Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Thassos - nimic deosebit, preturi mai mari decat in RO

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
Am vizitat Thassos. Cu exceptia preturilor pentru cazare care sunt ca in Romania sau putin mai mici, TOATE celelalte produse sunt mai scumpe!

Exemplu:
- o inghetata aproximativ 7 euro (sa facem un calcul, 7EUR = 30RON, nu stiu cine plateste 30RON pe o inghetata in Romania)
- feribotul dus-intors (2 persoane + masina = 44 euro = 200RON)
- benzina dus-intors = 300 RON
- taxa de pod la Giurgiu, rovigneta la Bulgari, taxa de autostrada la greci
- orice produs in Grecia are pretul exprimat in euro. O sticla de apa plata 2 euro = 8 RON (nu stiu cine da in Romania 8 RON pe o sticla de apa), o gogosica 4 EURO = 16RON (cine dracu plateste 16lei pe o gogoasa in Romania?)
- sucul, cafeaua, painea, benzina, hainele, TOTUL este mai scump acolo
- o masa pentru o persoana la o terasa (NU restaurant, o terasa oarecare, taverna cum le spun ei) 15 euro = 65 RON. Daca luam in calcul si bacsisul, doua persoane mananca in medie de 150RON la o singura masa!!!

Calitatea serviciilor? - da, cazarea este peste Romania (camerele mai curate). Grecii stiu sa faca turism, ospatarii stiu sa zambeasca, stiu cum sa te ia, sa glumeasca etc. Peisajele sunt frumoase dar nu  sunt ceva ce ar lipsi Romaniei (slava Domnului, peisaje avem destule).

Am fost, am vazut, nu m-a dat pe spate nimic. Pierdere de timp, foarte multe ore pierdute pe drum, oboseala acumulata. In Thassos este plin de romani si cocalari la fel ca pe litoralul Romanesc.

Cine are urechi sa auda!
Toti amaratii care cum-necum au reusit sa faca o vacanta in Grecia o lauda de parca cine stie ce colt de rai ar fi, vai ce produse, vai ce oameni, vai ce servire, vai unde am fost noi!!! Evident, fiecare-si lauda vacanta si alegerile facute chiar de n-au fost nemaipomenite. Laudand vacanta se lauda pe sine...

Bagati de seama, la pomul laudat nu umblati cu sacul!

Edited by victor444, 16 September 2014 - 20:25.


#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Cand te-ai controlat la cap ultima oara? Simtul realitatii nu-l ai, evident.

#3
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Pai de ce te-ai mai dus atunci?

#4
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Du-te tu la Mamaia si vezi preturi. Dupa aceea sa vorbesti de Thassos.

#5
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Nu am fost in Grecia, nu cunosc... nu comentez, dar totusi ! ...de ce te asteptai sa fie mai ieftin decat in Romania?

Grecia / Thassos este o destinatie turistica cunoscuta la nivel international, pe cand Romania / Mamaia, etc. ... mai subtire. Nu este un argument pentru tine, la modul ca nu asta te intereseaza, dar poate asta influenteaza preturile. O regula in comert spune ca atunci cand cererea este mare, pretul creste.

#6
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 02.05.2007
Benzina dus-intors 300 de lei? Wow! Da` ce masina ai?

#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@initiator
Problema pleaca de la faptul ca in RO, pentru marea majoritate concediul inseamna "all inclusive" prin bulgaria, grecia sau turcia, in timp ce aia ceva mai instariti se duc prin berlin, paris, londra.
Prea putini isi permit financiar sa vada africa, australia, america de sud, cu toate ca atractiile ar fi mult mai multe in oricare dintre zonele astea.

#8
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011

View Postveman, on 16 septembrie 2014 - 20:50, said:

Nu am fost in Grecia, nu cunosc... nu comentez, dar totusi ! ...de ce te asteptai sa fie mai ieftin decat in Romania?
Pentru ca toti amarastenii care au ajuns pe acolo au umplut forumurile de laude, au umplut facebook de poze trunchiate prezentand doar partea frumoasa a lucrurilor, au umplut blogurile de osane prin care ridica in slavi vacantele lor in Grecia. Acesti parveniti chiar si prin viu grai nu contenesc laudele (vai ce vacanta am avut in Grecia. A fost extraordinar! Si preturile! Si calitatea! Mult mai bine decat in Romania!)

View Postmulder_372000, on 16 septembrie 2014 - 20:53, said:

Benzina dus-intors 300 de lei? Wow! Da` ce masina ai?
Tocmai, minim 300 lei! Costurile reale sunt mult mai mari. O vacanta in Grecia costa MULT mai mult decat una la Eforie de exemplu. Merita? Eu cred ca NU.
Timp pierdut pe drum, bani pierduti fara nici un sens (pe drum, taxe etc). Alergi disperat la volan sute de km si pentru ce?

View Postdan78rom, on 16 septembrie 2014 - 20:56, said:

@initiator
Problema pleaca de la faptul ca in RO, pentru marea majoritate concediul inseamna "all inclusive" prin bulgaria, grecia sau turcia, in timp ce aia ceva mai instariti se duc prin berlin, paris, londra.
Prea putini isi permit financiar sa vada africa, australia, america de sud, cu toate ca atractiile ar fi mult mai multe in oricare dintre zonele astea.

Problema este ca majoritatea celor care au vizitat Grecia, bucurosi fiind ca au ajuns si ei acolo, odata intorsi acasa lauda excursia lor de parca ar fi fost pe taramul fagaduintei. In general sunt laude nefondate (preturi mai bune decat in Ro - minciuna, calitatea deosebita a serviciilor - minciuna, peisaje de vis - sunt peisaje deosebite dar nu de vis) etc. etc. etc. In fiecare an sunt o multime de oameni care auzind laudele acestea necontenite pun ban peste ban, se dau peste cap sa ajunga si ei odata in grecia macar, sa vada si ei ce lauda vecinu atat de mult. Ajungand acolo constata rusinati ca nu e mare branza si ca aruncat o gramada de bani pe nimic (pe drum, pe taxe, pe produse mai scumpe care existau si in romania dar la jumatate de pret).
Intorsi acasa, acesti oameni "pacaliti" nu spun celor din jur ce "teapa" au luat. Continua si ei sa propage mitul mai departe si incearca sa se autoconvinga ca au facut o alegere extraordinara, ca a fost o vacanta de vis etc. etc.

Edited by victor444, 16 September 2014 - 21:03.


#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View Postvictor444, on 16 septembrie 2014 - 20:57, said:

Alergi disperat la volan sute de km si pentru ce?
Cum asa disperat? Am fost atat de relaxat...

View Postvictor444, on 16 septembrie 2014 - 20:15, said:

Pierdere de timp, foarte multe ore pierdute pe drum, oboseala acumulata.

Nu ti-ai permis patruj de leva sa dormi o noapte in Bulgaria?

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Cum s-a zis...nu inteleg cum de te puteai astepta la preturi mai mici ca-n Romania.

Exista si mai scump:  Cipru!
Grecia e scumpa, si nu numai pe litoral. In Atena, in 2007 am dat 50€ pe o masa de 3 persoane :D

#11
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Am inteles la ce te referi, este vorba de un "raspuns" pentru cei care s-au udat pe acolo si au laudat. Ok, dar nu uita ca fiecare are propriile gusturi si dorinte, etc...

Spre exemplu, eu as prefera sa platesc si de trei ori mai mult in orice alta destinatie (accesibila mie) cu exceptia litoralului romanesc.

De cativa ani de zile am regula : mare la vecini, munte in tara (asta pana cand n-o sa rada astia toate padurile si/sau vor cumpara muntii).

Ultima oara cand am fost in Mamaia, la un hotel de 4 stele - nu mai tin minte denumirea, undeva mai aproape de Navodari, hotel al arabilor de la Phoenicia ...am cheltuit o gramada de bani pe nimicuri, chiar daca am avut cazare + masa gratuite. O saptamana acolo m-a dus cat una in Bulgaria unde am platit cazarea si mancarea. Nu pot explica fiindca nu stiu exact cum naiba s-au dus banii...

Chiar si in Bulgaria, nu ma astept ca sa platesc mai putin decat in Romania, ci doar am pretentia sa NU : aud manele / simt privirile taranilor pe ceasul meu, iubita mea, telefonul meu, eticheta mea / imi dea mancare ca la papagali (pasari) si nota sa fie 100 de lei / am aerul conditionat pe balcon (poate mai beau o bere la final de zi si nu vreau sa ma simt ca in cuptor) / vad toti impresarii aia ieftini cum o ard cu 10 km/h intr-o decapotabila cautand ochi si zambete / vad coji de seminte pe plaja / ma simt ca pe plaja lu' ma-sa cand dau x lei pe doua sezlonguri / ma arda ospataru' cu alte doua, trei beri pe care nu le-am comandat si imi adauga el la nota cu pixu' - cunosc combinatia / dea alea cu matura si sa vina masina de gunoi la ora 9 seara cand imi fac plimbarea / etc, etc.

Daca tu, in Thassos, nu ai avut parte de barem doua, trei lucruri descrise mai sus ...atunci vei intelege de ce ai platit cu x euro mai mult decat in pseudo-litoralul romanesc.

#12
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Nu te mai du in Thassos si fa-ti concediul la Eforie. Lasa-i pe altii sa-si cheltuie banii la greci.
Fraierii sa se duca acolo sa-si cheltuie banii. Cei pragmatici pot sa se bucure de concedii de vis la Eforie, Venus, Saturn etc.

Edited by tandrei99, 16 September 2014 - 21:18.


#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Am cumparat Sensodyne Complete cu 3,80 euro. 2 tuburi. Mai ieftin ca-n Romania.

#14
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Tu compari Grecia cu Eforie?
De curiozitate, in ce tara ai mai fost si ti s-a parut ca merita?

#15
victor444

victor444

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 04.04.2011
1. In primul rand litoralul romanesc NU se rezuma la Mamaia.
2. Oricat de scumpa ar fi cazarea la noi, nu compenseaza banii si timpul pierdut pentru drumul pana la dracu-n praznic in Grecia.
3. Litoralul Grecesc si in special insula Thassos este PLINAAAA!! Repet PLINAAA de romani. In hotelul in care am stat, 95% din camere erau ocupate de romani. Pe insula, pe strada, in parcari, in supermarket, peste tot auzeam vorba romaneasca. Pe feribot cred ca peste 70% dintre masini erau cu numere romanesti! Deci, de cocalarism nu am scapat!

View PostDecember, on 16 septembrie 2014 - 21:11, said:

Am cumparat Sensodyne Complete cu 3,80 euro. 2 tuburi. Mai ieftin ca-n Romania.

Nu da exemplu un anume produs. Realitatea este ca 99% dintre produse sunt nu mai scumpe ci MULT mai scumpe decat in Romania. Adevarat, poate ai unu sau doua produse mai ieftine, dar preturile in general, mancare, distractii, obiective, plimbari pe acolo, sunt MULT mai mari!

Cand spui ca ai gasit Sensodyne mai ieftin ajunge lumea sa creada ca preturile sunt la fel iar daca esti putin atent poate gasesti chiar mai ieftin. Acest lucru este FALS. Grecia este mai scumpa decat Romania. As vrea macar la acest aspect sa ne punem de acord.

Edited by victor444, 16 September 2014 - 21:19.


#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View Postvictor444, on 16 septembrie 2014 - 21:14, said:

Deci, de cocalarism nu am scapat!
Cu ce esti mai presus tu, mai necocalarule, fata de ceilalti 95% din hotelul tau?
De unde stii ca ceilalti nu spuneau la fel despre tine? "Ia uite la cocalarul ala care strange din buci la 15 euro o masa si nu-i da copilului o inghetata ca e scumpa"
Ce ai zis tu....las' ca le arat io la cocalarii aia prosti din Romania unde ma duc io in vacanta. Si cand colo ce sa vezi....cocalarii s-au tinut dupa tine, noncocalarule.

P.S. Bun al dracului vinul ala alb la 10 euro litrul.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttandrei99, on 16 septembrie 2014 - 20:37, said:

Du-te tu la Mamaia si vezi preturi. Dupa aceea sa vorbesti de Thassos.
Pai nu vezi ca a dat preturi ? Imi par cu 30% mai mari ca in Mamaia, daca sunt adevarate.

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006

View Postvictor444, on 16 septembrie 2014 - 21:17, said:

Grecia este mai scumpa decat Romania.
Nu-mi pasa.
Anul asta am mai fost odata in vacanta. O saptamana in Polonia. Vrei sa-ti spun ceva? M-a durut in cot ca am platit in fiecare zi parcarea hotelului. In Grecia a fost moca, nu-i asa? M-a durut in cot ca am platit pentru 60 de kilometri de autostrada cat ai platit tu dus-intors prin Grecia pe autostrada. Si vrei sa-ti mai spun ceva? Mi-e sila de cocalari....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate