Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apple si promotia Back To School (BTS)

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Editia 2014 a acestei promotii se desfasoara in Romania in perioada 01.09.2014 - 09.11.2014.

Reproduc mai jos continutul preluat de pe site-ul unuia dintre magazinele participante:

Orice student sau profesor beneficiază de o reducere de 12% la cumpărarea unui Mac eligibil si de 10% discount la cumpararea unui iPad din promotie.
Persoane eligibile : elevi, studenti sau profesori, legitimati prin carnet de elev/student sau legitimatie de serviciu si carte de identitate.
Produse eligibile: iMac, MacBook Pro, MacBook Air, iPad Air* si iPad mini Retina*.
* iPad Air si iPad mini Retina de capacitate 128GB nu intra la promotie.

Se pare ca nu orice magazin participa in aceasta campanie, ci doar o parte dintre resellerii autorizati: http://www.apcom.ro/cumparare/mac/
Este posibil ca singurii comercianti care participa (din cate mi-am dat seama) sa fie doar urmatorii:

Attached File  BTS1.PNG   386.69K   53 downloads
http://www.istyle.eu/ro/bts-mac/

Attached File  BTS2.PNG   262.79K   51 downloads
http://www.noumax.ro/

Se pare ca aplicarea acestui discount cel putin in cazul anumitor produse le aduc la o valoare sub pretul cel mai mic de pe piata din oferta magazinelor online.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Eu sper sa-mi iau pro-ul la promotia BTS ( prescurtare care pentru mine suna ciudat :lol: )  :D

#3
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 09.08.2009
Promotia asta a aparut in State unde un student/profesor chiar isi permite sa isi cumpere asa ceva. Ca a ajuns si pe la noi unde nu se aplica "regulile" din US, asta e partea a doua...

#4
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postadycoke2, on 21 septembrie 2014 - 17:56, said:

MacBook-uri pt studenti,elevi si profesori,adicatelea pt cea mai saraca parte a societatii romanesti?

Saraci dar sa vezi cum vin toti cu iPhone-urile la facultate! Isi rup de la gura, fac foamea, taie caldura, fac orice numai sa aiba iPhone! Presimt ca o sa aiba succes promotia asta.

#5
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postadycoke2, on 21 septembrie 2014 - 17:56, said:

MacBook-uri pt studenti,elevi si profesori,adicatelea pt cea mai saraca parte a societatii romanesti?Sa inteleg ca cineva se asteapta ca persoanele cu cei mai putini bani din tara asta,exceptand copiii si pensionari ,vor cumpara produse din gama premium cand un elev obisnuit viseaza macar la un amarat de laptop Acer????Nu fac referire la copiii de bani gata care vin cu BMW-ul la scoala ,astia reprezinta 0,1%.
Cred ca este o gluma proasta sau mai degraba o campanie sfidatoare!!!!Este ca si cum ai invita copiii din Somalia la o promotie de preturi in McDonalds!!

Mda, sfidatoare rau. Adica daca te incadrezi intr-una din categoriile vizate, iti doresti unul dintre produsele alea si ai strins cumva banii, pica rau o reducere in viziunea ta?
Campania este activa in fiecare an la nivel mondial, nu doar in ro, parte din politica apple.

Si in RO eu stiu de ea de citiva ani, nu-i o noutate.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Un om sarac nu isi cumpara mac. Punct. La ce preturi au in magazine la noi nici cu 70% reducere nu ti l-ai putea permite daca esti sarac.

Edited by gerbil, 21 September 2014 - 18:33.


#7
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View Postdan78rom, on 21 septembrie 2014 - 18:10, said:

Mda, sfidatoare rau. Adica daca te incadrezi intr-una din categoriile vizate, iti doresti unul dintre produsele alea si ai strins cumva banii, pica rau o reducere in viziunea ta?

Noi vorbim despre dorinte,sperante si vise???
esti student si ai starns 100 bulioane pt un MacPRO???Felicitari in cazul acesta!!!

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
observ ceva frustrare in acest topic. da, un elev sau un student isi poate cumpara un mac, este totusi o scula care functioneaza ani la rand, platesti o data si nu ai belele cel putin 5 ani. dar e mai ok sa dai 15 lei pe un pachet de tigari pe care il fumezi in doua zile.
15 lei x 15 zile x 12 luni x 5 ani = 13500 lei cati dintre voi fumeaza? cati studenti fumeaza? dar elevi? e plin in pauza. asa ca sa nu va aud ca va plangeti.
daca tu nu ai bani nu inseamna ca te sfideaza cineva.

promotia e binevenita. e de bun simt. pt cine are nevoie sa proiecteze ceva, sa faca design sau poate e la jurnalism, cineva care face bani cu o astfel de scula.  nu este pentru cei care joaca counter strike si se plang ca nu au bani de acer.

asa ca, hai sictir, haterilor!

Edited by rasistu, 21 September 2014 - 18:50.


#9
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tu esti doar gica-contra si atit.
Nu-i vina lu' apple, coca cola, illuminati, masoneriei sau a altcuiva ca salariile in ro sint la nivelul la care sint.
A, si apropo, in tarile cu apa calda unde un mac de 3000eur nu reprezinta venitul pe un an, vezi si cit costa sa faci o facultate/an.

Edit: ma refeream la postul lui adycoke2

Edited by dan78rom, 21 September 2014 - 18:47.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostClipboard01, on 21 septembrie 2014 - 18:09, said:


Saraci dar sa vezi cum vin toti cu iPhone-urile la facultate! Isi rup de la gura, fac foamea, taie caldura, fac orice numai sa aiba iPhone! Presimt ca o sa aiba succes promotia asta.
Poate, dar aia nu stiu ce e ala Macbook. Trendul cu haifonu a ajuns la noi, dar cu Macul, nu. Cu astea e mai greu cu jocurile pe tracker-e ;)

Bine spunea cineva mai sus: oferta de fata vizeaza pentru Romania. exact persoanele care nu au absolut nicio tangenta cu produsul respectiv. Daca nu ma credeti, intrebati elvii si profesorii ce SO au in PC-uri, laptop-uri. Cati dintre ei au Mac, vor cumpara Mac.

View Postrasistu, on 21 septembrie 2014 - 18:45, said:

observ ceva frustrare in acest topic. da, un elev sau un student isi poate cumpara un mac, este totusi o scula care functioneaza ani la rand, platesti o data si nu ai belele cel putin 5 ani.
Sa inteleg ca fiabilitatea este o trasatura care incepe cu i mic?!
Am la munca laptop-uri cu XP de 10 ani. Functioneaza si acum, in afara de acumulator si au costat 5 la un loc, cat un Mac. Toate softurile de pe ele lucreaza sub Windows. Amigo, suntem in Romania. Aici ne nastem Windows si murim Windows. Sa-ti explic si despre celelalte 2Tb de motive? Dar stii tu, stiu ca stii...

#11
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
stabilitate. optimizare. final cut pro si alte app care functioneaza doar pe mac. simplitate.
felicitari pentru laptopurile in varsta de 10 ani. pt hardware. insa garantat s-au petrecut multe ore de mentenanta pt sistemele de operare. defragmentari, optimizari, curatari de registri, poate devirusari. asa ceva nu exista pe mac. apesi butonul si stii ca dupa 5 ani functioneaza ca in prima zi. nu se umple cu diverse fisiere si cioate care ingreuneaza sistemul.

sunt de parere ca un sistem de calcul trebuie sa lucreze pentru mine, nu invers.  sa fie acolo si sa ma pot baza pe el. sa stiu ca apas pe power si functioneaza impecabil. banii ii platesti pentru stabilitate si timpul extra pe care nu-l petreci facand mentenanta.

m-am nascut windowzar insa am evoluat, satul de belelele pe care mi le facea windowsul.

referitor la laptopurile de 10 ani, i-am facut cadou iubitei un powermac G5 din 2004. adica 10 ani. superba masinarie. mai fasnet decat pc-ul mult mai performant al surorii ei.
eu am un imac din 2008 care a fost luat sh cu 1400 lei. sterge pe jos cu multe sisteme windows. viteza de startup, deschiderea aplicatiilor, silentiozitate, calitate, stabilitate.
la munca folosesc windows, pt ca softurile folosite sunt doar pt aceasta platforma. un jeg, numai belele, probleme cu drivere, restarturi, update-uri care dureaza... si e windows proaspat, 4 luni are, cu licenta. specificatiile sunt identice, intel 2,4ghz dual core + 4gb ram.

Edited by rasistu, 21 September 2014 - 20:11.


#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Prevad multe fonduri ale clasei care vor 'profita' de reducerea asta.

Shisti gaz, petrol...normalni iar ei saracii is in cracii goi.

Ce pot sa zic, decat ca e ... obscent pt sit scolii din Romania.

In rest, cine profita pe barba lui de promotie, sa ia cate unul din fiecare din partea mea.

Edited by undercoverbrother, 21 September 2014 - 21:09.


#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Romanii astia saraci cum sunt tot se inghesuie unii sa dea peste 5000 RON pe latopuri Asus fara sistem de operare, cu display FHD, mult plastic, procesor Intel Core i7, 8 GB RAM, placa video dedicata, racire rezonabila, tastatura iluminata dar de proasta calitate ca sa joace jocuri pe ele. Si dupa 2 ani se mira ca li se strica.

Sa fim seriosi! Cu aproximativ aceiasi bani iei un MacBook Pro cu display retina, corp din aluminiu, autonomie 10 ore pe baterie, greutate mica, tastatura iluminata, sunet, camera si microfon de calitate, fara probleme datorate driverelor etc. etc. La nevoie poti pune si un Windows pe langa OS X prin Boot Camp. Este drept ca la pretul acesta nu ai procesor i7, nu ai placa video dedicata, nu ai 8 GB RAM, in schimb ai un instrument de calitate ridicata si care depaseste ca functionalitate un ultrabook din aceeasi clasa.
Nu toate Mac-urile sunt scumpe. Diferenta dintre Apple si alti producatori este ca Apple nu lanseaza produse ieftine si de calitate slaba doar ca sa faca vanzare. De aici impresia ca totul la Apple este prea scump.

Ce imi pare mie rau este ca promotia respectiva nu se aplica si la Mac mini, altfel m-as fi invartit eu cumva ca sa imi iau modelul md388z/a la un pret mai mic cu 12%.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
La eMag e mai ieftin decat BTS-ul oficial Posted Image Cu vreo 200 RON...

Inca stau si ma gandesc daca sa iau la BTS ( 5500 RON ) sau sa astept pana in ianuarie si sa iau din Singapore la 4636 RON... Nu stiu sigur cum e cu garantiile provenite din AU & Oceania ( unde intra si SG cred, conform Apple ) in Romania. Am mici dubii. Apoi, ma si cam lasa laptopul actual si am nevoie pentru scoala & stuff ( postasem acum cateva luni pe aici ce lucrez Posted Image ). Este totusi o diferenta de ~1000 RON, dar daca iau in calcul ca din RO il pot lua cu tastatura RO ( destul de important acest factor, dar nu e un musai ), am siguranta garantiei si incarcator european ( SG cred ca merge pe model britanic).

#15
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Din singapore vei avea doar garantia internationala de 1 an, nu doi cum prevede legea din ro.

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postlex404, on 22 septembrie 2014 - 19:02, said:

La eMag e mai ieftin decat BTS-ul oficial Posted Image Cu vreo 200 RON...

Inca stau si ma gandesc daca sa iau la BTS ( 5500 RON ) sau sa astept pana in ianuarie si sa iau din Singapore la 4636 RON... Nu stiu sigur cum e cu garantiile provenite din AU & Oceania ( unde intra si SG cred, conform Apple ) in Romania. Am mici dubii. Apoi, ma si cam lasa laptopul actual si am nevoie pentru scoala & stuff ( postasem acum cateva luni pe aici ce lucrez Posted Image ). Este totusi o diferenta de ~1000 RON, dar daca iau in calcul ca din RO il pot lua cu tastatura RO ( destul de important acest factor, dar nu e un musai ), am siguranta garantiei si incarcator european ( SG cred ca merge pe model britanic).

Depinde de produse. Unele sunt mai scumpe la eMag.

Eu am luat MacBook Pro de la PC Garage si in loc de modelul cu z/a mi-au trimis me864zp/a care este pentru "Hong Kong, Macau, Malaysia".
Am scris aici: http://forum.softped.../#entry14547829
Are tastatura US standard, totul in limba engleza, asa ca nu am facut nazuri. Garantia mi-a fost oferita de PC Garage, deci daca am probleme (sper sa nu am) se ocupa ei cu trimiterea mai departe in garantie, posibil prin... Asia.
Personal inclin pentru a cumpara de la un reseller autorizat Apple chiar daca pretul este mai mare.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pai dacă îl iau din Singapore,  îl iau din Apple Store.  Daca din România.. EMAG sau istyle.
Mai gândesc luna asta :D

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Post_-_, on 21 septembrie 2014 - 21:46, said:

Sa fim seriosi! Cu aproximativ aceiasi bani iei un MacBook Pro cu display retina, corp din aluminiu, autonomie 10 ore pe baterie, greutate mica, tastatura iluminata, sunet, camera si microfon de calitate, fara probleme datorate driverelor etc. etc. La nevoie poti pune si un Windows pe langa OS X prin Boot Camp. Este drept ca la pretul acesta nu ai procesor i7, nu ai placa video dedicata, nu ai 8 GB RAM, in schimb ai un instrument de calitate ridicata si care depaseste ca functionalitate un ultrabook din aceeasi clasa.
Nu toate Mac-urile sunt scumpe. Diferenta dintre Apple si alti producatori este ca Apple nu lanseaza produse ieftine si de calitate slaba doar ca sa faca vanzare. De aici impresia ca totul la Apple este prea scump.

Ce imi pare mie rau este ca promotia respectiva nu se aplica si la Mac mini, altfel m-as fi invartit eu cumva ca sa imi iau modelul md388z/a la un pret mai mic cu 12%.
Suntem seriosi. Ce face proful sau elevul cu Mac-ul? Face o prezentare pe el care la scoala trebuie deschisa cu Office. Se duc naibii aranjarea in pagina, tranzitiile, sunetele.
Nu-l ia pentru la scoala, ci pentru bunul lui plac. Jocuri, ca deh, e elev.
Ideea este ca oricat de ieftin e un Mac, se va gasi unul cu Windows, cu absolut aceleasi performante, dar de 3 ori mai ieftin. Cat despre stabilitate a SO-ului, nu conteaza. Windows-urile se reinstaleaza intr-o veselie. Si daca-i crapa Acer-ul, cu banii pusi de-o parte, isi ia anual cate unul nou si-i raman bani si de saorma.

O sa ma numiti hater sau Giga Contra, dar la noi se cumpara in cel putin 90% din cazuri, dupa pret. Si chiar daca as avea 2000E de dat pe un laptop, pe onoarea mea ca mi-as lua cu Windows. Un SO, degeaba este bun, daca nu e raspandit regional.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate