Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Revelion 2015 - Egipt?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
andra_ghibutiu

andra_ghibutiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.04.2007
Am gasit o oferta interesanta la agentia J'Info Tour - Croaziera pe Nil + tur clasic Egipt. Ma bate gandul sa ma duc de Revelion, avand in vederea ca de demult vizez la vizitarea acestei tari.
Am insa 2 mari retineri:
1. despre aceasta agentie am gasit niste review-uri negative, dar cu multi ani in urma - 2005+2008 - mai noi nu am gasit nimic
2. este oare destul de sigur de mers acum in Egipt? Nu prea mai vad multe agentii care sa organizeze tururi - sejururi la statiunile de pe litoral, gasesti, dar tururi nu prea.

Din experinta voastra, cu ce agentii ati fost plecati si cat de ok vi se pare acest plan turistic?

#2
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Acum cu Ebola asta te-ai gasit sa pleci in Africa?

#3
andra_ghibutiu

andra_ghibutiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.04.2007
M-am uitat inainte la statle unde s-au semnalat cazuri. Printre ele: Spania si SUA.
Egipt nu.
Asa ca-mi asum :)

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
https://en.wikipedia.../Luxor_massacre

Recomand Valea Prahovei.

http://www.gandul.in...-sansa-13353801

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu de ebola trebuie sa te feresti. Sunt altele mult mai grave. Cauta alta destinatie.

#6
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postandra_ghibutiu, on 16 octombrie 2014 - 10:40, said:

M-am uitat inainte la statle unde s-au semnalat cazuri. Printre ele: Spania si SUA.
Egipt nu.
Pana la revelion se pot intampla multe...

#7
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Cu atatea rapiri, crime si atentate puse la cale de teroristii islamisti, te-ai gandit tu sa te duci in Egipt (una din zonele sensibile) ? Ce sa zic .. drum bun si sper sa te intorci cu capul pe umeri :D

Edited by Danubian, 16 October 2014 - 11:13.


#8
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
De ce speriati oamenii in halul asta ? Toata vara au fost turisti in Egipt si au venit foarte incantati si fara probleme . Daca ar fi sa te iei dupa toate cate apar atunci nu ai mai iesi din casa - in Turcia se omoara la granita cu Siria, in Bulgaria iti fura masina / sau iei hepatita din apa , in Grecia sunt numai proteste, in SUA iti pica avionul in cap sau risti sa ajungi intr-un schimb de focuri ... hai sa fim seriosi

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
De ebola sau rapitori te mai feresti sau ai norocul sa scapi dar de calitatea serviciilor, nope. O sa regreti amarnic.

#10
andra_ghibutiu

andra_ghibutiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 26.04.2007
Nu sunt genul de persoana care sa se sperie usor :D

Ma intereseaza date concrete si experiente ale unor oameni care au fost de curand si care pot sa povesteasca impresiile lor bune/proaste.

#11
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Nu teroristii sunt problema cu ei mai poti sa negociezi, dar cu Ebola nu!

#12
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View Postandra_ghibutiu, on 16 octombrie 2014 - 10:16, said:

Nu prea mai vad multe agentii care sa organizeze tururi - sejururi la statiunile de pe litoral, gasesti, dar tururi nu prea.


Inainte era plin de oferte cu tururi prin Egipt .... crezi ca agentiile de turism care se respecta sunt proaste? NU organizeaza astfel de tururi oriunde pt ca au primit avertizari clare (astfel de avertizari au fost date si in mass-media) ca riscurile sunt mari. Intreaba la ambasada romana din Egipt (http://www.mae.ro/ro...ssions/3182#716)  care e situatia si te lamuresti. Poate ca s-a mai calmat treaba , desi nu cred.

Citeste aici: http://www.mae.ro/travel-alerts/2906 si poate gasesti si un telefon ceva

Edited by Danubian, 16 October 2014 - 12:09.


#13
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Inainte de a plati excursia , ginditi-va si la fanii Statului Islamic! Au destui fani dementi si-n Egipt!
Chiar daca sinteti turist/a ,nu vor avea mila nemernicii....
Ramine valabila urarea altcuiva care a postat anterior!

#14
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View Postalionte, on 16 octombrie 2014 - 12:33, said:

Inainte de a plati excursia , ginditi-va si la fanii Statului Islamic! Au destui fani dementi si-n Egipt!
Chiar daca sinteti turist/a ,nu vor avea mila nemernicii....
Ramine valabila urarea altcuiva care a postat anterior!

Astia (Statul ISlamic) sunt niste dementi care au depasit AlQuaeda in ceea ce priveste brutalitatile/crimele comise. Nu inteleg cum de o astfel de grupare poate sa lupte pe mai multe fronturi ( vezi Irak si Siria) si sa aiba si succes. Pai e posibil ca o coalitie internationala sa nu fie in stare sa rada de pe fata pamantului o grupare de genul asta? Daca luptau doar lupta de guerilla intelegeam dar din moment ce islamistii asediaza orase mi se pare greu de inteles ca nu au fost invinsi pana acum. Probabil coalitia internationala e doar o gluma proasta a americanilor. Sincer nu am studiat f mult problema dar ma mir cum isi fac de cap "soldatii" acestui asa-zis Stat Islamic.

Edited by Danubian, 16 October 2014 - 12:46.


#15
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Agentiile de turism nu mai organizeaza asa multe tururi de acest fel tocmai datorita sperieturii pe care o baga in turisti forumurile si presa . De ce oare din Germania si Ungaria s-a zburat fara probleme tot timpul ?

Da SI sunt niste dobitoci care nu stiu pe cine au in spate pentru ca nu cred ca nimeni nu poate sa le faca nimic , dar oricum asta este o alta discutie .

#16
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View Postadi_ab, on 16 octombrie 2014 - 13:50, said:

Agentiile de turism nu mai organizeaza asa multe tururi de acest fel tocmai datorita sperieturii pe care o baga in turisti forumurile si presa . De ce oare din Germania si Ungaria s-a zburat fara probleme tot timpul ?

Se fac diverse excursii in Egipt dar sunt evitate unele zone unde pericolul e mare. Oricum, cei care au fost acolo mi-au zis ca se deplaseaza de la hotele la diverse obiective turistice, insostiti de trupe inarmate. Trebuie sa stai cu grupul si sa ai ochii deschisi. Una e sa te duci in Austria si alta e sa te duci in Egipt sau il alta tara din zona - sunt totusi niste riscuri. NU zice nimeni sa nu se mai duca lumea acolo ci doar sa se gandeasca de doua ori inainte sa ia decizia finala :)

#17
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
In Egipt de multi ani se circula in convoi intre obiective , tocmai pentru protectia turistilor . Nu este de acum asta . Da este adevarata comparatia ta legata de Austria si Egipt , dar aici ai istorie , caldura si o apa incredibila cu recifuri de corali

#18
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Multe saptamani din viata mea le-am petrecut in Egipt.
Am petrecut un revelion "fantastic" in aceasta tara pe care nu il voi uita niciodata, datorita organizarii excelente ceea ce in Europa la un buget normal nu l-am intalnit niciodata.
Am prieteni care au fost de 5 pana la 10 x in aceasta tara.
Imi doresc si sper ca in aceasta iarna sa ajung iarasi la soare pe malul Marii Rosii.. la temperaturi de 30 de grade Celsius.
Oare citzi din cei care "denigreaza" sub diverse "motive" ideea unui sejur iarna in Egipt au fost in tara faraonilor ?!

Edited by raul_6776, 16 October 2014 - 19:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate