Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Linux ca alternativa in institutiile publice in contextul scandalului Microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004

View PostZinus, on 15 iulie 2015 - 19:18, said:

Și se pare ca se pun relativ repede in miscare: http://www.digi24.ro...calculatoarelor
[/font][/size]
Deci se poate și la noi.

Sau nu.

Quote

Informaticienii care au scris raportul ajuns pe masa guvernului dau de înţeles că protejarea calculatoarelor statului a devenit un coşmar. Atacurile informatice sunt la ordinea zilei, iar programele anti-virus nu pot acoperi breşele care au rămas deschise în sistemul de operare Windows XP după ce Microsoft i-a retras suportul tehnic.

Si concluzia:

Quote

Numai achiziţia de PC-uri noi ar sări de 100 de milioane de euro. Dacă se va decide şi înlocuirea serverelelor care asigură comunicarea între instituţiile statului, suma ar putea fi mult mai mare.
Iar computerele noi vor trebui să fie dotate cu softuri noi, unele scumpe. Toate aceste investiţii s-ar adăuga celor 10 miliarde de euro pe care statul deja le-a cheltuit cu infrastructura informatică în ultimii 15 ani.

Quote

În vară,... guvernul a anunţat că va pune accent pe folosirea de programe gratuite. Însă e greu de crezut că sistemele de operare Windows vor fi înlocuite cu versiuni de Linux. O astfel de schimbare ar trebui urmată de cursuri intensive de pregătire pentru funcţionarii statului.

Sursa: http://www.digi24.ro...oarele statului

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Raport facut tot de incompetenti.

#39
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Pentru un utilizator care are de lucrat ceva intr-o aplicatie, Linuxul arata absolut la fel ca Windowsul. Cursurile inseamna de fapt spaga, asta-i tot. Pe cit pariu ca tot HP cistiga orice licitatie pentru "cursuri"?

#40
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Astazi am avut de instalat un echipament la o institutie bugetara.
Surpriza a fost sa vad ca,la decizia directorului local, os-ul folosit in unitate era ......... Linux Mint   !!!!!!!!!!!!!!!!

Mi-a spus ca are alocate un numar de licente XP corporate, dar el a preferat ... Linux.

Si cum de ceva ani oamenii aia isi fac treaba ....si fara training !




Eu daca as fi seful lui l-as sanctiona serios, motivul fiind ca utilizeaza distributie bazata pe Debian. Pana me, sa puna si el ceva derivat red hat sau slack !

#41
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Bravo lor! La stat ai zis? E chiar wow. Serios, cred ca ar merita o diploma Posted Image
p.s: Nu .deb, .rpm sau slack ci ceva bazat pe Arch Posted Image

Edited by Zinus, 15 December 2015 - 22:08.


#42
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Da. La o institutie bugetara.
Nu cred ca ar fi Ok sa dau imai multe informatii.

Am avut de instalat un Canon IR 2520 in varianta la piele, UFR LT II deci GDI in retea.. Si serverul la canon.eu cu probleme.Dar pana la urma a mers  :) .

Nu stiu daca remarcati dar producatorii de echipamente din zona celor care papa consumabile au devenit din ce in ce mai curtenitori cu linuxul.

#43
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostZinus, on 15 decembrie 2015 - 22:08, said:


p.s: Nu .deb, .rpm sau slack ci ceva bazat pe Arch Posted Image
De ce? Dar concret, nu pareri subiective.

#44
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Era doar un raspuns "in prosteala" pentru afirmatia "Eu daca as fi seful lui l-as sanctiona serios, motivul fiind ca utilizeaza distributie bazata pe Debian. Pana me, sa puna si el ceva derivat red hat sau slack !". Eu personal folosesc si Arch linux si Linux Mint. Arch linux imi permite sa-mi personalizez si sa-mi configurez pana in cel mai mic detaliu sistemul (+ AUR, care il consider superior ppt-ului), pe cand linux mint are avantajul ca nu trebuie configurat atat de mult ca si arch-ul (ceea ce uneori e un avantaj al arch-ului (faptul ca-mi permite sa-l configurez) , dar nu mereu am timp/chef sa fac asta). Ceea ce m-a convins sa folosesc si linux mint este ca uneori, din cauza faptului ca nu sunt foarte priceput si ca nu stau sa citesc instructiunile, anumite aplicatii de pe arch devin inutilizabile si nu am mereu timp/chef sa-l mai repar, deci eu folosesc mint-ul ca sistem de back-up.

Edited by Zinus, 21 December 2015 - 22:34.


#45
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Iaca bulgarii http://www.zdnet.com...be-open-source/

#46
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@shiva, nu se refera la OS sau suite Office ci la aplicatiile dezvoltate special pentru institutii publice, guvern etc. Din punctul meu de vedere e un lucru bun, se poate vedea pe ce s-au cheltuit banii si un alt programator poate continua dezvoltarea sau repara diverse daca e cazul.

#47
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Stiu, da' e un pas extraordinar pt. a asigura un software de calitate in institutiile statului. Si interoperabilitatea dintre ele (ca asta doare si la noi - ma apuca toti dracii cand aud pe la tembelizor justificari dinalea ca datele erau din 2012).
Vreau si la noi o lege dinasta (si contractele cica vor fi publice)

#48
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postshiva, on 05 iulie 2016 - 12:00, said:

e un pas extraordinar pt. a asigura un software de calitate in institutiile statului
Depinde. Ca poate fi open source si la fel de prost cat timp cerinta e ambigua, la fel executantul etc.

#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
uindoze, linux .. am vaga impresie ca nu prea stiti cu ce se maninca calculatoristica "de ghiseu" ..
in multe institutii publice, "operatoarea" de la ghiseu, nu stie decit sa-i dea drumul la calculatori si sa lucreze intr-o interfata. nici macar NU vede desktopul sistemului de operare (unele lucreaza chiar si in perimatul fox, din DOS). practic daca ei ii pui interfata cu care este obisnuita, i se rupe de sistemul de operare, deci faza cu "recalificarea" pe un alt OS = apa de ploaie ..

#50
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 06.02.2008
Pot sa treaca si la Android daca mi-ar fi mai bine si ar taia din birocratie si plimbarea hartiilor pe la ghișee.

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Discutia nu era despre operatorul in cauza ci pentru cei care ofera solutiile. Sigur ca respectiva persoana sta in patratica ei si nimeni nu-i cere altceva.

#52
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
In documentația de achiziție echipamente IT la o instituție publica am găsit următoarea observație scrisă:

Quote

Nu poate fi luata in considerare livrarea cu sistem de operare si software de productivitate (echivalent office) din familia Linux,
datorita incompatibilitatii cu echipamentele si licentele software existente deja in dotare si datorita dificultatilor de adaptare ale utilizatorilor cu noile formate.

Nimic nou, până una alta.

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu poti face o astfel de schimbare pe ici pe colo ci decizia trebuie luata in tot sistemul plus necesitatea rescrierii aplicatiilor specifice. Iar asta tine de politic pana la urma, degeaba zice unul de la tehnic printr-un birou obscur.

#54
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
corect, nu lasa marile corporatii gaina cu "oo" de aur asa de usor din mana. practic, cred ca grosul veniturilor de acolo vine, nu de la utilizatorii casnici.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate