Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

casco autoturism cu vechime mai mare de 10 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
nu inteleg la polita Casco de ce se ia in calcul vechimea masinii? doar nu fac asigurare pe uzura pieselor si nici pe consumabile. daca in timp ce am Casco mie imi pica cutia de viteze sau mi se uzeaza nu stiu ce piesa la masina, chiar daca e din 2015 sau din 2002 vehiculul, nu ma despagubeste nimeni. asa ca nu inteleg de ce baga ei pe gat vechimea asta.

caut sa-mi inchei o polita dar aflu ca majoritatea firmelor nu mai practica daca masina are o vechime mai mare de 10 ani. masina mea fiind un Audi a4 din 2004, aflu ca cea mai ieftina ar fi la asirom, 1000 de euro pe an.

ultima mea polita a fost la BCR acum 2 ani, plateam 750 de euro anual, pana cand n-au vrut sa-mi mai prelungeasca contractul.

stiti de alte firme unde as putea gasi mai ieftin? bine, nici nu prea vreau sa aud de euroins, numai de bine am auzit de ei.

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
eu stiu daca mai are vreun rost la vechimea aia, in 2 ani de casco, ai amortizat masina.

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Pune si tu un link la un Audi A4 din 2004, cu 2000 de euro, in stare buna.

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 sandel_u, on 31 octombrie 2014 - 01:22, said:

Pune si tu un link la un Audi A4 din 2004, cu 2000 de euro, in stare buna.

cu bafta, gasesti ...nu trebuie sa iei mot a mot dar nici departe de realitate nu prea cred ca sunt.http://www.ebay.de/i...=item3397acdc29

#5
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 tornad0, on 31 octombrie 2014 - 01:01, said:

nu inteleg la polita Casco de ce se ia in calcul vechimea masinii? doar nu fac asigurare pe uzura pieselor si nici pe consumabile. daca in timp ce am Casco mie imi pica cutia de viteze sau mi se uzeaza nu stiu ce piesa la masina, chiar daca e din 2015 sau din 2002 vehiculul, nu ma despagubeste nimeni. asa ca nu inteleg de ce baga ei pe gat vechimea asta.
Masina se devalorizeaza din ce in ce mai tare.  Pretul reparatiilor, nu prea.
Cand e noua si valoreaza 20.000 €, CASCO de 1.000 € ti se pare rezonabil, inseamna 5%.
Dupa 10 ani, cand masina mai valoreaza doar vreo 4.000, nu cred c-ai mai plati 1.000 €, adica 25%.  Vrei tot 5%, adica 200 €.
Problema e ca, la dauna, costa cam la fel reparatia.  Si cam orice reparatie care include si tinichigerie sare de 1.000 €.  Iar dintr-o prima de 200...

Incearca la Credit Europe si la Gothaer !

#6
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
masina mea valoreaza 6200. sa zicem ca mi-ar conveni sa platesc 1000 de euro anual, insa daca gasesc la un, 700 ar fi ideal :D
ce ma nelamureste, e asta cu vechimea pe masina, unele firme nu fac daca masina e mai veche de 10 ani.
cum a zis si Barboso, pretul reparatiilor ramane la fel, nu este influentat de vechimea masinii. insa Gothaer? n-am mai auzit de ei

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Eu am avut la Uniqa, pana-n vara.  Am lucrat bine cu ei (din pacate, am avut daune, ambele in parcare, nevinovat), dar au marit prea tare pretul, aproape l-au dublat.  Nu doar mie, si altii, fara daune, au patit-o.  Peste 10% eu nu dau.  Nu stiu de vechime, masina mea-i mai noua.

De catre amici brokeri (tot ei mi-au recomandat si Uniqa, atunci cand am facut polita cu ei) mi-au fost recomandate cele doua firme, ca fiind serioase si cu preturi decente.

La CE n-am putut sa fac, am masina pe numele tatalui si ei au limita de varsta pt asigurat, asa c-a ramas Gothaer.  Sunt relativ noi pe piata noastra (vreo doi ani), da-nteleg ca au vreo 200 de ani in Germania.  Deocamdata n-au reclamatii, din cate stiu eu.  Prima de asigurare e ridicol de mica, da' franciza-i cam mare.  Si obligatorie.  Daca n-ai daune, sau daca ai doar una, e avantajos.  La nici una dintre firme nu stiu politica in privinta vechimii.

Mergi la un broker !  Nu stiu ce aranjamente au, dar cand am facut polita cu Uniqa, am avut surpriza ca brokerul sa-mi dea pret mai bun decat mi-au dat cei de la Uniqa, direct.  Si, cum ziceam, n-a fost teapa.

#8
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
nu stiu cat de ridicol de mica e polita, dar daca ar fi sa zicem 200 de euro anual, iar fransiza obligatorie de 500 de euro mi-ar conveni. e un risc din care mai mult esti in castig. daca tot anul n-ai facut nici un o dauna, norocul tau. daca ai comis dauna, mai dai 500 de euro si ajungi sub pretul unei polite fata de restul firmelor.

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Pai cam pe-acolo e.  Cu o masina evaluata cam la fel ca a ta.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
firmele de asigurare lucreaza cu statistici si odata cu imbatranirea masinii, numarul matrapazlacurilor care se fac cu asigurarile casco fac nerentabila pt ei aceasta asigurare. asta pe langa fenomenul mentionat de barboso cu pretul reparatiilor acelasi ca pt o masina noua dar la o prima catre asigurator mai mica.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am asigurat masina de 9 ani vechime la Omniasig, cu promisiunea si confirmarea verbala ca se va putea face si dupa ce trece de 10 ani vechime.
Dar din motive de costuri n-o sa mai fac. S-a scumpit prea mult, de la ~ 4% a ajuns catre 10% din valoarea masinii.

#12
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 tornad0, on 31 octombrie 2014 - 02:16, said:

ce ma nelamureste, e asta cu vechimea pe masina, unele firme nu fac daca masina e mai veche de 10 ani.
Păi , probabil , la o daună totală , ar trebui să te despăgubească cât nu face .

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006

 kolfleading, on 31 octombrie 2014 - 09:39, said:

Eu am asigurat masina de 9 ani vechime la Omniasig, cu promisiunea si confirmarea verbala ca se va putea face si dupa ce trece de 10 ani vechime.
Dar din motive de costuri n-o sa mai fac. S-a scumpit prea mult, de la ~ 4% a ajuns catre 10% din valoarea masinii.
Reinoirea casco parca era posibila si la masinile mai vechi.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 genius, on 31 octombrie 2014 - 09:50, said:

Păi , probabil , la o daună totală , ar trebui să te despăgubească cât nu face .

ti-o evalueaza si te despagubeste dupa o valoare dintr-un catalog al lor in functie de ani si km, e relativ apropiata de valoarea reala, doar nu-ti inchipui ca-ti dau bani sa-ti iei una noua.
in functie de valoarea asigurata iti calculeaza si prima de asigurare.

Edited by Fane, 31 October 2014 - 09:57.


#15
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 gicaru, on 31 octombrie 2014 - 01:38, said:


cu bafta, gasesti ...nu trebuie sa iei mot a mot dar nici departe de realitate nu prea cred ca sunt.http://www.ebay.de/i...=item3397acdc29

Bine ca nu mi-ai dat link de pe alt continent, de prin Congo sau Australia.

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 kolfleading, on 31 octombrie 2014 - 09:39, said:

Eu am asigurat masina de 9 ani vechime la Omniasig, cu promisiunea si confirmarea verbala ca se va putea face si dupa ce trece de 10 ani vechime.
Dar din motive de costuri n-o sa mai fac. S-a scumpit prea mult, de la ~ 4% a ajuns catre 10% din valoarea masinii.
Au o politica tare ciudata de cand au fuzionat cu BCR-ul.  Se bazeaza mult prea mult pe statistici.
Am avut ambele asigurari la ei vreo 15 ani, la diferite masini.  Cand cautam masina, acum doi ani, le-am cerut o cotatie pt cateva modele vizate.  La o masina evaluata cu vreo doua mii mai mult (era mai noua cu vreo doi ani) si avand vreo 5 CP in plus, prima de asigurare era cam la jumate fata de alta.  Fara sa conteze soferul (ca doar aveau istoricul meu pe ultimii 15 ani, nu i-am bagat la cheltuiala), doar bazat pe statistica lor.


 LunaCrystal, on 31 octombrie 2014 - 09:53, said:

Reinoirea casco parca era posibila si la masinile mai vechi.
Asa era.  Am ajuns cu o masina pana pe la 13 ani (ajunsesem sa platesc vreo 300 lei, full CASCO), dar s-a tot facut prelungire de pe la 6 ani.

#17
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
De ce sa nu conteze uzarea pieselor ? Daca iti pica o piesa din cauza uzarii si provoci un accident, ai vrea sa fii despagubit nu ?

#18
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Cat te-au costat primele de asigurare in cei 10 ani ( sau de cand ai masina)?
Stiu ca linistea de a fi asigurat e nepretuita insa eram curios un pic si la partea financiara a problemei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate