Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Revelion 2015 - Egipt?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
danagh

danagh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.07.2010

View Postraul_6776, on 16 octombrie 2014 - 19:38, said:

Multe saptamani din viata mea le-am petrecut in Egipt.
.
.
Oare citzi din cei care "denigreaza" sub diverse "motive" ideea unui sejur iarna in Egipt au fost in tara faraonilor ?!

Pot sa raspund ?
Nici unul !
Dupa ce cobori prima data cu snorkelul in Marea Rosie, NU te mai vindeci.
Te intorci ca somonul la locul de bastina ... si iar ... si iar ...
Se cheama EGIPTITA si se ia rau de tot, scrie si la MAE pe avertizari!
Mortala, ce mai! Dupa ce o iei, vezi numa’ peste colorat, coral, piramide si mumii!
Avioane pline cu fraieri bolnavi la minte circula continuu si isi descarca electrocutatii in Hurghada, Sharm, Marsa Alam si prin Cairo, vai de mama lor!
Media pe o anumita saptamana (foarte modesta) din acest an a fost cam asa :
Total            625 planes/week
German+Ost   21.44%
English    21.12%
Russian+Ukr   16.96%
Italian     10.40%
Turkish   10.40%
French     5.60%
Dutch 3.04%
Spanish   2.73%
Greek     2.24%
Others     6.08%
Romanii erau la ZERO procente, asiaticii si toti ceilalti intra la “altii”, sper ca am copiat bine ...
De aici deducem ca suntem mult mai bine informati, mai destepti si mai cultivati ca restul.
In plus, cooperam excelent intre noi, dupa care mai cooperam cu Mossadul, cu MI5, cu FSB, cu CIA si cu DGSE. Astia au grija sa ne informeze corect, platesc cu bunavointa ingaduitoare din buzunarul lor pentru articole selectionate special (de catre niste baieti si mai speciali) pentru inegalabila noastra putere de intelegere.
Recent am fost intr-o alta tara de jihadisti unde cica sunt patrule de baticuri pe cap si de virginitate (ce dreaq o mai fi si aia ...) si unde se pusca mult cu AKM-ul dupa americani, ca asa zice la revista presei si presa nu minte. La o plimba-tava, in spatele meu era o gasca de texani veritabili, inclus palaria, si am vrut sa-i intreb „ nene, zi si mie unde se trage ca vrem si noi sa vedem ceva explozii ori un control de vi...” da’ m-a oprit un sut dat la glezne de un compatriot. Ala a zis .. baaaaaaaaa, stii sigur ca ne-am urcat in avionul care trebuia ? Ca prea era curat si spalat pe jos si bastinasii muuult prea prietenosi. Ma intorc spre un localnic si ala ma intreaba de unde suntem ... Romania zic eu .. se incrunta usor, apoi explodeaza intr-un zambet total ... aaaaaaa, yessss, TRACTOR !!!! TRACTOR !!!!! si ma bate cu palma pe spate ... si eu mai uit luuuuung, lung de tot. Totusi, cred ca ne-am suit in alt avion. Ca televizorul nu minte.

#20
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Ce naiba se intimpla cu preturile pe Egipt? Am fost in 2007 la un foarte bun hotel ( lantul red see hotels) in Makadi cu aproape 1000 de eur 2 persoane.
In 2008 am revenit in Sharm cu 1100 euro si cu copilul inclus.
In 2012 vara am mers tot in Sharm cu 1500 ( copilul avea 10 ani deja) la 5 * ok.

Anul asta vreau sa ma intorc in primavara si parca ofertele au luat-o razna sau mi se pare mie? Niste amarite de hoteluri pleaca de pe la 500 de eur. Si cind vad majoritatea oferteleor cu taxe de carburant , de intilnire, de viza, de portofel etc etc etc ( total vreo 185 e) mi se pare ca au inebunit; sau cumva Egiptul incepe sa rivalizeze cu Rep Dominicana la pret?
Fac un calcul la niste hoteluri medii si imi iese 17-1800 eur de familie!!!!! Ce o insemna asta? Se ingramadeste lumea pe Egipt si nu stiu eu?
In schimb din Budapesta sint alte preturi....Sau imi trimite o firma o oferta cu Turkish din Istambul. Bune preturi. Exceptionale chiar Dar pina la Istanbul alerg.?

#21
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Ai prins acele preturi super bune pe o perioada in care Egiptul era in crestere ca si vanzari si un anumit touroperator rus a intrat pe piata noastra cu super preturi. Acum din pacate Egiptul de la noi nu merge inca cum trebuie si la capacitate maxim asa ca sunt preturi destul de ridicate in unele situatii

#22
marty70

marty70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 01.02.2007
Cresterea preturilor este un mod ciudat de a rentabiliza balanta charterelor, nu? Adica eu vroiam sa merg cu inca o familie, dar acum ma vad nevoit sa renunt sau sa mai astept.
Ma gandesc insa ca lucrurile nu pot ramane asa atita vreme cit si rusii , cei care ocupa 60-70 % din locurile hotelurilor ( o cifra cu totul ghicita) nu mai au bani sa calatoreasca din cauza devalorizarii rublei lor. Presupun ca hotelierii egiptenii trebuie sa se orienteze mai mult catre vestici.

#23
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 19.11.2008
Da inca asteptam sa vedem evolutia din acest an. Piata turistica rusa a fost zguduita in ultimele luni, incepand in vara mai multi touroperatori importanti au dat faliment. Romanii inca se feresc de Egipt, anul acesta a fost o crestere insa mult sub nivelul anilor pe care ii aminteai tu. Ca dovada un avion pentru Hurghada se umplea doar prin combinatia Cluj/Bucuresti nu avea capacitatea de a duce 2 avioane diferite .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate