Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Ferestre Salamander pentru izolatie fonica

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Cu plăcere!
Nu e o ofertă, ci o informare, un răspuns la întrebarea ta. Am bănuit că vrei să cunoști prețul corect, ca să știi cam cât ai de dat.
Nu mă ocup cu schimbatul sticlelor de la geamurile obișnuite. Dacă ai nevoie, te trimit de unde să iei, dacă locuiești în București.

E vorba de prețul unei foi de sticlă de 4 mm.

#20
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Multumesc,dar eu doresc sticla,sticla de 2mm.

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Vrei să ți-o spargă vântul?

Aia e bună doar pentru ramele icoanelor.

Până la urmă ai rămas cu geamul așa din cauză că nu găsești?

#22
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Da.

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Sper că nu ai răspuns la prima întrebare, ci la ultima!

Nu ai cum să ai geam de 2 mm. Cine ți-a spus asta?

Edited by Digix, 14 November 2014 - 21:22.


#24
Dweller

Dweller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 21.11.2006
Eu tocmai mi-am pus Salamander Streamline 76 saptamana asta si am fost impresionat de izolarea fonica. Mi se pare ca izoleaza fonic chiar prea mult, nu se mai aude nimic de-afara. Abia aud incet cate o alarma de masina.

Comparat cu profilele KBE si Trocal 70 care au izolare fonica 33 decibeli, profilul Salamander Streamline 76 ofera izolatie fonica de 47 decibeli.

#25
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
geamul nu prea conteaza ?

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDweller, on 16 noiembrie 2014 - 12:39, said:

Comparat cu profilele KBE si Trocal 70 care au izolare fonica 33 decibeli, profilul Salamander Streamline 76 ofera izolatie fonica de 47 decibeli.

Orice termopan izolează evident mai bine decât vechile geamuri comuniste de lemn, dar în principal, din cauza faptului că etanșeză mai bine pe contur, nu  pentru că e Salamander.
E imposibil să izoleze cu 14 dB mai mult decât alt termopan, doar din cauza profilului.

#27
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Chestii de finete nea Digix. Nu stiu voi, termopanistii, cat aveti de tras cu explicatiile dar eu m-am saturat de anul trecut dupa aproape 6 ani de confectionat si montat. Le-am pus cruce ca munceam mai mult din gura decat cu mana. Rar am dat peste cineva care stia ce cumpara si la ce foloseste.

#28
radutincu

radutincu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.05.2014

View PostSuper Chief, on 16 noiembrie 2014 - 17:58, said:

Chestii de finete nea Digix. Nu stiu voi, termopanistii, cat aveti de tras cu explicatiile dar eu m-am saturat de anul trecut dupa aproape 6 ani de confectionat si montat. Le-am pus cruce ca munceam mai mult din gura decat cu mana. Rar am dat peste cineva care stia ce cumpara si la ce foloseste.

salutare :)
iata eu stiu ce vreau si nimeni nu poate sa-mi dea un raspuns concret
imi trebuie un o fereastra buna, in primul rind pentru izolatie fonica si apoi termica
geamul ii la strada principala de intrare in oras si aud fiecare masina si cum nu incetinesc sa circule, am impresia ca sint in mijlocul lor
please help me!!!

#29
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Verifica bine daca se inchid etans. Sa calce garniturile pe toate partile.

Zici in primele posturi ca ai termopan in trei foi. Normal ar avea ceva efect in reducera zgomotului fata de cele cu doua foi.

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Sticlă groasă + sticlă antifonică + profile de 6-7 camere, adică etanșare pe 3 garnituri. Se pot pune două rânduri de ferestre + rulou exterior.

#31
radutincu

radutincu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.05.2014

View PostSuper Chief, on 17 noiembrie 2014 - 19:25, said:

Verifica bine daca se inchid etans. Sa calce garniturile pe toate partile.

Zici in primele posturi ca ai termopan in trei foi. Normal ar avea ceva efect in reducera zgomotului fata de cele cu doua foi.

nu se inchid, caci vine si frig geamul cela care se deschide pai sau e instalat incorect sau asa e produs, dar poti sa bagi un deget in crapatura aia
ce ma sfatui sa aleg dintre salamander streamline 76 sau bluevolution 92 is bune?

View PostDigix, on 17 noiembrie 2014 - 19:34, said:

Sticlă groasă + sticlă antifonică + profile de 6-7 camere, adică etanșare pe 3 garnituri. Se pot pune două rânduri de ferestre + rulou exterior.

rulou imi pun in vara 100% acum vreau sa shimb fereastra ca ma sufla vintul si imi vuie capul de la toate masinile
geamul care il am ii in 3 camere, dar ii de calitate proasta si instalat incorect, sufla vintul, crapaturi mari
ma gindeam la gehau acum ma gindesc mai bine salamader streamline 76 sau bluevolution...? nu stiu care e mai eficient...
sticla groasa in 3 parti de citi mm ar trebui sa fie?

#32
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Bluevolution 92 cu tripan de 52 este ideal pentru ce ai tu acolo....

#33
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Digix ,atunci ce grosime de geam imi recomandati,daca 2 nu este bun.,ma intereseaza sa pun acum iarna,in primavara,vad eu ce fac.

Edited by mamaia56, 22 November 2014 - 22:16.


#34
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
4 mm.

#35
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Multumes mult. Am sa caut sa vad unde gasesc.

#36
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Peste tot. Iti garantez eu. Daca ai nitica rabdare gasesti si prin spatele blocuri, la tomberon, cercevele cu sticla de 4 mm. Gratis.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate