Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

ING Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005

 n25cris, on 24 octombrie 2014 - 12:22, said:

Dar nu stiu cine ia releveul unui apart cand il cumpara, mai ales cand 99% este exact ce isi doreste de la acel apart.

Uite ca eu am verificat fiecare perete din releveu, sa fiu sigur se afla in apartament si i-am pus pe proprietari sa puna o bucata de perete la loc, dintre bucatarie si balcon. La voi era cu atat mai simplu, avand in vedere ca apartamentul era deja al socrilor.
Cei de la banca iti cauta nod in papura, dar de fapt ei asa se asigura ca nu iau niciun fel de teapa.

#20
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Felicitari, dar poate are o relevanta si faptul ca tu lucrai la o banca si stiai cum decurg lucrurile. Dar nu poti sa ai pretentia asta de la toat lumea, mai ales in conditiile in care am tot pus intrebari tocmai pt a face totul bine, nu trebuia decat sa mi se raspunda. E ca si cum ti-as spune eu sa stii procedura executarii silite pt ca eu lucrez in domeniu si o stiu...fiecare cu domeniul lui. Poate eu eram matematician si nu aveam habar de toata chestia asta cu bancile....In fine nu era asta ideea, eu sunt revoltata ca nu ne spune nimeni ce se intampla si de ce, si nu trimit dosarul o data...desi au tot ce le trebuie. Si ne intarzie deja de o luna ...

Edited by n25cris, 24 October 2014 - 12:39.


#21
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Lucrez in backoffice, intr-un departament de IT, intr-una din societatile grupului, din care face parte si banca, si am luat creditul in calitate de staff al grupului. Habar nu aveam de procedura cand am inceput sa caut, dar am rascolit netul pentru informatii si mi-am intrebat toti colegii care isi facusera credit. Probleme au fost si la mine, in special cu banca, dar nu aveam voie sa bat cu pumnul in masa, ca deh, relatia cu banca trebuie sa ramana una buna, sa nu se supere si sa ne ia conditiile de staff.

Oricum iti urez bafta in continuare si sigur probleme sunt cu toate bancile, nu doar cu ING.

#22
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Experienta BCR, cred ipotecar, totul maximum 10 zile, ca sa nu zic 7 zile lucratoare. In 20 zile (din cauza comoditati noastre), de la antecontract la semnare, aveam cheile apartamentului.

#23
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Super, eu auzisem si de rau de BCR, dar cred ca la ei vom merge in weekend. merci

#24
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 n25cris, on 24 octombrie 2014 - 13:20, said:

Super, eu auzisem si de rau de BCR, dar cred ca la ei vom merge in weekend. merci

Sunt pareri si pareri. Eu ti-am spus de experienta mea. Mentionez - nu prima casa, credit imobiliar cu ipoteca, dobanda fixa 3 ani 5.75% si apoi, nu mai retin exact, 2.5% marja bancii + ROBOR.

#25
alexandru_core

alexandru_core

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2008
Tot la ING am apelat si eu pentru Prima Casa dar la sucursala de la romana pe 21 oct am semnat antecontractul pe 22 l-am dus la banca(incomplet inca imi trebuia cf si opinia not.) pe 22 seara a venit evaluatorul pe 23 am avut si extrasul de cf cu opinia notariala, luni am primit raspuns de la banca ca totul a fost ok la evaluare (il evaluase la mai mult)
Cat despre acte mi-au cerut doar fisa viscala pe 2013 eu avand cardul de salarii la ei
Am intrebat la banca de la inceput ce acte imi trebuiesc mi-au trimis pe mail modelul de declaratie si opinie notariala.
Singura chestie care ma deranjat ca ma tot grabeau sa aduc actepe pe motiv ca s-au terminat fondurile dar cred ca vroia sa isi atinga un target ceva tipa de la banca.
Acum astept.

#26
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Pai pana am completat dosarul si la noi s-au miscat repede, ca nu era nimic sa tina de ei doar de tine sa faci rost de acte, sa umbli pe la notar, raportul facut de evaluator, samd. Distractia incepe cand astepti sa iti analizeze dosarul si sa il trimita la fond..pregateste-te psihic pt cel putin 1 sapt jumate timp in care nu vei sti nimic de dosar.

LE: Si apropo, sper ca stii ca extrasul de CF de informare expira in 14 zile( sau 15 nu sunt sigura), incluzand zilele cat dureaza sa il scoti deci scade 3 zile. Practic daca tu ai depus cerere de scoatere a extrasului sa zicem pe data de 27 oct iti iese cam pe 30 Oct, si considerand ca il iei in aceeasi zi si il duci la banca, banca are cam 11 zile pentru a analiza dosarul, dosarul tau trebuie trimis la fond pana pe 10-11 Nov pt ca el trebuie sa fie valabil cand ajunge la Fond. Daca nu ajunge in timpul asta, o iei de la capat, scoti alt extras.

Edited by n25cris, 30 October 2014 - 12:19.


#27
Manuellie

Manuellie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2014
Salut,

Am semnat un antecontract acum o luna si ceva cu cei de la un complex rezidential, urmand ca apoi sa obtin un credit pentru prima casa prin ING.
Intre timp apartamentul a fost finisat complet, usi/faianta/gresie/parchet/sanitare/centrala/calorifere, iar evaluatorul de la ING a venit sa faca poze si sa scrie raportul. Acesta l-a evaluat cu cateva mii de euro mai putin (el fiind 65000 - evaluat la 63000), in conditiile in care stanga si in dreapta mi se spunea ca nu este posibil sa fie evaluat la mai putin, apartamentul fiind nou - finisat - mare (90mp) si chiar redus de la pretul initial de vanzare(75000).

Are sens o re-evaluare a apartamentului? Sau mai bine trec la o alta banca?
Parerea mea este ca lipsa spagii si-a spus cuvantul.

A mai avut cineva probleme de genul?

Multumesc anticipat,
Manuela

#28
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Cam asa e intampla prin acest program, din cate am inteles. Socrii mei au cumparat pt noi un ap. cu 2 camere intr-o zona foarte buna(nu central, ci in sudul Bucurestiului mai exact Piata Sudului) luand in considerare accesul la metrou si la alte mijloace de transport(2 minute cam orice), centre comerciale, scoli, piete, spitale, tot ce vrei in imediata apropiere, la 45 000 eur, un pret f bun avand in vedere ca la conditii similare pe internet timp de 2 luni in vara asta nu am gasit ceva sub 50 000. Ap. de 54 mp, chel in afara de termopane dormitor si bucatarie si o usa decenta metalica la intrare. Ma rog, au mai dat pe acte 1.500 euro, conditia vanzatorilor fiind ca ei sa achite actele, deci sa le ramana curati 45 de mii. Apoi ne-am apucat sa renovam apart, am bagat in el cam 8.5 mii de euro fara mobila si electrocasnice, deci efectiv schimbat tot de la instalatii electrice/sanitare/termice, pus termopan la balcon, si restul prin casa-tencuieli, gletuit, gips cu vata minerala(pt izolare) peste tot mai putin in bucatarie, parchet/gresie/faianta/lambriu in balcon etc. Noi ne-am inteles cu socrii sa il luam de la ei inapoi la 53.000, adica 46.500 cat au dat pe el+ acte si diferenta cheltuita pe renovare+noile acte care trebuiec platite cand vor face ei vanzarea catre noi, totalul real fiind undeva pe la 57.000 dar au zis sa consideram diferenta de 4 mii ajutor de la ei. In fine, unde vroiam sa ajung e ca evaluatorul fix atat l-a evaluat si asta pt ca i-am spus eu situatia, adica a recunoscut si el ca e impecabil apart/scara/locatia dar ca 53mii e cam limita de sus la care il poate evalua. Nu a luat spaga, recunosc ca am vrut sa ii dau, dar nu a vrut. Cu alte cuvinte, desi el face mai mult mi-a spus in fata ca mai mult nu aveam sanse sa obtinem. Astfel ca m-am intrebat ce apart cu 2 cam as fi putut sa gasesc eu la banii astia, 53 de mii, intr-o zona buna si curata, cu o scara mai mult decat decenta, si nou/complet renovat. Evident ca, nimic, ceva asemanator fiind >55 mii. Cu alte cuvinte, nu as fi putut niciodata sa iau printr-un credit, deoarece ar fi fost subevaluat. Sau as fi putut, daca aveam eu avans mai mult de cateva mii de euro. Nasii nostri de cununie si-au facut casa de la 0 si le-a fost evaluata undeva pe la 60 mii daca tin bine minte, noroc ca au avut ei sa puna diferenta(ajutoare de la parinti). Cu toate dovezile(Facturi materiale) si tinand cont ca nu e cea mai modesta casuta din lume, nu le-au evaluat-o la mai mult. Plus comentarii de genul "nu aveti corpuri de iluminat si o alee in curte, minus 5000 euro", in conditiile in care instalatia electrica in sine e enorm de scumpa si nu corpurile, doar ca acestea nu sunt o necesitate si lumea le cam lasa ultimele. Concluzia ar fi ca e un mare impediment acest aspect, si cred eu e f greu sa gasesti ceva ok si pt tine si sa corespunda evaluarea....Tu acum deja ai dat avansul asa ca e cam nasol, poti incerca si reevaluare cu specificatia sa iti trimita alt evaluator sau sa incerci sa gasesti tu unul ok(recomandat) si banca sa ti-l accepte. Sau sa treci la alta banca..dar nu iti garanteaza nimeni ca nu vei pati la fel...

Edited by n25cris, 31 October 2014 - 16:45.


#29
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Ca sa nu se presupuna a fi doar reclama negativa, astazi 3/11 dupa 2 luni de cand am inceput procedura prin ING BANK ne-a fost aprobat (in sfarsit ) dosarul de catre Fond. :)

#30
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Felicitari! Urmeaza cei 30 de ani de mers lunar la ghiseu :)

#31
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Da :)) Join the club cum ar veni...

#32
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 n25cris, on 03 noiembrie 2014 - 15:46, said:

Ca sa nu se presupuna a fi doar reclama negativa, astazi 3/11 dupa 2 luni de cand am inceput procedura prin ING BANK ne-a fost aprobat (in sfarsit ) dosarul de catre Fond. Posted Image


Si asta se vrea reclama pozitiva sau cum?

#33
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

 billyboy, on 24 octombrie 2014 - 12:14, said:

Nu e in totalitate vina bancii, o parte din vina o aveti si voi.

1. Tu nu ai intreabat evaluatorul daca e OK raportul, inainte sa-l trimita la banca(fac referire la suma in primul rand)? Poate rezolvai cu el. De ce a comandat banca evaluarea? Eu mi-am cautat evaluator singur, am intrebat in stanga si in dreapta pana am gasit un evaluator cu care puteam discuta in cazul in care nu iesea cum vroiam eu.(era totusi in lista de evaluatori agreati)
2. Mi se pare normal ca planul apartamentului sa corespunda cu realitatea, altfel nu iese bine raportul de evaluare. Ai un perete dat jos fara autorizatie, il pui la loc, daca vrei sa fie bine.
3. Ar fi trebuit dinainte sa va interesati exact ce acte va trebuie, sa nu asteptati banca sa va zica ce aveti nevoie, in timpul procesului de creditare.(ma refer la declaratia pe propria raspundere ca nu detineti alt imobil)

Eu am asteptat 3 luni, la o alta banca(unde eram si angajat btw), pentru credit ipotecar(fara fond de garantare),  Am avut perioade si de 2 saptamani cand nu am primit niciun raspuns de la Banca, dar am stat linistit pentru ca am pus o perioada suficient de mare in antecontract, sa nu risc sa pierd avansul.

Oricum o sa ai de asteptat pana vine iarasi raspunsul de la fond, ai nevoie de nervi tari.

Bafta!


si eu ma numar printre cei nemultumiti de promtitudinea celor de la ING, si as putea completa celor spuse de tine ca mi s-a dat o lista cu ce acte imi sunt necesare, dar in ea nu era si adeverinta pe propria raspundere, mi-am amintit eu ca am citit pe net si am intrebat, plus de asta referitor la evaluator, nu il pot alege eu, este impus de ei si se alege aleatoriu din lista lor in momentul in care completez aplicatia.
De ce nu putem intreba evaluatorul? pt ca se semneaza un contract in care scrie ca el nu are voie sa imi divulge mie nici o infomatie pana in momentul in care preda raportul final bancii....etc (contract pe care l-am primit/semnat si eu)
stiu toata lumea poate spune spune ca nu trebuie sa dansez dupa cum canta banca, dar in momentul in care am un precontract semnat (implicit bani dati), alte banci nu mai au fonduri...nu prea mai avem de ales.


Ca si experienta generala, se misa foarte greu si sunt haotici, eu am dosarul complet ...si astept sa mearga dosarul la fond...dar dosarul meu e ratacit prin centrala de o luna pentru aprobari, iar cei din office nu stiu decat sa spuna " asteptam" "va tinem la curent"

Nervi tari ...intr-adevar!

#34
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010

 izometric, on 08 noiembrie 2014 - 09:08, said:



Si asta se vrea reclama pozitiva sau cum?
Se presupune a fi continuarea relatarii incepute initial despre experienta Prima Casa-ING.

#35
steluta_a

steluta_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.11.2014

 alexandru_core, on 30 octombrie 2014 - 11:27, said:

Tot la ING am apelat si eu pentru Prima Casa dar la sucursala de la romana pe 21 oct am semnat antecontractul pe 22 l-am dus la banca(incomplet inca imi trebuia cf si opinia not.) pe 22 seara a venit evaluatorul pe 23 am avut si extrasul de cf cu opinia notariala, luni am primit raspuns de la banca ca totul a fost ok la evaluare (il evaluase la mai mult)
Cat despre acte mi-au cerut doar fisa viscala pe 2013 eu avand cardul de salarii la ei
Am intrebat la banca de la inceput ce acte imi trebuiesc mi-au trimis pe mail modelul de declaratie si opinie notariala.
Singura chestie care ma deranjat ca ma tot grabeau sa aduc actepe pe motiv ca s-au terminat fondurile dar cred ca vroia sa isi atinga un target ceva tipa de la banca.
Acum astept.


sunt curioasa cat timp a mai durat la tine pana la ok/ ai primit ok-ul in cele din urma?


Ms

#36
alexandru_core

alexandru_core

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.10.2008

 steluta_a, on 20 noiembrie 2014 - 10:50, said:

sunt curioasa cat timp a mai durat la tine pana la ok/ ai primit ok-ul in cele din urma?


Ms

A durat destul de mult m-au intors inapoi cu opinia notariala si bineinteles ca a expirat extrasul, acum dosarul este la fond si azi a intrat in "Solicitare în analiza la FNGCIMM"
Daca ati terminat ce mai e de facut dupa ce primesti raspunsul de la fond ?

Edited by alexandru_core, 21 November 2014 - 15:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate