Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ajutor imi cade parul.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Salutare.
Am 26 de ani si am o problema.
De ceva timp a inceput sa imi cada par mult din cap, practic daca dau cu mana prin par raman cu ce-l putin 15-20 fire in mana.
Ce as putea sa fac sa nu mai imi cada parul?
Va multumesc.

#2
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
ori e genetic... ori nu ti-ai ingrijit parul si acum vezi rezultatele...

spalate la 2 zile... doar 1 data pe saptamana baga sampon in el... baga balsam in el... fa-ti masaj capilar

folosesti:gel, ceara, fixativ.. sau vreun pordus de cosmetizare a parului??

#3
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Mancare sanatoasa si fara e uri , scadere stres , somn regulat , nu alcool , nu tutun ,sport si ...

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
singurul remediu care functioneaza este sa incepi sa te razi in cap cu lama de barbierit. radacinile parului vor deveni mai puternice si mai adanci.
te razi odata la 2-3 zile timp de 3 luni apoi lasa-l sa creasca sa vezi cam cu ce ai ramas.

#5
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Cica e normal sa pierdem intre 50 si 100 de fire pe zi.
Eu zic ca daca a inceput sa cada, cade tot!Posted Image

#6
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Eu folosesc gerovital si parca nu mai cade asa mult. Oricum daca incepe sa se vada prea tare chelia o sa ma rad in cap

#7
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Chelia e cam genetica. Poti sa te razi in cap pana inebunesti. La fel ca femeile pe fata. N-o sa creasca nimic in plus.

#8
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Pai si la mine a inceput sa se vada chelia asa putin, dar in parti a urcat de tot in sus...nu stiu ce sa m-ai fac...

#9
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Iti zic eu ce sa faci: obisnuieste-te cu ideea.

#10
mia_cj

mia_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.07.2005

View Postionut3107, on 06 octombrie 2014 - 20:22, said:

Salutare.
Am 26 de ani si am o problema.
De ceva timp a inceput sa imi cada par mult din cap, practic daca dau cu mana prin par raman cu ce-l putin 15-20 fire in mana.
Ce as putea sa fac sa nu mai imi cada parul?
Va multumesc.
incearca si ia ceva suplimente,vitamine ,mai ales fier ,eliminand inceputul de chelie ,chesti ereditare ,poate fi si parul tau care se regenereaza ,cam de 2 ori pe an parul cade mai mult ca de obicei ,acum tu stie cat iti cade de obicei,sau poate fi cum am spus la inceput nevoie de suplimente,vitamine ,
mie la 3 luni dupa sarcina imi cadea in prostie ,ceva normal in cazul asta ,dar nu vroiam sa raman chealA,am luat 2 luni un complex de multivitamine si multiminerale pt mamici si este tot ok acum la 3 luni,deja se vad noile fire de par crescute cam 3 cm
succes

Edited by mia_cj, 17 October 2014 - 06:58.


#11
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Îi spuneam că îmi cade părul, iar el ne dădea remedii, că şi părul trebuie să se hrănească şi ne spunea să facem gălbenuş de ou cu ulei de ricin şi să ne spălăm capul şi să-l clătim cu oţet de mere.
-Nu cereti sursa ori contextul ca am luat deja 2 puncte de penalizare!

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Unul din puncte expira maine, a fost o eroare umana, deci este doar un punct ( de maine ).
Problema a fost asa: site extern + flood + chestii religioase.

Cat despre uleiul de ricin, da, il recomand ( nu numai pentru cadere cat si pentru crestere ).
De asemenea, incearca si cu bere dar trebuie clatit bine.

#13
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Astea cu rasul in cap nu dau rezultate.
Ca tratament e doar medicamentul propecia(finasteride)-dar poate avea efecte secundare constand in scaderea libidoului.
Apoi mai este minoxidilul-o solutie cu care te dai pe scalp, dar e cam incomod de folosit.

Si mai este implantul de par, se face si la noi, avem un doctor foarte bun in Buc, nu dau nume sa nu se considere reclama, dar trebuie ceva bani.
Evident, solutia cea mai simpla este acceptarea situatiei, doar ca-i mai greu la varste foarte tinere.

#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Cu inhibitorii de 5-alfa-reductaza cum este si finasteridul îți furi singur căciula, mai ales daca ai sub 50-60 de ani. Inainte de toate activitatea acestei enzime depinde de nivelul de insulina.
Iar daca esti sedentar si mananci multe zaharicale, ai toate sansele sa faci abuz de insulina. Chiar ma intreb daca lipsa de forta fizica a celor sedentari, este corelata cu transformarea testosteronului in dht care provoaca chelie.

Conteaza si cat de bine te hranesti ! cum dracu sa te repezi la medicamente, cand poti modifica dieta si sunt atatea suplimente EFICIENTE care pot fi folosite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate