 6:  
-urcare pe marmolada
Attached File  DSC_7965.JPG   489.67K   40 downloads Attached File  DSC_7966.JPG   459.94K   44 downloads Attached File  DSC_7970.JPG   326.86K   47 downloads
Attached File  DSC_7974.JPG   514.18K   41 downloads Attached File  DSC_7975.JPG   212.74K   42 downloads Attached File  DSC_7978.JPG   496.13K   45 downloads
Attached File  DSC_7981.JPG   213.49K   44 downloads Attached File  DSC_7992.JPG   241.59K   47 downloads Attached File  DSC_8000.JPG   237.2K   49 downloads Attached File  DSC_7996.JPG   284.71K   49 downloads Attached File  DSC_7999.JPG   322.7K   46 downloads Attached File  DSC_8012.JPG   397.9K   46 downloads Attached File  DSC_8013.JPG   410.08K   47 downloads Attached File  DSC_8014.JPG   305.86K   53 downloads Attached File  DSC_8021.JPG   263.21K   51 downloads Attached File  DSC_8019.JPG   231.84K   53 downloads Attached File  DSC_8047.JPG   247.25K   50 downloads Attached File  DSC_8075.JPG   522.3K   53 downloads Attached File  DSC_8086.JPG   436.96K   44 downloads Attached File  DSC_8089.JPG   484.47K   46 downloads
-cheile sottoguda Attached File  DSC_8128.JPG   814.94K   52 downloads Attached File  DSC_8129.JPG   713.37K   48 downloads Attached File  DSC_8134.JPG   823.52K   43 downloads Attached File  DSC_8137.JPG   932.66K   45 downloads Attached File  DSC_8166.JPG   780.12K   47 downloads Attached File  DSC_8183.JPG   810K   49 downloads
satul sottoguda Attached File  DSC_8202.JPG   627.6K   51 downloads Attached File  DSC_8203.JPG   529.32K   53 downloads Attached File  DSC_8207.JPG   642.2K   52 downloads Attached File  DSC_8209.JPG   598.03K   49 downloads Attached File  DSC_8204.JPG   421.58K   44 downloads

#41
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
in ultima zi am ales sa facem, intre o ''vizita'' in canazei dimineata si una in ortisei seara, traseul din pasul sella pana larefugiul emilio comici. drumul ar fi trebuit sa ne ia, conform prezentarii traseului, cca 40 min., insa noua ne-a luat aproape 1h, atat la dus cat si la intors. exista 2 drumuri care pleaca din pasul sella si care se unesc inainte de a ajunge la refugiul comici, ultima bucata fiind deci comuna. ne-am dus pe cea ''de sus'' , accesibila si carucioarelor si folosita intens de biciclisti si ne-am intors pe cea ''de jos'' , ruta pe care nu as recomanda-o celor cu copii mici.
Attached File  DSC_8284.JPG   566.71K   55 downloads Attached File  DSC_8293.JPG   586.74K   54 downloads Attached File  DSC_8296.JPG   384.3K   51 downloads Attached File  DSC_8301.JPG   656.41K   50 downloads Attached File  DSC_8302.JPG   725.56K   49 downloads Attached File  DSC_8317.JPG   440.22K   47 downloads Attached File  DSC_8328.JPG   605.16K   53 downloads Attached File  DSC_8331.JPG   787.32K   57 downloads Attached File  DSC_8334.JPG   526.13K   51 downloads Attached File  DSC_8335.JPG   295.83K   50 downloads Attached File  DSC_8342.JPG   454.25K   61 downloads Attached File  DSC_8347.JPG   402.51K   63 downloads Attached File  DSC_8356.JPG   570.71K   62 downloads Attached File  DSC_8359.JPG   687.26K   55 downloads Attached File  DSC_8367.JPG   613.74K   46 downloads

#42
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Salut,
Vreau si eu in 2016 in vara sa ajung in Dolomiti. 2 adulti cu 2 copii.
Voi inchiria o masina si ne vom plimba prin zona, vom sta probabil in mai multe locuri.

Prima intrebare: din Bucuresti care este aeroportul cel mai aproape de zona. Aici ma intereseaza si ceva eficient un wizz air eventual? Pe harta pare Venetia?
As vrea sa ma uit de bilete de avion deja sa-mi fac cadou de Craciun , daca astazi tot e Craciunul :)

Thanks & Merry Christmas !

#43
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Da, e bine cu Treviso. Din Arabba am facut ( la vale ) 90 min pana in Venetia.Ai grija sa-ti iei masina cu motor puternic pentru ca te plimbi zilnic pe Transfagarasan si Transalpina.Eu am patit-o odata cu un Golf 1.4 benzina pe langa Kistzbuhel si era coada in spatele meu ca in filmul cu Luis de Funes la Saint Tropez. Cand s-au facut doua benzi doar un 307 plin pana la tavan si cu cu cotetul pe el nu m-a depasit. De consum ce sa mai vorbesc.

#44
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Voi ajunge in 2016  in luna Iunie in Dolomiti, cu masina personala, vad din descrierile voastre ca cel mai bine ar fi sa ma cazez in Arabba (am nevoie de parcare si Wi-Fi) voi sta 3 nopti deci doua zile de vizita ce ar fi ,,must see" sa fac avand in vedere ca timpul meu este limitat (nu sunt o fire sportive iar sotia are probleme cu un picior la coborat pe pante mari) exclus catarare gen  viaferrata, doar telecabine, etc.? unde pot sa ajung cu telecabina si care sunt preturile sa-mi fac un buget?

#45
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Arabba a fost aleasa pentru raportul pret/calitate si distanta fata de pasul Pordoi. Mi-a placut mai mult in Corvara spre exemplu. In primele postari este o harta destul de explicita cu pasurile si "stancile fotogenice".
Preturile la cablu sunt normale, nimic de speriat.

#46
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
scoty, daca nu-i prea tarziu si nu ti-ai facut deja planul/rezervarea:
-sil200 are dreptate, corvara e mai frumoasa. si mie mi-a placut mai mult. ar mai fi canazei cu o pozitie buna (alba, penia) si (de ce nu?) sevla- val gardena.
- preturile pt vara nu s-au afisat inca, insa in general oscileaza intre 11-17 euro/pers dus-intors. exista si carduri (fiecare vale are cate unul) insa pt 2 zile cred ca nu iesiti in avantaj deloc. sunt  insa si cu preturi mai mari , ex. marmolada, seceda si tofana , undeva in jur de 25.

#47
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postdariuscha, on 12 februarie 2016 - 14:21, said:

scoty, daca nu-i prea tarziu si nu ti-ai facut deja planul/rezervarea:
-sil200 are dreptate, corvara e mai frumoasa. si mie mi-a placut mai mult. ar mai fi canazei cu o pozitie buna (alba, penia) si (de ce nu?) sevla- val gardena.
- preturile pt vara nu s-au afisat inca, insa in general oscileaza intre 11-17 euro/pers dus-intors. exista si carduri (fiecare vale are cate unul) insa pt 2 zile cred ca nu iesiti in avantaj deloc. sunt  insa si cu preturi mai mari , ex. marmolada, seceda si tofana , undeva in jur de 25.

Nu mi-am facut inca rezervari, studiez oportunitati de cazare in Canazei, mai ales ca voi veni dispre Austria, mai precis dinspre Innsbruk si Bolzano.
In alta ordine de idei voi sta patru zile in Dolomiti dupa care ma mut via Lago di Garda in Venetia pentru trei zile. As vrea sa-mi spuneti de unde pot sa iau telecabinele pentru a urca pe Sasolungo, Marmolada, Piz Boe, Sass Pordoi si Tre Cime di Lavaredo? Nu stiu daca voi avea timp de toate, dar macar sa am de unde alege. Din mai multe motive, unele medicale sau timp, nu pot sa urc pe jos, as prefera sa urc cu telecabina pana in varf, sa fac pozele de rigoare si sa ma intorc tot cu telecabina. Multumesc pentru ajutor.

Edited by scoty, 14 February 2016 - 20:28.


#48
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
sassolungo- din pasul sella
marmolada- din malga ciapela
sass pordoi (refugiul maria) -din pasul pordoi. de aici pleaca traseul catre varful boe. sil200 a povestit despre el si nu e ceea ce doriti voi.
tre cime di lavaredo- se ajunge cu masina pana la refugiul auronzo. dupa lacul misurina o luati dupa indicatoare si intrati pe drumul cu taxa (de fapt ei zic ca taxa e pt parcarea de sus, insa trebuie sa platesti pt asta inainte sa urci). dupa ora 15 tariful e mai mic. daca ajungeti acolo, ar fi pacat sa nu mergeti pana la refugiul lavaredo. traseul e ca-n palma, nu pune dificultati de niciun fel. poate parea cam peste mana de unde va cazati, insa aveti ocazia sa traversati pasurile cele mai pitoresti. duceti-va pe-o ruta si intorceti-va pe alta. atentie insa, drumul va fi destul de solicitant!

#49
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu am probleme cu urcatul cu masina pe munte am urcat pe Route de Grandes Alpes sau prin Elvetia pana la 3000 m, fara probleme, pentru mine condusul prin pasurile din Alpi este o adevarata placere. Ramane de urcat pe sassolungo, marmolada si tre cime di lavaredo, multumesc @dariushca!

Edited by scoty, 15 February 2016 - 14:31.


#50
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Scoty, ştii că şi eu sunt fan maşină + telecabină/telescaun cât de mult pot, iar per pedes - doar traseele cele mai uşoare (eventual doar orizontale, dacă se poate Posted Image ).
Acum vreo 7 ani îmi făcusem planuri de o săptămână în Dolomiţi. Din Passo di Sella nu exista telecabină spre Sasso Lungo, însă îmi notasem şi eu telecabina spre Marmolada (din Malga Ciapela), cele 3 telecabine de la Cortina d'Ampezzo (Tofana di Mezzo, Tondi di Faloria şi Monte Cristallo) şi mers cu maşina de la lacul Misurina la Refugiul Auronzo, apoi per pedes până la Refugiul Lavaredo.
Şi tot ca "must-see" notasem Passo Pordoi şi Passo di Sella, Canazei, Selva şi Ortisei (şi parcurgerea auto a întregii Val Gardena), dar mai notasem şi drumul cu maşina până pe Cima di Plose (din Bressanone) şi drumul cu maşina la Lago di Braies (dinspre nord, din Val Pusteria). Toate astea figurează cu 3 stele în ghidul Mic--lin. Şi mai sunt destule altele, tot spectaculoase, dar poate nu chiar ca cele enumerate. Este evident că n-ai timp să le vezi pe toate, dar în locul tău aş include neapărat Cortina d'Ampezzo cu Tofana di Mezzo şi Tondi di Faloria. Însă ştii cum e, roagă-te să fie vreme bună, ăsta-i cel mai important aspect.

Şi ca să fiu în ton (deşi un pic off-topic), la Lago di Garda îmi propusesem să urc cu telecabina pe Monte Baldo, şi de acolo să facem o scurtă plimbare cvasiorizontală.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 February 2016 - 01:52.


#51
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
ovidiu, sunt convinsa ca stii, o saptamana in dolomiti e total insuficienta pt ce ai de facut si vazut acolo. cum am mai spus, e nevoie de cateva vacante ''pline'' ca sa explorezi cat de cat zona. si cel mai ieftin si mai profund o faci alegand de fiecare data alta vale.
obiectivele enumerate de tine sunt categoric must-see, insa eu zic ca la inaltimea lor se ridica si altele. iti spun asta atat din experienta, dar si din documentare.  ar fi multe de amintit, insa pe fuga, ca ex. , 5 torri mi-a ramas la suflet (nu mai spun ca la nuvolau se zice ca s-ar mananca cel mai bine dintre toate refugiile din dolomiti) , imi doresc o noapte cazare la lagazuoi, iar o plimbare in parcul nat puez-odle mi se pare de vis. toate pasurile sunt spectaculoase, insa parca giau si sella mi-au placut cel mai mult. iar  dintre vai, val gardena e clar superba (zona elitei) iar val di zoldo e peste asteptari ca frumusete, peste altele mai cunoscute si frecventate.

si tot in ton si off-topic, strada della forra

Edited by dariuscha, 19 February 2016 - 11:11.


#52
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
@dariuscha, @ovidiuNS, dupa cum descrieti zona si va cred pe cuvantPosted Image imi trebuie o luna sa vad tot, voi decide dupa ce ajung acolo si in functie de timp ce anume merg sa vad. deocamdata absorb ca un burete informatii, multumesc pentru idei, mai ales ca vin din partea unor cunoscatori in ale calatoriiior!

#53
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
scoty, nu trebuie sa iti faci probleme! cele cateva zile iti vor prinde f bine si te vor ajuta enorm in a-ti planifica viitoarele calatorii acolo. acum ai putea sa faci niste trasee de cunostere a zonei iar sfatul meu e sa ajungi la obiectivele care nu sunt prinse in carduri. marmolada, tre cime, 5 torri, lagazuoi... sunt doar cateva.

#54
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Va salut si multumesc celor ce posteaza aici. As dori si eu cateva sfaturi in vederea unei vacante de 4 zile pline, in august, in aceasta zona minunata. Suntem o familie de 4  persoane, 2 adulti si 2 copii de 17 si 12 ani cu o conditie fizica medie (am mai fost pe trasee usoare gen Lacul Bucura in Retezat, sau prin Muntii Apuseni). Avem doua variante:  sa zburam la Venetia si sa inchiriem masina (apoi, la intoarcere sa mai prindem si 1-2 zile in Venetia, unde nu am fost niciodata) sau sa mergem cu masina proprie cca 1400 km, cu o cazare intermediara in Croatia  sau Austria (varianta mai obositoare). Deci:
1. Ce localitate ar fi mai convenabila, raportat la pozitie centrala in Dolomiti-pret. Nu tinem sa fim chiar  in centru, la Cortina de ex, unde am vazut preturi foarte mari. Precizez ca vrem un apartament sau camera, nu la cort, in camping.
2. Ce drumetii de pana in 10 km de recomandati, fara via ferrata sau alte eforturi prea mari?
3. Care sunt piscurile ce pot fi atinse cel mai comod, cu telecabinele, de unde se poate ajunge la puncte de belvedere, cu cele mai spectaculoase privelisti?
4. Pic Boez  poate fi atins cu telecabina?
5. E cineva dispus sa faca un top 10 (sau 5) personal  al celor mai frumoase locuri din Dolomiti pe care le-a vizitat? As avea timp sa le vad in 4 zile intregi?
6. Exista vreun card pt. telecabine pt. toata zona?

Deocamdata atat, scuzati intrebarile eventual naive, dar sunt entuziasmat de regiune!

Edited by nickro, 20 February 2016 - 15:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate