Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

ING Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Prima Casa la ING BANK

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
intrucatva

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Praz cu masline la Carrefour.

#4
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
Adevarat.

#5
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Vezi ca nu merge Homebankul pe digi.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai de ce?

#7
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007

 tybanu, on 24 octombrie 2014 - 10:58, said:

Vezi ca nu merge Homebankul pe digi.
Merge foarte bine Homebank-ul pe Digi.

#8
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Eu nu primesc smsul magic.

#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
eu nu mai primesc sms de la gagica :(

#10
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007
Poate le-a ramas cartela (sistemul) fara credit.

#11
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Cu etaj? Ce culoare?

#12
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Va sfatuiesc din suflet sa NU va duceti la aceasta banca pentru creditul Prima Casa, si probabil ca experienta e la fel si cu alte credite.
O sa povestesc experienta noastra foarte recenta.
La sfarsitul lui august, ne-am hotarat sa luam creditul prin ING intrucat ei abea intrasera in program in timp ce la alte banci fondurile se epuizau. Pe langa asta, rata ne iesea undeva cu 80 de lei mai mica pe luna fata de competitori. Noi gasisem deja apartamentul mult dorit, si tocmai ca sa nu il pierdem avand si un pret foarte bun(45.000 fara acte, 2 camere la Piata Sudului), socrii ne-au ajutat si l-au cumparat ei, urmand ca noi sa il cumparam de la ei prin creditul Prima Casa de indata ce obtinem banii.
Zis si facut, am mers la ING GORJULUI, intrucat socrii mei o cunosteau pe sefa de agentie.
Sotul meu a luat de la ei adeverinta de venit(desi aplicam impreuna fiind casatoriti, doar el este platitor), a dat-o la munca, unde a durat 1 saptamana sa i-o completeze, apoi a trimis-o pe mail domnului care ne preluase de la banca. Insa SURPRIZA, domnul intrase in concediu pt o saptamana, asa ca mailul nostru cu adeverinta de venit a zacut in spam-ul dansului probabil, timp de o saptamana. Bun, se intoarce domnul din concediu si ii spune sotului sa mai aduca niste acte in completare de pe la fostele locuri de munca(desi el are vechime totala de 6 ani, domnii vroiau musai dovada de incetare de la fostul loc de munca, desi la actualul are 1 an). In fine, ii trimitem ce a mai cerut, mai dureaza cateva zile toata chestia asta, apoi inca cateva pana le-a analizat.
Am fost la notar sa facem antecontractul, intrucat vanzatorii fiind socrii nu avea ce sa intervina ca sa pierdem avansul si alte situatii de genul, am zis sa il facem cat mai repede ca sa scapam de un stres. Am sunat si la banca, am intrebat daca sa il facem sau nu, ei au zis ca e ok sa il facem. Cand am ajuns la notar, vedem un alt cuplu care completa declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detin alt imobil. Noua banca nu ne spusese nimic, stiam asa ceva din auzite insa nu stiam cand anume trebuie. Sunam la banca, la notariat fiind, si intrebam daca ne trebuie si noua asa ceva, si de unde luam declaratia tip specifica fiecarei banci. Ne-au spus ca ne trebuie(evident), ne-au trimis pe mail formularul dupa lungi insistente(cam jumate de ora), am fugit la cel mai apropiat centru de printare si l-am scos. Ajunsi in fata notarului, ne intreaba cate exemplare vrem, ca si asta e in functie de banca. Zicem ca nu stim, ca nu ni s-a spus. Sunam la banca de cateva ori, nu mai raspunde nimeni. In final am facut cate 3 de fiecare, ca sa fim siguri. Semnam antecontractul pe 27.09.
Apoi banca ne spune ca ne trebuie extras de carte funciara de informare pentru cand trimit spre Fond, sa il scoatem dupa evaluare. Zicem ok, comandati evaluarea, ca sa ne grabim cat putem. Tot dupa lungi insistente si telefoane peste telefoane am reusit sa ii facem sa ne plaeze comanda la firma de evaluari. Am platit, si ne-a programat peste cateva zile la evaluare. S-a facut evaluarea, totul a decurs ok. Dl evaluator mi-a spus ca el in maxim o zi trimite raportul la banca. Trece o zi, trec doua, trec trei, nu mai primeam niciun raspuns. Sunam la banca, ne spune ca inca nu il au. Mai asteptam o zi, sunam evaluatorul, ne zice ca el l-a trimis exact dupa o zi asa cum ne-a spus ca va face. Mai trec cateva ore si ne suna si banca, ca au primit raportul si sa mergem sa scoatem extras de cf. A, si foarte important, ne spune ca imobilul a fost subevaluat. Noi am pus 53.000 euro pret imobil in antecontract, urmand ca banca sa ne finanteze aprox 50.000 eur, adica fara avans.(da, pretul a crescut de la 45 la 53 pt ca apartamentul s-a renovat complet intre timp, dupa gusturile noastre si pe banii socrilor, plus actele notariale de la cumpararea imobilului, am ajuns la suma asta care trebuie sa le-o restituim).
Panica panica, am fost subevaluati, tre sa modificam toate actele, tre sa vedem cum ne descurcam cu banii. Intre timp noi am depus pentru extras, care a iesit in 3 zile(desi am platit taxa de urgenta, aici si notarul a fost "super"). A doua zi dupa ce au avut ei raportul de evaluare noi am dus restul de documente, respectiv antecontractul si extrasul de carte funciara. Am intrebat cam cat dureaza sa trimita la fond si sa se intoarca, mi-a zis ca Marti cel tarziu(era Joi) cei din sediul central trimit dosarul la Fond, dupa ce il analizeaza si ei. Deci in total in 2 sapt maxim avem banii. Noroc ca mi-a dat prin minte sa intreb cum facem avand in vedere ca a fost subevaluat apartamentul, ce trebuie sa facem si ce suma primim pana la urma. Se uita ea prin calculator si isi da seama ca defapt a fost chiar supraevaluat cu 1.000 de euro, adica la 54.000. Se uitase in craci si ne-a facut sa nu mai avem liniste o zi si o noapte doar pt ca ea nu a fost in stare sa verifice calumea o informatie inainte sa o dea mai departe clientului(adica noi).
Am uitat sa zic ca intre timp, domnul care ne-a preluat dosarul initial a intrat (iar) in concediu o sapt. si ne-a preluat o colega de-a lui, adica tocmai aceasta care da palpitatii oamenilor cu informatii eronate. Pe langa asta tot ne repeta ca ea are multe dosare, si le-a preluat si pe ale lui pana se intoarce el, si ca e greu, si etc. De parca ma interesa pe mine ce probleme are ea, sau eu ma plangeam cu ale mele la ea. In fine.
Plec acasa bucuroasa ca o sa primim cei 50.000 mult visati. Vine luni, vine marti, nu primim niciun semn. Intre timp eu verificam din ora in ora statusul dosarului pe site-ul Fondului, unde nici macar nu aparea solicitarea noastra. Ii sun marti, imi zice ca dosarul e la sediul central si ei nu stiu ce se intampla, de ce dureaza atat. Vine miercuri, si sotul primeste telefon ca dosarul a fost respins, atentie, pt ca lipseste un perete dintre bucatarie si hol, perete ce apare pe releve si in casa nu e. A reiesit la raportul de evaluare. Dar de ce timp de aproape 2 sapt cat au avut raportul in brate nu ne-au putut spune ca nu e ok? De ce a trebuit sa pierdem acest timp de pomana? De ce evaluatorul nu ne-a zis la evaluare ca nu e ok? Ramane un mister. Ne zice ca singura optiune e sa punem peretele la loc si sa facem o reevaluare, sau sa luam un credit ipotecar normal, ceea ce se excludea din start pt ca nu avem 15% avans si trebuia sa restituim 50.000 socrilor si nu mai putin, cat am fi primit prin alt credit.
Apuca-te si cauta muncitori, cauta solutii, plangi de nervi. Noroc ca tatal meu se pricepe in acest domeniu, s-a apucat el si cu ajutorul nostru in doua zile peretele a fost gata. A mai durat un weekend ca eu si sotul sa il zugravim, intre timp vineri am sunat la banca sa ne reprogrameze la o alta evaluare luni, adica cat de repede puteam noi sa refacem peretele. Intreb, nu cumva imi trebuie un extras CF nou, pt ca cel initial urma sa expire Miercuri, deci la 2 zile dupa ce se facea reevaluarea, deci abea cand raportul de evaluare nou iesea. Zice ca da, si sa ma duc luni sa solicit altul. Luni s-a reevaluat apart, eu am fost sa solicit un alt extras. Miercuri a iesit extrasul, iar joi dimineata eram cu el la banca. Noul raport de evaluare a iesit ok. Am intrebat iar: cat mai dureaza pana avem banii? Acelasi raspuns, cam 2 saptamani.
Si iata dragii mei, cum am depus (din nou) dosarul complet joi 16.10 la ING Gorjului, si nici pana acum vineri 24.10 nu mai avem nicio informatie. Am sunat ca disperatii de marti incoace zilnic, la sediul Gorjului, la sediul central, la call center. Nimeni nu stie de ce, dau vina unii pe altii, nu ni se da niciun raspuns. Cu alte cuvinte luni ne expira si cel de-al doilea extras, deci daca nu ajunge printr-o minune dosarul la fond pana luni la pranz ar trebui sa scoatem un alt extras, si peste 3 zile cand iese sa il ducem iar la Gorjului, si iar sa asteptam Dumnezeu stie cat pana trimit ei dosarul la fond.
Nu prea stim ce sa facem, suntem complet debusolati si tristi, ne e rusine de socrii ca nu ne putem onora promisiunea de a restitui banii. Daca nu cumparau ei apart. si eram intr-o situatie normala, cu vanzatori straini, pierdeam de mutl orice sasa de a lua apartamentul. Nu sta nimeni sa fie frecat asa. Adica, haideti scoateti de 3 ori extrase, ca astia de la banca sunt incompetenti. Da' acu puneti si un perete la loc, repede repede, ca altfel nu ne da creditul. Etc.
Cred ca vom merge la o alta banca(nu stiu inca care) si vom relua procesul. Alt timp pierdut, bani(evaluari, extrase, etc), nervi si stres. Unde mai pui ca antecontractul expira pe 27.11(am pus termen 2 luni pt semnarea contr. de vanz-cump final, dar daca nu se misca astia de la ING o sa depasim termenul)
Cam asta e experienta noastra cu ei. Nu vreau decat sa ramana fara clienti, pt ca isi bat joc de ei. Ii doare undeva. Si vreau sa le fac reclama negativa pt ca e singurul mod in care imi pot varsa nervii.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

 n25cris, on 24 octombrie 2014 - 11:15, said:

Va sfatuiesc din suflet sa NU va duceti la aceasta banca ..............

PAI ACUMA SPUI?
cand am vazut primul post din acest topic, am crezit ca ne recomanzi aceasta banca, asa ca am dat fuga si am semnat actele de teama ca citesc si altii pe aici si se face coada la sucursala.....

#14
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Primul post a fost din greseala, am vrut sa il sterg dar nu merge sau cel putin nu gasesc cum. Cred ca era evident. De ce trebuie sa fii ironic?:)

#15
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 18.06.2009
ING a devenit o banca 'sinucigasa'.  In primavara am incercat sa iau un credit ipotecar normal, fiind respins fiindca voiam pe termen scurt (15 ani maxim) si rata lunara era la ~60% din salariu, desi au verificat ca pe extrasele in ultimii ani intra lunar incasari din activitati independente (lucrez in IT) care depasesc salariul de baza de multe ori. Dupa cateva zile de la respingere, am inceput sa primesc telefoane de marketing de la ING pentru credite imobiliare. Am renuntat intre timp la serviciile lor dupa ce am descoperit ca se face dubla conversie valutara la achizitiile de pe site-urile de comert. Urmeaza sa ma interesez de un credit prin prima casa, BT si BCR par a fi mai profesionisti pe acest domeniu.

Edited by Rainwish, 24 October 2014 - 12:01.


#16
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
Mie mi se pare strigator la cer sa te comporti asa, adica interesul e al lor sa aiba cat mai multi  clienti datori vanduti 30 de ani care sa returneze sume duble, etc. Ideea e ca te incurca foarte mult si sunt lucruri cu care nu e de joaca, iti poate da toata viata peste cap. Sunt total dezinteresati si neprofesionisti, chiar nu inteleg ce dureaza atat sa verifice niste documente(putine, de altfel). La preaprobare am stat aproape 3 sapt, acum 1 sapt doar ca sa trimita catre fond, a doua oara, deci 2x1 sapt. Fara sa mai punem cate greseli au facut, lipsa de informare catre client, lipsa transparentei, lista continua...Daca eram un om simplu cu 8 clase si vroiam un credit era imposibil sa il obtin cu asa angajati ai bancii....mai ca tre sa le faci tu treaba daca vrei sa obtii ceva.

Edited by n25cris, 24 October 2014 - 12:08.


#17
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Nu e in totalitate vina bancii, o parte din vina o aveti si voi.

1. Tu nu ai intreabat evaluatorul daca e OK raportul, inainte sa-l trimita la banca(fac referire la suma in primul rand)? Poate rezolvai cu el. De ce a comandat banca evaluarea? Eu mi-am cautat evaluator singur, am intrebat in stanga si in dreapta pana am gasit un evaluator cu care puteam discuta in cazul in care nu iesea cum vroiam eu.(era totusi in lista de evaluatori agreati)
2. Mi se pare normal ca planul apartamentului sa corespunda cu realitatea, altfel nu iese bine raportul de evaluare. Ai un perete dat jos fara autorizatie, il pui la loc, daca vrei sa fie bine.
3. Ar fi trebuit dinainte sa va interesati exact ce acte va trebuie, sa nu asteptati banca sa va zica ce aveti nevoie, in timpul procesului de creditare.(ma refer la declaratia pe propria raspundere ca nu detineti alt imobil)

Eu am asteptat 3 luni, la o alta banca(unde eram si angajat btw), pentru credit ipotecar(fara fond de garantare),  Am avut perioade si de 2 saptamani cand nu am primit niciun raspuns de la Banca, dar am stat linistit pentru ca am pus o perioada suficient de mare in antecontract, sa nu risc sa pierd avansul.

Oricum o sa ai de asteptat pana vine iarasi raspunsul de la fond, ai nevoie de nervi tari.

Bafta!

#18
n25cris

n25cris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 24.06.2010
1. Am intrebat evaluatorul, el doar mi-a zis ca trebuie sa treaca in raport lipsa peretelui, nu am stiut ca asta e o cauza de respingere sau ca nu e ok, asa a fost cumparat apart. de la vechii proprietari. I-am zis ca am trecut pret 53000, el a fost foarte dragut si a trecut 54000 deci mai mult. Am vrut sa ii dau ceva banuti la sfarsit ca sa ma asigur ca va fi bine dar nu a vrut sa ia. Oricum a fost bine. Cand a venit a doua oara la reevaluare, caci a venit tot el, si-a cerut mii de scuze si mi-a spus ca nu i s-au mai respins dosare, pe motivul asta, pt ca peretele nu era de rezistenta, bla bla.
Banca ne-a spus ca asa e procedura, adica: sa le spunem cand suntem acasa/disponibili pt evaluare, ei comanda la o anumita firma evaluarea, firma trimite nu stiu ce ordin de plata sau ceva asemanator(nu ma pricep), platim prin transfer bancar si apoi suntem programati la evaluare. Ceea ce am si facut.
2. Ai dreptate, nu e legal sa darami fara autorizatie. Dar nu stiu cine ia releveul unui apart cand il cumpara, mai ales cand 99% este exact ce isi doreste de la acel apart. Mie chiar mi-a convenit ca e bucatarie deschisa si nu mi-a trecut prin cap ca o sa avem probleme cu asta. Mie mi s-ar fi parut normal ca banca sa ne puna in vedere aceste lucruri sau macar dupa ce s-a facut evaluarea si au vazut in raport, sa ne anunte ca nu e ok. Oricum, in final, am refacut peretele, chestie ce a durat 3 zile, deci ne-am miscat cat de repede am putut. Tergiversarea dosarului spre a fi trimis catre Fond nu cred ca are vreo legatura cu chestia asta.
3. Ne-am interesat, stiam ca ne trebuie, dar nu stiam cand. De cate ori am avut ocazia, si telefonic si prin email si fata in fata am intrebat obsesiv, ce acte ne trebuie, ce trebuie sa facem, cat dureaza, etc. Pe langa asta nu mi se pare normal sa intreb eu, ci mi s-ar fi parut normal sa imi spuna de la inceput: va trebuie cutare acte,faceti rost de ele si apoi veniti. Avem si noi o viata, un job, nu putem asa toata ziua sa stam pe drumuri, aiurea. Asta e ideea, ei daca ma suna acum "du-te repede si scoate x document", nu functioneaza chiar asa, ca nu ne putem teleporta. Facem si noi tot ce ne sta in putinta.

Legat de perioada antecontractului nu e problema(momentan), expira pe 27.11 deci mai avem o luna pana atunci, am luat 2 luni zic eu mai mult decat necesar cu tot cu marja de eroare, problema ar fi daca ne mutam la alta banca si luam tot procesul de la inceput ca va trebui sa facem un act aditional de prelungire, alti bani alta distractie. Oricum nu asta e problema esentiala, ci faptul ca suntem dusi cu presuletul si cu zaharellul si nu se intampla nimic.

As sta si eu linistita chiar de ar trimite dosarul la Fond peste o sapt, dar la Prima Casa e chestia asta cu extrasul de informare, care trebuie sa fie in valabilitate in momentul cand se trimite la Fond. Asta e problema, ca expira extrasul. Si trebuie reluat de o mie de ori tot procesul asta, e un nonsens.

Astept cat e nevoie rasp de la Fond, vreau doar sa stiu ca ajunge o data la ei ca sa stau linistita ca nu imi mai expira ceva. Am inteles ca oricum ei se misca repede, in medie 3 zile si maxim 5.

Multumesc!

Edited by n25cris, 24 October 2014 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate